Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Forumul Mercedes Benz descopera o frauda
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
f1anatic
Sumarul
http://blog.cyberchun.com/archives/000428.html

Si detaliile
http://forums.mbworld.org/forums/showthrea...4457&page=1

Wow...foarte uimitor...dar pe de alta parte foarte bine lucrat ! Sper ca individul sa ajunga la pirnaie.
Andrei Suzuki
N-am ajuns decat la pagina 2,dar am o intrebare.De ce sa platesti in avans?Acolo nu se poate plata la livrare?
mike.omega
Normal ar fi fost sa plateasca cand ii vin jantele acasa smile.gif

Pariu ca vanzatorul e roman? biggrin.gif
f1anatic
Mah trebuie citit SUMARUL nu detaliile pt. ca nimeni nu are rabdare.
Acolo ati aflat ca impostorul este un African American.

Nu stiu de ce vi se pare voua normal sa plateasca cind ii vin jantele acasa. Voi daca cumparati ceva (nu fizic din magazin), ce faceti dati cash soferului care aduce marfa ? Mergea si la noi intr-o vreme asta: COD (cash on delivery) dar e exceptie - nu regula.

Pt. orice ce vrei sa cumperi (de pe net sau de la Gogu, de la un pix la jante la masini) se plateste mai intii.
mike.omega
Eh, iete ca la noi astia mai inapoiati e mai sigur! Comanzi de pe net vine prin curier rapid sau prin posta si platesti in momentul care ridici coletul, foarte simplu si eficient. Cat timp eu primesc marfa si ii dau banii celui de la curier in baza unei hartii, nu vad unde e problema smile.gif

Cred ca 1 din 20 de site-uri cer plata inainte in RO. Alta chestie ar fi ca majoritatea site-urilor de la noi cer un cont cu date personale(pentru factura) si de obicei te suna ca sa le confirmi comanda thumbsup.gif

Ca idee, impostorul avea deja 2 victime inca din prima pagina a topicului, cine stie cati se mai trezesc pana la sfarsit. Cum spuneam, multi romani traiesc pe spinarea oamenilor creduli care trimit bani inainte de a avea produsul wink.gif
f1anatic
Intrebare: ai cumparat ceva vreodata din Vestul Europei ? Si acolo platesti inainte de a veni produsul ? Sincer, treaba cu platitul cind iti vine pordusul acasa mi se pare buna, dar in general e pentru locurile/tarile unde cumparatul pe credit nu e norma. Banuiesc ca tu platesti cash cind iti vine pachetul acasa, nu prin card.

Acum depinde si de mijloacele de protectie in vigoare impotriva fraudelor ... aici poti contesta o tranzactie timp de 30-90 de zile. Uite, cind...in Februarie 2007 mi-a iesit ceva pe cartea de credit cum ca as fi cumparat ceva in Ianuarie 2007 din Canada. Problema a fost ca eu fusesem in Canada in Octombrie 2006. Si da, am cumparat ceva (era ceva cu Formula Unu) dar precis nu mai stiam, ma rog nici suma nu era mare, vreo 18 de dolari, dar mi-a aparut la prea mult timp DUPA. Am pus mina pe telefon, le-am explicat ca eu probabil ca am cumparat acel lucru personal, in Canada - ca ar fi o nota de plata legitima, insa ca mi-a aparut prea tirziu si ca mi-e frica sa nu ma taxeze din nou, cine stie, are potential de frauda. In 24 de ore suma aceea mi-a fost anulata.

