Help - Search - Members - Calendar
Full Version: preblemeee
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen > C2/C3
Vito
mama obisnuita cu masina pe benzina a alimentat c3 diesel cu benzina stie cineva qm fac sa scot benzina aia daca are vreun bushon ceva orice ???
Marius*
A alimentat o cantitate mare ? Daca nu a pus multa benzina, poti completa cu motorina si nu vei avea probleme.
Bafta !
Vito
QUOTE (last @ May 18 2008, 04:11 PM) *
A alimentat o cantitate mare ? Daca nu a pus multa benzina, poti completa cu motorina si nu vei avea probleme.
Bafta !

a alimentat destul vreo 10 litri nu am cum sa alimetez peste pt ca eu consider ca e foarte multa ca sa nu se simta sad.gif alta solutie mai stie cineva cum sa scot benzina din rezervor ?
T u d o r
Ai intrebat la service? Sau e in garantie masina si ti-e teama sa nu ti-o anuleze? Daca nu, atunci cred ca cel mai bun lucru ar fi sa intrebi la Citronel la service.
HalbaSus
Am auzit si vazut multe dieseluri care mergeau foarte bine pe benzina, eu in schimb nu am fost asa de norocos... am pus benzina iar dupa vre-o 10 km masina s-a oprit... am tractat-o pana la service au scos benzina din rezervor (se demonteaza furtunul care merge catre pompa de motorina) au pus motorina... si gata. A durat mai putin de o ora si masina nu a avut nici o problema dupa aceea.
Au fost altii care au bagat benzina si au aflat ca bagasera benzina abia dupa ce au consumat-o si s-au uitat pe bon, in afara de un sunet diferit masina nu avea nici o problema (defapt si a mea cred ca mergea mai mult de 10 km daca nu incercam sa dobor recordul de viteza cu ea smile.gif).
Marius*
Am intrebat ce cantitate, intrucat in urma cu un an, fratele meu a facut aceeasi gresala. El are un Golf 4 1.9 TDI cu motor ALH de 90 CP si fara sa-si dea seama a alimentat cu aprox 10-12 litri de benzina. A plecat de la pompa si masina s-a oprit dupa cativa zeci de metri. A sunat un mecanic de la reprezentanta vw, iar acesta l-a indrumat sa puna peste cata motorina incape in rezervor. Norocul sau a fost ca rezervorul Golfului e destul de mare, aprox 55-60 litri, a completat cu motorina si masina a mers fara probleme.
Oricum, nu trebuie fortat motorul aflat intr-o asemenea situatie.
Bafta !
spatariu dan
salut numele meu este Dan, am un citroen c3 pe motorina motor 1,4.am pus motorina inainte de sarbatori de petrom si era cu apa in doua,am schimbat filtrul de motorina,am fost la mecanic am schimbat garniturile de la injectoare,piulitele de cupru mai bine zis.nu stiu ce are la relanteu imi tremura.cand e accelerata nu mai tremura
.nu stiu ce are nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc,mecanicu zice ca e slabit un tampon, unul zice ca se poate sa fie ceva de la injectoare stau si ma uit si eu si nu stiu ce sa cred,oare unde sa ma mai duc,daca aveti acelasi probleme ca ale mele si leati rezolvat indrumatima si pe mine, mersi DAn
hdi
QUOTE (spatariu dan @ Mar 17 2009, 10:45 AM) *
salut numele meu este Dan, am un citroen c3 pe motorina motor 1,4.am pus motorina inainte de sarbatori de petrom si era cu apa in doua,am schimbat filtrul de motorina,am fost la mecanic am schimbat garniturile de la injectoare,piulitele de cupru mai bine zis.nu stiu ce are la relanteu imi tremura.cand e accelerata nu mai tremura
.nu stiu ce are nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc,mecanicu zice ca e slabit un tampon, unul zice ca se poate sa fie ceva de la injectoare stau si ma uit si eu si nu stiu ce sa cred,oare unde sa ma mai duc,daca aveti acelasi probleme ca ale mele si leati rezolvat indrumatima si pe mine, mersi DAn


Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un sfat la problema cu masina insa la cea cu gramatica, oricand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.