Help - Search - Members - Calendar
Full Version: la cit timp schimbati masina?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
20krpm
uite, topic mura-n gura pentru cei care lucreaza in marchieting wink.gif la cita vreme schimbati masina? si cam care sint motivele?

personal schimb un pic inainte de 3 ani, de obicei pentru ca la virsta asta le expira garantia, si urasc sa ma gindesc ca la 3 ani si-o luna o sa-mi pice ceva la ea. dar cam de pe la 2 ani incolo incepe sa ma furnice... smile.gif
22nst
eu sunt abia la a 3-a masina, dar pe prima am schimbat-o dupa 2 ani (logan - garantie 18 luni) apoi un avensis la nici un an (dauna totala) si acum al 2-lea avensis pe care vreau sa il tin cel putin 3 ani!
DRAGOS
In principiu schimb masina in momentul in care iese din garantie(deci 3-4 ani) Singura masina pe care am tinut-o mai mult a fost prima masina "serioasa" ca sa-i zic asa, un Espero.

Loganu' din dotare isi asteapta prin toamna/iarna inlocuitor. Teoretic avea garantie 3 ani, practic am sarit in 100 de mii de km in 2 ani si cateva luni, deci a iesit din garantie.


T u d o r
Eu am votat 1-3 ani, ca medie. Am schimbat prima masina dupa 4 ani, a doua dupa 1 ani, a treia dupa 1 an si 8 luni, pe asta ma gandesc sa o tin pana face 3. Dar.... devil.gif stie.... asa m-am gandit cu toate. rolleyes.gif
HalbaSus
Eu sunt abia la a 3-a masina, pana acum le-am schimbat la 2 ani... motivul schimbarii: mi-am permis alta mai buna smile.gif
OvidiuH
Am votat 3-5 ani. O schimb de obicei când dã primele semne de obosealã.
James Kilowatt
Eu cam la 3 ani. Acum sunt la a 3-a, pe prima am schimbat-o dupa 3 ani ca mi-am putut permite una mai buna si pe a doua dupa 2,5 ani pentru ca incepuse sa dea semne de oboseala.
Pe asta o s-o schimb cand o sa dea semne de oboseala sau se mareste familia smile.gif
Am votat tot 1-3, probabil nici actuala nu va ramane mai mult...
Arheopterix
Nu am votat .
A sotiei la 50.000.
A mea cand da semne ca e pe cale sa moara.

p.s
Am pat-to cu un Nissan pe care l-am dat la 450.000 ptr ca refuza sa moara si m-am plictisit de el.
Marius*
Am votat 1-3 ani.
Asa am procedat pana acum. Nu stiu cum voi face in viitor, pt ca in prezent caut masina. thumbsup.gif
T u d o r
Doamne... am ajuns la balamucul potrivit. woot.gif Printre cunoscutii mei trec drept "nebunu' care schimba masinile ca pe sosete"... E bine sa stii ca nu esti singur pe lume, nu? laugh.gif
air_wolf
ai uitat o optiune: cind ma plictisesc de ea rolleyes.gif eu as putea sa ma trec, de acum inainte, la categoria am ce-mi doresc - nu vreau s-o mai schimb. teehee.gif
acum de exemplu avem 2 masini care ne sint dragi si pe care ni le putem permite (tlc-ul meu si fiat 850 al sotiei). ne gindeam daca merita sa luam si masina "de oras" dar am redescoperit bicicleta. va urma o braosca si probabil inca un TLC. doar electronica sa n-aibe, ca m-am saturat de probleme cu senzorii si preturile aberante. verymad.gif
G e o r g e
undeva cand se apropie de 3 ani ... vreau una mai buna smile.gif
Dany_s
ideal mi se pare 3-5 ani.

Insa cred ca depinde de multi factori.

