Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitie auoturism !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius*
Daca ati avea disponibili 10 000 euro, ce masina ati cumpara ?
Sa discutam despre preferintele fiecaruia, in situatia de a achizitiona un autoturism cu aceasta suma. Ce masina ati cumpara? Noua, scound, diesel, benzina,berlina, breack, etc. ?
Multumesc !
klm
Porsche 928
Maserati Ghibli
Nissan 300ZX
Ford Mustang
Toyota Supra
T u d o r
Noua, berlina, benzina, 1.6, Logan biggrin.gif
laurentiu
Volvo S70/850
SAAB 9-3
Honda Civic
Toyota Avensis
Iar daca ar fi sa fie noua... 206 Sedan (fir-ar, n-am crezut ca voi spune asta vreodata biggrin.gif )
air_wolf
SH, toyota land cruiser in ordinea: HJ6*, BJ4*, HZJ73 ( rolleyes.gif), HDJ80, *J90 si cam atit... oricum imi ramin bani si de altceva thumbsup.gif
Otto73
Eu as lua un hyundai.
Stiu ca o sa-mi sara lumea in cap ca coreenele sunt...... dar o sa-i intreb cate au avut si cate mile sau cati km au facut si nu in ultimul rand de cate ori masina ia lasat.
Paul105855
Logan 1.6 GPL - Laureate
Daca n-as avea nevoie urgenta de masina sau m-as putea imprumuta de la un cunoscut m-as arunca la un Ceed.
adrian_flavius
SH - Toyota Land Cruiser sau Nissan Patrol, 1992-1995, diesel, pregatita off-road (gume, troliu, ocheti, roll-cage, carlig remorcaj, etc, etc...)

Noua - chiar nu stiu ce sa zic...poate un I30, poate un Sandero diesel...e greu...tot varianta de mai sus ma atrage mai mult (asta prin prisma nevoilor mele actuale...); ar mai fi varianta unui Logan pick-up diesel, care cred ca le-ar precede pe cele doua dinainte (noi), dar ar fi in urma masinii de teren.
Hoinar
uite un articol de pe promotor, nu stiu cat e de bun, dar poate te ajuta cu ceva idei smile.gif
http://www.promotor.ro/noutati-auto-dosar-...0-euro-2658978/
laurentiu
Foarte bun, zic eu. Desi cand aud de AutoBild incep sa-i injur (de cand cu cazul Logan).
Chestia asta e daca ai alege dupa numite criterii, renuntand la ceea ce ti-ar place. Nu zic ca nu este ok sa tii cont de o statistica, dar nu trebuie sa fie neaparat pe primul loc. Asa ca, chiar daca SAAB nu se gaseste in clasamentul ala, eu tot as vrea sa am unul thumbsup.gif
Dany_s
nu prea vad de ce conteaza ce am cumpara noi, ca fiecare are alte prioritati, alte bugete, alte contexte sociale si geografice. COnteaza ce-ti place tie si la ce folosesti tu masina.

Eu as lua un Forester XT din 2004-2005 la banii astia.
Sau tot un GS400/GS430 daca stau mai la sud.

In Ro, as lua un Vectra GTC(daca se poate) 1.9CTDI 150cp probabil, SH.

DIn cele noi, in ro, Logan Prestige (daca se incadreaza) sau Aveo Platinum(sau unul mai echipat). Sau as mai astpta la inca 1500 euro si as merge pe n ProCee'd LX best.
iulian_1976
Noua- Logan benzina
SH- Audi 1.8 T 1997-2000, Yaris -benzina
Numai bine tongue.gif
AZAZEL
nevasta-mea , o cunoscatoare, sustine ca cee'd-ul este prima masina peste logan.
DRAGOS
la 10 mii...

