Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concursul de pronosticuri - editia Montreal 2008
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Alex-F1
Bafta! thumbsup.gif
DRAGOS
Da, deci eu trebuie sa-mi arunc dupa voi cu o intrebare.

Btw..pana la urma bagam doua intrebari? eu si Oana?

Ok...deci...

Avand in vedere ca avem 4 piloti despartiti de doar 6 puncte, care credeti ca va fi liderul campionatului dupa aceasta cursa?
AZAZEL
oana , ar fi frumos sa pui si tu o intrebare.
mai palpitant.
Oana
ok... cati piloti vor lovi Wall of Champions in cursa?

LE: cursa se va difuza pe TVR2, din cauza campionatului european de fotbal...
AZAZEL
raikkonen
hamilton
kovalainen
massa
heidfeld
trulli
alonso
coulthard

pole:raikkonen
fastest;raikkonen
termina16

lovesc: 3
lider hamilton


doamne ajuta
DRAGOS
1.raikonnen
2.hamilton
3.kubica
4.massa
5.kovalainen
6.alonso
7.button
8.heidfeld

Pole: Raikonnen
Fast lap: Massa
Termina: 16
Lider: hamilton
Lovesc: 4
f1anatic

1.Massa
2.raikonnen
3.kubica
4.heidfeld
5.kovalainen
6.alonso
7.button
8.coulthard

Pole: Raikonnen
Fast lap: Massa
Termina: 13
Lider: raikko
Lovesc: 5

laurentiu
1. Raikonnen
2. Hamilton
3. Massa
4. Kovalainen
5. Kubica
6. Heidfeld
7. Alonso
8. Weber

Pleaca din pole: Raikkonen
Fastest lap: Massa
Termina:18
Lider: Raikonnen (vorba lui Azazel, Doamne ajuta! whistling.gif )
Lovesc: 4
20krpm
mclaren trebuie sa traga tare weekendul asta, pentru ca vine o serie de curse in care nu o sa-i mai favorizeze circuitele. dezavantajul lor cu incalzirea cauciucurilor e mai putin substantial, si deja cred ca amindoi au invatat sa se pazeasca de graining. ploua? ca daca ploua nu mai au probleme cu ferrari, numa cu kubica. (weather.com zice "scattered storms".)

1. HAM
2. RAI
3. KUB
4. MAS
5. HEI
6. KOV
7. WEB
8. VET
pole: HAM
fast: KOV
finish: 17
leader: HAM
graffiti pe pereti: 0 (e mult mai misto facut coltul ala anu asta)

am asa un bad feeling pentru alonso si massa azi. alonso n-a reusit decit piruete dragalase ieri, nu-i sta botul masinii pe asfalt de nici un fel, iar massa n-a avut nici o tura pe options.
20krpm
QUOTE (oana87995 @ Jun 3 2008, 06:20 AM) *
LE: cursa se va difuza pe TVR2, din cauza campionatului european de fotbal...

whoa. la noi dau meciurile de deschidere la noapte, de la 11 incolo smile.gif dar urmatoarele 4 curse de f1 sint transmise nu pe speed, ci pe fox. ceea ce inseamna ca nu sint live, sint inghesuite in 2 ore in loc de 2 ore jumate sau cit ar fi nevoie (deci adio interviuri), si desi comentatorii sint aceeasi, comentariul de obicei e facut pentru prostanaci...
Oana
1 hamilton
2 massa
3 heidfeld
4 kimi
5 kovalainen
6 kubica
7 webber
8 rosberg

pole massa
fast kovalainen
finish 14
leader hamilton
poc 3
Alex-F1
1. Raikkonen
2. Hamilton
3. Massa
4. Kubica
5. Alonso
6. Kovalainen
7. Heidfeld
8. Coulthard

POLE: Raikkonen
FL: Raikkonen
FINISH: 15
ZIDUL: 2
LEADER: Raikkonen
AZAZEL
nene, cum ziceau si raikkonen si massa, e durere cat timp reuseau sa piarda in acul de par de inaintea liniei drepte si ma ingrijoreaza pozitia pe care a luat-o massa ieri tinand cont ca brazilianul este un pilot de calificari pur sange. hamilton probabil va fluiera in cursa.