Cel putin la mine, nu pot sa zic sigur. Poate sa fie 1-2-3-4 sau maxim 5 ani. Sau mai mult daca de exemplu voi avea vreodata o masina "proiect". Schimbatul masinii nu mi se pare o prioritate si il adaptez dupa alte chestii importante cum ar fi mutari, schimbari de job marirea familiei, nevoi noi etc.
mike.omega
Eu mi-as schimba si maine masina daca as putea dar cum partea financiara conteaza/primeaza, cred ca odata la 3-5 ani se cam cere o schimbare. Pe langa faptul ca apar tehnologii si motorizari noi, apare si monotonia smile.gif
iulian_1976
Sunt circumspect in legatura cu o noua masina. Nu vreau sa fac experimente cu o noua masina ,pentru ca cer fiabilitate
ceea ce incepe sa disparala la ora actuala.O sa cumpar una insa dar fara sa fac schimb cu actuala.Sa vedem cum se comporta o Yaris tongue.gif .
Daca peste doi ani nu gasesc ceva de nivelul actualei ii pun motor nou si gata tongue.gif
20krpm
QUOTE (iulian_1976 @ May 19 2008, 06:19 PM) *
Daca peste doi ani nu gasesc ceva de nivelul actualei ii pun motor nou si gata tongue.gif

whoa. smile.gif uite-aici diferenta majora intre americani si europeni. americanii nu cred c-ar schimba motorul pe o masina decit dac-ar fi piesa de colectie sau ceva.
ozz86651
Pina acum n-am avut nici o masina mai mult de vreo 3-3.5 ani ... dar pe de alta parte nici n-am vindut inca o masina functionala si buna (desi cred ca voi face asta in curind dar nu ca sa cumpar alta ci ca sa scap de o masina).
Scopul meu la ora asta e sa tin o masina pina nu mai merge, sau ma rog, costa prea mult reparatiile si devine riscant (ramasul cu masina in drum e un cosmar al meu).
Asta insa e o chestie legata de prioritatile mele actuale, foarte probabil ele vor fi foarte diferite peste 2-3 ani.
In general insa nu ma satur de o masina care nu se strica si care imi place suficinet din alte pdv. La mine treaba e asa: imi iau masina, imi place vreo luna, dupa aia deja vreau alta, incep sa am idei, mi se scurg ochii... etapa asta dureaza poate vreo 3 luni, apoi ma obisnuiesc cu masina mea si gata...
Dany_s
QUOTE (20krpm @ May 19 2008, 06:07 PM) *
QUOTE (iulian_1976 @ May 19 2008, 06:19 PM) *
Daca peste doi ani nu gasesc ceva de nivelul actualei ii pun motor nou si gata tongue.gif

whoa. smile.gif uite-aici diferenta majora intre americani si europeni. americanii nu cred c-ar schimba motorul pe o masina decit dac-ar fi piesa de colectie sau ceva.



oho, ai fi surprins
ozz86651
Si eu stiu multi care au schimbat motorul, doar ca n-am observat sa merite. Iei o masina care valoreaza 2-3000$ si pui pe ea un motor care te costa tot atit si probabil provine de la cimitir... si motorul cade dupa o vreme ca era vai de el... cel putin asta am vazut eu.
iulian_1976
Am precizat daca nu gasesc ceva la fel de fiabil o sa aiba un motor nou thumbsup.gif . deci nu vechi ozz86651.
Fac cateva drumuri Franta-Romania pe an, deci un traseu de acest fel inseamna aproximativ 4 -5 de kilometri o data.
Este adevarat pentru unii este important designul si alte optionale.
Cine ramane prin Austria,Ungaria in drum ,va incepe sa gandeasca altfel tongue.gif .
Am vazut aici in Franta de exemplu
-un Audi 80 intr-o excelenta stare
-o Laguna 2004 cu inceput de rugina la praguri,intr-o stare deplorabila.
Realiatea e complexa tongue.gif
ozz86651
Starea aia excelenta e aparenta si e data de calitatea foarte buna a tablei pe masinile VAG mai vechi... asta nu insemna ca inauntru e tot perfect.

