Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Focus & 308 & Mazda 3
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cristip100
Buna,

Doresc sa-mi achizitionez o masina noua pe motorina cu un buget undeva in jur de 15.000 euro (DDP) chiar putin peste(dar nu mult) si doresc sa va cer sfatul.
Imi doresc o masina fiabila dar in acelasi timp cu stil, o masina care sa nu o schimb foarte repede, ma gandesc sa o tin cel putin 10 ani de zile.
Pana acum am avut un Audi 80 si o Octavia Tour.

Eu m-am oprit la urmatoarele variante:

Noul Ford Focus 1,6, diesel, 90 cp
Peugeot 308 1,6, diesel, 90 cp
Mazda 3 1,6, diesel, 90 cp

Toate sunt in jur de 16.000 euro (DDP).

Voi pe care ati alege-o si de ce?

Alte sugestii?

Multumesc!
ncristi
Interesant este ca toate au acelasi motor smile.gif.

Eu cred ca mazda 3 sau 308. Este foarte greu...
T u d o r
Toate 3 sunt bune. Un plus pentru Mazda pentru garantie, dar si un minus pentru modelul vechi.

Doar ca motorul de 90 cai nu e foarte performant. Daca nu te deranjeaza aspectul asta, alege-o pe cea care iti place mai mult, pe cea la care obtii discount mai mare sau la care ai cele mai multe dotari in banii respectivi.
cristip100
Problema e ca un motor mai puternic inseamna destui bani in plus si va intreb - Merita?
Desi au acelasi motor, ca date tehnice, banuiesc ca se comporta diferit. Stiti cumva care-i mai robust?
De placut cel mai mult imi place 308 dar e un 'fracez' si nu pot lua in calcul doar elementul 'placut'.
T u d o r
Motorul e acelasi... identic. E vorba de 1.6 hdi/tdci, facut de PSA si Ford. Comportamentul e diferit datorita cutiilor de viteze. La Peugeot cutia nu e extraordinara, e aceeasi de pe 307 pe care il am eu. Adica e etajata bine, dar are mici imperfectiuni la timonerie. Ford cred ca sta mai bine. La Mazda nu stiu daca e aceeasi ca si la Ford.

308 e mai bine antifonat, e unul dintre liderii clasei la acest capitol. Mazda si Focus au suspensie independenta spate, cu un confort mai bun al amortizarii.

Tu fa test cu toate, vezi care iti place mai mult si ia-o pe aia. Eu personal am mers si cu 308 si cu Focus (dinainte de facelift) si consider ca 308-ul e mai bun calitativ, iar Focus e mai bun ca si tinuta de drum. Mazda, repet, nu o stiu.
laurentiu
Si eu zic tot 308. Nu am mers niciodata cu 308, insa stiu ca o parte din componente provine de la 307, masina cu care am mers si mi-a placut foarte mult. De asemenea dotarile sunt mai numeroase la 308, singurul inconvenient major cred ca ar fi garantia. Insa daca ai grija de masina nu cred ca asta ar fi o problema. Motorul este unul foarte bun. personal la dieseluri pariez pe HDI-urile PSA. Fordul mi se pare cam scump pentru ce ofera, mai ales dotarile sunt mai putine si optionalele cam scumpute. Mazda, din cate stiu, e o masina buna, dar are interiorul mai mic. In schimb dotarile cred ca sunt mai numeroase.
Oricare ar fi alegerea ta sigur nu va fi una gresita, pentru ca toate sunt masini bune. Succes! thumbsup.gif
Dany_s
Mazda 3 pt simplul motiv ca fiind aparuta de cativa ani are bubele rezolvate si vei putea primii discounturi serioase, deci probabil dotari mai multe la aceeasi bani.
simpson
Mazda e cea mai usoara. Focus e cea mai buna. Probabil ca 308 e cea mai scumpa si are cele mai putine dotari. In lumina asta, inima zice Mazda si capul zice Focus.
cristip100
Legat de discounturi la:

Mazda - 1400 Euro
Peugeot - 1200 Euro
Focus - nimic

Ca aparitie - modelul Mazda e cel mai vechi urmat de Peugeot si Focus - care a aparut doar de o luna.

