Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pensiune Transfagarasan
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
drabisan
Salut,
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a gasi o pensiune pe Transfagarasan.
Vreau sa ma duc cu junioara, aproape periodic, de simbata pina luni, la aer proaspat.
Am nevoie de conditii bune, aer, restaurant decent, cite ceva de facut prin zona...
Prefer zona dinspre Pitesti ca e usor de ajuns din Buc.

Daca ati fost si v-a placut si mai aveti si un punct de contact...apreciez!
Multumesc
Watcher
Zona dinspre Pitesti e nasoala smile.gif
De treci codrii de arama gasesti MULTE pensiuni misto, recomandarea mea personala fiind Pastravaria de la Arpasel (Albota) unde chiar ai ce face: pescuit, calarit, ATV, ajungi imediat sus la Balea, etc.
Hoinar
QUOTE (drabisan @ Jul 7 2008, 02:32 PM) *
...Vreau sa ma duc cu junioara...


A aparut bobocul? smile.gif
Daca da...felicitari, daca nu...asteptare usoara smile.gif.
OvidiuH
QUOTE (Watcher @ Jul 7 2008, 04:02 PM) *
Zona dinspre Pitesti e nasoala smile.gif

Cred ca totusi e mai bine sa urce dinspre Pitesti si sa coboare prin judetul Sibiu. E mai usor.
FAR EASTERN
URSA MARE a testat niste decapotabile pe Transfagarasan, iar la sfarsitul emisiunii a zis:
"Bravo Sibiu, rusine Arges!"
AMP
Cum mergi dinspre Curtea de Arges spre hidrocentrala Vidraru,chiar in poarta hidrocentralei,este pensiunea "La Cetate".Apoi,inainte de a urca spre Lacul Balea,este pensiunea "Capra".
Drum bun si distractie frumoasa!

PS.Probabil ca voi sta si eu o noapte la pensiunea "La Cetate",peste vreo saptamana,am mai stat de doua ori acolo...eu am fost foarte incantata...
vio
Drabisan iti rupi mashina de la curtea de arges in sus mai ales dupa baraj. thumbsup.gif
drabisan
Pina la baraj am ajuns acum vreo 2 luni. Si, ce-i drept, nu am mers nicaieri cu viteza, ca nu se putea. Dupa aia e mai nasol?
Bun, si in cazul in care nu-mi recomandati sa ajung prin Pitesti-Curtea de Arges, pe unde-mi recomandati? Brasov?

Pentru ca, cel mai probabil, prima plimbare o voi face la pastravaria indicata de Watcher.
S O R I N
Pitesti - Curtea de Arges- Transfagarasan- Balea - drum asa si asa ,mai ales dupa C. de Arges incolo e nasol.... Cel mai bun mi s a

parut Pitesti-Valcea-Sibiu- Balea. thumbsup.gif

AMP
QUOTE (S O R I N @ Jul 9 2008, 03:47 PM) *
Pitesti - Curtea de Arges- Transfagarasan- Balea - drum asa si asa ,mai ales dupa C. de Arges incolo e nasol.... Cel mai bun mi s a

parut Pitesti-Valcea-Sibiu- Balea. thumbsup.gif



Asa vom merge si noi,venind dinspre Ploiesti,Targoviste.Anul trecut am mers Brasov-Bran-Rucar-Campulung-Curtea de Arges si am zis ca sunt in spatiul extraterestru,undeva pe o planeta bombardata de meteoriti...in asemenea hal era drumul intre Campulung si Curtea de Arges.Asa ca anul asta am s-o iau pe Pitesti-Curtea.

Sorin,pai daca ia Transfagarasanul invers,de la Sibiu catre Curtea,nu tot asa trebuie sa se intoarca la Bucuresti,prin Curtea-Pitesti?!Intreb si eu,pentru ca ma intereseaza traseul...Asta in cazul in care drabisan merge doar pana la Lacul Balea si apoi se reintoarce spre Sibiu si merge Sibiu-Brasov-Bucuresti,fara a mai intra in Arges... mellow.gif

Anul trecut noi am mers bine de la hidrocentrala pana la Balea si de acolo la Sibiu(de fapt am mers spre Voila-Cincu-Agnita-Mosnita-Medias,am luat-o pe "aratura").Este si mai rau ca anul trecut?Pe drumul asta,catre Balea, am stat si la vreo doua..."baraje",ca sa spun asa,caci cu o seara inainte de a urca pe TF plouase torential si apa luase la vale pamant cu pomi si ii lasese in mijlocul soselei si erau cei de la drumuri care curatau cu volele...se mergea pe un singur sens in zonele respective...

Am inteles ca inca e destula zapada sus,asa-i?
S O R I N
Daca anul trecut era rau, acum cred ca este mai nasol sau in cel mai bun caz la fel. smile.gif

Zapada am inteles ca nu prea mai e.....sau nu de speriat.

