Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bucuresti - Bratislava
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
colombo
Bun gasit

In viitorul foarte apropiat voi face o deplasare de cateva zile pana, cu masina personala, pana la Bratislava.

Rog pe cei care au mai fost de curand si/sau stiu, sa-mi dea cateva recomandari si sfaturi, legat de drumuri rute si nu numai, cum ar fi:
- acte necesare;
- asigurarea medicala? Cum e: trebuie si pe durata transportului is pe per sederii acolo? unde e mai avantajos s o fac? Cam cat costa (ar fi doar pt 4 zile max)
- rovignete (la unguri?): de unde se iau, cat sunt valabile si cat costa?
- de autostrazi si rute; se platesc, nu? cat costa? Si ce traseu recomandati. Nu prea am nici f. mult timp la dispozitie ca sa zicem ca ma apuc acum si ocoloesc si sa merg numia pe drumuri nationale. Deci as vrea cat de cat rapid ca ruta.
- de pret carburant: de unde e bine sa iau si de unde nu? Eu folosesc benzina fara plumb 95 sau 98. Si cat costa? E vine sa fac plinul la iesirea din tara?
- alte accesorii: trusa, triunghi, stingator, vesta trebuie? Se uita si intreaba cineva dupa ele?

Am auzit ca la unguri e destul de aiurea si ca iti pot gasi pricina din orice. ceva patatnii sau sfaturi ce sa evit si ce pot face?

- detectoarele sunt perimse in Ungaria si Slovacia? Si daca te pirinde? Ti-l confisca? Iei amenda? Se plateste in euro sau moneda nationala? Se dau si pct de penalizare?

Altceva nu-mi mai vine acum in minte. Poate mai adaugati si voi din experienta si intamplarile voastre. Multumesc mult oricum.
cod
Bine ai venit pe forum Colombo,

Drumul pana in slovacia este destul de usor, partea grea este sa iesi din tara.

Ca si acte ai nevoie de talonul si asigurarea masinii. Evident, tu trebuie sa ai buletinul si carnetul de conducere la tine.

Asigurarea medicala nu este obligatorie, avand in vedere ca suntem un UE, dar este recomandat sa-ti faci pe toata durata excursiei.

Vigneta (sa nu ceri ROvigneta ca nu se vinde decat in ROmania) o cumperi in ungaria sau slovacia de la prima benzinarie cand intri in tara. Ai nevoie de ea doar pentru autostrada. In Ungaria este obligatoriu sa iti iei vigneta pentru ca au sisteme optice de detectie. In slovacia sistemul optic este omul care se uita la masina ta, asa ca, in functie de aversiunea ta la risc, poti sa nu-ti iei.

Cea mai rapida ruta e pe autostrada (Bucuresti, Arad, Szeged, Budapeste, Bratislava). Va trebui sa faci popas o noapte in zona granitei (iti recomand sa poposesti in zona ungara).

Nu stiu cat costa benzina, dar daca motorul nu iti cere benzina de 98, iti recomand sa o folosesti pe cea de 95.

Trebuie sa ai trusa legala la tine (triunghi, stingator, trusa medicala)

Politistii unguri de la granita sunt destul de rai, asa ca pana nu ajungi pe autostrada (si nici dupa aia), nu depasi viteza legala.

Nu stiu nimic despre detectoare in ungaria sau slovacia, nu cred ca vei avea vre-o problema. Orice amenda trebuie platita in moneda locala dar nu se dau puncte de penalizare.
Bodi
Daca ne-ai spune si de unde pleci... whistling.gif
Pentru traseu intra cu incredere aici.
Daca nu ma insel in Ungaria se poate folosi detectorul radar...cel mai simplu intrebi la granita.
Vigneta pentru Ungaria o cumperi cel mai bine de la benzinarii (MOL, OMV). E o statie MOL chiar la intrarea in Szeged sau daca nu la orice benzinarie mai rasarita din oras si e valabila pentru DN si autostada.
colombo
Plecarea este din Bucuresti.

Multumesc pt rapiditate, promptitudine si raspunsuri.