LATER EDIT

ce sunteti asa anemici?
nimic de comentat pana la ora cursei?


sa va zic eu una: am un feeling ca polonezul kubica are o sansa mare la victorie. nu mica mi-ar fi mirarea sa il vad primul dupa prima curba cu toate ca in general el nu prea ia starturile bine.
AZAZEL
hamilton e prost rau.
cand a vazut ca va lovi un pilot in fata , l-a ales pe raikkonen.

mi-am dorit f mult ca aceasta cursa sa o castige heidfeld.

ma bucur pt coulthard si pt toyota.
Oana
cu intentie sau fara, kimi a primit exact ce a meritat dupa cursa trecuta... ptr o secunda si eu am crezut ca l-a ales hamilton intentionat, dar in acelasi timp mi s-a parut ca ar fi incercat sa se duca pe langa kimi, doar ca nu a mai avut loc... oricum nu sufar ptr niciunul dintre ei... mai tineti minte cand va ziceam cursa trecuta ca le-a venit randul si lor sa abandoneze?
felicitari kubica si heidfeld (despre care am presimtit eu ceva dar nu am avut curaj sa-l pun mai sus de 3)... si massa, nu s-a putut abtine nici cursa asta, dar e bine ca s-a terminat si asa.... whistling.gif
dar cea mai mare surpriza ptr mine a fost coulthard... nu stiu cum a facut de nu a mai busit pe nimeni....
si sa-mi explice si mie cineva de ce a intrat massa de doua ori la boxe cand s-au lovit voinicii? iar au gresit strategia?
20krpm
daca-i asa cum zici, io zic c-a fost destept bine - a ales sa-l "scoata" pe cel cu care era in lupta directa la momentul respectiv. desi sint sigur ca nu asta a fost intentia. stinga era singura directie in care putea sa traga cu oarece sanse de reusita - in dreapta era peretele. mi se pare un caz care arata clar cu cite dracii e ocupat un sofer atunci cind iese din pits - set pit limiter, mixture low, reset fuel, adjust brake bias, peel off visor, reset pit limiter - astea-s numa alea care-mi trec mie prin cap. cu cit garajul e mai aproape de linia de iesire, cu atit timpul in care tre sa faci toata munca asta e mai scurt. daca esti si rookie si mai esti si cascat, atunci e si mai rau.

toate ca toate dar continuam sa avem in fruntea clasamentului adevaratele talente, si faptul ca sint asa de competitivi unii cu altii nu face decit sa ma bucure. cu mare drag spun goodbye timpurilor in care f1 era doar o invirteala de masini pe circuit, si pariurile erau de genul "cistiga sau nu cistiga saptamina asta". in ciuda stupizeniilor unor reguli, cum-necum f1 a inceput sa fi juicy.

oh, did i mention sebastien vettel? thumbsup.gif
klm
CITAT(AZAZEL @ Jun 8 2008, 09:27 PM) *
hamilton e prost rau.
cand a vazut ca va lovi un pilot in fata , l-a ales pe raikkonen.

Asta inseamna ca nu e deloc prost smile.gif.
20krpm
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 04:03 PM) *
de ce a intrat massa de doua ori la boxe cand s-au lovit voinicii? iar au gresit strategia?

prima oara a intrat stacked cu raikkonen, si am avut impresia ca nu le-a mers pompa de benzina. nu ti s-a parut ciudat ca acelasi lucru l-a facut si raikkonen? a iesit imediat, am impresia ca fara sa alimenteze, de-aia era primul la iesirea din pits. nu sint sigur de asta, trebuie sa revad secventle respective, dar ceva mi s-a parut dubios acolo.
AZAZEL
sunt sigur ca raikkonen a alimentat.
si cum spunea klm , hamilton nu a fost prost ca l-a ales pe raikkonen insa el este prost asa, in general.
raikkonen era nervos cu spume. i-a aratat negrului de doua ori semaforul . alt prost a fost rosberg. stau si ma gandesc ca nu ar trebui sa lase copii intr-o competitie pt barbati.

