Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum sa ne alegem un cauciuc, sfaturi, informatii...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
f1anatic
Totzi Subaristii de aici (ma rog, cu Legacy...dar astea sint puse si pe Impreza) se pling de Bridgestone RE92 A cu care vin incaltzate masinile. Si totzi si le schimba... de parca ar fi ultima nenorocire.

Cred ca depinde de modul in care vrea fiecare sa ii mearga masina. Daca as merge la pista si as alerga masina...da...le-as schimba si eu. Dar consider ca prin reglarea presiounilor, am reusit sa fac anvelopele stock sa functzioneze decent. Sincer...(comparat cu cei care se respecta) eu nu simt nevoia unor cauciucuri speciale vara si a altora de toamna. Nu merg la munte (nu traiesc in Denver), pe aici dezapezirea este un fenomen supranatural de eficient. Consider ca in conditziile cind traficul merge cu 35 mph datorita conditziilor meteo vitrege pot fi in sigurantza cu anvelopele mele amarite...daca merg 50 mph. Nu simt nevoia unei bravuri de 75 mph pe gume speciale gen Toyo Proxes sau Falken Azenis...

Cica Brigstoanele stock sint prea tari...nu au aderentza...Hey...ma voi simtzi si eu Schumacher o bucata de vreme pina se vor toci...nu de alta...dar omul a cistigat 5 campionate la rind...dupa care a iesit pe locul 3. Nu pot fi chiar atit de rele...ci doar nu asa de bune ca cele mai bune.
CRG
da, nici eu nu sunt super incantat de Bridgestone-urile B390 stock venite pe a mea; am simtit uneori ca aluneca mai tare (la franare) decat mi-as fi dorit..

in schimb se tin bine in curbe, silentioase la viteze mari.

si sunt un pic mai zgomotoase (la gropi) decat Michelin-urile de iarna pe care le am acum..

da' sa nu uitam ca sunt un mare carcotas in general... blush.gif
guerilla
f1anatic, poate la voi exista pluguri si alte chestii sa se dezapezeasca, aici nu.
eu daca as fi putut monta MT-uri pe masina as fi facut-o deja biggrin.gif
CRG
un test facut de ADAC pentru 15 din marcile care se "bat" pe plan local (nota mai mica e mai buna):

TEST ADAC 2003


(sorry, nu stiu sa atasez link-uri scurte :angel: )

edit by guerilla: las ca ne ajutam intre noi biggrin.gif
guerilla
man, testul ala e obsolete, ca e din 2003.
a aparut si testul de 2005.
TEST ADAC 2005
observati va rog cine e pe locul 3 biggrin.gif
f1anatic
Bai "Gherila" - nu mi-ai raspuns in topic-ul cu filmul din forum-ul off topic. Daca chiar este sa "help a brother" - ca cica ne ajutam intre noi aici...cine va fi host, ca eu nu am access la un server, dar cu sigurantza pot incarca-descarca ceva la viteze extrem de competitive.
guerilla
mey, iti raspund pe topicul ala. scuze. da nu pot urmari 100 de topicuri pe zi sad.gif si memoria .. de la o varsta... biggrin.gif
Luka
O adresa interesanta
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
Luka
Caut si eu niste anvelope de iarna 205/60 R16, insa as prefera unele resapate pentru ca mi se pare ca pentru 3 luni nu merita sa iau noi.
Problema e ca m-am uitat la cativa distribuitori, insa nu prea gasesc.
Poate mai stiti voi niste asemenea distribuitori, eventual mesaj privat.
Mersi frumos.
mihai58026
@CRG

spuneai ceva de incarcarea cu azot a pneurilor....eu sunt afon in problema asta..poti detalia?!?!??!!
sau macar indica-mi niste site-uri unde ma pot informa .. cu ce ajuta pneul, rularea, viata, etc..
many thanks!
biggrin.gif
Andrei55037
Nu ajuta mai cu nimic, mai mult este reclama ca sa castige un ban in plus vulcanizarile care au o instalatie de unflat rotile cu azot.
G e o r g e
azotul nu isi modifica volumul la schimbarea de temperatura . asa ca ...
CRG
Mihai, da cu search, ca exista un topic strict dedicat nitrogenului, bata-l vina. Acolo sa vezi scantei ce-au iesit.. biggrin.gif
Andrei55037
QUOTE(G e o r g e)
azotul nu isi modifica volumul la schimbarea de temperatura . asa ca ...