Logan, benzina, 16 16v biggrin.gif
Baby Blues
Azi am vazut la un prieten un Audi A6, 2.5, V6 TDI, ( cica 180 de cp cu cip) la exact acest pret. Masina este din 2000. Parerea mea!
sandman
Eu as opta pentru un suzuki swift nou sau un colt. sau sh, mercedes clasa A, un audi a3, sau o toyota.
Marius*
Am vrut sa cumpar masina asta. Nu am mai luat-o intrucat masina a suferit un accident serios pe partea dreapta, lucru ce mi-a fost ascuns de dealer.
AlexTM
Si cum ai aflat?
Marius*
Am fost in Germania si am vazut-o singur.
Cu exceptia tapiteriei din piele, masina avea toate optiunile. Din cauza asta cred avea si pretul de 10600 euro.


Masina am rezervat-o, m-am dus sa o iau si dupa ce am vazut-o mi-am dat seama. Am ramas doar cu plimbarea. angry.gif
Caut in continuare altceva.
Marius*
M-am hotarat si caut un Audi A4, diesel si obligatoriu cu transmisie automata, multitronic. Nu conteaza forma caroseriei berlina sau breack.
Bineinteles voi mai adauga ceva la suma de achizitie.
Marius*
Saptamana trecuta am fost in Germania si mi-am luat masina.
Am plecat Miercuri 25.06.2008 seara, din Craiova, impreuna cu un prieten si inca doua persoane, cu masina acestora. Rezervasem anterior o masina pe gustul meu, dintr-un parc auto situat intre Stuttgard si Zurich (Trossingen).
Pe drum, cand eram in Ungaria aproape de granita cu Austria, am telefonat la dealer sa-l anuntam ca ajungem seara (Joi 26.06.2008), iar acesta ne-a spus ca a vandut masina in urma cu o ora la un roman.
Initial am vrut sa ma intorc cu trenul in tara, eram foarte dezamagit si suparat, dar la insistentele prietenului am decis sa continuui drumul si sa caut o alta masina.
Sperantele sa gasesc o alta masina erau foarte mici, deoarece imi doream o masina obligatoriu diesel, cu transmisie automata, climatronic, xenon si din grupul VAG, iar suma alocata nu depasa 10 000 euro.
Seara, am ajuns in Wurzburg si am inchiriat un apartament cu 3 camere de la o romanca stabilita acolo, cu 50 euro pt noaptea aceea. Mi-a pus la dispozitie si accesul la calculatorul personal si internet. Dupa ce am cautat toata noaptea, am gasit doua masini, un Golf 4 Variant si un Touran.
A doua zi, Vineri (27.06.2008), am mers dimineata si am luat numere pt 5 zile pe numele meu, dupa care am mers la Stuttgard, unde cele doua persoane cu care calatoream, aveau de rezolvat unele probleme. Am hoinarit de la 11 pana la 16 prin oras, depindeam de cele doua persoane cu transportul, iar dupa ce acestea au terminat am plecat spre Regensburg, unde se afla Golful 4. Intre timp optasem pt aceasta masina, dupa mai multe telefoane in tara.
Am ajuns langa masina dupa terminarea programului de lucru al dealerului, dar am fost asteptat. Mi-a placut masina si dupa ce prietenul meu a negociat la sange, am luat-o. Cele doua persoane cu care calatorisem au plecat deja spre Romania, iar eu m-am intors la Wurzburg unde l-am lasat pe prietenul meu (locuieste acolo).
Dupa ce am mancat, am plecat singur spre tara. Dupa 30-40 km pe autostrada, ma simteam foarte obosit si imi era foarte somn, am oprit la o statie peco cu parcare si am dormit in masina pana dimineata la 7.
Dimineata, Sambata (28.06.2008), am continuat drumul si seara la orele 23 am ajuns acasa.
In privinta costurilor, cheltuieli cu drumul dus-intors, mancare si cazare, am cheltuit 350 euro.
FAR EASTERN
S-o stapanesti sanatos! Ai iesit foarte bine cu cheltuielile de drum. Daca as fi avut cum, as fi plecat si eu dupa masina, in schimb am dat 1000 euro pentru transportul pe platforma... Asta e!
Sa ne spui cum e masina...
Marius*
Detalii despre masina in topicul Golf Wag. TDI Highl. 74 5at. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.