Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cele mai des incalcate reguli de circulatie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Kaiten
Care sunt regulile de circulatie pe care le incalcati cel mai des?
Cele mai stupide si totodata cele mai des incalcate mi se par:
legea conform careia n-ai voie sa iesi cu spatele sin curte, garaj, etc si faza cu semnalizatu 50 m inainte de schimbarea direcctiei de mers in localitate
gogu25920
purtatul centurii de siguranta in oras...mai ales cand esti imbracat la costum si cravata.
Alecs
depasirea vitezei regulamentare :cheers:
Gociu75
purtatul centurii (nu o port niciodata in oras)
claxonatul in localitate
intratul pe interzis (ca sa intru la munca intru pe interzis pt 20 m, daca nu am de ocolit vreo 500m) :roll:
Kaiten
am uitat.. eu mai am si un ecuson in geam (de cateva luni) pe care n-ar trebui sa-l detin.. n-am avut probleme pana acum ca mai am si o fitzuica de legitimatie (legala) si nici un nene n-a hamait la ecuson pana acum
Zsolt28851
Intoarcerea pe linia continua
madalina
Au o logica aceste regului: daca linia continua e in curba si tu acolo te trezesti sa intorci, poti foarte usor lovit. Sau acolo unde sunt 2-3 benzi, se circula cu viteza si te trezesti cu unul din senin ca intoarce?


Sunt strazi cu sens unic pentru ca ar fi imposibil de circulat in ambele sensuri. Si eu trebuie sa ocolesc 500 de m pentru a ajunge din fata blocului in spatele lui, dar daca ar fi dublu sens pe acea straduta, ar fi infernal. Strazile cu sens unic au demonstrat si in alte tari ca pot conduce la un trafic mult mai fluent.

Centura in oras: accidentele foarte grave se pot petrece si in oras, nu numai in afara lui.

Claxonatul in localitate: eu am feresterele spre un mare bulevard al Bucurestiului si este absolut minunat cand se gaseste cate un idiot sa claxoneze 10 minute continuu pe 2-3 dimineata. Poti sa-ti pui si trei geamuri fono-izolante ca tot auzi. Unde am ajunge daca ar claxona toata masinile?

Semnalizarea minim 50 de m: mi se pare absolut normala. Eu am nervi - chioar foarte multi-pe cei care nu semnalizeaza, sau semnalizeaza cu un metru inainte de a intra in depasire. Parca ar consuma carburant sau ar uza masina semnalizarea, asa se poarta respectivii. Am mai auzit la pusti de 18 ani, cu permisul luat de 2-3 luni ca "numai fraierii semnalizeaza".

Nu stiu daca mai e in regulament sintagma "reducerea vitezei pana la limita reducerii oricarui pericol", care mi se pare absolut aiurea. Daca eu merg cu 20 km/h si-mi sare unul in fata, poate sa-mi dea amenda cu aceasta chestie.
admin
regulile astea au si ele rostul lor desi unele sunt destul de aberante, oricum, cine le incalca o face pe barba lui...

..faza cu centura...eu o port mereu, mi-o pun din reflex si nu pot sa concep ce e in capul individului care nu o poarta, cred ca se cred mai sexy sau mai soferi decat altii, nu se gandesc ca ca daca iau un pom chiar si cu 30km pe ora raman fara dinti, isi sparg teasta iar la viteze mai mari dau coltul smile.gif
sandman
madalina, cred ca ai niste probleme. fiecare merge cum vrea si face ce vrea. eu nici nu semnalizez cand trec de pe o banda pe cealalta. ma misc prea repede si nu mai am timp. asta pt ca toti merg cu 60 pe b-dul unirii, si ma enerveaza. si in oras ce sa-ti mai pui centura? la 90km/h ce sa patesti? mi-o pun dupa ce depasesc 130.
Alecs
glumesti sau cum? eu m-am izbit in fundul unuia la vreo 20 km/h si m-a zguduit... la 90 daca nimeresti un obiect fix nu stiu cate sanse sa ramai intreg ai.. iar daca te izbesti de altul care vine si ala cu nu-stiu-ce viteza din sens invers ... pa-pa
gogu25920
QUOTE(sandman)
madalina, cred ca ai niste probleme. fiecare merge cum vrea si face ce vrea. eu nici nu semnalizez cand trec de pe o banda pe cealalta. ma misc prea repede si nu mai am timp. asta pt ca toti merg cu 60 pe b-dul unirii, si ma enerveaza. si in oras ce sa-ti mai pui centura? la 90km/h ce sa patesti? mi-o pun dupa ce depasesc 130.