Teama mea este sa nu dau o caruta de bani pe o masina care sa aiba probleme mari.
Si de asta incerc sa ma informez - am citit despre Focus ca ar intra apa in el pe la usile din spate iar despre Peugeot ca ar avea probleme cu cablul de ambreaj cu instalatia electrica...etc.
T u d o r
Daca nu ma consideri subiectiv, iti spun ca 308 e o masina facuta tehnic pe platforma lui 307. Iar 307 a rezolvat de la primul facelift problemele cu volanta si instalatia electrica. De cablul de ambreiaj nu am auzit nimic vreodata.

Focus facelift nu e masina noua, e doar rev 2.0 de la Focus. Si care arata mult mai bine ca prima varianta.

Nu cred sincer ca vei lua o masina cu probleme, indiferent pe care ai alege-o. Dar principala ta "sarcina" e sa mergi cu toate si apoi sa stai sa judeci.
adrian_flavius
Drive-test cu toate, colega...obligatoriu...si nu 4-5 km, ci cate 30-40, in conditii diverse...

Toate sunt ok...eu zic sa mai iei in calcul si altceva: oamenii din service...fa si tu cateva prospectii prin zona ta, vezi cam ce parere au posesorii de masini la fiecare din ele (cea mai simpla metoda e sa te duci intr-o dimineata la o reprezentanta si sa stai de vorba cu oamenii veniti sa-si rezolve diverse probleme...in 20 de minute afli o gramada de informatii utile...).

Oricum, motorul este diesel, va trage bine, ai cuplu mare la turatii joase...mai asculta-ti si inima, vezi in care te simti mai bine, cu care te "intelegi"...estetic, mie imi place Mazda 3, are ceva exotic...dar nici 308 nu este de lepadat la design...Focus mi se pare prea rece...dar, subliniez, este doar parerea mea...tu alege ce-ti place tie, ca tu o s-o conduci, nu noi...

Un subiect de versus bun...si foarte greu de tras o concluzie...bafta multa! thumbsup.gif
Paul105855
cum bine a spus si Tudor noul Focus e doar un face-lift al modelului aparut in 2004, de care am si eu. Ei bine, pot sa-ti spun ca in Focus nu ploua. Am auzit unul sau doi posesori nemultumiti (pe buna dreptate) ca s-au trezit cu apa in masina si care, ca orice om necajit, probabil au avut tendinta de a generaliza. Dar de la doua astfel de intamplari nu prea poti pune eticheta de "masina in care intra apa".

Altfel, toate trei sunt masini ok pentru pretul pe care-l platesti. Ia-o pe cea care-ti place mai mult.

Succes!
sandman
pai cum a zis majoritatea, vezi care iti place, si apoi te decizi. conteaza si ce iti ofera la banii astia(compara optionalele). apoi, daca zici ca o tii asa mult, vezi si garantia cum o sa fie. ca sa-mi dau cu parerea, as alege 308, mazda 3, si focus, in ordinea asta.
Cornel001
Am auzit si eu asa ca la focus se pregatesc niste discounturi/reduceri undeva in urmatoarea perioada.
In afara de asta stiu posesori care deja si-au comandat si au obtinut deja reducere, chiar daca de numai cca 500 euro.
Iar cat despre faza cu plouatul in masina, fii serios.
Eu tot n-am inteles ce s-a intamplat la cel care s-a plans de asta, dar daca tii usa sau geamul deschis normal ca mai pica si in orice masina moderna, ca nu e lateralul perfect vertical. Basca daca bate vantul si picurii vin din directie opusa (tot oblic).
florin55503
eu as alege mazda.

mei unul nu imi place fordul sub nici o forma. e o masina care pur si simplu miroase a ieftin. chiar si butoanele de la geamuri suna a iefrtin cand le apesi. nu mai vb de sunetul pe care il scot geamurile la ridicare si coborare. in afara de tinuta de drum exemplare si de directie nu are nimic.

desi am avut experiente neplacute cu pejo, in fara de pozitia la condus 308-ul imi place.

