Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mentenanta si reparatii in service-urile SKODA
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
gabio
Salut tuturor posesorilor de SKODA!
Ca multi dintre voi si eu am trecut de etapa de achizitie a masinii. Dupa 2 ani si jumatate de cand am realizat acest lucru, a fost firesc ca m-am lovit, intr-un fel sau altul, si de prestatorii de servicii ai marcii. Aici, in Bucuresti, exista 3 mari asemenea prestatori, cu 5 locatii service. (cel putin asa cunosc la ora actuala). La 2 dintre ei am fost si eu de-a lungul celor 2 ani. In toata aceasta perioada, am inceput sa fiu dezamagit profund de unii dintre ei.
Astfel, la AVIA MOTORS o operatiune solicitata expres de mine s-a tradus pur si simplu printr-o bataie de joc, intrucat atunci cand am solicitat o evaluare a starii tehnice a masinii (pentru ca se apropia expirarea termenului de garantie), ei s-au rezumat doar la a-mi schimba uleiul si filtrele (cu toate ca aceastea fusesera realizate in urma cu doar 3000 km), fara sa faca absolut nimic in plus (conform cartii tehnice lichidul de frana se inlocuieste la 2 ani). Motivatia data in acest caz a fost de-a dreptul puierila, spunandu-mi-se ca ar fi trebuit eu sa cer o asa zisa "verificare de rampa" si nu ar mai fi fost confuzii din partea lor.
Din pacate nici la PORSCHE AVIATIEI situatia nu este mai buna intrucat:
- sa faci o programare telefonica la reparatii caroserii este practic o aventura pentru ca nici unul dintre cei 2 consilieri tehnici responsabili pe aceasta latura a activitatii nu catadicseste sa-ti raspunda la telefon.
- dupa ce mi-au vopsit aripa nu s-au mai invrednicit sa o si finiseze astfel ca am fost nevoit sa iau la polish toate marginile acesteia, pentru a indeparta urmele de scotch aplicat pentru delimitarea campului de vopsire.
In concluzie mi-e cam groaza sa ma gandesc ca va trebui sa apelez la service-urile marcii si in continuare. Mai am de incercat un singur prestator BRADY.

Ovidiu76
Salut,

Din pacate nu pot sa iti spun nimic legat de service, dar poate poti sa ma ajuti intr-o problema. Vreau sa imi iau o masina si nu ma pot hotara daca O2 cu motor de 1.6 e o alegere buna.

masina ta ce motorizare are? Cat iti ia la 100 hm? Piesele sunt scumpe ?

cam ce ai alege intre Jetta si O2

Multumesc
Marius*
Eu as alege Jetta. E mult peste Octavia.
Bafta!
DORU
Eu nu as alege Jetta. Motivul? Made in Mexic.
gabio
Salut Ovi

Eu am mai scris despre O2 a mea inca din februarie 2008. Iti pot spune ca a mea este motorizare 1.6 mpi 102CP. Te-as sfatui, daca poti sa-ti iei o O2 cu un motor 1.6 FSI (115CP) pentru ca se cunoaste diferenta (mai ales vara cand utitizezi aerul conditionat). Consumul de carburant in oras, alterneaza in functie de conditiile de trafic intre 9,5 si 15 l la 100 km (cu aerul in functiune). Afara daca esti baiat cuminte si nu sari calul (110-120km/h) tot cu aer poti scoate sub 7l/100km. Ref. la piese, in afara de consumabile pana acum nu am schimbat nimic la ea deci nu-ti pot spune la cat se ridica nici barem seturile de placute de frana, dar altele. Daca militezi pentru O2, care este o masina robusta si fiabila, ia-ti cel putin un motor de 115CP.
Ovidiu76
QUOTE (gabio @ Jul 21 2008, 08:18 PM) *
Salut Ovi

Eu am mai scris despre O2 a mea inca din februarie 2008. Iti pot spune ca a mea este motorizare 1.6 mpi 102CP. Te-as sfatui, daca poti sa-ti iei o O2 cu un motor 1.6 FSI (115CP) pentru ca se cunoaste diferenta (mai ales vara cand utitizezi aerul conditionat). Consumul de carburant in oras, alterneaza in functie de conditiile de trafic intre 9,5 si 15 l la 100 km (cu aerul in functiune). Afara daca esti baiat cuminte si nu sari calul (110-120km/h) tot cu aer poti scoate sub 7l/100km. Ref. la piese, in afara de consumabile pana acum nu am schimbat nimic la ea deci nu-ti pot spune la cat se ridica nici barem seturile de placute de frana, dar altele. Daca militezi pentru O2, care este o masina robusta si fiabila, ia-ti cel putin un motor de 115CP.



Am mers week-end ul trecut la un drive test cu Jetta si sincer ma c-am dezamagit. Pe de o parte spatiul interior e mult mai mic decat la O2, iar pe de alta parte pentru aceleasi dotari ar fi tr sa dau ~ 20.000 Eur in comparatie cu ~18.000 E la O2, ceea ce e un pic c-am mult. Cireasa de pe tort a fost zgomotul interior de spuneai ca esti in Logan ( tr sa recunosc insa ca era o masina pe motorina, dar chiar si asa O Tour 1.9 pe care o are un cumnat e mult mai silentioasa si e din 2001).

La cei de la Skoda oferta la O2 e destul de tentanta pt 1.6 mpi, doar ca asa cum l-am intrebat si pe Doru ( sper sa imi raspunda la mail) motorul mi se pare un pic prea mic pt o masina destul de grea.
La 1.6 FSI (115CP) pretul se apropie de Toyota Avensis cu motor de 1.8 VVT-i 129 CP, care are si reducere de 1000 Eur Varianta Executive ajunge la 19.550 , iar Comfort la 17.990 E).

Inca nu m-am decis, dar oricum pana la sf lunii tr sa o fac, nu de alta dar expira promotia celor de la Toyota si trecerea in luna august e echivalentul cu O2.

DORU
Ovidiu, ti-am raspuns la mail si astept sa ma contactezi pt detalii. Numai bine !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.