Sper sa fi fost o gluma acest mesaj daca nu, inca un idiot.... :evil:
Iulian HondaFan
sandman, trebuie sa te anunt ca speranta ta de viata este mizerabil de limitata.

puneti afacerile in ordine si roaga-te ca agentul tau de asigurari sa nu vada ce ai scris tu aici.

te anunt ca si la un impact cu 40km pe ora ( viteza combinata a celor doua corpuri implicate in impact) zbori prin parbriz si e cam acelasi lucru cu o cadere de la etajul 5-6. adica nici un os nu rezista, si ai sanse excelente sa iti zobesti cutia craniana.

n-ar fi rau sa ai si o carte de donator de organe in buzunar, daca encefalul nu e lux se poate sa ai inima, ficat si rinichi de buna calitate si sunt sigur ca e cineva acolo care ar avea grija mai buna de ele.
ai grija omule...
James Kilowatt
dintr-o masina de 3 stele la NCAP (skoda felicia primul model, de exemplu), la un impact frontal la 50km/h cu un perete risti sa nu mai iesi pe picioarele tale din masina, chiar daca scapi. La 90km/h fara centura nu mai ai nici o speranta sa scapi....
Kaiten
Nici eu nu prea purtam centura in oras inainte, dar cand am vazut "reclama" cu tipu ala care se dadea jos din pat se urca in carucior si isi punea centura m-am lasat de sporturi de-asta extreme.
stefan_ieu
Asta cu regulile de circulatie care trebuie "ocolite" uneori e pacaleala. Stiu pe cineva care spune ca uneori e bine sa incalci o regula de criculatie ca sa fluidizezi traficul (de ex sa o iei pe contrasens cand e un singur sens aglomerat). Ai putea spune ca are dreptate, dar...
Pe mine ma enerveaza aia care se grabesc la stop si trec cand e galben de mult, ba chiar pe rosu. Mi se par aventuriei. Cel mai nasol e ca de multe ori am vazut politisti care nici nu se uitau la ei (si erau dacii, nu masini de stabi sa ca spui ca ii recunosteau politistii).
madalina
Numai saptamana asta era sa ma lovesc rau de tot cu doi idioti care au intrat pe rosu in intersectii. Unul dintre ei cel putin avea peste suta si a intrat in intersectie dupa ce semaforul lui se facuse de mai bine de un minut rosu. Daca avea masina in dreapta, acum eram moarta sau grav ranita dupa cum m-ar fi lovit!

