Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prius vs M3
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini Hibride
Pages: 1, 2
James Kilowatt
Asta cu revanzarea e discutabil..... eu nu as da prea mult pe ea dupa ce a iesit din garantie, bateriile imbatranesc....
Far, tu cu cat ai luat-o? Cati ani, cati km, si ce procent din pretul initial?
FAR EASTERN
Am dat 18500 euro, fabricata in octombrie 2003, 40.700 km la bord, valoare reala(asigurata) 19100 euro. 30300 val. de nou conform echiparii x63%.
James Kilowatt
Pai primul proprietar a cam luat teapa... a facut o afacere destul de proasta si e departe sa-si fi amortizat investitia. Ce i-o fi trebuit hibrid daca face 10.000 pe an? whistling.gif ORicum, nu pare o super afacere pentru primul proprietar... la revanzare a pierdut destul de mult. Probabil urmatorul a facut o afacere mai buna wink.gif
FAR EASTERN
mai multe in topicul dedicat....
Dany_s
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 3 2008, 03:00 PM) *
Asta cu revanzarea e discutabil..... eu nu as da prea mult pe ea dupa ce a iesit din garantie, bateriile imbatranesc....
Far, tu cu cat ai luat-o? Cati ani, cati km, si ce procent din pretul initial?


deocamdata, pe piata americana, isi tin bine valoarea

in comparatia aia idea era alta. Daca dai 22 pe hybrid si 15 pe aia normala, dupa 4 ani nu iei pe ambele acelasi pret ci se va vinde mai scump hibridul, deci recastigi o parte din banii aia dati in plus initial.

in Canada la momentul asta hibridele la SH se vand foarte scump (aiurea de scump as zice).

-------

in exemplul lui Far mi se pare ca propietarul initial chiar a pierdut putin, daca ne uitam la faptul ca a avuto 4 ani. E adevarat ca a facut extrem de putini km dar de aia a si primit inapoi mai mult de jumate din cat a dat pe ea noua.
James Kilowatt
LA voi e 22k USD Priusul? La noi e minim 28k EUROI.... adica aproape dublu blink.gif Ai dracu' europenii astia care incurajeaza fiscal masinile verzi..
Dany_s
nu nu, discutia era de Civic Hybrid

oricum nici Prius nu e departe, in US e intre 25 si 30K $. In Canada e mult mai scump, incepe pe la 35 si se termina la 42 insa anul trecut era un program guvernamental de reduceri si cei care cumparau Prius avea 3000$ CDN inapoi. Erau reduceri la toate hibridele.
James Kilowatt
In Francia ai vreo 3000 euroi. Insa tot al naibii de scump ramane...
FAR EASTERN
QUOTE (f1anatic @ Jun 28 2008, 10:23 PM) *
Si ca veni vorba de KERS si de F1. Am citit de curind ca greutatea pe care o va introduce KERS-ul va fi negata de asa numitele avantaje pe care le aduce. Cu alte cuvinte KERS (sau technologia de recuperare a energiei kinetice) de abia va reusi sa faca masina la fel de performanta ca in absenta ei - si multi constructori se gindesc sa construiasca 2 masini - una cu KERS, una fara, si doar mai grea cu cele 12 kile cu care trebuie sa creasca prin regulament greutatea masinii.



KERS face victime
FAR EASTERN
QUOTE ( T u d o r @ Aug 4 2008, 10:19 AM) *
LE: Ok, am vazut filmul. E clar ca 520 e o masina mai adecvata circuitului, dpdv al consumului. Prius are avantaje in oras, dar wtf... poate cineva sa spuna ca si-a luat Priusu' pentru oras? Pai atunci Aygo ce mai e?

Far... tu mai ai alta masina pentru drumuri lungi? whistling.gif

LLE: Cineva sa mute discutia in topicul dedicat...exista unul cu M3 vs Prius, sau asa ceva. Sa nu mai poluam aici... biggrin.gif



T u d o r ,am aceeasi masina pentru drumuri lungi. Tornada a inteles un pic gresit, in favoarea conceptiei Prius pentru a fi eficient in oras(nu stiu de cate ori am mai zis asta....). Imi cer scuze ca o tot tin pe a mea.... nu ati vazut consumul?????????
T u d o r
L-am vazut. smile.gif Te provoc la un duel, cand ne vedem in delta. biggrin.gif Pe post de arme... fuel efficiency. Un circuit dus intors, de 50 km, sa zicem. La dus cu stilul meu de mers, la intoarcere cu al tau. De fapt, pot participa si alti competitori. Dar... asta inseamna ca nu bem nimic? teehee.gif
FAR EASTERN
QUOTE ( T u d o r @ Aug 4 2008, 10:57 PM) *
L-am vazut. smile.gif Te provoc la un duel, cand ne vedem in delta. biggrin.gif Pe post de arme... fuel efficiency. Un circuit dus intors, de 50 km, sa zicem. La dus cu stilul meu de mers, la intoarcere cu al tau. De fapt, pot participa si alti competitori. Dar... asta inseamna ca nu bem nimic? teehee.gif



You're funny! Sper sa pot ajunge la intalnire! Sunt dispus sa ne intrecem smile.gif indiferent ce iese, placerea va fi de partea mea.
FAR EASTERN
Cat despre bauturaaaaaaa...... sper sa fie ceva care sa respinga tzantzarii....am incredere ca anumitzi colegi va(ne) vor aproviziona....
T u d o r
Ne descurcam noi si cu aia... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.