in toate cazurile cei 90 CP scosi de motorul 1.6 mi se par putini in comparatie cu masa tuturor masinilor.
Tarabostes
308 arata cel mai proaspat, desi mie personal mazda 3 sedan imi place cel mai mult, la mazda insa am remarcat un aspect ciudat, cu scaunul in pozitia potrivita pt mine piciorul drept atinge foarte mult consola central, adica pedalierul este cam in dreapta, la prima vedere nu e o problema dar dupa ce conduci o vreme incepe sa fie suparator ( pe mine ma deranjeaza si brelocul de la chei daca se atinge de picior) dar poate ca depinde de pozitia scaunului si la o persoana cu alta inaltime sa nu apara.
G e o r g e
mergi pe ceva mai mult de 90cp ... cati km faci pe an ?
M A R I A N
Toyota Auris 1,4 l D-4D 90 CP Pret 15725 euro DDP (e oferta) varianta Terra. Cu 500 euro in plus ai si VSC (ESP)

http://www.toyota.ro/Images/lista%20Auris_...m420-551470.pdf

http://www.toyota.ro/cars/new_cars/auris_promo.aspx

Mi-am permis sa o aduc in discutie fiindca ai spus ca vrei ceva care sa te tina 10 ani... whistling.gif
Padre Mucalhino
Si eu sunt in cautarea unei compacte in jur de 16000 si am prospectat putin piata; Din ce stiu eu motorul este cum au spus si altii inainte identic de origine Ford&PSA ;Dintre toate Peugeotul e cel mai scump atit la achizitie si la intretinere iar la Mazda platesti taxe vamale pt o masina cu aceeasi platforma tehnica ca a Focusului deci nu merita .Inca o problema la piesele de schimb ale masinilor japoneze s-ar putea sa ai de asteptat mai mult decat la cele fabricate in europa. Alege Fordul parerea mea .E o masina serioasa iar treaba cu serviceul in Romania poti da de belele la orice firma atat timp cat lucreaza romanii n-ai nici o garantie.
Marius*
Si eu dintre cele trei, as alege Focus.
Peugeot-ul are intretinerea scumpa iar Mazda la capitolul service, sta foarte slab, cel putin in provincie.
T u d o r
Culmea e ca Peugeot are intretinerea comparabila cu Ford si Mazda, membre ale grupului celui mai mare filantrop roman, Tiriac. biggrin.gif

In Valcea Pejo ma costa cu 50% mai ieftin decat un Focus din punctul de vedere al pretului verificarilor in garantie.
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ May 23 2008, 06:26 AM) *
Culmea e ca Peugeot are intretinerea comparabila cu Ford si Mazda, membre ale grupului celui mai mare filantrop roman, Tiriac. biggrin.gif

Dar mai e valabila legatura intre Mazda si Tiriac grup? Intreb si eu pt ca la noi in Tm, cei de la Mazda sunt impreuna cu Citroen (Eveman) Stiu ca o sa ziceti ca e alt filantrop, dar na, intrebam daca mai exista vechea legatura.

Legat de topic, mie dintre toate imi place cel mai mult Mazda. Nu am nicio legatura cu vre-un ...hm... filantrop.... biggrin.gif
Hoinar
QUOTE (pmhoria @ May 23 2008, 08:52 AM) *
...Dar mai e valabila legatura intre Mazda si Tiriac grup? ..


In Iasi de exemplu dealerul Mazda face parte din dealerul Ford local smile.gif. Si service-ul e acelasi...deci banuiesc ca depinde si de oras.
Padre Mucalhino
Dute si vezi oferta celor de la romcar motors pt Focus 15 500 [1.6 115 cai VCT] sau 16000 1.6 [90 cai diesel ] var 5 usi trend + super optionale : jenti aliaj , culoare met , faruri ceatza , clima bizona , cotiera etc
ToRnada
Ieri am vazut noul focus....si am murit incet.... teehee.gif
farurile sunt bestiale, capota redesenata ptr a le incorpora si botul....super grilele
liniile laterale sint mai pronuntate
in spate...doar bara potin mai ondulata teehee.gif
modificari sunt si la interior: ceasurile super super sporty, radio-cd-ul si bunoanele din consola centrala sunt inglobate de o mare argintie care se revarsa de la bord intre scounele fata teehee.gif si se opresc in ... confused.gif aceleasi doua gauri pre pahare dry.gif
husele care imbraca scaunele nu sunt prea reusite unsure.gif

gata ca m-a luat valul......da ce am bai nene? unsure.gif wacko.gif blink.gif
cristip100
Revin ..... cred ca voi merge pe Ford dar....