Sandman, e asa de greu sa misti un deget pentru a semnaliza? Iti ia o secunda. Eu m-am trezit de n-ori cu o masina in fata si am pusa frana in ultimul moment, pentru ca pe langa faptul ca nu semnalizeaza, nici nu se asigura, pe principiul lasa fraierul ca franeaza pentru a nu-si lovi masina.
f1anatic
Viteza regulamentara
Oprirea completa la stop (stilp cu semn stop NU semafor)
Cotirea la dreapta pe rosu (ai voie dar nu intre 7 am s 7 pm)
James Kilowatt
Limita de viteza, mai ales unde e criminala, de genul 30km/h
Oprirea completa la calea ferata.
Echo
Depasesc viteza legala, mai uit sa-mi pun centura, sau sa semnalizez scimbarea de banda, depasesc linia continua (in cazul depasirilor), schimb banda la mai putin de 50 de metri de intersectie etc etc. Dar in schimb sunt hiper vigilent la ce se intampla in jurul meu si incerc sa anticipez miscarile celorlalti, sa ma feresc si stiu in fiecare moment ce se intampla in lateral sau spate. Cred ca daca stii sa te feresti nu ai probleme prea mari. Vorba instructorului, nu intra intr-o situatie confuza, mai bine stai in spate pana se limpezeste treaba. Mi-a salvat viata chestia asta.
Paul5
Ineptia aia cu "reducerea vitezei pina la limita evitarii oricarui pericol"te baga in puscarie in caz de accident cu vatamari sau mai rau chiar daca ai 5km/h si un bou iti sare in fata in loc nepermis,il agati,cade si da coltul lovindu-se cu capul de asfalt.
Alta misto e aia cu "oprirea rotii"la "STOP"sau cale ferata.Mi s-a intimplat s-o fur de la Politie la o trecere la nivel cu calea ferata pentru chestia asta chiar daca s-a vazut de pe luna ca am redus viteza la 10km/h si m-am asigurat temeinic(locul avec o vizibilitate excelenta in ambele sensuri)
In general in oras ,incalc regulile de circulatie(exceptie:trecut pe rosu,prioritate la pietoni si bautura) dar sint vigilent si prevazator
HalbaSus
1. Ineptia (pt ca este o ineptie) cu "reducerea vitezei pina la limita evitarii oricarui pericol" e aiurea din punct de vedere legal... daca cititi jurisprudenta din romania in domeniu, o sa vedeti ca daca nu aveai cum sa prevezi un eveniment rutier (face unu triplu salt in fata masinii) desi tu ai luat toate masurile de precautie (adica alea normale, mers cu 50 maxim sau mai lent daca e polei/gheata) atunci nu ti se intampla nimic.

2. cat despre reguli incalcate ? pai eu sincer nu am intalnit persoana care sa nu fi incalcat macar 80% din regulile de circulatie in primii 2 ani de condus... E aproape imposibil... cine nu a incalcat NICIODATA o regula de circulatie (chiar si fara intentie... pur si simplu din inertie, neatentie, etc..)
Ar trebuii sa facem topul invers: cele mai rar incalcate reguli de circulatie

3. Cat despre semnalizarea cu 50 de m inainte de intersectie... E AIUREA ! mi se pare normal ca e OBLIGATORIU sa semnalizezi... dar daca incepi cu 50 m inainte cel din spatele tau va crede ca vrei sa parchezi, sau daca sunt mai multe strazi laturalnice in interval de 50 m atunci nu va sti cand vei lua curba... etc etc... 20 de mi se par mai mult decat suficienti...
Lexy
Deci mai bine prefer sa ma intreb cand naibii trage asta pe dreapta? decat sa ma trezesc ca face o menevra imprevizibila in fata mea, era s ami-o fur de multe ori din cauza unora carora le era lene sa dea semnal...Mis e pare normal sa stie si boul ala din spate amnevra mea..ca deha sa mi se pare logic..si nici nu mi se pare logic sa-mi semnalizeze cand este in mijlocul curbei...

Cele mai dese reguli incalcate?
De altii:Trecutul pe rosu!!!!!!!!!!!!!!
2.In afara: Depasirea se face pe principuil:am mai multi CP decat tine,franeza fraiere!ca eu nu m-am asigurat klumea...
3.Oprirea in locuri nepermise.....fara bunul simt de a pune amcar avariile....