raikkonen a iesit in fata dupa relaimentare pt ca are ultimul garaj la pit si a intrat in acelasi timp cu polonezul. hamilton care are garajul f in spate era f simplu de scos din lupta pt prima pozitie. imi place ca finlandezul la inceputul fiecarei curse, ramane cate un pic in spate iar dupa ce i se incalzesc anvelopele scoate untul din masina. nu imi faceam griji pt ca ii va scpa victoria azi.

posibil ca la massa sa fi fost probleme cu furtunul de realimentare, insa mi-a placut de el ca a fost un oportunist in cateva depasiri.

piquet saracu mergea f frumos si la cateva tururi dupa ce i-au comunicat baietii de la boxe sa incerce sa se tina dupa alonso pt ca are sanse la o cursa frumoasa a facut o prostie.
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Jun 8 2008, 04:38 PM) *
hamilton [...] este prost asa, in general.
alt prost a fost rosberg.

ai putea sa explici aceste cugetari de o valoare nepretuita? nu de alta dar... daca cineva, prin absurd, iti spune tie de exemplu ca esti prost, probabil ca o sa-l intrebi de ce spune asta. n-am nimic impotriva sa ii bagi in respectivele ma-si pe hamilton si pe rosberg, ca merita.

gindeste-te la chestia asta cu prostul data viitoare cind o sa lovesti la stop masina din fata ta. sau stai - ai lovit vreodata la stop masina din fata ta?
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 09:03 PM) *
cu intentie sau fara, kimi a primit exact ce a meritat dupa cursa trecuta...


ceea ce a facut kimi cursa trecuta nu se compara cu ceea ce a facut hamilton azi.
cursa trecuta kimi frana de la 280 km/h pe un asfalt umed si a ascpat controlul masinii. asta i se poate intampla oricui.

insa prostia, lipsa de concentrare, faptul de a fi un looser inascut astea ii sunt sinonime lui hamilton si s-a vazut azi inca o data. eu ma gandeam ca s-ar putea sa fie rosu la semafor insa hamilton nu facea asta.

BTW Oana chiar daca nu suferi pt nici unul dintre ei, faptul ca polonezul a punctat astazi atat de bine ii reduce substantial sansele lui massa de a prinde macar un loc 3 la finalul campionatului pt ca dupa cate stii , atunci cand NU intervine hazardul el are sanse aproape zero de a se lupta cu raikkonen sau hamilton in mai mult de 3 curse pe sezon. iar hazard a fost destul in acest an.
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Jun 8 2008, 09:49 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Jun 8 2008, 04:38 PM) *
hamilton [...] este prost asa, in general.
alt prost a fost rosberg.

ai putea sa explici aceste cugetari de o valoare nepretuita? nu de alta dar... daca cineva, prin absurd, iti spune tie de exemplu ca esti prost, probabil ca o sa-l intrebi de ce spune asta. n-am nimic impotriva sa ii bagi in respectivele ma-si pe hamilton si pe rosberg, ca merita.

gindeste-te la chestia asta cu prostul data viitoare cind o sa lovesti la stop masina din fata ta. sau stai - ai lovit vreodata la stop masina din fata ta?


