Help - Search - Members - Calendar
Full Version: se poate schimba parbrizul pe RCA?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
kissyulescu
mi-a sarit un pietroi in parbriz, am avut noroc ca nu mi-a venit in cap, circul acuma cu parbrizul crapat dar parca nu-mi da mina sa-l schimb ca la drumurile noastre se poate repeta oricand faza. Se poate schimba oare pe RCA parbrizul, bineinteles daca persoana de la care a sarit pietroiul recunoaste aspectul si e dispusa sa-ti dea asigurarea?
FAR EASTERN
NU no.gif
mike.omega
Ideal ar fi sa ai Casco in astfel de siutatii, mai putine intrebari puse si la politie si la asigurari rolleyes.gif
klm
CITAT(kissyulescu @ May 19 2008, 04:05 PM) *
Se poate schimba oare pe RCA parbrizul, bineinteles daca persoana de la care a sarit pietroiul recunoaste aspectul si e dispusa sa-ti dea asigurarea?

CITAT(FAR EASTERN @ May 19 2008, 04:08 PM) *
NU no.gif

Ba da!
FAR EASTERN
Serios????!!!!!
Cum?

l.e. Scuze, se pare ca da. Conform art. 26.(2).3. din Anexa 10 la Ord CSA nr. 11 din 02.10.2007:
"prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul își are cauza în însușirile, acțiunea sau inacțiunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanțelor, materialelor sau a obiectelor transportate;"
ToRnada
Cu toate ca nu ar trebui, se plateste.
Zic nu ar trebui pentru ca nu e vina soferului ca de sub roata sa zboara o piatra in geamul altei masini.
Vinovat e cel ce se ocupa de drum!!!
klm
CITAT(ToRnada @ May 20 2008, 12:57 PM) *
nu ar trebui pentru ca nu e vina soferului ca de sub roata sa zboara o piatra in geamul altei masini.
Vinovat e cel ce se ocupa de drum!!!

Conform legislatiei in vigoare se plateste iar asiguratorul isi recupereaza banii de la vinovatul indirect (administratorul drumului public) - lucru care, in practica, nu se prea intampla.
ToRnada
Exact asa se intampla...se cunoaste ca lucrezi in domeniu thumbsup.gif teehee.gif
klm
Din pacate, deoarece asiguratul isi face de cele mai multe ori masina pe Casco (iar cei care nu au Casco de cele mai multe ori nu au nici cunostintele si nici puterea financiara ca sa actioneze adm dr public in instanta) iar asiguratorului ii trebuie o gramada de informatii/dovezi pentru a deschide o actiune in instanta, pe adm il doare-n c*r de drumurile patriei si le lasa pline de gropi. Ia sa avem 1.000 de rezolutii/luna prin care acesta sa fie obligat la plata despagubirilor pt daunele provocate din neglijenta starii drumurilor sa vedeti ce repede se acopera gaurile, canalizarile, etc.
OvidiuH
Sincer ma indoiesc ca se va rezolva pe RCA, adica sunt aproape sigur ca nu se poate.
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ May 21 2008, 11:00 AM) *
Din pacate, deoarece asiguratul isi face de cele mai multe ori masina pe Casco (iar cei care nu au Casco de cele mai multe ori nu au nici cunostintele si nici puterea financiara ca sa actioneze adm dr public in instanta) iar asiguratorului trebuie sa aiba o gramada de informatii/dovezi pentru a deschide actiune in instanta, pe adm il doare-n c*r de drumurile patriei si le lasa pline de gropi. Ia sa avem 1.000 de rezolutii/luna prin care acesta sa fie obligat la plata despagubirilor pt daunele provocate din neglijenta starii drumurilor sa vedeti ce repede se acopera gaurile, canalizarile, etc.



klm, asa e.
Desi exista cazuri in care Asiguratorii au dat in judecata primarii, administratii de drumuri, etc. sunt si mai putine cazurile in care s-au castigat aceste procese. In mare, eu zic ca e o lehamite generala, pentru ca daca Asiguratorii s-ar implica mai tare in acest tip de daune, situatia ar fi alta. Asa, lasa ca nu sunt dovezi suficiente, lasa ca e Fondul pentru protectia victimelor strazii, ca are firma bani sa suporte un parbriz, o roata, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.