Nu ma refeream la motor "vechi" ci la unul cu vreo 50,000km si masina a ajuns in cimitir din motive de accident. Motor NOU nu vad de unde poti sa faci rost la o masina veche de 10 ani or so.
iulian_1976
,,Motor NOU nu vad de unde poti sa faci rost la o masina veche de 10 ani or so.,, tongue.gif

Hai sa-ti dau niste preturi pentru motoare noi pentru masinile asa zise vechi

1.VW/Audi L4 DOHC1781 B 1994-1997 A4 1.8i DOHC20V (92 kW) ADR 3.375,66 euro
2.VW/Audi L4 OHC 1896 D 1997- A4/Passat 1.9 TDI (66 kW) AHH 2.885,80 euro
3.VW/Audi L4 OHC 1896 D 1995-2001 A4/A6/Passat 1.9 TDI (81 kW) AFN 3.775,68 euro
4.VW/Audi V6 DOHC 2496 D 1997- A4/A6/A8 2.5 TDI DOHC 24V AFB 6.028,46 euro

5.VW/Audi L4 DOHC 1781 B 1998-2001 A4/A6/Passat 1.8i DOHC 20V Turbo (110 kW) APU 2.141,89 euro.

Am spus asa-zise vechi pentru ca de exemplu ultimul model (5) il vei gasi pe multe din noile modele de la
,,noile masini ,, fabricate dupa anul 2000 Skoda,Seat . thumbsup.gif .Motoarele noi (adica 0 km)se pot cumpara din Germania si monta preferabil tot acolo. Sunt firme specializate care au expierenta mare in domeniu.
Ceea ce spun se practica nu am venit eu cu ideea. thumbsup.gif
Daca pui un Audi A4 an 1997 super intretinut cu motor schimbat langa un Logan vechi de 2 ani si vei face un test drive
o sa fii pus pe ganduri tongue.gif ..crede-ma. tongue.gif .
Luka
Prima masina dupa 1 an si ceva, a doua dupa 2 ani, pe asta o am de 3. Am ales 3-5 ani, desi as fi ales in acelasi timp si varianta in care se intampla ceva si trebuie reparata in mod serios.
Zetics
Am votat 3-5 ani. Prima masina, un Tico, am tinut-o 7 ani jumate. A doua, un Accent, a depasit 3 ani si inca il tin, pe termen nedefinit, desi a trecut printr-un accident serios (practic trebuia sa fie dauna totala cumva). Intre tim am tinut un Matiz 2 ani, masina nevestei, dar l-am vandut ca sa iau un Subaru Forester care n-are nici 3 luni.

Cu alte cuvinte, prima masina am tinut-o mai mult decat voiam din motive financiare. Matizul l-am tinut mai putin decat voiam din motive de mofturi, am vrut eu neaparat acest Forester teehee.gif , asa ca am pus nevasta sa aleaga ce vrea sa tinem, intre Matiz (2 ani vechime, 18.000km) si Accent (peste 3 ani vechime, ~42.000km). Matizul a pierdut....dar la mustata rolleyes.gif

D-aia am considerat ca 3-5 ani e un interval decent.
klm
iulian, alea sunt preturi in Romania?
AlexTM
Mi se par foarte mici preturile. Pe linga asta mai intre alte accesorii, montaj, etc, etc..?

Ontopic, eu o schimb pe la 3 ani, desi nu pot face chiar o regula generala din asta. Depinde de foarte multi alti factori, cum ar fi starea masinii, prioritatile de moment si altele.
klm
CITAT(AlexTM @ May 23 2008, 07:55 AM) *
Mi se par foarte mici preturile. Pe linga asta mai intre alte accesorii, montaj, etc, etc..?

Mie mi se par foarte mari, un prieten si-a adus din Germania motor 1,6 pentru Golf3 cu 30k km si a dat 450E.
G e o r g e
QUOTE (klm @ May 23 2008, 11:11 AM) *
QUOTE (AlexTM @ May 23 2008, 07:55 AM) *
Mi se par foarte mici preturile. Pe linga asta mai intre alte accesorii, montaj, etc, etc..?