Tu ti-ai pus asa ceva in roti. Eu am vrut, nu ma costa absolut nimic dar cei la care putem face asta mi-au spus ca nu castig mai nimic si ca totul este mai multa reclama.
G e o r g e
nu , ca's chitros biggrin.gif

de fapt mi-e lene sa ma duc la sama service asa ca la legacy nu .

am avut pe golf . dar nu am verificat daca se schimba sau nu presiunea in roti .
AlexTM
QUOTE(Luka)
Caut si eu niste anvelope de iarna 205/60 R16, insa as prefera unele resapate pentru ca mi se pare ca pentru 3 luni nu merita sa iau noi.
Problema e ca m-am uitat la cativa distribuitori, insa nu prea gasesc.
Poate mai stiti voi niste asemenea distribuitori, eventual mesaj privat.
Mersi frumos.

La Practiker
CRG
eu am la ora actuala azot pus in roti. Nu pot sa zic ca sesizez diferente notabile de comportament rutier. Cred ca le-as putea vedea doar daca as duce-o in conditii extreme.

Un lucru ma incanta: parca pneurile nu mai pierd din presiune ca toate dinainte.

Si altul mai ingrijoreaza: cand o sa le refac presiunea, o sa trebuiasca sa merg tot la o vulcanizare cu azot, altfel daca bag aer normal si scade puritatea azotului sub 98%, degeaba m-am chinuit.
mihai58026
exista motor de search?!?!
glumesc...ideea e ca scriu mai mult de la munca.. nu prea am timp sa stau sa caut, de aia si pun intrebari care s-au mai pus, sau infiintez topicuri idioate...
oricum, mersi de lamuriri
blush.gif :angel:
AlexTM
QUOTE(CRG)
Un lucru ma incanta: parca pneurile nu mai pierd din presiune ca toate dinainte.

CIT pierdeai presiune inainte? Eu nu mai tin minte de cind nu am mai fost cu a mea la verificat. Da' ma sperii wink.gif ... ai o masina mai noua si mai buna decit a mea (implicit si rotile)
Uite-acu' ma duc sa verific rotile. Probabil ca's pe janta biggrin.gif
Glumeam.
QUOTE(CRG)
Un lucru ma incanta: parca pneurile nu mai pierd din presiune ca toate dinainte.
Si altul mai ingrijoreaza: cand o sa le refac presiunea, o sa trebuiasca sa merg tot la o vulcanizare cu azot, altfel daca bag aer normal si scade puritatea azotului sub 98%, degeaba m-am chinuit.

Uite-asa devii sclavul vulcanizarilor cu azot. Stiu ei ce stiu ...
CRG
pai cred ca timp de cinci luni le-am refacut presiunea de doua ori (odata unele erau pe la 1.5 atmosfere).
Luka
Poate ma lamuriti voi: daca la anvelope am trecute dimensiunile 205 60 R 16 si vreau sa pun de iarna, ce dimensiuni s-ar potrivi fara sa schimb jantele?
Andrei55037
QUOTE(Luka)
Poate ma lamuriti voi: daca la anvelope am trecute dimensiunile 205 60 R 16 si vreau sa pun de iarna, ce dimensiuni s-ar potrivi fara sa schimb jantele?

Aceleasi dimensiuni. Anvelope R16 mai subtiri de 205 nu prea se gasesc.
HalbaSus
QUOTE
Luka a scris:
Poate ma lamuriti voi: daca la anvelope am trecute dimensiunile 205 60 R 16 si vreau sa pun de iarna, ce dimensiuni s-ar potrivi fara sa schimb jantele?

Aceleasi dimensiuni. Anvelope R16 mai subtiri de 205 nu prea se gasesc.


Exact... eu zic sa nu iti schimbi anvelopele iarna... mai degraba gandeste-te sa pui alte cauciucuri de vara (mai late si mai joase)... 205*60 e enorm ca balon si e relativ ingust (Exista de 16" si 195 dar sunt foarte rare).
Luka
Pai problema e ca nu gasesc dimensiunile astea resapate si nu vreau sa iau noi pentru iarna.
HalbaSus
pastreaza-le pe acestea pt iarna (presupun ca sunt allweather) si cumparati cauciucuri noi pt vara (ceva mai joase si cu talon mai mic eventual)...
Luka
Adica ceva mai joase si cu talon mai mic ar insemna ce dimensiuni fara sa schimb jantele? Ar fi ceva de genul 205 55 R cat? Sau care mai exact?
Iulian HondaFan
cred ca sfatul lui Halba este f. bun. vara as merge pe 225/50/R17 care ar avea acelasi diametru cu ce ai tu acum.