Ale mele:
Neacordarea(ocazional si din graba) acordarea prioritatii la pietoni
2.Un sg cedeaza in Buc care-l fortez de fiecare data cand trec pe acolo...Hristo Botev..cine stie cunoaste:)
3.Am luat-o de 2 ori pe interzis....si de 2 ori am intors ...unde era banda constiu..DAR era noapte smile.gif

Ahh si btw:cea mai strsanta faza: astepti sa intri undeva sa parchezi esti pe prima banda sa zicem ai avariile puse si totusi sunt IDIOTI care se pun in spatele tau si claxoneaza...sad.gif
HalbaSus
20 de metri e suficient pt o semnalizare (parerea mea smile.gif) mai enervanti sunt aia care se apuca sa semnalizeze ca parcheaza pe dreapta (pe o strada cu sens unic deobicei se intampla faza asta) si chiar cand te hotarasti sa-i depasesti semnalizeaza (sau nu) si brusc parcheaza pe partea stanga pt ca acolo era un loc de parcare liber... era sa o musc de vre-o 2 ori cu faze din astea...

Cat despre faza cu aia cu mai multi CP care se baga... mhm... pe mine ma sperie mai mult aia care au mai putini... Vezi cate-odata ca tu stai cuminte in curul unui camion (pt ca nu poti depasi, nu ai vizibilitate) si o "furie rosie turbo" de dacia 1310 se baga in depasirea mea.... merge pana la jumatatea camionului (daca apuca) apoi trage o frana (patineaza un pic pe sosea) si se trage repede in fatza mea (obligandu-ma sa franez bineinteles) pt ca nu i-a iesit depasirea... pe ala cu slk-ul hai ca il mai inteleg... prea tanar, prea furios, masina prea iute pt el... vrea adrenalina, viteza, senzatii tari, etc... nu e frumos ce face dar neah... macar se bazeaza pe ceva (in 7 cazuri din 10 masina lui poate face depasirea)... dar pe astia care nici nu sunt tineri (ca deobicei la volanul bolizilori pitesteni stau oameni trecuti bine de 30 de ani)... cat despre cai putere, cuplu, demaraj... mai bine nu vorbim... nu stiu ce o fi in capul lor...
cristianc
sandman, hai sa ne si respectam intre noi, ce zici? Partea interesanta
este ca tu ai de fapt probleme din punct de vedere a limitelor normale:
Daca zici ca fiecare merge cum vrea si face ce vrea, pe madalina de ce
nu o lasi sa mearga cum vrea si sa faca si ea ce vrea?!Ea are de partea
ei niste reguli pe care oameni mai evoluati decat noi(occidentalii) pun
destul de mare pret.
Partea buna (sper ca nu te-ai suparat pe mine, nu?) este ca foarte foarte
multi gandesc si actioneaza ca tine, poti sa fii mandru de asta.
La un accident cu un camion si 3 autoturisme, 3 morti si 7 raniti ,soferul
vinovat exact asa spunea, cu jumatate de gura: se grabea si nu a mai
semnalizat!
Sper ca niciodata tie, baiat descurcaret, sa nu iti vina unu pe
contrasens fara sa semnalizeze si tu sa mergi cu 120(deci nu ai apucat
sa iti pui centura!)
rafaello5
E tare de tot topicul asta.Eu depasesc de cele mai multe ori viteza legala in oras(cam cu 5-10 km) dar asta nu cred ca este ceva iesit din comun, mai ales ca asta se intampla pe portiuni de sosea unde se poatet sa merg mai repede si nu sa stau cu frica ca imi iese vreun viteaz in fata si eu il iau pe parbriz.Faza cu centura o port oriunde mai ales ca eu am dacie si se stie ce nivel de siguranta au daciile, dar mai ales ca nu stii peste ce nebun dai si te loveste si atunci chiar daca tu ai condus cu precautie, ai incetinit cand te-ai apropiat de o trecere de pietoni sau de o scoala sau altceva te trezesti ca te-a lovit ionica fara frica care nu ti-a acordat prioritate la intersectie.Cu semnalizatul mi se pare buna distanata asta de 50 de metri numai ca nu prea se poate aproxima asa de bine.Oricum cred ca este important sa semnalizezi in timp util atat pentru tine cat si pentru ceilalti.
