Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Civic Sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
Tiby26
Salut,

Am si eu o intrebare...un prieten de-al meu si-a luat de curand o honda civic sedan, motor 1.8 140 cp...la prima vedere nu mi-a placut, insa din mom in care am intrat in ea, parerea s-a cam schimbat.Interiorul e bestial, iar ca putere mie mi-i s-a parut ca se infige chiar f bine cand bagi piciorul in ea. Initial ma gandeam sa-mi cumpar o masina diesel tinand cont ca are un consum mai bun decat cel pe benzina. Problema e ca acum motorina e mai scumpa + ca am cam ajuns la parerea ca nu prea se merita una diesel daca nu faci f multi km pe an. Honda asta o are de cateva luni si face cam 150 km pe zi si consumul este de maxim 10l/100 km(asta cu aer + aglomeratia din buc). Intrebarea mea e, honda ca masina, este una buna? se merita? Si referindu-ma in special la modelul asta, aveti vreun sfat? e bun sau...? vreau sa aud parerea mai multor persoane ca a lui este una buna smile.gif
cod
Honda e super masina. Ia-o cu incredere. Un consum de 10% in oras mi se pare extrem de bun, eu cu motorul meu daca scot 15% in Bucuresti sunt foarte fericit. Singurul dezavantaj este ca arata destul de banal in exterior, dar interiorul....

Cat despre diesel vs benzina, eu am si una si alta. Diferenta este ca la benzina fac plinul saptamanal pe cand la diesel nu mai tin minte de cand nu am mai mers la motorinarie.
Tiby26
Referitor la benzina vs motorina iti dau dreptate, cred ca toti stim ca diesel-ul consuma mai putin...asta te si atrage la inceput, dar nush cat de mult m-ar ajuta pe mine o masina diesel (care e mai scumpa) tinand cont ca la servici merg pe jos ca e la 2 statii...probabil doar in weekend ce-o sa ies cu ea mai des. Referitor la Honda, sincer nu m-a atras prea mult, iti dau dreptate,Civic-ul de afara nu prea te atrage dar in interior e smecher. Ms de opinie
adi.mitrea
Salut Tiby,

Posesori de Civic Sedan nu prea sunt pe aici, dar sunt vreo 2-3 de Honda Accord. Oricum, oamenii de pe forum sunt pro Honda și vei auzi multe de bine despre ea.

Îți recomand să citețti și topicul deschis de mine despre Civic-ul Hybrid. Orice în afară de motorizare este la fel ca feeling și în Civic 1.8. ( http://www.masini.ro/forum/content/Honda/1...a-Civic-Hybrid/ )

Pe de altă parte, vezi ce alte mașini se încadrează în bugetul tău. Dacă ai nevoie de sugestii, citește ori vre-un topic care se apropie de cerințele tale din secțiunea versus, ori deschide tu un topic acolo. Orice ai alege, să o conduci cu plăcere! thumbsup.gif
H-Civic-sedan
Am Civic Sedan - astept intrebari pt. toti cei interesati !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.