Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cauciucurile cele mai potrivite
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
jucausul
Salut, am postat un nou topic pentru ca eu unul am mari probleme in a ma hotara ce cauciucuri sa folosesc pe masina mea.Am niste Bridgestone B390 (cele din fabrica) care au deja 3500 km si as vrea sa o incalt in ceva nou, momentan doar pe fata.Astea care sunt acum pe masina, au fost ok, poate doar cam zgomotoase la rulare.Acum nu stiu ce sa aleg, de aceea fac apel la cei care si-au incaltat masina si imi pot recomanda un brand sau altul sa scrie aici.
Precizez ca doresc doar pentru vara si nu doresc vre`un model exclusivist.. rolleyes.gif
FAR EASTERN
Michelin EnergySaver
jucausul
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 13 2008, 09:26 AM) *
Michelin EnergySaver



Mersi, par niste cauciucuri f tari, din pacate michelin nu are nimik pe dimensiunile mele 195/60/15
OCTAN_95
QUOTE (jucausul @ Jun 13 2008, 10:00 AM) *
....Am niste Bridgestone B390 (cele din fabrica) care au deja 3500 km si as vrea sa o incalt in ceva nou, momentan doar pe fata.
Precizez ca doresc doar pentru vara si nu doresc vre`un model exclusivist.. rolleyes.gif

1. De ce consideri ca ar fi de schimbat la numai 3500 km?
2. Gumele care au uzura mai mica trebuie puse pe spate, deci daca iei gume noi acelea se vor pune pe spate.
3. DUNLOP SP pe la aprox 400 gasesti pt tine

jucausul
QUOTE (Ovidiudinutm @ Jun 13 2008, 10:13 AM) *
QUOTE (jucausul @ Jun 13 2008, 10:00 AM) *
....Am niste Bridgestone B390 (cele din fabrica) care au deja 3500 km si as vrea sa o incalt in ceva nou, momentan doar pe fata.
Precizez ca doresc doar pentru vara si nu doresc vre`un model exclusivist.. rolleyes.gif

1. De ce consideri ca ar fi de schimbat la numai 3500 km?
2. Gumele care au uzura mai mica trebuie puse pe spate, deci daca iei gume noi acelea se vor pune pe spate.
3. DUNLOP SP pe la aprox 400 gasesti pt tine



Scuze am uitat un 0..sunt 35000 km.
De ce sa pun pe spate gumele noi..eu stiam ca se pun pe fata sau de fapt acolo unde e tractiunea.
Hoinar
Un coleg aci pe forum ne recomandase http://www.webtire.eu .
Am cautat la dimensiunile tale (195/60/R15) si se pare ca sunt ceva optiuni. Noi la masina avem Bridgestone Turanza ER300 (de vara), pe care le recomandam pentru ca s-au comportat excelent pana acum (16k km). Doar ca sunt de nefolosit de zapada..
vio
35 000 si deja ??? sincer io am vreo 48 000 cu ale mele si nu sunt la jumate uzate ... am Dunlop SP 2000E parca .. si io nu o iert pe mashina ....daca vrei sa ti iei ceva bun ia ti unidirectionale vredenstein sportarc3 ...da toata 4 .... niciodata nu se pun anvelope noi pe fata ...
jucausul
QUOTE (vio @ Jun 13 2008, 10:36 AM) *
35 000 si deja ??? sincer io am vreo 48 000 cu ale mele si nu sunt la jumate uzate ... am Dunlop SP 2000E parca .. si io nu o iert pe mashina ....daca vrei sa ti iei ceva bun ia ti unidirectionale vredenstein sportarc3 ...da toata 4 .... niciodata nu se pun anvelope noi pe fata ...



Ok, esti al doilea care zice ca nu se pun noi pe fata....dar explicati-mi si mie de ce....la toate vulcanizarile sau magazinele de anvelope asa mi-au zis.cele noi pe fata.

Nu mai inteleg nimik biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (vio @ Jun 13 2008, 12:36 PM) *
35 000 si deja ??? sincer io am vreo 48 000 cu ale mele si nu sunt la jumate uzate ... am Dunlop SP 2000E parca .. si io nu o iert pe mashina ....daca vrei sa ti iei ceva bun ia ti unidirectionale vredenstein sportarc3 ...da toata 4 .... niciodata nu se pun anvelope noi pe fata ...



pai nu ai nevoie de anvelope in cea mai buna conditie pe rotile unde ai tractiune/propulsie? ca sa nu mai zic de directie? si de ce ar trebui rotite anvelopele din cand in cand, in afara de pentru a se uza uniform?
klm
Cica la franare se uzeaza cele de pe fata iar la viraje cele de pe spate, acum depinde cum conduci tu.
_Constantin_
Se recomanda ca cele de pe spate sa fie mai bune pentru ca in viraje rotile spate nu au greutate asupra lor si sunt mai predispuse la derapaje. Cele fata au pe ele greutatea motorului si deci au o tractiune mai buna. Sincer, eu personal nu sunt de acord cu aceasta teorie dar pare sa fie oarecum valida.