Am vorbit cu cei de la Ford si m-au sfatuit sa iau motorul de 1,8 Dieseil de 115 CP pentru ca e numai cu 500 de euro mai mult decat 1,6 diesel 90 CP, evident ca aici trebuie sa iau in considerare ca si taxa de prima inmatriculare in aceste conditii creste cu 300 de euro deci in total ar fi 800 de euro.

Voi ce pare aveti :

1. merita?
2. ce stiti despre motorul de 1,8 diesel 115 cp de la ford?
3. si pentru 'cultura' mea .. de ce de exemplu motorul de 1,6 diesel 110 cp e mai scump decat motorul de 1,8 diesel 115 cp?

Multzam!
FAR EASTERN
N-ar fi bine sa reconsideri si sa analizezi si variantele pe benzina?
bebelacus
grea alegere! eu zic ca peugeot are o imagine foarte buna in romania. 307 s-a vindut bine si si-a pastrat valoarea si la mina a 2-a. am avut si eu un 307 de 90 cp si a fost fara probleme timp de 60,000 km. l-am dat unui prieten si merge si acum fara probleme. singurul lucru a fost ca i se ardea mereu un bec dreapta spate dar s-a rezolvat. motorul tragea foarte bine si te puteai tine dupa toti pe sosea. in schimb murea la 150-160km/h, iar consumul era de 8.5% in oras. totusi, era varianta de 2.0hdi 90 cp. cel de 1.6 90 cp e generatie noua si se pare ca e mai bun din toate punctele de vedere.
focusul nu arata nici el rau si se misca foarte bine. cel putin alea pe benzina de 1.6 pe care il are matusa-mea este extrem de placut la condus. si nici nu arata asa de rau pe cit zic unii. totusi 308 cred ca arata cel mai bine. imi place mult si mazda 3, mai ales interiorul. ma gindesc ca vei suferi cind vei vrea sa o vinzi. prea putini se vor baga la mazda 3, mai ales modelul vechi.
daca vrei neaparat un hatchback te poti orienta si spre toyota auris sau vw golf. daca nu, o corolla. verifica si tu preturile. cu golful nu dai gres, doar ca va fi ceva mai scumpa la aceleasi dotari dar va veni cu tdi de 105 cp care sint ceva mai sprinteni decit 90cp. si se va vinde foarte repede la un pret bun.
sfatul meu este sa conduci cit mai multe dintre ele si sa intri pe net sa cauti cronici, reviewuri si alte comentarii despre masinile astea. verifica si preturile la dealeri, nu pe net. la fata locului mai vezi si cum arata service-ul, cum mai trateaza clientii, mai auzi povesti etc. mai poti sesiza daca sint dispusi sa mai lase din pret sau sa mai bage ceva optionale in aceiasi bani.
motorul de 1.8 tdci de pe focus e mai ieftin decit cel de 1.6 tdci de 110cp, deoarece cel de 1.6 e mai nou, mai avansat tehnologic, mai silentios, mai bun. ala chiar ar fi alegere buna. dar asta doar din ce am citit, caci nu am condus nimic cu motorul asta. mai ai posibilitatea sa iei Kia c'eed 1.6 diesel. tot 110cp dar motorul a fost super laudat in toata presa pt silentiozitate, reprize, consum etc. e cel putin la fel de bun ca cel de origine peugeot. pretul este mai bun, dotari excelente, tinuta de drum, spatiu, garantia cea mai buna, etc.
succes!

p.s. te-am lamurit ''bustean''. oricum, ia o varianta ceva mai puternica. te vei plictisi repede de cei 90 cp
T u d o r
1.8 tdci l-am condus eu, pe un C-Max. E motorul lor vechi, probabil rev 2.0. Se simte ca un diesel clasic, asemanator cu tdi la prestatii, plafoneaza mai repede decat 1.6. De consum nu stiu nimic.
Cornel001
Mai eu stiu ca in general si aia cu 1.8 tdci si aia cu 1.6 tdci 110, ambele pe FF2, au fost multumiti de motoare... poate nu la toate aspectele (de ex probabil 1.8 e poate ceva mai tractor decat 1.6 dar poate sa aibe cuplu un pic mai bun), dar nici nu poti sa le ai pe toate.
RUE
mazda 3:
+ frumoasa interior si exterior
+ utila
+ arata a masina sport din baseline. nu trebuie sa i mai faci ceva sa fie diferita (faruri, suspensie, stopuri)
+ stabila