hamilton este prost si a demonstrat-o in multe curse in acest sezon si in sezonul trecut si nu are sens sa mai insist pe tema asta. este prost si gata . probabil nu va iesi din aceasta stare mai devreme de doi/trei ani.
hai sa fim seriosi, hamilton a facut ceea ce fac toti cei 2 miliarde de detinatori de permis de pe lumea asta atunci cand dorm la volan si apoi vad un obstacol in fata: franeaza. milioane de accidente ar putea fi evitate pe strazi anual daca soferii ar incerca sa evite un potential obstacol in loc sa franeze violent. plus ca hamilton a franat f tarziu. prost . prost de legat!
hamilton a avut cel putin 100 m culoar sa ii vada pe polonez si finlandez ca stau pe loc. si avea 120 km/h echivalentul la 40 km/h la o masina de strada iar loc in stanga lui raikkonen era de doua masini. dati click pe acest linck si mariti poza :]http://www.formula1.com/news/headlines/2008/6/7898.html

sunt prea nervos.
iar trebuie sa astept doua saptamani.
Oana
incearca sa nu-ti mai faci tu griji pentru locul pe care il va ocupa massa la sfarsitul campionatului, cum nici eu nu-mi fac griji ptr hamilton, sau cu atat mai putin ptr kimi... massa a crescut mult anul asta (si nu fac acum comparatii ca a fost mai mult sau mai putin ca altii) si intr-o zi o sa ajungi sa-l privesti si tu altfel decat "cel care i-a fost nr 2 lui schumy"... sau mai bine nu, ramai la kimi al tau...
si poate ai fi dragut sa nu mai jignesti atat pilotii, ca nu suna deloc bine... resemneaza-te ca asta este sportul si ca nu se poate sa castige numai kimi... plus ca daca ne gandim bine, nu cred ca s-a terminat aici cu "ghinionul" lui, ca mai are destule polite de platit... rolleyes.gif roate se intoarce - intotdeauna-, cum s-a intors si la altii mai mari ca el... si ca sa ramanem tot la capitolul kimi, sper ca ceea ce au zis comentatorii azi legat de retragerea lui sa fi fost minciuna (stai, nu te bucura, ca nu inseamna ca nu vreau sa se retraga) in sensul ca n-as vrea sa ajung sa nu-l mai suport ptr ca a recurs la minciuni dinastea ca sa i se prelungeasca contractul si sa-i mareasca salariul... sick.gif
aaa... ca sa revenim la aia prosti... cum se face ca de alonso nu ai zis niciodata asa? sau stai, ca tu crezi ca ala e geniu... pai hai sa comparam ce a facut alonso sezonul asta si ce a facut hamilton, in conditiile in care din ei doi doar hamilton are circumstante atenuate... sau el nu are voie sa greseasca pana invata si numai kimi a avut voie? exagerezi, ca de fiecare data cand preferatul tau o da in bara... e adevarat, acum a fost victima, dar cate victime a facut si el de-a lungul timpului?
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 11:22 PM) *
.. e adevarat, acum a fost victima, dar cate victime a facut si el de-a lungul timpului?


ma pufneste rasul.
cate victime? eu acrosaje provocate de el nu imi prea aduc aminte. stai linistita raikkonen este pilotul cu cele mai putine greseli de pilotaj din ultimii 20 de ani cu toate ca : A successful junior karter, Raikkonen made his debut in British Formula Renault in 1999.

He initially withdrew from the series due to an uncompetitive car, but came back after six months to decimate all opposition.

A year later he was Formula Renault champion and earned a test with Peter Sauber's F1 team that winter. Such was his pace that Sauber gambled on Kimi for 2001 - making him one of the least experienced rookies in the history of the sport.

Sursa : ITV
atentie autorul nu spune "history of F1". el spune despre sport in general.

eu nu am treaba cu alonso dom'le. alonso nu era in lupta cu raikkonen.
insa tu nu realizezi ca greselile lui alonso, piquet, fisichela , massa sunt de alta factura fata de cea a lui hamilton.

QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 11:22 PM) *
.. massa a crescut mult anul asta

cum a crescut massa anul asta? mie mi se pare ca a dat in spate. a adunat la fel ca si coulthard, heidfeld kubica firmiturile pe care i le-au aruncat altii . si chiar daca ar fi crescut, o face cam tarziu ca se pare ca va ajunge pe la toyota.
f1anatic
Cineva l-a ales pe Raikkonen intentionat.