mi-am luat si eu jante si cauciucuri de iarna. am optat pentru Bridgestone Blizzak Revo1.

http://www.tirerack.com/tires/tests/bs_blizzak_revo1.jsp

am luat si jante mai mici. combinatia va fi 205/55/R16 ( fata de astea all-weather pirelli pzero rosso 225/45/R17). totul inclusiv montat 825$...
Luka
Ok, hai s-o luam ca la prosti smile.gif (adica eu sunt ala). Cand modifici jantele, ce anume masura se schimba? Care dintre '205 / 60 R16?
Deci pentru vara ar trebui sa pun unele mai joase si mai late. Care dimensiuni ar fi astea? Repet, pastrand jantele actuale.
Iulian HondaFan
tu ai 205/60/R16. daca iti pui cauciucuri cu talon mai jos pe jantele astea vei avea roti mai mici si va trebui sa iti modifici si vitezometrul si sa te duci prob. pe la RAR pt. asta.

poti insa sa iei alte jante R17 si sa pui pe ele pneuri 225/50. combinatia asta (janta cu 1 tzol=inch mai mare in diametru si un cauciuc cu talon mai mic) va avea aprox. acelasi diametru si nu vei avea alte probleme. jantele actuale ar fi bune pt. niste cauciucuri ca ale tale sau chiar 195/60/R16.
LizardKing
QUOTE(Luka)
Ok, hai s-o luam ca la prosti smile.gif (adica eu sunt ala). Cand modifici jantele, ce anume masura se schimba? Care dintre '205 / 60 R16?
Deci pentru vara ar trebui sa pun unele mai joase si mai late. Care dimensiuni ar fi astea? Repet, pastrand jantele actuale.

Daca citesti un pic pe site-ul amintit mai sus: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
ai sa vezi ca ai putea sa iti pui si 245/50 r16 (super sport...daca incap...) dar DOAR DACA janta e 7x16. Si asta la o diferenta de 0.15% intre diametrele celor 2 anvelope.
Marius43590
acum cat sunt ofertele de carrefour nu cred ca se merita sa te uiti dupa resapate.

Eu am luat DAYTON, sper sa nu regret.
CRG
am mai zis-o si-o mai zic: am avut Dayton DW500 sezonul trecut si am fost foarte multumit de ele, super aderenta pe zapada si gheatza, mai nasol cand era fleshcaiala.. biggrin.gif
Mariacu
Eu mi-am incaltat masina cu Good Year GSD-3 si sunt foarte multumit de ele, inainte am avut Good Year Eagle F1 care m-au tinut mult timp, dar acestea noi nu se compara, pe ploaie cel putin nici nu misca cand o calc.
Andrei Suzuki
Eu am acum pe masina 165/70 r14(cred biggrin.gif)
Intrebare:pot sa pun 175/65 r14?
Luka
Andrei, un sfat: cel mai bine e sa vorbesti cu dealerul Suzuki si iti vor spune ei cam ce poti sa pui. Evident, poti sa le ceri o oferta cu anvelope care s-ar potrivi pe masina ta pentru ca raspund mai repede asa :angel:
Dan52141
QUOTE(CRG)
am mai zis-o si-o mai zic: am avut Dayton DW500 sezonul trecut si am fost foarte multumit de ele, super aderenta pe zapada si gheatza, mai nasol cand era fleshcaiala.. biggrin.gif


sa inteleg ca pe timp ploios sau cand este mazga si esti "incaltat" cu cauciucuri de iarna trebuie sa fii mai atent?
- credeti ca este recomandat sa iau 2 anvelope de iarna f bune pe fata si sa raman cu allseason pe spate sau ar fi recomandat sa le schimb pe toate.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Dan
(Toyota Corolla 1.6)
Ionut62826
daca tot sunt oferte la carrefour sau pe unde sunt ....imi ziceti si mie ceva nici scump nici ieftin....asa mediu 195 50 15 plssss in constanta nu este carrefour
HalbaSus
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eu am acum pe masina 165/70 r14(cred biggrin.gif)
Intrebare:pot sa pun 175/65 r14?