Greseli incalcate:
-prima data sau a doua oara cand am mers cu masina dupa ce mi-am luat carnetu am trecut pe rosu norocul meu era ca era o intersectie cu o linie de tranvai iar din stanga nu venea nimic si din dreapat nici atat ca nu prea se merge pe starda aia ca e cu gropi.
-am mai intrat si pe sens unic(asta mai des)
-viteaza in oras mai mare cu 5-10 fata de cea legala (care la noi in galati e de obicei 60 si pe unele portiuni chiar 70)
-si cred ca cea mai naspa greseala care o fac si e cam rau ca o fac e noaptea cu luminile de intalnire ca uit sa le schimb si ii orbesc pe aia care vin din fata
Andreea
Dar in oras nu erau 25 de metri, sau am luat-o eu pe coclauri? De ce am impresia ca sunt 50m in afara orasului si 25 in oras?
Cel mai des mi se intampla faza cu viteza regulamentara. Pe Splaiul Independentei, sau Spl. Unirii, unde este un singur sens, soseaua e destul de buna, 3 benzi, seara, dupa orele 8-9, desi nu e in regula, ma cam plictisesc sa merg cu 50.
Mi se mai intampla sa las pietonul pe trecere, dupa ce s-a dat jos de pe trotuar cu 1m inainte sa ajung eu la trecere, mi se intampla sa uit sa semnalizez, sau sa schimb benzile cu mai putin de 50 m inainte de interesectie si cel mai des intorc pe linia lui 44, langa statia de tramvai, ca sa nu mai urc pe pod, ca la ora 5 dupa-amiaza am sanse sa mor pe bretea, ca nu pot sa-mi fac loc in trafic.
In schimb, port intotdeauna centura de siguranta.
Foarte tare m-au enervat week-endul asta cei ce parcheaza ca nesimtitii unde n-au voie, blocand un sens de mers, sa-si ia o apa plata sau un pachet de tigari. I-am vazut la mare, de nenumarate ori (si de foarte multe ori in curba): trag un pic pe dreapta, pun avarii (de parca rezolva treaba) si ies nonsalanti sa isi ia un pachet de guma :evil: !!!!!!!! Si restul prostimii sta in spate si claxoneaza...
Christina26262
Regula pe care o incalc cel mai des e cea cu viteza minima in localitate, dar nu cu mai mult de 30 km/h in Bucuresti si cu vreo 10km/h in alte orase pe care nu le stiu. Cam in aceeasi categorie intra si limitarile de viteza de 20, 30km/h pe care nu prea le respect. La fel, oprirea completa la calea ferata o cam ignor daca am vizibilitate. In rest incerc sa respect cam toate regulile de circulatie pentru ca foarte multe dintre ele nu sunt deloc idioate asa cum considera majoritatea.
Kaiten
Un pic offtopic apropos de vitezele minime mentionate in postul de mai sus: am citit mai demult in regulamentu asta nou ca pe un sector de drum viteza maxima nu poate sa fie mai mica de 30 km/h. Ori am vazut o gramada de indicatoare cu viteza max de 20, 20, 5km/h.
Mai nou nu prea mai incalc regulile, merg ca la carte.. asta de cand mi-a expirat dovada pt talon. :smt022
p.s. sa mergi cu dovada expirata e infractiune sau contraventie?
Valentn28356
nu stiu daca sa o iau in gluma sau serios dar sandman e tipul de "sofer" pentru care nu as avea nici o bunavointa. si eu conduc sportiv, ma misc rapid si fluent de pe o banda pe cealalta dar am grija/curtoazie/precautie sa-mi semnalizez intentia... si mi se pare natural. nu mi se pare dificil sa ma uit in oglinda, sa semnalizez si sa trag de volan in acelasi timp. ...acum sandman, doar o ratiune pentru a semnaliza: te protejeaza si pe tine... tipu' caruia i te bagi din scurt in fata e oarecum prevenit si te fereste, incetineste (adica iti face loc chiar daca injura printre dinti).