Asta vara cind am fost in patria natala, si am incercat sa platesc cu VISA am reusit fix in 2 locuri: la Trattoria - Herastrau si la un bijutier. In rest, de la benzinarie la Mall la alte rstaurante mi s-a spus ca incerc sa folosesc un card fraudulos sau neaprobat, in ciuda toturor ID card-urilor mele de State. Ce vi se pare voua (dar si mie) mai sigur, nu e in general aplicabil decit prin prisma mediului unde traiesti.
mike.omega
Normal ca daca vine curierul la usa platesc cash ca doar nu scoate omul POS-ul din portbagaj, arunca antena pe masina sa se conecteze la net si eu introduc PIN-ul smile.gif
Ah da! Si noi(ca tara) nu prea existam pentru vestul europei biggrin.gif Am gasit niste becuri auto in UK, zic, hai sa vedem daca se pot trimite in RO, de unde....

Nu stiu ce card ai tu, eu am un amic care lucreaza pt o firma americana si i-au trimis aia card, care e valabil in 90% din bancomate si site-uri de cumparaturi, nu ma pune sa-ti explic exact ca nu stiu. Pe mine tehnologia asta inca nu ma incanta
pentru ca in momentul in care ajung sa platesc la cumparaturi dureaza mai mult, magazinele mai mici nu au POS-uri si frauda la noi e in floare dry.gif
FAR EASTERN
offtopic.gif Hai sa ma bag si eu in seama....
Pe 18 am comandat ceva din state cu VISA de la Raiffeisen-Vodafone. A functionat. Luni ma duc la posta dupa colet. offtopic.gif
ozz86651
QUOTE
African American


Hai nu fi caraghios. Se cheama negru, asa cum tu te chemi alb, nu european-american.
Intradevar in USA nu prea exista sistemul asta cu plata la posta, pentru ca majoritatea tranzactiilor decurg normal chiar si pe ebay (daca iti iei niste masuri minime). Pe dee alta parte nu vad la ce e bun sistemul... daca iti pun o piatra in colet sau acelasi obiect dar in conditie foarte proasta tot iei tzeapa ca n-ai voie sa deschizi coletul pina nu platesti. Deci pina la urma tu nu stii ca ti-a venit obectul comandat ci stii ca ti-a venit o cutie cu orice in ea.

QUOTE
conecteze la net si eu introduc PIN-ul


Asta-i confuzia mea majora in Romania. Eu nu-mi stiu pinul la nici un card de credit pentru ca aici nu se foloste decit ca sa scoti cash. Sa scoti cash de pe credit card e o prosti, deci nu o fac niciodata. Pina acum vreo 10 ani plata in multe locuri se facea prin simpla tiparire a numarului cartii de credit (de aia e in relief, ca daca pica internetul sau curentul ce te faci?) cu o chestie mecanica si o semnatura (semnatura a ramas). Daca bag pinul mi-e frica ca aia fac o magarie si in loc sa apara ca cumparatura apare ca cash advance ca sa nu mai plateasca ei taxele dar sa ma rupa pe mine.
mike.omega
Am impresia ca la cumparaturi nu se percep comisioane, nu stiu sigur!
Si da, de fiecare data cand platesti cu cardul trebuie sa introduci PIN-ul si nu putine au fost situatiile in care vanzatoare era cam curioasa sau cel din spate.
ozz86651
Nu se percep comisioane daca e cumparatura dar daca iti salta banii ca cash advance?
f1anatic
Eu am un card VISA dat de o companie financiara aproape firava si rar intilnita rolleyes.gif ... se numeste JP Morgan Chase. Nu cred ca poate fi acceptat la doar 90% din businessuri.
Treaba cu pin-ul a fost explicata de OZZ. Nu concep nici eu folosirea CC-ului cu PIN. Daca folosesti cardul de checking pt cumparaturi, atunci da, introduci pin-ul si trage direct din cont. DAR nu la CC - iar in Romania pe unde incercam, toata lumea imi cerea sa pun pin-ul, iar eu explicam ca e card de credit fara pin si ei "nu exista".

