Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ambreaj Skoda Octavia
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Kaiten
Am avut si eu o problema cu ambreajul, trebuia sa merg pe o rampa destul de abrupta dar din pacate presarata cu multe gropi, si am tinut-o mult din ambreaj. Spre varf insa a inceput sa miroasa rau de tot si chiar a iesit si putin fum.. pedala de ambreaj nu mai revenea sus, revenea numai pana la jumatatea cursei (evident nu se mai cupla nici o viteza), dar am lasat-o putin si si-a revenit imediat. Acum am observat ca la plecared de pe loc ambreajul nu mai tine chiar ca inainte, prinde mai sus, totusi nici vorba sa patineze sau asa ceva. Exista vreun pericol daca merg asa in continuare? In cel mai rau caz ce credeti ca ar trebui schimbat? Masina are 24.000 km. (skoda octavia 1.9 TDI 110 cp). Multumesc anticipat.
G e o r g e
cel mai bine este sa verifici la service. dupa nr de km as zice ca mai ai garantie . sau esti la limita (18 luni parca)

oricum service ul iti va da cel mai bun raspuns.

ps : data viitoare sa tii minte : la urcatul pantelor se merge constant intr-o anumita viteza la turatia de cuplu maxim !!!
Kaiten
da.. peoblema era ca nu puteam sa urc nici macar in viteza 1-a.. atat de rupt era drumu.. masina a iesit din garantie. multumesc pentru promptitudine
Kaiten
Si as mai avea o intrebare dc se poate, stii cumva daca pentru schimbarea ambreajului la octavia trebuie data jos cutia de viteze?am inteles ca la unele masini se poate schimba ambreajul fara atata bataie de cap
G e o r g e
nu cunosc :roll: din aceasta cauza spuneam sa te adresezi unui service sad.gif

un ambreiaj ar fi trebuit sa te tina pana la 100 000 cel putin . dar bine ca asta iarna am fost martorului unui casapari a unei astfel de piese pe un passat 4 motion :shock: la 5000 km :shock:
la_coste
ambreiajul se poate schimba demontand ori cutia de viteze ori motorul. Munca mai putina este prin demontarea motorului, dar asta intr-un service autorizat, pentru ca dupa demontare-montare trebuie resetat nu stiu ce cip de la motor.... Daca nu o faci intr-un service autorizat se da jos cutia...
DORU
Mihai, mergi cat mai curand la un service autorizat Skoda, insa nu la Porsche! La Avia Motors sau Brady Trade mai curand. Daca ai simtit miros si ai vazut fum (in plus zici ca nu aveai putere sa urci nici in viteza I) atunci ai sigur probleme cu discul de ambreiaj!! Daca mai intarzii risti sa iti distrugi rulmentul de presiune si, mai rau, volanta !! Asa ca orice intarziere poate fi fatala.
Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.