Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Antena interioara in Matiz si nu numai
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
VALERIU89207
Vreau sa dotez matizul cu o antena interioara pe care sa-o alimentez de la plafoniera si am niste intrebari
1-Cum se scot firele de alimentare a plafonierei din mufa, cum or fi prinse acolo in mufa. Cine stie or fi lipite ca nu se vad suruburi. In final am zis sa tai mufa, sa conectez firele de la antena si sa le bag intr-o mufa nou cumparata
2-Alimentarea plafonierei este in curent continuu de la baterie. Trebuie sa conectez firele de la antena tinand cont de polaritatea lor, ori nu, ca nu sunt insemnate si poate acel amplificator din interior are elemente pentru care nu conteaza sensul curentului
3-Alimentarea continua a antenei nu determina incalzirea in timp Poate ar trebui un microintrerupator inseriat sau consumul este atat de mic incat nu conteaza acest aspect
4-Daca aveti ceva indicatii de care ar trebui sa tin seama
Cu multumiri celor care imi raspund fie ca s-au confruntat cu acest tip de probleme, fie au cunostiinte temeinice de electronica
James Kilowatt
Intrebare idioata: La plafoniera nu ai curent doar cand ai usa deschisa? Sau trebuie sa tii aprinsa si plafoniera ca sa mearga antena?
VALERIU89207
Eu cred ca in mufa in care vin firele de alimentare a plafonierei faza are curent tot timpul, in continuare pe circuit faza este intrerupta (este un intrerupator care actioneaza aici pentru aprinderea plafonierei). Datorita acestui fapt plafoniera este stinsa tot timpul si se aprinde doar la manevrarea butonului.
Referitor la aprinderea plafonierei cand usa este deschisa, cred ca exista o a 2-a faza care alimenteaza becul plafonierei, un by-pass. Acesta este normal intrerupt, de fapt ca si circuitul anterior si se inchide la deschiderea usii.
Astept in continuare replici la cele 4 intrebari initiale
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.