Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar avensis...HELP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
lucianmarius
Ii salut pe toti membrii forumului.

Doresc sa achizitionez o masina, o toyota avensis, care mi se pare o masina foarte buna si mai ales foarte sigura.

Ca si achizitie ma intereseaza o masina din 2004-2005 cu aprox 100.000 km

Motorizarea pe care am ales-o 1.8 benzina 129cp

transmisia este pe lant sau pe curea?

As vrea sa va intreb pe voi, care stiti mai multe, care aveti avensis, ce parere aveti de masina asta, ce pb apar, cum se comporta fata de concurenta(passat, mazda 6, superb) si mai ales ce calitate au serviceurile toyota (sunt interesat mai ales de cele din bucuresti, dar si pareri din alte zone ma intereseaza)

Va multumesc anticipat pt ajutor

PS se merita 12000 euro pe asa ceva? sau sa ma orientez spre ceva nou?
mike.omega
Imi cer scuze ca am inchis acest topic, dupa aia am aflat ca initiatorul nu este multumit de cel deschis deja despre Avensis SH smile.gif
lucianmarius
QUOTE (mike.omega @ Jun 2 2008, 05:48 AM) *
Imi cer scuze ca am inchis acest topic, dupa aia am aflat ca initiatorul nu este multumit de cel deschis deja despre Avensis SH smile.gif


nici o problema, a fost o mica neintelegere la mijloc.

mersi pentru redeschiderea topicului.
cristsib
Transmisia este pe lant, probleme in general cu "greierii" si luminile, unii se mai plang de distanta mica dintre acceleratie si frana. Depinde unde au fost facuti acei 100.000 km daca "afara" atunci ar putea merge, daca in tara atunci parerea mea este "nu"! Despre service am inteles ca bucurestenii incep sa prefere Pitestiul!
adrian_flavius
Sunt destui utilizatori pe aici care se apropie (unii au si depasit) pragul de 100 000 km, si nu se vaita...intr-adevar, la km aia, sunt greierasi, probleme cu farurile sunt si la modelele noi, nu numai la cele sh (in sensul ca nu bat foarte bine...da' asta-i chestie generala la Avensis...); o alta problema poate fi vopseaua (se folosesc vopsele ecologice, iar asta inseamna mai putina rezistenta in timp...)

Pretul ala nu e nici mult, dar nici putin...si mai depinde si de cum se prezinta masina...de unde ai de gand sa o cumperi, din tara sau din strainatate? Si mai e si problema cu pretul de revanzare...nu-si va pastra pretul foarte bine, pentru ca nu sunt masini foarte cautate (momentan, peste 2-3 ani nu se stie...), si nici foarte cunoscute...

Motor de 1.8 are Legionaru, si el este mai mult decat incantat... laugh.gif...masina este ff confortabila (asta o spun cu toata obiectivitatea de care sunt in stare...), se preteaza foarte bine la drumuri lungi, dar face fata cu brio si gropilor din soselele autohtone...dar cu un pret: greierasii...

Iti recomand cu caldura service-ul de la Pitesti, unde tot mai multi bucuresteni aleg sa-si faca reviziile si reparatiile...baietii chiar se misca bine...si profesionist...

LE: da o raita si pe la dealer-i, mai au si ei masini sh prin curte...din cate stiu, parca a lui Sorin era tot cu motor de 1.8 benzina...si era de vanzare acum ceva timp...iar Sorin e maniac pe intretinerea masinii, iti spun eu...ca si Legionaru...si or mai fi si altii, dar pe ei ii cunosc si le-am vazut masinile... laugh.gif...
lucianmarius
masina vreau sa o cumpar din tara deoarece aici te intelegi cu oamenii, poti merge la serviice sa o testezi dar...pe langa testul de la service, la ce sa ma uit cand fac test drive?

greierii aia sunt "gravi"?

cum sa fac sa ii aud, sa vad cat mai bine problemele masinii?
cristsib
QUOTE (lucianmarius @ Jun 2 2008, 04:22 PM) *
masina vreau sa o cumpar din tara deoarece aici te intelegi cu oamenii, poti merge la serviice sa o testezi dar...pe langa testul de la service, la ce sa ma uit cand fac test drive?

greierii aia sunt "gravi"?

cum sa fac sa ii aud, sa vad cat mai bine problemele masinii?