desigur... fiind jantele/gumele stock (presupun) jantele deobicei permit un cauciuc cu 10-20 mm mai lat (chiar mai mult, pt a sti exact latimea maxima a gumelor pe care le poti pune... trebuie sa stii latimea jantei (probabil ceva de genu: 14x6J)... sunt pe net calculatoare care spun ca pt o anumita janta care e cel mai lat cauciuc posibil... uite aici niste date:

Wheel & Tyre Widths
Width / Thinnest / Widest
5" / 175 / 195
5.5" / 195 / 205
6" / 195 / 225
6.5" / 195 / 235
7" / 195 / 245
7.5" / 195 / 245
8" / 205 / 255
8.5" / 215 / 255
9" / 225 / 275
9.5" / 235 / 285
10" / 255 / 295

Deci daca ai sa zicem 14x5J atunci cel mai ingust cauciuc pe care poti sa-l pui e 175 si cel mai lat 195....
CRG
QUOTE(Dan52141)
QUOTE(CRG)
am mai zis-o si-o mai zic: am avut Dayton DW500 sezonul trecut si am fost foarte multumit de ele, super aderenta pe zapada si gheatza, mai nasol cand era fleshcaiala.. biggrin.gif


sa inteleg ca pe timp ploios sau cand este mazga si esti "incaltat" cu cauciucuri de iarna trebuie sa fii mai atent?
- credeti ca este recomandat sa iau 2 anvelope de iarna f bune pe fata si sa raman cu allseason pe spate sau ar fi recomandat sa le schimb pe toate.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Dan
(Toyota Corolla 1.6)


pai daca ai avea gume de vara te-ai duce saniutza rau de tot.. asa cu astea de iarna te opresti ceva mai repede.

ca sa fiu mai la obiect, prefer oricand zapada batuta sau gheatza decat fleshcaiala.
Dan52141
pana la urma am cumparat Nokian WR, astazi a nins si am avut posibilitatea sa le testez ..... no comment smile.gif diferenta de la cer la pamant intre bridgstone-urile mele vechi (allseason) si aceste nokianuri, parca esti lipit de asfalt cu toata zapada si mazga de jos. smile.gif (sper ca am facut o afacere buna), am inteles ca in materie de cauciucuri de iarna Nokian este cu mult peste ceilalti grei din domeniu ... doar la ei este zapada mai tot timpul smile.gif
CRG
ieri am busit-o rau de o bordura la o viteza foarte mica, chiar nu era cazul sa derapeze.. nu sunt multumit deocamdata de michelinurile luate..
Dan52141
QUOTE(CRG)
ieri am busit-o rau de o bordura la o viteza foarte mica, chiar nu era cazul sa derapeze.. nu sunt multumit deocamdata de michelinurile luate..

Pai ... treci la nokian ... ale mele se comporta extraordinar, am avut ocazia sa le testez si in bucuresti si la cota 1400 ... jos palaria smile.gif
romb
baieti , ce parere aveti de Toyo 330 ? se merita sa iau pentru la vara?

caut o dimensiune mai ciudata 195/65/R14 si asta a fost una din putinele oferte care le-am gasit...
Cristian51493
am si eu o intrebare...

peste vreo luna plec pana in Austria cu masina si aia iti cer neaparat cauciucuri de iarna iarna tongue.gif (daca nu ai si te-au prins nu e prea bine), pana acum nu i-am pus anvelope de iarna pt ca la CTA nu ninge...in toata iarna asta au fost 2 zile cu zapada pe jos in rest uscat. Anul trecut imi luasem anvelope de iarna noi giugiuc dar erau de la megane 1 si nu se potriveau si le-am dat...

ideea e ca am gasit la 150EUR anvelope Pirelli WinterSport 205/55/R16, folosite de actualul posesor cam 4000km dar le-a luat tot SH(asta ma cam ingrijoreaza sad.gif), jante pt ele si capace...toate in pretul d 150

ce ma sfatuiti??? :wave: beer.gif
AZAZEL
QUOTE(HalbaSus)
Wheel & Tyre Widths
Width / Thinnest / Widest
5" / 175 / 195
5.5" / 195 / 205
6" / 195 / 225
6.5" / 195 / 235
7" / 195 / 245
7.5" / 195 / 245
8" / 205 / 255
8.5" / 215 / 255
9" / 225 / 275
9.5" / 235 / 285
10" / 255 / 295


cum pot afla care este latimea jantei la o masina???

