Help - Search - Members - Calendar
Full Version: daewoo = chevrolet
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
daewoo_espero_turbo
Pentru cei care se afla in necunostiinta de cauza, am considerat ca e nevoie sa spun cateva cuvinte despre daewoo ,ca firma.

Daewoo Motor company este o companie producatoare de automobile.......s-a infiintat in 1937 sub numele de National Motor, iar in 1972 si-a schimbat numele in Shinhan Motors, intrand astfel in colaborare cu GM si producand masini pentru piata locala.....
Din 1982 ,numele companiei devine Daewoo, nume sub care compania se face cunoscuta atat in Asia cat si in Europa ,precum si-n alte tari\continente....
Daewoo Motor era cunoscuta in Asia ca una din cele mai mari companii constructoare de masini....
Apeleaza la designeri renumiti ca Bertone ,Georgetto Giugiaro...si introduce pe piata autovehicule de calitate, de diferite clase: tico,matiz,racer,nubira1, nubira2, leganza, damas, cielo ,espero,evanda, musso, korando.......
Odata cu criza financiara a companiei ,daewoo a trebuit sa cedeze pachetul majoritar de actiuni lui GM, iar odata cu preluarea companiei de gigantul american ,brandul daewoo dispare incet - incet de pe piata europeana,, ,,,insa nu de tot.....astazi daewoo se regaseste in fiecare dintre automobilele chevrolet ( modelele europene) .............

GM hotaraste sa schimbe numele Daewoo in ceva mai de renume ,adica Chevrolet......
Ceea ce vreau sa stiti este ca noile masini chevrolet : lacetti ,aveo ,kalos, spark, epica....sunt modele veritabile daewoo ,facute in korea de sud ,la uzinele daewoo............ceea ce s-a schimbat este conducerea companiei si numele ( daewoo devine chevrolet).....

Singura tara in care daewoo ramane daewoo (brandul ramane acelasi) este tara mama ...adica korea de sud.....

Sper ca intr-o zi sa vad si in romania noile modele daewoo purtand sigla daewoo, nu chevrolet.........speranta moare ultima.....
Sunt un om nostalgic in ceea ce priveste daewoo ,fiind si proprietar de daewoo ,si anume espero.....



Daewoo - new ways ,always

T u d o r
O masina buna si placuta. smile.gif

Si acum mi-as dori una, si poate o sa o am, daca la inmatriculare nu o sa platesc dublul pretului de achizitie din Germania... wink.gif
NGZ
Eu am avut un Tico de care am fost foarte multumit. In 8 ani i-am schimbat un rulment si doua garnituri de cauciuc. In rest nu s-a defectat nimic, nici macar un bec nu s-a ars.
Am ales Chevroletul tocmai pentru ca este facut la aceeasi uzina.
Marius*
QUOTE ( T u d o r @ Jun 18 2008, 09:57 PM) *
Si acum mi-as dori una, si poate o sa o am, daca la inmatriculare nu o sa platesc dublul pretului de achizitie din Germania... wink.gif

La un Espero cu motor de 1.8 din 1996, ce indeplineste normele Euro 2, de la 1 iulie taxa va fi in jur de 900 euro. whistling.gif
mariana88
asdar daewoo (sau chevrolet fac parte din GM, ca si Opel, de ex? nu de alta, dar la un showroom auto opel era plin de chevrolet
daewoo_espero_turbo
QUOTE (mariana88 @ Jun 20 2008, 09:31 AM) *
asdar daewoo (sau chevrolet fac parte din GM, ca si Opel, de ex? nu de alta, dar la un showroom auto opel era plin de chevrolet



GM detine multe branduri ,printre care si opel ,chevrolet, cadilac ,daewoo...........si bineinteles ,odata cu preluarea daewoo ,au inceput sa vanda autoturismele daewoo cu insigna chevy pe ele., cica s-ar vinde mai bine asa.........insa tot daewoo-uri raman..............GM vrea deci sa elimine de pe piata daewoo ,un brand care se pare ca incepuse sa aiba succes, in favoarea lui chevy.......................si se pare ca a reusit..........................................................................
.................................................................................
.................
Se mai fabrica masini daewoo ( cu emblema daewoo pe ele) in:

---Polonia ( unde se pare ca va inceta productia de daewoo-uri ,in favoarea lui Chevy ,,,,,,aici intervenind GM,bineinteles)
---Uzbekistan ( unde GM se baga iarasi cu brandul "de suflet" chevy ,,,,)
---Vietnam ( unde GM a introdus Chevy cu cateva modele ,insa in paralel se fabrica si modele Daewoo ( adica cu stema daewoo pe ele)
---Korea de sud ( tara mama a daewoo.........unde se pare ca GM nu a schimbat numele Daewoo cu Chevy...........dar oare va mai dura mult pana cand americanii va aplica si aici teoria lor "inteleapta"?)



trebuie sa ne punem urmatoarea intrebare ---------ce brand care se respecta este Chevrolet ,daca comercializeaza masinile Daewoo sub brandul lor?---------------------


Deci GM este o amestecatura de tehnologii ,motoare ,caroserii ,care se plimba de la un brand la altul....Punct!!!!!!!!!!
laurentiu
Asta nu mi-a placut niciodata ma GM. Este un brand foarte mare in care folosirea platformelor tehnice comune la mai toate marcile din grup aduce bani si atat (sau aducea? confused.gif -din cate stiu GM cam are probleme cu banii). Din punctul asta de vedere cel mai rau imi pare de SAAB, care a ajuns sa aiba aceleasi motoare ca Fiat si care si-a pierdut foarte mult din caracterul unic.ninja.gif
James Kilowatt
Pai fiat se pricep la motoare diesel. Ce-i asa rau in asta? In plus Saab mai au si niste motoare turbo pe benzina interesante... mai ales ca le-am vazut si pe GPL
whistling.gif

Masina din poza ta are motoare diesel Peugeot.... o s-o urasti de acum incolo? biggrin.gif

Jaguar face niste masini dizal cu 136CP, pe care le face un Logan la demaraj, Porsche face SUV-uri... le-a soptit lor un marketing ca asa se face banu' iar baietii au luat-o de buna. Uneori le iese, alteori o dau in bara si ii cumpara indienii...

Impartitul aceleiasi platforme tehnice de mai multe marci e o chestie pe care o face toata lumea, si pe care VAG a transformat-o in reteta succesului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.