Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DESPRE NUBIRA
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
mugur31
va salut pe toti de aici!sunt nou pe forum si mi-am facut cont din interesul pentru o nubira 2 pe care as dori s-o achizitionez de noua.ceva recomandari sau dimpotriva se poate?multumesc anticipat! smile.gif
Hoinar
Salutari si bine ai venit pe forum.

Legat de nubira ai putea citi ce zic colegii in topicurile despre masinile lor:
http://www.masini.ro/forum/content/Totul-d...o-Nubira-II-SX/
http://www.masini.ro/forum/content/Totul-d...9560/nubira-II/
http://www.masini.ro/forum/content/Totul-d...-Daewoo-Nubira/
James Kilowatt
Ia una pe GPL smile.gif
mike.omega
Sau de nu, monteaza o instalatie GPL de urgenta smile.gif
Consumul la Nubira poate atinge cote de neimaginat teehee.gif
boby.j.
QUOTE (mugur31 @ Jul 3 2008, 06:14 AM) *
va salut pe toti de aici!sunt nou pe forum si mi-am facut cont din interesul pentru o nubira 2 pe care as dori s-o achizitionez de noua.ceva recomandari sau dimpotriva se poate?multumesc anticipat! smile.gif

Conduc o nubira 2 gpl de 1 an de zile, are 20000 km. Opinia mea despre aceasta masina in comparatie cu un model de conceptie mai noua chiar si de clasa mai mica (de ex. Logan 1.6mpi - pe care l-am condus deasemenea ~25000km) este urmatoarea:
contra:
- motor zgomotos la anumite turatii si mai ales la turarea in gol;
- consum ridicat combustibil (gpl); 10-12 l/100 km.
- suspensie prea moale - obositoare la drumurile romanesti (face ca o barca).
- motor destul de lipsit de vlaga - mai ales var gpl - (masina grea ~ 1290kg, 104cp) Este mai rapid Loganul 1050kg/90cp.
- cel mai deranjant este oscilatia turatiei la mers in gol , oscilatie care mai scade cu cresterea temperaturii motorului dar ramane enervanta - disconfort in mers; lucru verificat si la alte nubira de aceeasi virsta, si se pare de neremediat !!
pro:
- fiabila (cel putin pana acum);
- design destul de placut (vs. Logan) desi depasit.
- pozitie la volan mai confortabila;
- servodirectie mai amplificata (vs Logan).

Concluzie: DACA AI ~10-11000 EUR, SI DACA NU URASTI LOGANUL , ACESTA DIN URMA ESTE ELIGIBIL IN OPINIA MEA !!

Bafta
James Kilowatt
Problema cu relentiul se remediaza smile.gif Pe verificate.
10 pe GPL inseamna ca e mai economic decat Logan dCI. Si mult mai ieftin de intretinut...
Pe drumurile din Ro orice masina e obositoare....
104 CP pe 1250 kile nu e chiar asa rau.... in categoria de compacte cu motoare 1.6 nu sunt multe cu mult mai rapide. Compactele actuale sunt destul de grele. Logan e un caz particular, e foarte usoara pentru dimensiunile ei.

Mie dezavantajul real mi se pare faptul ca pe GPL pierzi spatiu din portbagaj. In rest, la banii astia nu le poti avea pe toate, cu 1Ok nu poti lua BMW serie 5.
Si mai are un dezavantaj, nu se comercializeaza in Ro varianta de 2L biggrin.gif
silvanacdx
QUOTE (mugur31 @ Jul 3 2008, 06:14 AM) *
va salut pe toti de aici!sunt nou pe forum si mi-am facut cont din interesul pentru o nubira 2 pe care as dori s-o achizitionez de noua.ceva recomandari sau dimpotriva se poate?multumesc anticipat! smile.gif

Salutare!Ca posesor de nubira2 pot sa spun consum daca schimbi la 3000 10% afara 6,5.Fiabilitate--- super.Cost intretinere-------low cost (revizie cu schim de fitre si ulei max 300 ron).Dotari,eu am cdx full deci super multumit.Comfort-- prima impresie ca e barca dar cand te obisnuiesti e fain o sa ai senzatie de masina nu lighean la 7000 euro cu comenzile geamului dupa maneta de viteze yucky.gif Nu te speria de consum vestitul logan ia cu 0,2 mai putin la suta drive.gif
Hoinar
QUOTE (silvanacdx @ Aug 6 2008, 08:51 PM) *
QUOTE (mugur31 @ Jul 3 2008, 06:14 AM) *
va salut pe toti de aici!sunt nou pe forum si mi-am facut cont din interesul pentru o nubira 2 pe care as dori s-o achizitionez de noua.ceva recomandari sau dimpotriva se poate?multumesc anticipat! smile.gif

Salutare!Ca posesor de nubira2 pot sa spun consum daca schimbi la 3000 10% afara 6,5.Fiabilitate--- super.Cost intretinere-------low cost (revizie cu schim de fitre si ulei max 300 ron).Dotari,eu am cdx full deci super multumit.Comfort-- prima impresie ca e barca dar cand te obisnuiesti e fain o sa ai senzatie de masina nu lighean la 7000 euro cu comenzile geamului dupa maneta de viteze yucky.gif Nu te speria de consum vestitul logan ia cu 0,2 mai putin la suta drive.gif


Colegu, ma bucur ca esti multumit de masina, felicitari pt ea. Si te asteptam sa-ti faci un post dedicat masinii tale in sectiunea "Totul despre masina mea".
Da' te-as ruga sa nu fii acid in exprimari la adresa productiilor autohtone, pentru ca unii chiar sunt multumiti de ele.
Toate cele bune smile.gif.

ps1: legat de consum, fiecare masina consuma in functie de talpa pe care o are soferul.
ps2: legat de comenzile geamului....te referi cumva la Fiat Panda? ca eu la ala am vazut asa smile.gif.
Cristi32424
Unii sunt obsedati numai de consum se pare. De fapt, din punctul meu de vedere, important este cat te costa "toate" nu numai benzina... Daewoo este o masina fiabila iar service-urile din retea practica tarife mult mai jos decat alti producatori mult mai agreati de romani (Renault, VW, Skoda, Ford, cred ca si Dacia...). In afara de asta si pretul de vanzare (nu numai cel actual) este extrem de fair. Sunt convins ca o influenta pozitiva asupra preturilor relativ mici atat la masini cat si la piese il are faptul ca economia in Koreea este una bazata pe dolarul american care acum este foarte jos. Concluzie: recomand cumparare!
p3rv3r5ul
nubira mea are 225000 km si motorul este impecabil. am facut test de compresie iar cei din reprezentanta daewoo brasov au intrebat daca am segmentat curand. motorul nu a fost desfacut niciodata. apropo masina este din 2002 a umblat prin toata tara si...ma gandesc sa o vad
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.