Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACTE NECESARE PT INTRAREA IN TURCIA
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
florin55503
vineri seara plec in turcia in concediu. plec cu masina. problema e in felul urmator. masina e pe firma (numele firmei si al meu corespund, adresa e aceiasi etc). stiu ca trebuie sa imi fac imputernicire care sa fie in romana si in engleaza care sa cuprinda seria masinii, seria pasaportului etc. pana acum asa am iesit din tara. ori cu imputernicirea de la firma ori de la leasing in functie de caz.

ce altceva mai trebuie?

o alta persoana din grup sustine ca trebuie traducere legalizata a imputernicirii la consulatul turciei si alte multe chestii tot de la consulat. toate chestiile astea duc undeva la 100 de euro.
C Z R
Eu unul, in locul tau, nu as pleca in Turcia cu masina din motive lesne de inteles. Avionul e cel mai bun mijloc spre Turcia: sigur, fara probleme, ma duc in vacanta nu sa stau tensionat ca poate trece "prin mine" un turc mai grabit. Acum astept sa plec ... biggrin.gif
Sa ai parte oricum ai ajunge de o vacanta fericita thumbsup.gif
florin55503
merci. am mai fost cu avionul in antalya. din punct de vedere al transportului e mult mai ok. dar iti limiteaza cumva mobilitatea. pana la urma am rezolvat. la ambasada costa 260 roni imputernicire valabila pe o perioada nelimitata.

vacanta placuta si tie.
klm
CITAT(florin55503 @ Jul 8 2008, 10:27 AM) *
costa 260 roni

Ronul e moneda Turciei?
C Z R
QUOTE (klm @ Jul 8 2008, 10:45 AM) *
QUOTE (florin55503 @ Jul 8 2008, 10:27 AM) *
costa 260 roni

Ronul e moneda Turciei?


De obicei se foloseste dolarul in cea mai mare parte, dar si euro, cat despre moneda lor nationala parca era lira turceasca biggrin.gif
florin55503
260 de roni costa la ambasada turciei legalizarea imputernicirii, a traducerii legalizate etc
klm
Adica in lei cat ar veni?
Hoinar
QUOTE (klm @ Jul 8 2008, 06:38 PM) *
Adica in lei cat ar veni?

offtopic.gif
KLM, meriti o bere...m-ai facut sa mor de ras.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
260 roni = 260 lei noi = 2 mil 600 de mii de lei vechi (romanesti) tongue.gif
offtopic.gif
20krpm
wow. credeam ca numa io sint in stare sa pun intrebari d-astea smile.gif
Alex-F1
QUOTE (Hoinar @ Jul 8 2008, 01:52 PM) *
QUOTE (klm @ Jul 8 2008, 06:38 PM) *
Adica in lei cat ar veni?

offtopic.gif
KLM, meriti o bere...m-ai facut sa mor de ras.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
260 roni = 260 lei noi = 2 mil 600 de mii de lei vechi (romanesti) tongue.gif
offtopic.gif



laugh.gif .... plusez si io cu 2 beri beer.gif ......mult prea tare faza....man, you made my day.... biggrin.gif Incredibil....nu pot sa cred ca omul a vorbit serios.....precis a facut misto..... wallbash.gif
klm
3 beri dupa o zi "de munca", nu-i rau! Mi le trec si pe astea in agenda wink.gif
NGZ
Da' cati roni costa o bere ?
FAR EASTERN
Mey, numa' sa nu vorbiti de moneda botswaneza. smile.gif
klm
NGZ, iti pot spune colegii nostri casatoriti cate ... monede botswaneze ii costa trei beri cu baietii smile.gif (desi la 99 de ani cati ai tu ar fi fost normal sa fi fost macar o data insurat).
Chiar, oare astia au... moneda mica sau si-au denominat-o si o au mai mare?! whistling.gif

Hoinaritza
QUOTE (klm @ Jul 9 2008, 11:18 AM) *
NGZ, iti pot spune colegii nostri casatoriti cate ... monede botswaneze ii costa trei beri cu baietii smile.gif (desi la 99 de ani cati ai tu ar fi fost normal sa fi fost macar o data insurat).
Chiar, oare astia au... moneda mica sau si-au denominat-o si o au mai mare?! whistling.gif

KLM... depinde de nevasta... daca e educata bine, costul e minim... cativa pupici si o bluzita noua... de cateva zeci de roni... daca nu... nasol moment pentru faptas tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.