Daca tot te apuci de schimbat anvelope ... schimba-le pe toate. Nu toate tipurile sunt facute sa mergi cu ele 60-70.000 km. Florin a schimbat Dunlop Sp01 la 30.000 pentru ca faceau un zgomot infernal. In ultimul test din AMS au iesit invingatoare anvelopele Hankook. Vezi daca fac pe dimensiunea ta ... sunt probabil mult mai ieftine decat Michelin. thumbsup.gif
jucausul
QUOTE (_Constantin_ @ Jun 13 2008, 11:33 AM) *
Se recomanda ca cele de pe spate sa fie mai bune pentru ca in viraje rotile spate nu au greutate asupra lor si sunt mai predispuse la derapaje. Cele fata au pe ele greutatea motorului si deci au o tractiune mai buna. Sincer, eu personal nu sunt de acord cu aceasta teorie dar pare sa fie oarecum valida.

Daca tot te apuci de schimbat anvelope ... schimba-le pe toate. Nu toate tipurile sunt facute sa mergi cu ele 60-70.000 km. Florin a schimbat Dunlop Sp01 la 30.000 pentru ca faceau un zgomot infernal. In ultimul test din AMS au iesit invingatoare anvelopele Hankook. Vezi daca fac pe dimensiunea ta ... sunt probabil mult mai ieftine decat Michelin. thumbsup.gif



Mersi mult, o sa caut..
drabisan
Cum conduci? Ai invirtit gumele? S-au tocit sau le schimbi pentru ca zici ca e cazul?
Nu iti permite uzura sa mai mergi pina ai bani de 4 gume?

Cel mai bine e sa iei 4 gume, bunicele, nu high-performance, dar nici Fulda...
jucausul
QUOTE (drabisan @ Jun 13 2008, 03:13 PM) *
Cum conduci? Ai invirtit gumele? S-au tocit sau le schimbi pentru ca zici ca e cazul?
Nu iti permite uzura sa mai mergi pina ai bani de 4 gume?

Cel mai bine e sa iei 4 gume, bunicele, nu high-performance, dar nici Fulda...



Eu zic ca stilul meu de condus este unul normal...mai am accese de "furie" dar destul de rare, cand pisc mai tare cu frane mai agresive, in rest cat de nervos poti merge prin Bucurestiul asta imputit? Ideea cu schimbatul a venit de la urmatoarea problema.de cand am luat masina, am avut cred 5 pene, toate pe roata spate dreapta, a fost plina de cuie.Acum 3 zile am facut pana si imbracat in costum de in cum eram, numai de schimbat roata nu imi ardea, asa ca am mers 5 min pe pana pana la prima vulcanizare.Lucrul prost gandit si fatal pentru biata anvelopa, nu am vazut in viata mea un cauciuc mancat in halul ala.Asadar am pus roata de rezerva pe geanta, si atunci am zis ca poate ar trebui sa mai schimb macar o anvelopa sa am doua noi fata sau sapate.Cineva mi-a zis ca aceste tipuri de cauciucuri sunt garantate pana la 45 mii km.Acum sincer din ce am mai citit pe forumuri am inteles ca aceste Bridgestone B390 sunt destul de proaste si zgomotoase, fapt pe care l-am constatat si eu.Cam astea sunt motivele schimbarii ca sa zic asa, dar dupa ce mi-ati zis voi aici m-am hotarat sa trec vara asta cu ele, si in toamna sa iau 4 anvelope noi.Cred ca e cel mai bine sa nu fac carpeala de moment, mai bine ma mai chinui cu ele 2 luni si apoi fac o treaba cum trebuie.

Va multumesc la toti pentru sfaturi, si probabil revin cu problema in toamna cand cu siguranta nu o sa stiu ce cauciucuri sunt cele mai bune pentru caruta mea.

sa aveti toti o zi buna, si nu in ultimul rand...HAI ROMANIA... thumbsup.gif
ddl
QUOTE (jucausul @ Jun 13 2008, 10:00 AM) *
Salut, am postat un nou topic pentru ca eu unul am mari probleme in a ma hotara ce cauciucuri sa folosesc pe masina mea.Am niste Bridgestone B390 (cele din fabrica) care au deja 3500 km si as vrea sa o incalt in ceva nou, momentan doar pe fata.Astea care sunt acum pe masina, au fost ok, poate doar cam zgomotoase la rulare.Acum nu stiu ce sa aleg, de aceea fac apel la cei care si-au incaltat masina si imi pot recomanda un brand sau altul sa scrie aici.
Precizez ca doresc doar pentru vara si nu doresc vre`un model exclusivist.. rolleyes.gif


incearca aici: http://www.tirerack.com/tires/types/uhp.jsp . poate gasesti ceva ce te intereseaza. eu iti recomand Yokohama. eu asta am: http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...odel=ADVAN+A043 si sunt multumit deocamdata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.