Rotile sint drepte sau chiar volanul este un pic spre dreapta. Screen shot cu telefonul, al inregistrarii mele video.
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 11:22 PM) *
... plus ca daca ne gandim bine, nu cred ca s-a terminat aici cu "ghinionul" lui, ca mai are destule polite de platit... rolleyes.gif roate se intoarce aaa... ca sa revenim la aia prosti... sau el nu are voie sa greseasca pana invata si numai kimi a avut voie? exagerezi,


Oana, sincer te intreb despre ce polite vorbesti?
spune-mi si despre ce greseli .

da-mi un exemplu-doua ca ma faci curios sa aflu ceea ce mi-a scapat la raikkonen, un pilot pe care eu il urmaresc cu o atentie dubla decat l-ai urmarit tu pe Schumy.
AZAZEL
QUOTE (f1anatic @ Jun 8 2008, 11:37 PM) *
Cineva l-a ales pe Raikkonen intentionat.

Rotile sint drepte sau chiar volanul este un pic spre dreapta. Screen shot cu telefonul, al inregistrarii mele video.


cel mai bine ar fi sa facem rost de filmuletul din masina lui hamilton. nu am dat atentie acestui amanunt(rotile usor spre dreapta) cand urmaream cursa. eram prea nervos.
Oana
uite ca ma apuca si pe mine rasul... e perfect ca ne binedispunem unii pe altii banana.gif
hai nu incepe cu dinastea "ba al meu e mai bun" ca inchei, din nou, orice discutie cu tine... el e un sfant, care nu a gresit niciodata, nu a facut niciodata pe altii sa greseasca, nu a incomodat pe nimeni, nu a acrosat pe nimeni... si tot ce i se intampla e o conspiratie de gen american... si pe bune acum, ma aduci in situatia chiar sa ma bucur de ce i-a facut hamilton... si chiar sper sa o fi facut intentionat... bun baiat, o sa incep sa tin si cu el in cel mai scurt timp...

iar massa a crescut in greutate... parca e mai rotund la fatza decat anul trecut...

LE:
QUOTE (AZAZEL @ Jun 8 2008, 10:39 PM) *
ma faci curios sa aflu ceea ce mi-a scapat la raikkonen, un pilot pe care eu il urmaresc cu o atentie dubla decat l-ai urmarit tu pe Schumy

nu va avea kimi norocul sa aiba vreodata un fan ca mine... lasa, nu te mai stresa cu ce am zis, ca deja ai luat-o pe aratura de mult...
f1anatic
Acum pune frina...acum nu pune si centreaza.
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 10:45 PM) *
lasa, nu te mai stresa cu ce am zis, ca deja ai luat-o pe aratura de mult...


oana, eu nu cred ca am luat-o decol pe aratura.
sunt un colectionar de cd-uri cu "F1 decades" daca iti spune ceva. eu nu vorbesc din povesti de la coltul blocurilor sau din amintiri vagi.
probabil cunoscatorii stiu ce inseamna asta.

QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 10:45 PM) *
... el e un sfant, care nu a gresit niciodata, nu a facut niciodata pe altii sa greseasca, nu a incomodat pe nimeni, nu a acrosat pe nimeni... si tot ce i se intampla e o conspiratie de gen american...


eu nu am sustinut asta. tu ai sustinut ca a facut numeroase boacane si ca politele pe care trebuie sa le primeasca sunt numeroase si urate rau. iar asta este cu siguranta o exagerare.
f1anatic
Rectific, Azazel, ai 30 % warning in total pt. ca ai numit un pilot ca fiind prost, in mesajul asta !

Acum le numar... Asta ca sa te inveti minte. Nu te-ai invatat minte aqcum 3 ani cu Schumacher. Nici o problema. Inveti acum.

9 x Hamilton 1 X Rosberg. Pe numarate.

Nu e cazul sa le stergi sau sa editezi. Am salvat paginile, de asta a fost inchis mesajul.
f1anatic
Sa nu mai aud epitete la dresa pilotilor ca nu e nici unul dintre noi mai "smecheri" ca ei.