Dar in fine. Revenind la frauda...si la noi este intilnita. Dar cu anumite masuri de precautie, poti dormi linistit. Si mai exista si 3 "credit bureaus" care monitorizeaza activitatea ta financiara in numele tuturor institutiilor care ar putea fi interesate. Si poti contesta orice info care nu e adevarata, daca esti intr-adevar ghinionist.
Diesel
Problema e ca aia au trimis $2k unui forumist inainte sa verifice orice. A fost o frauda tipica ebay. Cel putin ebay are niste masuri de sigurnata in sensul asta, niste firme care intermediaza tranzactiile, am uitat termenii.

Plata ramburs (care e folosita in Romania, unde nivelul de incredere e foarte scazut) e insotita de un comision de ~1-2% din valoarea tranzactionata, ceea ce ustura la valori mari. Cardurile sunt insotite de pin in toata Europa, nu doar in Romania. Cu observatia ca la noi dureaza mai mult sa platesti cu cardul decat sa platesti cash.

@mike: cand comanzi ceva pe net, nu platesti cu cardul cand vine curierul la usa, ci in momentul comenzii. In unele cazuri suma e doar blocata in cont pana la livrare.
AlexTM
QUOTE (f1anatic @ Jun 1 2008, 01:38 AM) *
Treaba cu pin-ul a fost explicata de OZZ. Nu concep nici eu folosirea CC-ului cu PIN. Daca folosesti cardul de checking pt cumparaturi, atunci da, introduci pin-ul si trage direct din cont. DAR nu la CC - iar in Romania pe unde incercam, toata lumea imi cerea sa pun pin-ul, iar eu explicam ca e card de credit fara pin si ei "nu exista".


Eu nu inteleg de ce faci diferenta, referitor la PIN, intre card de credit si celalalt (de debit, presupun). Si, cel putin la noi, TOATE cardurile au un PIN. Ca unele magazine ti-l cer, altele nu, e o alta chestie. Mie mi s-ar parea normal sa-l ceara la toate tranzactiile.
ozz86651
QUOTE
Cardurile sunt insotite de pin in toata Europa,


Poate cardurile romanesti, ca eu am platit cu ale mele in vestul europei si n-am bagat nici un pin (ca nici nu-l stiu, deci n-aveam cum).
f1anatic
QUOTE (AlexTM @ Jun 1 2008, 04:46 PM) *
QUOTE (f1anatic @ Jun 1 2008, 01:38 AM) *
Treaba cu pin-ul a fost explicata de OZZ. Nu concep nici eu folosirea CC-ului cu PIN. Daca folosesti cardul de checking pt cumparaturi, atunci da, introduci pin-ul si trage direct din cont. DAR nu la CC - iar in Romania pe unde incercam, toata lumea imi cerea sa pun pin-ul, iar eu explicam ca e card de credit fara pin si ei "nu exista".


Eu nu inteleg de ce faci diferenta, referitor la PIN, intre card de credit si celalalt (de debit, presupun). Si, cel putin la noi, TOATE cardurile au un PIN. Ca unele magazine ti-l cer, altele nu, e o alta chestie. Mie mi s-ar parea normal sa-l ceara la toate tranzactiile.


Cu CC-ul nu am pus niciodata nici un pin in Europa de V (sau Romana cind a mers) respectiv oriunde in USA/CAN
adrian_flavius
Nitzica lamureala, de la cineva care a lucrat atat cu POS-uri, cat si cu carduri: initial, cardurile, toate, au fost non-pin, si au aparut in SUA si Canada...au fost primele tari care au introdus cardurile...chestia de care se vorbeste, non-electronica, se numeste imprinter, si este folosibila numai cu cardurile embosate (cele cu numele tiparit in relief); cardurile indentate (cele care nu au numele in relief) nu pot fi folosite decat la ATM sau POS.

Initial verificarile unui card, si a sumelor existente pe ele, se faceau telefonic...etapa urmatoarea au fost POS-urile non-pin, care debitau contul electronic (cum se intampla si in acest moment in SUA cu marea majoritate a cardurilor, fie ele de debit sau de credit), creditau contul comerciantului (mai putin comisionul de tranzactie care, nota bene, este platit de comerciant, nu si de titularul cardului...cel putin in Romania, in acest moment, este o regula nescrisa...aplicata de toate bancile), iar ulterior se emitea o factura detaliata (extras de cont), care era trimisa titularului acasa, pentru a fi platita (sau macar pentru a acoperi dobanda si comisioanele necesare).