Totusi normal ar fi sa vii pe o parte ( Sibiu) si multa grija la intoarcere,pe C de Arges ( sau invers).

AMP
Am revenit....
La pensiunea "La Cetate" nu aveau locuri,asa ca ni s-a aranjat cazare la pensiunea Cristina,din Capataneni....sau Corbeni?! confused.gif E foarte fain acolo,.e curat si pretul e de 60 roni camera.
Hoinaritza
QUOTE (AMP @ Jul 28 2008, 03:22 PM) *
Am revenit....
La pensiunea "La Cetate" nu aveau locuri,asa ca ni s-a aranjat cazare la pensiunea Cristina,din Capataneni....sau Corbeni?! confused.gif E foarte fain acolo,.e curat si pretul e de 60 roni camera.

La Cetate papica e excelenta. Acolo Luana a devorat un "snitel ca la ieri" de se cruceau parintii cum de mananca atat de mult si bine. Pensiunea Cristina foarte curata si dragut amenajata. Merita sa popositi acolo.
Daca nu e considerata reclama spuneti si pun si o pozulica doua.
AZAZEL
tudor, am vazut ca ai niste poze de pe transfagarasan. ai fost acolo anul asta?
s-a mai construit vreo alta pensiune sus unde este si cabana balea in ultimii 3 ani?
T u d o r
Am fost vineri. Drumul e foarte prost in zona Arges, de cand intri in Sibiu se schimba mult in bine. De pensiuni nu m-am uitat sincer, pentru ca aveam in cap doar una singura, Valea cu pesti. E putin deasupra barajului Vidraru. Cazarea e cam naspa acolo, cabana nu e renovata. In rest am mai fost la Capra care pare ok. De dormit n-am dormit nicaieri pe traseu in niciuna dintre datile cand am fost pe Transfagarasan. Erau multe in constructie.
drabisan
Cind am vazut ca a reaparut un pot in topic am zis "taci ca poate ma scot acum cu o sugestie". sad.gif
Daca tot nu gasesc pe Transfagarasan, atunci poate are cineva in zona Arieseni. Vreau sa-mi scot pustoaica la aer curat. Si am nevoie de un pont pentru cazare in conditii bune!
vali44
QUOTE (drabisan @ Jun 26 2009, 06:39 PM) *
Cind am vazut ca a reaparut un pot in topic am zis "taci ca poate ma scot acum cu o sugestie". sad.gif
Daca tot nu gasesc pe Transfagarasan, atunci poate are cineva in zona Arieseni. Vreau sa-mi scot pustoaica la aer curat. Si am nevoie de un pont pentru cazare in conditii bune!

La 2.5 km de Arieseni se afla localitatea Poiana Vadului . Acolo este un camin pentru elevi care in timpul vacantelor functiona ca tabara scolara . Administratorul se numeste Stan Avram si raspundea , acum 2 ani , la numarul de tel 0744570046 . Spune-i ca esti varul meu si poate reusesti sa rezolvi ceva . Pentru mai multe amanunte astept PM . In principiu , eu si sotia vrem sa vizitam luna viitoare o familie de batrani din Fagetul de Sus si vom lasa masina la rudele lor din Poiana . Poate gasim mai multi doritori ... ar fi frumos . Ramane in studiu ...
marius68582
Recomad Albota.Au preturi exorbitante,dar nah,o viata de trait ai.

Daca nu,si Europa,unde ne intalnim noi e faina.Noua,din lemn,foarte curata etc.Dubla 90 de lei.
vali44
QUOTE (marius68582 @ Jun 26 2009, 11:07 PM) *
Recomad Albota.Au preturi exorbitante,dar nah,o viata de trait ai.

Daca nu,si Europa,unde ne intalnim noi e faina.Noua,din lemn,foarte curata etc.Dubla 90 de lei.

La Albota doar pastravul cu mujdei e bun , dar nu ca pret ....
OvidiuH
O sa ajung si eu pe acolo 3 nopti in perioada 7,8,9 iulie. Eu mi-am luat cazare undeva langa Piscu Negru la hotelul Siesta, pe la 35 de km de Vidraru.
3 stele, renovat de curand, conditii bune si mancare foarte ok. 3 nopti intr-o camera dubla imbunatatita cu mic dejun inclus ma costa 570 RON.
drabisan
Albota suna foarte bine. O sa fie un weekend scumpicel, dar cred ca o sa merite.