Mie mi se par foarte mari, un prieten si-a adus din Germania motor 1,6 pentru Golf3 cu 30k km si a dat 450E.

alea sunt preturi de motoare noi !
iulian_1976
Preturile sunt pentru motoarele noi. thumbsup.gif
Firma este in Germania se ocupa de treaba asta de 30 de ani,motorul poate fi montat la ei.Numele nu-l dau pentru ca nu doresc sa fac publicitate .
Oricum pentru cine doreste ii voi lasa un pm,pentru un cunoscator de germana ii va veni usor
pentru ceilalti un pic mai greu dar nu imposibil tongue.gif .
M-am uitat si la categoria motoare folosite la categoria asta nu sunt prea multe oferte cel putin pe Audi unde sunt familiarizat ,iar pretul nu scade fata de unul nou extraordinar.
Ca reduceri ofera de exemplu :
Motor/Alfa Romeo 156, GTV,Motorkennung:AR32.301,AR32.310,AR67.204,AR162.01
145, 146, Spider 2,0i DOHC 16V 2.827,- Euro
Turbolader cred ca este turbina Audi / VW,Skoda 2,5 TDI V6-599,- Euro,Audi / VW
Skoda 1,9 TDI- 577 euro
Zylinderköpfe mit Ventilen und Federn: C200 / C220 / E200 -1.487,-Euro.
Preturile au tva inclus.

Am vrut doar sa va spun ca se poate motor nou pe o masina veche thumbsup.gif
air_wolf
la land cruise de exemplu sint variatiuni pe aceeasi tema... n-are sens sa schimbi ceva care merge bine, trebuie doar reglat. pentru asta tebuie mecanici, nu electronisti.

am schimbat masina si la 5-6 luni (ultima, un freelander, am tinut-o vreo 6 luni) pentru ca nu m-am simtit bine in ele. parerea mea ramine ca daca te simti bine in masina ta, daca ti-a oferit confortul si placerea de a conduce, merita sa-i cumperi amortizoare, 2-3 mici chestii, sa bagi 1000eur in ea si s-o pastrezi, in loc sa hranesti dealerii si producatorii. iar daca nu-ti place, vinde-o a doua zi si cauta alta.
klm
Adica, sa inteleg si eu: cu ce e mai bun un motor nou decat daca iei din Germania un motor de 30k km (stantat, garantat, testat, si alte tat-uri) de 500-1000E (diferenta de pret ar fi de macar 2kE)?
G e o r g e
QUOTE (klm @ May 25 2008, 01:06 PM) *
Adica, sa inteleg si eu: cu ce e mai bun un motor nou decat daca iei din Germania un motor de 30k km (stantat, garantat, testat, si alte tat-uri) de 500-1000E (diferenta de pret ar fi de macar 2kE)?

ca e nou ? dry.gif
klm
CITAT(G e o r g e @ May 26 2008, 04:52 PM) *
CITAT(klm @ May 25 2008, 01:06 PM) *
cu ce e mai bun un motor nou decat daca iei din Germania un motor de 30k km

ca e nou ? dry.gif

Iti dau un contraexemplu: un motor caruia i s-a facut rodajul e mai bun decat un motor nou.
Alt argument?
DRAGOS
n-ai de unde sa stii cum a fost facut rodajul teehee.gif
klm
Asa cum n-ai de unde sti cum a fost facut acel motor nou, se presupune ca in ambele situatii motorul e optim.
ozz86651
Rodajul e o chestie sensibila, dar daca motorul uzat e la juma de pret sau sub probabil merita.
Baby Blues
Domle Daciile le-am schimbat cam la 2-3 ani, Opel-ul fara sa vreau dupa un an biggrin.gif , iar la schimbat Audi-ul nu ma gandesc deocamdata. Nu stiu daca cineva isi pune in cap exact cand isi va schimba masina. Problema este ca de obicei la unii li se pune pate ( daca isi permit) , daca nu, cand iti permiti ( deci treci la o alta treapta pe scara avutiei ) sau atunci cand esti nevoit ( avarii sau ... cazuri fericite). Nu stiu daca a inteles cineva ceva dar nu cred ca poll-ul este concludent decat pentru utilizatorii site-ului si nu pentru posibilitatea reala a lor de a schimba masina, ci mai mult pentru ceea ce-si doresc ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.