Si sper ca s-au potolit spiritele aici. Discutia continua civilizat de acum incolo, SAU voi fi mai darnic cu warnurile sau banurile.
AZAZEL
ultima ora:

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...608224310.shtml
20krpm
imi pare rau, azazel, cu tine n-are omu cum sa aiba un argument. tu ai un cliseu din asta cu "hamilton e prost", il repeti incontinuu, si argumentele pe care le ai, desi corecte, nu vin in sprijinul ideii tale. sau poate ca tu ai o alta definitie decit mine, decit noi, a cuvintului "prost", dar nu poti sa exprimi prea bine care e aia.

in ce priveste intentia de a lovi intentionat o anumita masina, ma indoiesc ca a existat, si cred ca ar fi foarte greu de demonstrat. in principiu daca observi tirziu o masina oprita in fata ta, instinctul de conservare primeaza, si timpul de reactie e mult prea scurt pentru a alege o solutie mai cushy. hamilton a facut-o de oaie, si-a incasat o pedeapsa meritata si pe masura faptei, incep sa-mi intorc pe dos parerea despre capacitatea lui de a face fata unor situatii speciale, si cu asta basta - vedem ce s-o mai intimpla peste 2 saptamini si dupa aia.

am facut gresala sa nu inregistrez cursa, si-acuma fierb, nu stiu ce mi-o fi venit, dar zilele astea o s-o mai transmita speed odata si am sa ma uit la scena respectiva. pina una alta - go lakers.
20krpm
QUOTE (f1anatic @ Jun 8 2008, 04:37 PM) *
Cineva l-a ales pe Raikkonen intentionat.

Rotile sint drepte sau chiar volanul este un pic spre dreapta. Screen shot cu telefonul, al inregistrarii mele video.

da, pai sa stii ca si io stiu pe cineva care a vazut o poza facuta cu un telefon mobil la o copie xerox dupa un cec emis de adrian sutil pentru lewis hamilton. nu exista ceva mai clar decit atit.
f1anatic
Nu stiu cind o da SPEED ca si eu am incercat sa imi programez divaisu' ca sa o trag.

Poza cu telefonul mobil este de fapt un screen shot al inregistrarii...ca daca vrei, ma pun cu burta pe videoclip si extrag si bag ca divX secventa respectiva. Din ce am dat eu cu incetinitorul si cu freeze frame, mie asa mi-a reiesit. iti astept comentariile dupa ce revezi faza.
f1anatic
Miine voi lua o decizie.

http://www.masini.ro/forum/content-page/19...20/#entry272700

Pina atunci, fac trimitere la un print screen. Pe de o parte, te consideri victima si gasesti ca este normal sa ma jignesti (celor care nu cunosc istoria, le sugerez sa citeasca TOTUL, plecind de la faza cu spalatul la cap, este in mesajul celalalt). Dar asta e mai putin important. Pentru asta nu te sanctionez, o vor face altii daca considera de cuviinta.

Eu te sanctionez pt. ca gasesti normal sa il jignesti pe Hamilton (de altfel nu este singurul pilot de F1 pe care il jignesti) iar acest lucru este interzis prin regulament. La un moment dat nu mai pot rabda. Si sa stii ca mi-a fost atrasa atentia asupra limbajului tau in acest topic de catre alt membru al acestui forum.
http://www.masini.ro/forum/content/Formula...ntul-forumului/

AZAZEL
pai in primul link nu stiu sa fie ceva din ce sa-mi apartina. nu inteleg de ce il dai ca sa ma exemplifici.