PS. Am sa revin cu amanunte si impresii (peste vreo 3 sapt).
James Kilowatt
Eu recomand sa eviti sa iei benzina de la unguri, e destul de scumpa si in plus mai si fac o conversiune a forintului care le convine lor.
colombo
Multumesc frumos. Asa si intentionam si oricum cred ca un plin imi ajunge cam pana la grantia cu Ungaria...
Am sa-l fac la noi, chiar daca benzina de la noi ar putea fi ceva mai prosta sa zicem si un pic mai scumpa in apropiere de granitam decat de obicei, in tara.


PS. Am auzit niste "povesti" cum ca e posibiol sa ceara sau sa se uite sau sa ai pb daca nu ai pasaport ???
(ma refer la unguri; si am auzit ca, cel putin la granita cu Austria, acum cu Campionatul European de fotbal...)
James Kilowatt
Nu mai exista control vamal intre ungaria si austria smile.gif
florin55503
in slovacia eu am mers fara vignieta dar e periculos. in ungaria trebuie sa iti cumperi obligatoriu. amenda e in jur de echivalentul a 2000 de euro. traseul e cel de mai sus. de cate ori am fost nu am intelnit radare in slovacia. drumul daca insisti il poti face si intr-o zi dar e destul de obositor
cod
Cand spui "o zi" te referi la 20 de ore de condus, nu-i asa?

Plinul poti sa-l faci cu incredere in Arad.
florin55503
ceva mai putin cam 15-18 ore. luna trecuta de exemplu am plecat la 3 pm din berlin si a doua zi la 4 pm am fost in buc (2 persoane) mers non stop. autostrada care leaga budapesta de bratislava e foarte buna. in cehia, daca o sa ajungi e mai nasoala din dale
colombo
Iata ca se apropie ziua cea mare a plecarii...
Am reinnoit RCA-ul (ca la 1 imi expira) si am facut si extinederea de CASCO.

Acum, ma gandeam sa-mi iau toate actele in original (dar si o copie doua, Doamne fereste, in caaz de...) de la Cartea masinii, de la plata impozitului, de la Polita Casco + chitante. Sunt curios daca m-o intreba cineva ceva.

Am facut si o asigurare medicala pt perioada calatoriei. Mai bine sa fie.

INTREBARE: trusa medicala este expirata. Am vazut niste kituri care cica inlocuiesc medicamntele si substantele care expira de fapt (ca la o fasa, un leuicoplast, o foarfeca si un garou nu vad ce-ar putea expira), DAR OARE SE UITA CINEVA? Am stingator (in termen de valabilitate), triunghi si vesta.

Sa incerc sa schimb ceva bani, in moneda locala, sa am pt orice eventualitate sau mai bine euro, si monede si bancnote de 5-10 euro? Si unde e de refereat sa o fac: zilele astea (azi, maine) in Bucuresti? La granita, dar in Ro? La ei (dar NU la casele de la granita, ca-i mai prost cursul)?
Acum bine, la cat schimb, sa am de-o rovigneta, un suc ceva... cat poate sa fie diferenta?

Si inca ceva legat de drum (cu toate ca mi-ati facut o recomandare) : NU STIU PE UNDE sa o iau:
Bucuresti -> Pitesti -> Rm. Valcea -> PETROSANI -> TIMISOARA.... SAU
Bucuresti -> Pitesti -> SIBIU -> DEVA -> ARAD?
Am in vedere faptul ca am sa circul noaptea in tara, pe acest traseu, deci sa nu fie (mai) plin de camioane...


Merci
cod
Ia-o prin Arad. Pe oriunde ai merge e plin de camioane, dar noaptea dupa 12 majoritatea se retrag.

Trusa medicala schimb-o cu totul, nu are sens sa te complici. Daca vrei sa schimbi bani, schimba din Bucuresti. Mergi pe premiza ca nu cumperi din ungaria nimic in afara de vigneta (pe care o poti lua in euro, dar la o paritate usturatoare).

OvidiuH
Mare atentie la benzinariile care fac conversia Euro dupa propriu curs, au o placere deosebita de a ciupi orice client ce plateste cu Euro.
Plateste cu un card decat cu Euro cash, astfel conversia euro-forint de exemplu va fi facuta dupa cursul oficial.
colombo
Cardul trebuie sa fie unul in valuta? Sau merge si de lei? De credit? De debit?

Trebuie sa fie musai embosat (ca recent am auzit povestiri cum ca unii nu accepta altceva)?