cu centura... ok... eu o port si in oras si nu ma incomodeaza nici atunci cand am costum si cravata... doar am grija sa-mi trag poalele hainei sio cravata peste centura

claxonatul.... nu folosesc decat poate o data pe an... in rest flash-uri... sunt mai eficiente si...mai elegante.
chiar ma intreb... in bucuresti daca tipii astia nu ar avea claxoane si ar avea pistoale le-ar folosi?!


cea mai des regula incalcata... limita de viteza
TheCube
QUOTE(Valentn28356)
si eu conduc sportiv, ma misc rapid si fluent de pe o banda pe cealalta

Fara nici o suparare, Valentine, dar pe mine ma dispera sportivii de oras. Nu te-am vazut pe strada, insa sper ca nu esti cel cu X5-ul tongue.gif care era in spatele meu pe B-dul Unirii, pe banda a doua, a trecut pe banda 1, m-a depasit, a revenit pe a doua (bagandu-se intre mine si cel din fata, unde erau cam 4 metri), pentru ca apoi sa treaca pe banda a treia si in sfarsit pe a 4-a (de unde trebuia sa faca la stanga). Bineinteles ca n-a facut la stanga, desi pentru a merge inainte trebuie sa te intorci pe banda 3.

Bineinteles ca asta era un caz special. Sper ca tu esti printre cei care fluentizeaza traficul, nu-l incurca. Cel putin asa de vede din postul tau.

QUOTE(Valentn28356)
nu mi se pare dificil sa ma uit in oglinda, sa semnalizez si sa trag de volan in acelasi timp.

Iar cele 3 operatii trebuie facute una dupa cealalta, nu in acelasi timp. Mai ales semnalizatul si trasul de volan.
Viorel5
Salutare!
Am citit comentariile de mai sus si pot spune ca m-am regasit si eu in comportamentul multora -la volan-.
Cea mai des incalcata regula de circulatie este fara doar si poate limita de viteza si pt asta stau cu ochii-n patru dupa radare si agenti.
Semnalizarea o fac de obicei dar daca pe str respectiva nu am parteneri de trafic sincer nu ma obosesc.
Centura de siguranta o port si in oras, poate si pt faptul ca am luat vreo 4 amenzi de cand este obligatorie.
Revin, si pt radare am platit destule amenzi dar nu mi-a trecut :arrow:
Cam atat in rest drum bun fara incidente!
Androne30051
De cele mai multe ori merg cu 60 in oras si as putea sa spun ca totusi mi-e un pic cam frica, pentru ca am mai patit-o! Daca-ti iese dintre masinile parcate pe drapta un pusti care mai alearga si cu spatele la tine pe strada, va garantez eu ca nici cu 40 nu poti sa-l mai eviti. In orice caz politistul a bagat eterna placa cu reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol cu toate ca toti martorii spuneau ca pustiul se juca de-a vati-ascunselea pe strada de vreo ora! :oops:
Chestia cu semnalizatul ma enerveaza cel mai tare. Nu vi s-a intamplat niciodata sa opresti la semafor pe banda a doua in spatele unuia care nu semnalizeaza inca, si cand se pune verdele sa dea semnal ca o ia la stanga tu vrand sa mergi inainte? Daca boul semnaliza chiar si cand era pe loc si vedeam semnalul schimbam naibilor banda aia sa nu stau in fundul lui pana coteste el! :evil: Instructorul meu (acum 11 ani) imi spunea: Da-i bai frate un semnal sa stie si fraierul ala din spate ce vrei sa faci!
Sensul unic, linia continua, calea ferata: toate au un rost al lor, aia care au conceput reglile astea numai prosti nu erau, parerea mea. In orice caz daca am fi un pic civilizati si am permite unuia care da semnal de vreo cinci minute sa schimbe banda sa se bage, eu zic ca nu o sa ne cada rangul, chiar daca ajungem cu trei minute ( da, da, cam atata intarzii chiar daca pierzi culoarea verde a semaforului) mai tarziu. MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA!
:shock:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.