expresia " a spala pe cap " consideri jignire? ce tare esti . auzi : pt ca i-am spus " sa se spele pe cap" nu ma sanctioneza.
dar tu "super moderator"-ule cand ma faci prost , nu ma jigensti?
tu om destept si posesor de masina japoneza de ce iti permiti dintr-astea?
pe tine cine te sanctioneza?
te rog sa imi raspunzi si sa imi comentezi impertinentele tale.
pmhoria
Bei oameni buni ... e motorsport, deci masinile se mai ciocesc/lovesc. In cazul de fata Hamilton a gresit. Asta este! Data viitoare o sa greseasca altul.
Mie personal mi-a placut tare mult cursa. A fost tare palpitanta, la un moment dat chiar imi doream sa castige Kubica (inaintea ultimei lui intrari la boxe)
Eu sunt curios, cand va incepe Aloso sa castige cu Renault. Minunatii comentatori au spus ceva de genul ca vor primi un sasiu nou si ca a reusit sa reduca diferenta in timp de la aprox 1 sec (fata de Ferrari, McLaren) la inceputul campinatului pana pe la 0.5 secunde in prezent.
20krpm
QUOTE (oana87995 @ Jun 8 2008, 03:03 PM) *
si sa-mi explice si mie cineva de ce a intrat massa de doua ori la boxe cand s-au lovit voinicii? iar au gresit strategia?

yeah, cred c-am avut dreptate cu ce-am crezut:
QUOTE
Felipe Massa’s Canadian GP was ruined by a problem with the fuel rig when he came in under the safety car. His intended load went over the pitlane rather than in the Ferrari tank, and he had to come in a second time to get a proper load.

(fair use)

QUOTE (pmhoria)
Eu sunt curios, cand va incepe Aloso sa castige cu Renault. Minunatii comentatori au spus ceva de genul ca vor primi un sasiu nou si ca a reusit sa reduca diferenta in timp de la aprox 1 sec (fata de Ferrari, McLaren) la inceputul campinatului pana pe la 0.5 secunde in prezent.

alonso din pacate nu cred ca va incepe sa cistige cu renault. renault sint mult prea in urma anul asta, desi e drept ca de la inceputul anului incoace s-a vazut progres bunicel la ei. si progresul mi se pare ca vine din cauza sasiului nou despre care vorbesti, care daca nu ma insel e deja in cursa inca din barcelona. dar din pacate ce au acum ca arma impotriva celorlalti e doar talentul de sofer al lui alonso, si asta nu e chiar suficient. imi pare rau, pentru ca probabil ca top managementul de la renault isi va pierde incet incet interesul in F1 si s-ar putea sa se retraga.

apropo, erau vorbe saptamina asta de o rotatie in trei - piquet la toro rosso, vettel la red bull, coulthard la renault.
f1anatic
QUOTE (20krpm @ Jun 9 2008, 10:15 AM) *
apropo, erau vorbe saptamina asta de o rotatie in trei - piquet la toro rosso, vettel la red bull, coulthard la renault.


sursa ?
20krpm
QUOTE (f1anatic @ Jun 9 2008, 12:28 PM) *
QUOTE (20krpm @ Jun 9 2008, 10:15 AM) *
apropo, erau vorbe saptamina asta de o rotatie in trei - piquet la toro rosso, vettel la red bull, coulthard la renault.


sursa ?

motorsport aktuell la origine, dar degeaba as cauta articolul original ca si-asa nu stiu germana. chestia au amintit-o hobbs, matchett si varsha in emisiunea de vineri seara (parca), uite si-un link de la un site care in general inventeaza multe (nu pe el imi bazez increderea), si daca vrei gugaleste "piquet coulthard vettel" ca mai sint citeva.
Alex-F1
Penalizarea lui Hamilton este cam dura, dar totusi meritata, insa ii ruineaza orice sansa de-a castiga (sau poate chiar de-a fi pe podium) la Magny Cours!!! Mi-a placut comentariul lui Kubica: "I stopped side by side with Kimi and after a few seconds Lewis came and crashed ... into Kimi! I have to thank him that he chosed Kimi and not me!" whistling.gif
20krpm
chestia asta cu pit lane closed, pit lane open doar pentru ca e safety car-ul pe pista trebuie sa dispara. nu pot sa pricep la ce foloseste. daca hamilton nu l-ar fi lovit pe raikkonen si s-ar fi asezat si el frumos in stinga, iar rosberg in spatele lor, ce-aveam? 4 masini de f1 care iau startul de pe loc, 3 din ele de pe aceeasi linie, si care peste 50 de picioare tre sa se stringa toate si sa imparta o singura banda. nu pot sa cred ca asta ar fi scapat asa, fara vreun incident.

