Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service PBA o mare golaneala
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Tiby26
Cu siguranta ne-am confruntat toti cei care detinem masini Seat, Skoda, VW cu probleme la service-urile Porche. De exp. , mie imi sta aprins de ceva timp becul care in cartea masinii, imi arata ca este cel de la catalizator. Mi-am facut o programare la control, iar raspunsul a fost acela ca masina nu are nimic, doar ca poate benzina bagata nu este aceea care trebuie.(desi bag ceea ce mi-i s-a recomandat). Becul nu mi-a mai aparut pe bord vreo 2 luni. Tinand cont ca urma si revizia anuala (masina fiind inca in garantie), becul fiind aprins din nou, i-am pus sa-mi verifice inca o data daca este sau nu vreo problema. Din nou, mi-i s-a spus ca masina este ok. nu are absolut nicio problema, ca becul sta aprins din cauza unui contact etc etc...in mom acela le-am zis, pai ok, daca are becul vreo problema, va rog sa-l inlocuiti sau sa reparati ceea cea e defect, deoarece masina este in garantie...raspunsul lor a fost unul pt care imi venea sa sar la gatul lor, acela ca mai am doar o saptamana garantie si ca trebuie facuta o alta programare care ar fii depasit termenul de garantie si ca daca se descopera vreo defectiune va trebui sa suport cheltuiala...nush exact cat costa un catalizator nou, dar am inteles ca pe putin 30 mil lei.Acum merg cu masina cu becul aprins in speranta ca nu are nik(intr-adevar masina nu prezinta slabiciuni). Macar daca-mi spuneau da domne e stricat trebuie inlocuit, stiam ce am de facut...intrebarea mea e, stie careva vreun service in care pot sa-mi fac vreo verificare deoarece nu mai pot conta pe ajutorul celor de la Porche + ca o verificare e vreo 700 RON... MARE GRIJA CELOR CARE AU MASINI DE LA PORCHE ROMANIA!
FAR EASTERN
Mare golaneala, corect spus.
Eu zic sa insisti, pentru ca PROBLEMA A APARUT IN PERIOADA DE GARANTIE, fapt pentru care aceasta intra sub incidenta garantiei producatorului, lucru care cred ca e precizat si in documentele referitorare la garantie.
NU TE LASA!!! Bafta!

p.s. asta e valabil in cazul oricarui contract cu perioada de valabilitate determinata. Orice eveniment acoperit in baza contractului, si produs in perioada de valabilitate, produce efecte conform clauzelor din contract. Eventual mai citeste odata contractul de garantie.
cod
A expirat deja garantia? Daca nu, mergi la ei in service, spune-le ca ai o problema si ei tb sa-ti faca investigatia si corectia in garantie chiar daca actiunea o fac dupa ce a expirat garantia. Trebuie sa iei o foaie prin care sa ateste ca au luat cunostinta de plangerea ta.

Daca a expirat deja....
Tiby26
Din pacate pt mine, garantia a expirat...tocmai asta este partea nasoala, tocmai de aceea as vrea sa stiu unde as putea sa fac si eu o verificare, sa stiu ce am de facut..daca e ceva defect sa inlocuiesc sau nu. Eu nu cred mai pot sa rezolv ceva cu cei de la Porche, ma gandesc si pe viitor la urmatoarele revizii, sa le fac sau nu la ei (costa si mult + ca nu-mi schimba mare lucru), oricum am auzit ca-ti scot si piese bune si-ti pun unele mai putin bune(asta nush daca e adevarat, dar am auzit ca se practica la ei)..."povestea" mea, era mai mult pt cei care au masini de la ei sau vor sa-si cumpere, sa fie atenti ca pot fii furati pe fata...
FAR EASTERN
QUOTE (Tiby26 @ Jun 20 2008, 09:46 AM) *
Din pacate pt mine, garantia a expirat...tocmai asta este partea nasoala, ....



Oh, too bad confused.gif
OvidiuH
Trebuia sa insisti la momentul potrivit. Ce ti-au zis e o vrajala, una ieftina as zice.
Tiby26
Dupa mine cred ca am insisitat destul de mult atunci, pt ca eram constient de situatie...dar cand iti baga in fata, avem un regulament care trebuie respectat, asta ma refer la faptu ca mi-au zis ca trebuie facuta o noua programare, ce poti sa mai faci!?...poate ca erau si alte cai, dar pe care eu in momentul ala nu le-am stiut...
OvidiuH
Ideea era ca in caz ca se descoperea un defect, era aparut in garantie, indiferent ca ei il reparau dupa ce expira perioada de 2 ani.
Tiby26
Pai da, dar ce dovada aveam(asta in caz ca se descoperea vreun defect) daca o descopereau sa zicem la o verificare dupa ce masina iesise din garantie?...ei dau vina pe noi, zic ca domne acum am descoperit-o, masina nu e in garantie, nu e de la noi, cand e vb de inlocuit ceva e f usor sa se faca ca ploua, sa zica domne atunci nu avea nik,acum da....la fel a patit un prieten cu o skoda fabia, o alta problema dar acelasi service...
Razvan100780
Mare pacat ca s-a intamplat asa ceva.

Totusi este si vina proprietarului. Normal ar fi fost sa faca o plangere la care sa ceara numar de intrare cu data. Apoi cu plangerea respectiva inregistrata sa sa-si faca programare pentru remedierea defectiunii. In felul acesta chiar daca reparatia s-ar fi efectuat dupa ce masina a iesit din garantie ea ar fi fost acoperita de garantie pentru ca plangerea a fost inregistrata in perioada de garantie.

Eu personal am avut o experienta similara cu Leon-ul meu cu un bec de martor airbag si problema s-a rezolvat tot la PBA pe garantie. Mai mult decat atat cei care mi-au sugerat modalitatea de rezolvare a situatiei au fost chiar cei de acolo, deci nu pot decat sa fiu multumit de serviciile lor. Poate este si o problema de atitudine a peroanei cu care s-a discutat acolo. Ai incercat cumva sa vorbesti si cu altcineva, eventual vreun superior al consilierului cu care ai vorbit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.