PS. Am sa schimb 30 euro in forinti, pt vigneta, un suc, un sandwich, o cafea, o pizza ceva si ca sa am asa de orice (mai ales ca poate am sa mai zabovesc la intoarcere si prin Budapesta...)
drabisan
Practic neembosate sint cardurile tip Electron. Astea, in general, nu sint valabile afara, dar exista si exceptii. E mai bine sa fie embosat. Daca ai vreodata probleme cu el exista si posibilitatea sa il foloseasca cu flip-flop, nu cu pos.

Nu conteaza valuta, mai ales in tarile care nu folosesc euro. Se face automat conversia de la rol la moneda tarii. E mai rentabil sa ai card in euro in tarile care folosesc euro ca asa nu mai este afectat de rata de schimb a bancii care a emis cardul.
OvidiuH
QUOTE (colombo @ Jul 1 2008, 12:04 PM) *
Cardul trebuie sa fie unul in valuta? Sau merge si de lei? De credit? De debit?

Trebuie sa fie musai embosat (ca recent am auzit povestiri cum ca unii nu accepta altceva)?

PS. Am sa schimb 30 euro in forinti, pt vigneta, un suc, un sandwich, o cafea, o pizza ceva si ca sa am asa de orice (mai ales ca poate am sa mai zabovesc la intoarcere si prin Budapesta...)

Poate fi si Visa Electron atata timp cat poate fi folosit in afara tarii (trebuie sa fie mentionat pe spatele cardului sau pe site-ul emitentului). Nu conteaza daca ai pe el lei, se face conversia automat.
cod
Visa electron de la ING atasat unui cont in lei merge in afara. Am platit cu el in Italia, Germania, Olanda, Cehia, Franta... prinzi ideea. Eu prefer intotdeauna sa platesc cu card in loc de cash (in Romania sau afara).
colombo
Intre timp am reusit si am imprumutat si un PDA, cu GSP, cu iGO ca soft de navigare, versiunea 2006.

Problema e alta acum: CUM reusesc (ca l-am invartit pe toate partile si am incercat in fel si chip) sa evit orasele? De ex. ii dau fie direct Bucuresti (si adresa de unde plec) - Bratislava (adresa unde trebiue sa ajung (bine, ca cica nu exista nr respectiv... dar in schimb stie de nunamrul de dinainte...) si ma duce prin Pitesti, pe Bd. Petrochimistilor etc si apoi ma scoate iar spre Rm. Valcea ?

EU stiu sigur ca autostrada se continua si dincolo de Pitesti, sau cel putin spre Pitesti drumul o ia usor la dreapta, iar pt Rm. Valcea drumul o ia tot inainte.

DECI, CUM il fac sa evite acest lucru? Am incercat sa-i dau (dupa ce aleg localitatea) sa arate si subcategoriile. Si imi arata ceva de genul Pitesti, Trivale; Pitesti, Gaesti, Pitesti nu stiu, Pitesti nu stiu ce etc). Am incercat sa-i scriu (la numele strazii) centura sau sos de centura, E85 sau A1... si nimic, nimic ! Nu stie asa. El vrea numai prin oras sa ma duca.
Am incercat si sa-i dau evitare manevra sau strada si-mi propune niste rute de.... mama-mama...

Sa fie oare de vina versiunea (ca e 2006)? Desi intersectia cu pricina (inainte spre Rm. Valcea si iesirea la dreapta spre Pitesti (si spre Slatina -> Craiova de ex) exista de foarte multa vreme (de prin 1996 parca, de cand am fost cu autocarul, la Paris).

Ca daca e sa ma bage prin orase de fiecare data... pierd si timp. Hai, in RO mai e cum mai e, dar pe urma...

Intreb pt ca nu stiu ce sa fac, intrucat ma bucuram de GPS si incercam sa configurez drumul cu ce am pe hartie de ex si cu un drum propus si luat de pe net (fara intentie de reclama), de ex. de la e-transport, harta michelin sau google maps, care dau si durata aprox, traseu si nr de km. Estimativ cat de cat.


Please help !
colombo
Bine v-am regasit.

Iata, rapid, cateva impresii...

1) Acte: doar talon si buletinele. Eu aveam totusi pregatit si certificatul de inmatriculare, asigurarile in original (rca si casco + chitante) si rovigneta. Chiar si chitanta cu impozitul paltit si actele de prioprietate (masina fiind la origini luata in leasing).

