Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina sh germania Bmw 3 vs?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
MadMax
Salutare ! Am un unchi care vrea sa isi ia masina sh din Germania. Pret maxim de achizitie: 20 000 euro. Ii place seria 3, modelul nou, de la BMW. Kilometrii prea multi pe ani nu face ca are masina de serviciu, deci va merge pe benzina. Se gandea la 320i sau 318i. Ce alternative ar putea avea in banii astia?
f1anatic
QUOTE (MadMax @ Jun 15 2008, 03:14 PM) *
Salutare ! Am un unchi care vrea sa isi ia masina sh din Germania. Pret maxim de achizitie: 20 000 euro. Ii place seria 3, modelul nou, de la BMW. Kilometrii prea multi pe ani nu face ca are masina de serviciu, deci va merge pe benzina. Se gandea la 320i sau 318i. Ce alternative ar putea avea in banii astia?




Nimic altceva. BMW 3 este singura masina la 20,000 iuroh care poate fi adusa din Germania. De fapt pretzul nu e relevant, indiferent daca ai 5,000 sau 50,000 tot numai BMW poti aduce. For all the obvious reasons.
HalbaSus
La 20.000 masina SH ? De ce ? Poate lua linistit un opel vectra nou foarte bine dotat (este acum ceva promotie)...
AlexTM
Nu inteleg ce-i cu ironia asta la adresa BMW.
Si ce e rau in a lua o masina SH de 20000? Daca are omul bani...

La 20000 poate sa ia aproape ce masina doreste. Intra si BMW seria 5, modelul nou.
adrian_flavius
Audi A8/S8 se incadreaza si el in banii astia...n-as sti sa-ti spun din ce an...

Si ar mai fi ceva: un Subaru Legacy destul de nou...AWD...

Sunt doar sugestii... thumbsup.gif
AlexTM
Un VW T5 multivan?

TDI
laurentiu
Degeaba spunem noi alternative daca unchiului tau ii place BMW.
Eu personal as alege Volvo S80.

Am uitat: cu motorizare D5 sau 2.5T de 210 CP(poate gasi si una cu tractiune integrala; a fost singura motorizare la care se putea pune tractiune integrala)
MadMax
La un Subaru se gandea si el ca alternativa. BMW vrea 320i sau 318i modelul facelift. Trebuie stiut ca masina asta nu prea cred ca o sa o mai schimbe. Asa ca m-a rugat sa intreb daca ar avea alternative mai bune in banii astia. Nu e genul sport dar ii mai scapa piciorul cateodata...
Lucian55
Sugereaza-i unchiului tau sa mearga cu un 318 sau 320 inainte sa cumpere unul, si iti spun si de ce:
1. Pozitia de la volan mie nu mi se pare grozava intr-un seria 3
2. Variantele fara navigator ( display-ul ala mare) au bordul cam urat/drept
3. Cu toate ca ai spus ca nu vrea o masina sport, si conteaza foarte mult de pe ce masina vine, un 318i nu-i cea mai sportiva masina

Toate cele trei lucruri de mai sus sunt niste pareri subiective, ale mele. De gusturi nu se discuta, dar, merita incercat cateva ore inainte sa-l cumperi ca sa nu regreti niste chestii dupaia mai ales ca spui ca nu va schimba masina prea curand.

Ar merita incercata si concurenta, si sa se gandeasca bine daca nu vrea masina noua in banii astia, pentru ca ar fi cateva care ar intra destul de lejer.

Toate cele bune.
klm
CITAT(Lucian55 @ Jun 17 2008, 11:25 PM) *
3. Cu toate ca ai spus ca nu vrea o masina sport, si conteaza foarte mult de pe ce masina vine, un 318i nu-i cea mai sportiva masina

Pai omul nu vrea masina prea sportiva deci 318 s-ar incadra in acest criteriu; n-am inteles de ce ar fi acesta un motiv sa se razgandeasca blink.gif .
HalbaSus
QUOTE
1. Pozitia de la volan mie nu mi se pare grozava intr-un seria 3
2. Variantele fara navigator ( display-ul ala mare) au bordul cam urat/drept
3. Cu toate ca ai spus ca nu vrea o masina sport, si conteaza foarte mult de pe ce masina vine, un 318i nu-i cea mai sportiva masina


Desi nu sunt un fan al seriei 3 (E90) cred ca singurul lucru bun la acea masina e pozitia la volan. In rest bordul intr-adevar e cam uratel si nici nu e o masina tocmai rapida (mai ales varianta de 126 cp).
Lucian55
Halba, eu unul nu ma simt grozav intr-un seria 3. Este ceva care nu ma face sa ma simt bine cand stau mai mult de 15 minute la volan, parerea mea personala..
klm
CITAT(Lucian55 @ Jun 18 2008, 11:21 AM) *
Halba, eu unul nu ma simt grozav intr-un seria 3. Este ceva care nu ma face sa ma simt bine cand stau mai mult de 15 minute la volan, parerea mea personala..

Pai spune-ne si noua ce ceva nu te lasa sa te simti bine la volan, sigur, dupa parerea ta personala.
florin55503
si mie pozitia la volan a serie 3 mi se pare buna spre foarte buna.

trecand peste design, atat cel interior cat si cel exterior care e o chestie pur subiectiva ( mie unul imi ispira o masina japoneza si nu una germana) trebuie luat in considerare faptul ca inca e cea mai buna masina din clasa sa (chiar si dupa aparitia noului a4). e inca cea mai manevrabila, cea mai stabila, cea mai buna dirctie din clasa. din ce tin minte in mai toate clasamentele din afara a4 asta nou seapropia de bmw doar prin calitatea ireprosabila a materialelor din interior (aici bmw sta chiar prost) si prin design. o masina care se apropia foarte tare era lexusul. deci iata o alta varianta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.