- consumul unii zic ca e mare. mie nu mi-a depasit media 10% (1,6 benzina) la cea manuala, dar in tara cu trafic total diferit de europa si unde pretul benzinei nu conteaza.
- inca e scumpa la sh in DE (mie asta nu mi place)
- modelul nou a fost vazut in teste in america si se aude cumva de 2010 ca apare.
- zgomot la trenul de rulare (unii zic de gume ca la imbatranire).
- f joasa si cu riscuri de loviri pe sub caroserie si praguri.
Lion3ss
QUOTE (Padre Mucalhino @ May 23 2008, 04:54 AM) *
Si eu sunt in cautarea unei compacte in jur de 16000 si am prospectat putin piata; Din ce stiu eu motorul este cum au spus si altii inainte identic de origine Ford&PSA ;Dintre toate Peugeotul e cel mai scump atit la achizitie si la intretinere iar la Mazda platesti taxe vamale pt o masina cu aceeasi platforma tehnica ca a Focusului deci nu merita .Inca o problema la piesele de schimb ale masinilor japoneze s-ar putea sa ai de asteptat mai mult decat la cele fabricate in europa. Alege Fordul parerea mea .E o masina serioasa iar treaba cu serviceul in Romania poti da de belele la orice firma atat timp cat lucreaza romanii n-ai nici o garantie.


Incepand din ianuarie 2008, la Mazda nu mai platesti taxe vamale, datorita unei intelegeri intre fabrica din Japonia si Mazda Austria(importatorul pentru Europa). Masinile ajung in Austria, sunt indigenizate acolo si se platesc acolo taxele vamale, astfel incat clientului sa ii vina fara, ca o masina de Europa.
Partea de after-sales a crescut foarte mult la Mazda, o data cu vanzarile in crestere cu 300% fata de 2007. Acum astepti maxim 2 saptamani pentru o piesa rara, iar pentru piese uzuale nu astepti deloc, fiind pe stoc. Crede-ma, la Ford astepti de iti vine rau..plus programarile la service..suni azi si te duci peste o saptamana(intr-un caz fericit). Service-urile Ford sunt depasite de volumul vanzarilor si al problemelor de garantie, plus revizii si daune, nu mai zic.

Pana la urma, te-ai decis? Ti-ai luat masina? Ce anume?
Mariustom
CITAT(Lion3ss @ Jul 30 2008, 12:31 PM) *
... Crede-ma, la Ford astepti de iti vine rau..plus programarile la service..suni azi si te duci peste o saptamana(intr-un caz fericit). Service-urile Ford sunt depasite de volumul vanzarilor si al problemelor de garantie, plus revizii si daune, nu mai zic.

Crede-mă tu că nu o dată azi dau comandă și mâine primesc piesele prin curierat rapid, transportul fiind asigurat de magazin la factură peste 300 lei wink.gif Asta pentru Ford
Și prețul este foooaaarte convenabil, fiind cu discount pentru membri altui forum auto, monomarcă whistling.gif

Despre programări la service + altele nu comentez, deoarece nu e cazul la mine. Dar, în mare, e adevărat ce zici, din păcate confused.gif


ninja.gif
Lion3ss
QUOTE (Mariustom @ Jul 30 2008, 07:12 PM) *
QUOTE (Lion3ss @ Jul 30 2008, 12:31 PM) *
... Crede-ma, la Ford astepti de iti vine rau..plus programarile la service..suni azi si te duci peste o saptamana(intr-un caz fericit). Service-urile Ford sunt depasite de volumul vanzarilor si al problemelor de garantie, plus revizii si daune, nu mai zic.

Crede-mă tu că nu o dată azi dau comandă și mâine primesc piesele prin curierat rapid, transportul fiind asigurat de magazin la factură peste 300 lei wink.gif Asta pentru Ford
Și prețul este foooaaarte convenabil, fiind cu discount pentru membri altui forum auto, monomarcă whistling.gif

Despre programări la service + altele nu comentez, deoarece nu e cazul la mine. Dar, în mare, e adevărat ce zici, din păcate confused.gif


ninja.gif


Si unde montezi aceste piese? Ce service-uri autorizate stii care monteaza piese de la client? Cel putin in Bucuresti..mai greu..sau poate ai tu relatii... whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.