2) Detector de radar: intrebat la granita (romani) si in Ungaria NU este legal. Fapt pt care l-am si scos din parbriz, in fata lor si l-am bagat in rucsac. N-am vrut sa risc. De Slovacia nu stiu, pt ca nu am mai avut pe cine sa inteb. Oricum nu l-am folosit nici acolo si... am avut grija sa nu depasesc viteza legala !!!

Existau la unguri camere pe autostrada, similare cu cele care sunt la noi pe dn1... si treceau nene unii, fie de-ai lor fie straini cu o viteza ca abia reuseam sa vad numarul, ce masina sau culoare e... Si astaia nu mai pateau nimic sad.gif

3) Viteza: in ungaria, in oras 50 (ce sa zic... o chestie criminala... ca intre 22 si 6 era chiar la 30 ??? simteai ca innebuneai), pe drum nationmal 90 si pe autostrada doar 110 !! La slovaci, in oras 60, pe drum national 90 si pe autostada 130.

4) Starea drumurilor: autostrada si la unii si la altii ok. Tot respectul pt ei... Pana cand, din pacate om fi si noi in stare sa avem macar una ca lumea... Nu stiu fratilor cum de pot si reusesc unii. Insa, in ceea ce priveste orasul, la slovaci nene, e jale mare. Gropi si strazi si bulevarede TOATE crapate si cu guri de canal care se simt. Zici ca esti pur si simplu in Bucuresti (parca si la noi e parca mai bine, pe alocuri, macar la capitolul asta).

5) Vigneta: la unguri se putea lua imediat in vama si se poate plati in banii lor (forinti) si costa, pt 10 zile 2550. Se poate plati si in euro (10 euro) (dar e un curs prost) si... sI IN LEI !!! Costa 60 lei noi (te bucuri daca nu ai forinti, dar tot prost este ca si curs; adica iese mai scump).

Eu am gasit cu chiu cu vai, in cele din urma la opt si am avut forinti, dar, cum nu se puteau lua decat multiplu de 10.000, evident ca nu a avut sa-mi dea rest... Asa ca am platit in lei.

Aceasta vigneta este de fapt o e-vigneta, electronica. Este un bon pe care scrie data, suma platita, nr masinii si de cand pana cand este platita. Nu mai este sub forma de abtipild care se lipeste in geam.

Pe autostrazi am vazut de vreo 4-5 ori controale. Stateau baietii cu un soi de aparat (radar) (detectie optica?) si probabil ca citeau nr masinii si apoi verifiau in sistem. Am si vazut oprit unul, probabil la control.

Recomandat este (scrie pe e-vigneta) sa se patreze un an de la data emiterii (sau expirarii; uite asta nu mai retin).

La slovaci... nu am luat. Tot asa era in vama (unde nu era nimeni la control, intre cele 2 tari) un ghiseu imediat, dar am vrut intentie am avut) sa o iau din prima benzinarie... Ce benzinarie nene, ca am ajuns imediat, ca vantu' si ca gandu' in oras... Asa ca.... Deci nu stiu cat costa.

6) Benzina: la unguri: 316.9... 319 forinti pe litru, cea de 95, fara plumb (de 98 nu prea am vazut... !) iar la slovaci 40 (intr-un singur loc !! care era si cel mai ieftin), 42-43 coroane slovace, tot cea fara plumb de 95. DECI... SCUMP.

1 coroana = 0.12 ron si 100 forinti = 1.6 ron
1 euro aproximativ 29.80 coroane slovace si 1 euro = 225 forinti.

7) Durata: 14 ore la dus (plecat miercuri noaptea spre joi, la 22:00 sio dormit un pic, la Arad, cam o ora si un sfert) DAR.... PLIN DE CAMIOANE.
Am carnet de f. multi, din '92 si am condus destul pana acum. Asta a fost ce-i drept primul drum lung, in afara, DAR credeti-ma ca atatea camioane ca pana acum nu am vazut in viata mea. Cred ca am numarat (nu eu), fara exagerare, vreo o mie de camioane, numai la noi !!! Asa, scurt, calupuri capuluri de 5-10, cate 5, cate 10... Deci destul de solicitant si de obositor drumul din pct asta de vedere (cel putin la noi).