Dezavantajul major al oricarui card non-pin: odata ce ti-a fost furat, poate fi golit, la cumparaturi, fara ca tu sa ai ceva de spus...si atunci au aparut cardurile cu pin...iar in ceea ce priveste folosirea cardurilor la cumparaturi on line in SUA si Canada, exista o mare problema de securitate, pe care putini o recunosc: cele mai multe site-uri accepta doar PAN-ul cardului si codul VCC1 sau 2...astfel de date pot fi obtinute ff usor, de cine stie ce are de facut...

Si mai este o problema de securitate folosita de multi: asa-numitul prag-limita inferioara de verificare a disponibilitatii sumei...pentru urgentarea tranzactiilor, daca suma tranzactiei este mica, nu se mai face verificare limitei de cont...aceasta limita, in marea majoritate a cazurilor, este setata la 100-200 dolari/euro, dar sunt si cazuri in care limita este mai mare, in special la cardurile GOLD...si atunci cu atat mai usor poti frauda cardul respectiv, fara chiar sa fie nevoie sa-l furi/clonezi/copiezi...tot ce-ti trebuie este o copie xerox a cardului, fata/verso...si ai toate datele necesare pentru a-l goli in cateva ore...

Sfatul meu: feriti-va de cardurile non-pin...sunt cele mai putin protejate, cele mai costisitoare si, in acelasi timp, cardurile cele mai scumpe (ma refer la comisioane si dobanzi) dintre toate...
20krpm
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 2 2008, 09:40 AM) *
Dezavantajul major al oricarui card non-pin: odata ce ti-a fost furat, poate fi golit, la cumparaturi, fara ca tu sa ai ceva de spus...

aaa... nope. daca altcineva ti-a "golit" cardul, cum spui tu, ai de dat telefon la visa, ai de inchis cardul ala si emis altul, si ai de spus "alea nu-s cumparaturile mele, dati-mi banii inapoi". aia 3% pe care ii plateste comerciantul sint de fapt un fel de acoperire pentru situatii de genul asta. ca idee, de obicei o serie de cumparaturi "out of pattern" sint semnalate la banca emitenta, care blocheaza din proprie initiativa cardul si te suna sa verifice daca tu esti ala.

acuma sa vezi ce mirari si explicatii vom primi din romania ca "oricine poate sa faca si p-orma sa spuna ca aia-aia"...
klm
CITAT(20krpm @ Jun 2 2008, 05:22 PM) *
daca altcineva ti-a "golit" cardul, cum spui tu, ai de dat telefon la visa, ai de inchis cardul ala si emis altul, si ai de spus "alea nu-s cumparaturile mele, dati-mi banii inapoi".

Si banca te crede pe ochi frumosi?!
20krpm
am zis io ca o sa inceapa sa apara mirari si idei de frauda. in cazul meu si al sotiei, da, de cite ori am avut nevoie sa contest o plata de pe credit card, am sunat, am avut plata anulata imediat, si pe urma au investigat. inca nu mi s-a intimplat sa-mi spuna la sfirsit ca n-am avut dreptate. cred ca am avut vreo 4 chestii d-astea pina acum, iar nevasta-mea vreo 5. unele banci iti cer citeodata sa le trimiti o chitanta, sau ceva care sa fie in sprijinul cererii tale de a anula plata, dar noua inca nu ne-au cerut nimic niciodata. si nu, nu te cred pe ochi frumosi, te cred pe baza istoriei de credit si istoriei pe care o mentin ei despre contul tau. poate ca merge sa-i pacalesti de 2-3-4 ori pentru sume mici, daca esti interesat.
AlexTM
Ce chitanta sa le trimiti ?!? Cea pe care nu ai platit-o tu? teehee.gif
Pe de alta parte, oricit ar fi de simpla procedura, nu e mai bine sa ai PIN si sa nu ai de sunat niciodata, ca mine de ex?
20krpm
QUOTE (AlexTM @ Jun 2 2008, 04:43 PM) *
Ce chitanta sa le trimiti ?!? Cea pe care nu ai platit-o tu? teehee.gif
Pe de alta parte, oricit ar fi de simpla procedura, nu e mai bine sa ai PIN si sa nu ai de sunat niciodata, ca mine de ex?