Ovidiu, cind te intorci, sa-mi zici si mie cum a fost. BTW: ai facut nunta? Ca parca era pe cale sa o comiti...
OvidiuH
Gata nunta, gata "luna" de miere, urmeaza de pe 7 iulie o tura de 12 zile pe Transfagarasan si apoi prin Maramures.
Va fi un traseu de genul: București - Pitești - Transfăgărășan - Daneș - Târgu Mureș - Turda - Cluj - Dej - Baia Mare - Cavnic - Vadu Izei - Sighetu Marmației - Săpânța - Borșa cu retur prin Bistrița - Reghin - Sighișoara - București.
T u d o r
Sa fie intr-un ceas bun. Casa de piatra si drum bun in "croaziera". smile.gif
drabisan
Hai sa fiti iubiti! Felicitari!
OvidiuH
Multumesc, prieteni.
danutv
Vreau sa fac si eu un traseu cluj-sibiu-transfagarasan-curtea de arges-bran-busteni-sinaia, imi puteti recomanda locuri unde gasesc cazare ieftina.
As vrea sa ajung si pe la pastravaria albota sa vad cum arata, daca stie cineva pe unde ar trebui sa ajung.

merci
vali44
QUOTE (danutv @ Jul 7 2009, 02:52 PM) *
Vreau sa fac si eu un traseu cluj-sibiu-transfagarasan-curtea de arges-bran-busteni-sinaia, imi puteti recomanda locuri unde gasesc cazare ieftina.
As vrea sa ajung si pe la pastravaria albota sa vad cum arata, daca stie cineva pe unde ar trebui sa ajung.

merci

Pe drumul Sibiu- Brasov vei gasi localitatea Cartisoara . Pe acolo este drumul spre Transfagarasan , sunt indicatoare . Pentru pastravaria Albota , de asemeni vei gasi indicator la iesirea din Cartisoara . Eu pe acolo am fost doi ani consecutiv . Drumul este pietruit si sunt cam 5 km . Pensiunea este foarte frumoasa dar se adreseaza exclusiv celor cu venituri mari . Oricum , pretul pentru un pastrav cu mujdei nu este chiar asa de speriat . Pentru cazare iti recomand pensiunile care sunt pana la Balea Cascada . Au preturi accesibile . Vacanta placuta !
drabisan
Deci e mai bine prin Cartisoara decit Arpasu de Sus apoi Arpasu de Jos? Asta venind dinspre Vistem (Sibiu).
Intreb pentru ca vreau sa ajung acolo si probabil se va intuneca pina ajung eu. Si m-ar ajuta o informatie in care sa am incredere.
vali44
QUOTE (drabisan @ Jul 7 2009, 05:53 PM) *
Deci e mai bine prin Cartisoara decit Arpasu de Sus apoi Arpasu de Jos? Asta venind dinspre Vistem (Sibiu).
Intreb pentru ca vreau sa ajung acolo si probabil se va intuneca pina ajung eu. Si m-ar ajuta o informatie in care sa am incredere.

Anul trecut se lucra la drumul spre Arpasu dar nu stiu daca a fost terminat de asfaltat . Daca vei ajunge noaptea si nu vrei sa te cazezi acolo iti recomand sa mergi la o pensiune dupa Cartisoara unde pertul era anul trecut 80 Ron pe noapte . Nu stiu daca te vei descurca pe drumul pietruit care te duce la Albota deoarece sunt cateva intersectii . In principiu , nu trebuie sa te abati de la drumul drept . Totusi , daca vrei sa te cazezi iti spun ca e mai bine sa mergi prin Arpasu . Drumul este mai circulat si nu ai cum sa gresesti , mai ales ca poate a fost si asfaltat . Ce pot sa-ti mai recomand este ca in tunelul de sub creasta sa mergi cu geamurile coborate la masina ... este un ecou fantastic ! In schimb drumul in Arges este rau dar peisajul merita efortul .
OvidiuH
Am fost si eu pe Transfagarasan in perioada 7-10 iulie. Partea din judetul Arges are o portiune de vreo 20-25 de km destul de proasta dupa Vidraru, ceva in genul drumului dintre Pitesti si Campulung, compenseaza insa prin frumusetea peisajelor. Totusi drumul se prezinta mai bine ca anul trecut, o parte din gropi fiind astupate in ultima saptamana. Lucrurile se imbunatatesc dupa cabana Capra. Partea din Sibiu este ok, insa si acolo drumul incepe sa dea semne de slabiciune. In ultima zi, pe 10 iulie, in partea din Arges aparusera echipe de asfaltare, cativa kilometri avand asfalt proaspat peste tot. Cu putin noroc poate vor termina partea mai problematica pana la finele lunii.

Referitor la cazare, am stat la hotel Siesta in zona Piscu Negru. Camere mari, curate, personal amabil si preturi relativ ok avand in vedere zona. O camera dubla imbunatatita costa 180 RON, iar o masa pentru doua persoane (doua feluri principale + desert) ajunge pe la 50-60 RON.

O sa revin cu alte pareri despre traseu dupa ce ma intorc in Bucuresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.