Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pentru detinatorii de Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Cezarrr


Patanie personala:

De aproximativ 3-4 saptamani (si cred ca am deschis un topic pe tema asta acum ceva timp) de fiecare data cand masina se punea in miscare, se auzea o harjaiala, ca si cand s-ar atinge doua piese (mentionez ca a inceput dupa ce am schimbat discurile si placutele pe fata). Doi mecanici diferiti mi-au spus ca sunetul ar veni de la faptul ca placutele fiind noi si compozitia acestora fiind diferita si mai slab calitativa decat cele de pana acum, parere pe care mi-am insusit-o.

Duminica, cand ma intorceam din Pitesti pe autostrada la un moment dat, in plus fata de acea harjaiala, a inceput sa pacane ceva iar volanul a inceput sa vibreze usor. Evident am oprit pe banda de urgenta si am dat un ocol masinii, cateva suturi la roti rolleyes.gif si totul parea in ordine.

Am plecart din nou cu viteza de maxim 70 km/ora, gandindu-ma ca de la atatea gropi or fi sarit plumbii sau s-or fi dereglat unghiurile masinii, urmand ca macar taras sa ajung in Bucuresti. In nici 10 km, s-a auzit o pocnitura mai mare, urmata de o pana (cel putin asa mi s-a parut), cu sdruncinaturi, volan miscandu-se nebuneste in stanga si in dreapta, etc.

Cu chiu cu vai am oprit masina pe margine (noroc ca nu aveam viteza si mergeam oricum pe banda de urgenta), si am coborat: roata dreapta fata desumflata. Scot cricul si rezerva (pentru prima data in cei doi ani de cand am masina si o ridic sa schimb roata.

SURPRIZA: TOATE CELE 4 PREZOANE DIN 5 ERAU RETEZATE !!!! , iar janta in zdruncinatura cauzata de lipsa unei sustineri adecvate, si din lovirea de disc (probabil) s-a crapat pe mijloc (aproape ca bagi un deget).

Mie cel putin mi se pare halucinant ca niste prezoane facute dintr-un material care ar trebui sa fie printre cele mai dure folosite intr-o masina, poate ceda in asa fel !! Concljuzia mecanicilor: posibil ca piulitele sa fi fost stranse prea tare ???!!! si sa se lungeasca astfel prezonul.... Astazi am auzit de un caz similar tot cu un Mondeo. No comment.

O intamplare de genul asta te pune serios pe ganduri daca nu cumva metroul este intr-adevar (cel putin la noi in tara) un mijloc mult mai sigur de transport....

Salutare si conduceti prudent....., mie probabil ca mi-a salvat viata.....







cucuci
cea mai logica solutie este ca ti-au ramas nestranse prezoanele sau s-au destrans. zgomotul respectiv atunci se aude si volanul tot atunci iti joaca. nu prea cred sa afecteze faptul ca au fost prea stranse.
calulbreaz
Prezoanele n-au fost stranse. Am patit-o si eu cand mi-au schimbat "meseriasii" rotile. Mai mult, mi-au stricat si hexagonul piulitelor, ca aveau cheile decalibrate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.