asa cum am zis - depinde de ce fel de contestatie depui, chestia cu chitanta era doar un exemplu arbitrar. daca ai primit servicii necorespunzatoare, sau ai primit o livrare incompleta, atunci ai o chitanta. daca in ziua in care ti-a aparut o plata facuta la un magazin din new york tu le arati, cu o chitanta de restaurant, ca erai in seattle, atunci faci uz de o chitanta. asa cum am spus, inca nu mi-a cerut nimeni sa demonstrez ceva atunci cind am facut o contestatie, asa ca nu pot sa spun din experienta proprie ce si cum se cere.

iar in ceea ce priveste pin-ul unui card, e relativ aproape la fel de usor de interceptat ca si numele de pe cartea de credit. nu mi se pare ca ofera o protectie mult mai mare.

edit: acum imi dau seama - cum naiba platesti la restaurant cu un card care e declarat valabil doar daca-l folosesti cu pin?... sau cum faci plati pe internet cu cardul ala?...
Diesel
Mai sus m-am referit la cardurile emise in Europa, ca sunt toate insotite de pin.

PIN-ul este necesar la folosirea fizica: ATM/POS. Pe internet iti cere CVV si in unele cazuri sisteme suplimentare. Mastercard are sistemul 3DSecure ce consta intr-o parola doar pentru platile on-line. Eu am un asemenea card si evident ca am uitat parola, desi mi-am lasat un hint ce mi s-a parut absolut evident la vremea respectiva. Din fericire paypal nu cere 3DSecure tongue.gif
20krpm
well, asta e un alt nivel de securizare a unui card - cardul atit de securizat incit nici posesorul nu-l poate folosi smile.gif
ozz86651
QUOTE
Pe de alta parte, oricit ar fi de simpla procedura, nu e mai bine sa ai PIN si sa nu ai de sunat niciodata, ca mine de ex?


Pai nici eu nu am avut de sunat niciodata in 8 ani de cind am carti de credit. E drept ca e un nivel de securizare in plus.
Eu nu spun ca e prost, spun numai ca e diferit si nu stiu cum se amesteca cu sistemul american care e fara PIN cind vin in Romania.
klm
CITAT(20krpm @ Jun 3 2008, 01:19 AM) *
well, asta e un alt nivel de securizare a unui card - cardul atit de securizat incit nici posesorul nu-l poate folosi smile.gif

Asta da securitate; oricum in majoritatea cazurilor de prin Ro numai nevestele stiu pin-urile.
FAR EASTERN
Sunt POS-uri si in Romania unde poti plati fara sa introduci PIN-ul. Cu aceleasi carduri cu PIN.Dar nu stiu de ce depinde. Cred ca banca ce face tragerea din cont.
AlexTM
E la latitudinea bancii sa decida daca cere sau nu pin-ul si LA CE FEL de carduri, la pos-urile ei.
In Franta am remarcat ca la cardurile de debit NU cer pin (in schimb se mai intimpla sa-ti ceara un act de identitate) si te pun sa semnezi, la cele de credit DA (si nu semnezi)

La restaurant? E simplu: vine chelner-ul cu POS-ul, bagi card+pin, iti tipareste chitanta, ii dai si bacsis-ul cash, iti multumeste, ii multumesti si toata lumea e fericita biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.