Vezi sa functioneze toate dotarile (nu incerca airbag-urile!), parbrizul sa nu fie ciobit (la Avensis sunt fragile si costa mult inlocuirea), aspectul exterior (daca mergi la un service la test, se mai uita cei de acolo pe la ea). Succes!
adrian_flavius
Greierii nu sunt asa de gravi si, cu un pic de atentie din partea baietilor din service, cei mai multi au "rezolvare"...in general, pentru a-i asculta, cel mai bine este sa mergi cu radioul oprit, pe un drum ceva mai "zgaltait", pentru ca masina este bine antifonata si nu auzi decat ce e in interior...deci nu te perturba zgomotele din exterior...

Atentie la sisteme (toate...incerci toate butoanele de pe bord, sa fii sigur ca functioneaza asa cum trebuie...), atentie la frane, directie, atentie la vopsea...pentru partea mecanica cel mai bine te duci la un service cu ea s-o pui pe tester, pentru partea de dinamica cel mai bine este sa te duci sa faci un drive-test, intai cu o masina noua de la dealer, si pe urma cu cea pe care intentionezi tu sa o conduci...ca sa ai termen de comparatie...

A, inca ceva: ii dai si o talpa, undeva pe un drum bun, sa asculti un pic motorul turat, in regim cat de cat constant...

Sfatul meu: cauta o varianta Luna sau Sol, Terra are mai putine dotari...chiar daca mai pui ceva la pret...merita... thumbsup.gif
Marius*
La Avensis, ce motorizari au fost echipate si cu transmisie automata ?
Multumesc !
OvidiuH
QUOTE (last @ Jun 3 2008, 11:03 AM) *
La Avensis, ce motorizari au fost echipate si cu transmisie automata ?
Multumesc !

1.8 si 2.0.
Marius*
OvidiuH multumesc !
Deci motorizari diesel cu transmisie automata nu sunt.
krondet
Am impresia ca cele fabricate in Germania au si la diesel cutie automata.
DAN
QUOTE (krondet @ Jun 3 2008, 01:00 PM) *
Am impresia ca cele fabricate in Germania au si la diesel cutie automata.

Nu exista fabrica Toyota in GERMANIA si nu exista diesel automat la toyota decat la LC ,Yaris,auris, corolla
lucianmarius
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 3 2008, 07:21 AM) *
Greierii nu sunt asa de gravi si, cu un pic de atentie din partea baietilor din service, cei mai multi au "rezolvare"...in general, pentru a-i asculta, cel mai bine este sa mergi cu radioul oprit, pe un drum ceva mai "zgaltait", pentru ca masina este bine antifonata si nu auzi decat ce e in interior...deci nu te perturba zgomotele din exterior...

Atentie la sisteme (toate...incerci toate butoanele de pe bord, sa fii sigur ca functioneaza asa cum trebuie...), atentie la frane, directie, atentie la vopsea...pentru partea mecanica cel mai bine te duci la un service cu ea s-o pui pe tester, pentru partea de dinamica cel mai bine este sa te duci sa faci un drive-test, intai cu o masina noua de la dealer, si pe urma cu cea pe care intentionezi tu sa o conduci...ca sa ai termen de comparatie...

A, inca ceva: ii dai si o talpa, undeva pe un drum bun, sa asculti un pic motorul turat, in regim cat de cat constant...

Sfatul meu: cauta o varianta Luna sau Sol, Terra are mai putine dotari...chiar daca mai pui ceva la pret...merita... thumbsup.gif


mersi mult de tot de sfaturi

nici nu ma gandesc la terra, clar vreau varianta Luna sau Sol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.