La intoarcere a fost mai greu, pt ca se adunase si oboseala si lucrarile de pe valea oltului, caldura, apoi accidentul care fusese pe a1, am facut muuuult mai mult. In fine.

GPS-ul a functionat f. bine. Nu stiu cum si ce-o fi in versiunea 2008, dar in 2006 de aia ma ducea prin centrul Pitestiului, pt ca nu stia de continuarea autostrazii (chiar m-a amuzat ce derutata era Ioana si cum facea... smile.gif ). Oricum, impecabila centura Pitestiului, insa cum te apropii de Bucuresti incep sa se simta toate denivelarile... sad.gif(

8) Orasul ca arhitectura e dragut (mai ales centrul vexhi, ceva gen Lipscani la noi, doar pietonal). Putinul pe care il au stiu nene sa il conserve si sa faca bani din el. TOATE cladirile sunt ingrijite si renovate (bine, sunt si exceptii, dar zero raportate la restul, la marea majoritate). Au flori mai pe peste tot.

9) Transportul in comun: tramvaie si autobuze, cam vechiute ce-i drept, dar circula bine si destul de putin aglomerate.

10) Populatia... au o fizionomie trista. Sunt niste oameni crispati. Amarati chiar. Imbracati destul de prost. In fine.

11) Masini, vezi si masini scumpe, noi si bune, dar cam rar ce-i drept. In rest masini relativ mici (putine suv-uri si break-uri), noi dar si vechi.

12) Magazinele... se cam inchid in jurul orei 17, mai putin centrle comerciale (care se inchid la 20) si terasele. Ca aglomeratie... asta nu prea e... pt ca vezi relativ f. putina lume pe strada, chiar si seara si in wk. Deci un pic cam pustiu asa (in comparatie cu noi de ex, unde ce este pe marile bulevarde de ex, sau la terase si n parcuri... zi si noapte un du-te-vino...).

13) Preturile: sunt toate peste cele ale noastre. Nu cu mult, dar sunt. Nu stiu ei cat si cum castiga, dar...

Pe Dunare se poate face o plimbare pana la Viena, dar nu exista un chei ceva, unde sa poti face o promenada.

In fine, in mare ca asta, dar una peste alta este o experianta interesanta, placuta si frumoasa. Sper sa nu fi uitat sau oierdut ceva din vedere acum. Poate revin si cu cateva poze.

Merci inca o data tuturor si daca mai aveti intrebari...
Vacanta placuta tuturor si drum bun !
OCTAN_95
QUOTE (colombo @ Jul 11 2008, 10:26 AM) *
Bine v-am regasit.


3) Viteza: in ungaria, in oras 50 (ce sa zic... o chestie criminala... ca intre 22 si 6 era chiar la 30 ??? simteai ca innebuneai), pe drum nationmal 90 si pe autostrada doar 110 !! La slovaci, in oras 60, pe drum national 90 si pe autostada 130.


5) Vigneta: la unguri se putea lua imediat in vama si se poate plati in banii lor (forinti) si costa, pt 10 zile 2550. Se poate plati si in euro (10 euro) (dar e un curs prost) si... sI IN LEI !!! Costa 60 lei noi (te bucuri daca nu ai forinti, dar tot prost este ca si curs; adica iese mai scump).


Vacanta placuta tuturor si drum bun !


Viteza pa autostrazile din ungaria este de 130 !!!, nu 110. Se poate merge pana la 139 fara sa ai probleme (pe barba ta poti mere chiar mai tare, eu am mers 215, daca te prinde ai ars-o)
Vigneta mai bine o iei dintr-o benzinarie decat din vama (asta pt ungaria) nu este 10 euro ci 8 euro!!.
Eu de obicei o cumpar din Szeghed de la OMV-ul aflat spre iesirea spre Budapesta, imediat dupa ce treci podul, plateam cu card si nu am avut nicidata probleme.

Pentru informare :
http://www.agenda.ro/news/news/6524/taxele...-in-europa.html
M A R I A N
La fel spun si eu ca Ovidiu.
Momentan sunt in Spania dar saptamana trecuta am condus prin Ungaria (siin general prin Europa) cu ~20-30 km peste limita legala. Nimeni nu m-a oprit dar am fost fotografiat masiv. Doar atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.