am cautat sa vad daca pe anvelope este scrisa latimea jantei cu care este compatibila si nu am gasit nimic. este scrisa dimensiunea acesta pe anvelopa????

inca un lucru daca am pe masina anvelope 235/45R17 si jantele sunt late de 7.5", sa inteleg ca pot pune pe aceste jante orice anvelopa de 205 care are diametrul interior de 17 inch. pun acesta intrebare pt ca imi este greu sa cred ca o anvelopa de 205/55R17 pusa pe o janta lata de 6.5" si se potriveste f bine pe aceasta janta, se potriveste de minune pe o janta de 17 inch dar care este lata de 7.5"!!!!

as vrea raspunsurile la problemele acestea.
Skywalker
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
dute aici
Penca
QUOTE(Luka)
Caut si eu niste anvelope de iarna 205/60 R16, insa as prefera unele resapate pentru ca mi se pare ca pentru 3 luni nu merita sa iau noi.
Problema e ca m-am uitat la cativa distribuitori, insa nu prea gasesc.
Poate mai stiti voi niste asemenea distribuitori, eventual mesaj privat.
Mersi frumos.


Pot sa te intreb ceva ? Cam cit crezi ca ar costa viata ta ?

Parerea mea ? Costa mult mai mult decit diferenta de la niste prezervative vulcanizate, indiferent unde ar fi fost ele facute.

hai sa-ti zic. Am fost la o firma clebra din RO unde reesapau anvelope de camioane. Mi s-a facut parul maciuca...
Penca
QUOTE(Luka)



Sau o alta adresa interesanta, mai pe intelesul neprofesionistilor http://www.tirerack.com/index.jsp
Penca
QUOTE(maryuskkk)
QUOTE(HalbaSus)


Wheel & Tyre Widths
Width / Thinnest / Widest
5" / 175 / 195
5.5" / 195 / 205
6" / 195 / 225
6.5" / 195 / 235
7" / 195 / 245
7.5" / 195 / 245
8" / 205 / 255
8.5" / 215 / 255
9" / 225 / 275
9.5" / 235 / 285
10" / 255 / 295


cum pot afla care este latimea jantei la o masina???

am cautat sa vad daca pe anvelope este scrisa latimea jantei cu care este compatibila si nu am gasit nimic. este scrisa dimensiunea acesta pe anvelopa????

inca un lucru daca am pe masina anvelope 235/45R17 si jantele sunt late de 7.5", sa inteleg ca pot pune pe aceste jante orice anvelopa de 205 care are diametrul interior de 17 inch. pun acesta intrebare pt ca imi este greu sa cred ca o anvelopa de 205/55R17 pusa pe o janta lata de 6.5" si se potriveste f bine pe aceasta janta, se potriveste de minune pe o janta de 17 inch dar care este lata de 7.5"!!!!

as vrea raspunsurile la problemele acestea.




uita-te aici http://www.cartuning.ro/jante_tabla.htm
Luka
QUOTE(Dragos13)
QUOTE(Luka)
Caut si eu niste anvelope de iarna 205/60 R16, insa as prefera unele resapate pentru ca mi se pare ca pentru 3 luni nu merita sa iau noi.
Problema e ca m-am uitat la cativa distribuitori, insa nu prea gasesc.
Poate mai stiti voi niste asemenea distribuitori, eventual mesaj privat.
Mersi frumos.


Pot sa te intreb ceva ? Cam cit crezi ca ar costa viata ta ?

Parerea mea ? Costa mult mai mult decit diferenta de la niste prezervative vulcanizate, indiferent unde ar fi fost ele facute.

hai sa-ti zic. Am fost la o firma clebra din RO unde reesapau anvelope de camioane. Mi s-a facut parul maciuca...


Sincer, exagerezi biggrin.gif
Parca ai fost la Reflectii Rutiere.
Acum serios, la viteze decente in localitate nu sunt diferente foarte mari la distanta de franare intre cauciucuri de iarna noi si resapate. Probabil ca e o diferenta, insa, tinand cont de felul in care merg, aceasta diferenta nu ar fi foarte mare.

In orice caz, nu am luat nici un cauciuc de iarna. Asta e, poti sa ma numesti cum vrei, dar masina s-a comportat decent la viteze normale cand a nins in Bucuresti.

Mai conteaza totusi si cum adaptezi stilul de mers la conditii.

In fine....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.