si nu, parerea mea e ca 10 locuri de grid penalty e o pedeapsa corecta si foarte uzuala. provoci un accident in care scoti din cursa un sofer nevinovat - asta e o chestie care merita pedepsita. pentru ca altfel apar chestii cum a fost aia cu schumacher si cu villeneuve. ce nu pricep insa e de ce o pedeapsa ca asta e aplicata neuniform. in monte carlo, un sofer a pierdut masina si a izbit in spate pe altcineva, drept pentru care - uh... n-a primit nici un fel de penalty. la inceputul cursei acelasi sofer n-a reusit sa aiba cauciucurile pe masina in timpul in care trebuia, si in loc sa fie blue flagged si sa fie trimis la coada plutonului asa cum zice regulamentul, a primit un drive-thru penalty (care in conditiile din monte carlo, mai ales pe ploaie, e aproape un avantaj). nu joc teoria conspiratiei aici, cred ca e doar chestie de marshalli cascati, dar un 10-spot grid penalty se poate aplica si mai tirziu in sezon daca la momentul respectiv judecatorii au dat-o-n bara.
Alex-F1
QUOTE (20krpm @ Jun 10 2008, 04:08 PM) *
in monte carlo, un sofer a pierdut masina si a izbit in spate pe altcineva, drept pentru care - uh... n-a primit nici un fel de penalty


Pai avem explicatii si pt. asta de la respectivul sofer: "It's one thing to make a mistake at 200 kph, but another to hit a car stopped in pits at red light" ..... si cam are dreptate.... whistling.gif
20krpm
in primul rind io interpretez chestia asta taman invers decit o interpretezi tu. prefer o gresala la 20kmph decit la 200kmph. in al doilea rind o gresala e o gresala, oricind apare ea; consecintele au fost aceleasi, asa ca ar fi trebuit aplicata aceeasi pedeapsa.
Alex-F1
Pai io cred ca omu vroia sa spuna ca la viteze mari nu prea mai ai ce sa-i faci masinii cand scapa de sub control, in schimb la viteze relativ mici e stupid sa faci accidente (vezi si cazul Montoya in tunel la Monte Carlo in spatele Safety Car-ului) si sa nu vezi 2 semafoare rosii cu LED-uri beam care-ti lumineaza intermitent in fata! De fapt Hamilton a si recunoscut: "in my whole career I have never watched the lights at the pit exit".....deci a incalcat regulamentul sportiv, ca luminile alea is puse acolo pt. ca pilotii sa se uite la ele, pe cand la Monte Carlo Kimi n-a incalcat niciun regulament, a fost pur si simplu un racing incident! ninja.gif Your turn now! tongue.gif
20krpm
nu stiu daca vreau sa comentez a cui e mai mare gresala, a lui hamilton sau a lui raikkonen. inclin sa cred ca a lui hamilton e mai mare (gresala), dar nu inteleg de ce spui ca a incalcat vreun regulament. acuma ironic vorbind, raikkonen a trecut linia de iesire din pits pe tosu, nu hamilton smile.gif

indiferent de viteza, intr-o chestie din asta conteaza timpul de reactie, la fel de mult ca si viteza, si pina la proba contrarie (miine se retransmite cursa, si o sa ma uit atent la incident) inca nu cred ca hamilton ar fi avut timp sa frineze, dar ca s-a razgindit si a considerat ca e mai de bon ton sa intre intentionat in raikkonen. lucrurile se petrec prea repede, concentratia e prea mare pe alte chestii cind iesi din pits, si... asta e. fii sigur ca daca-l intrebi pe kimi ce s-a gindit cind a primit sutul ala in fund n-o sa raspunda ca primul gind a fost "asta-i hamilton, baga-l-as..." (cel mult o fi fost "asta-i sutil, baga-l-as".)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.