Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care dintre urmatoarele masini la pretul de 20000 CIP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
kalajnikow
As vrea sa imi cumpar o masina in jur de 20000 EUR CIP 1000 EUR plus nu conteaza daca e mai ieftin si mai bin. Ma gandesc sa aleg intre VOLVO S40, RENAULT LAGUNA, HYUNDI CUOPE, FORD MONDEO, FORD FOCUS, RENAULT MEGANE F1 TEAM SAU SPORT, VOLKSWAGEN GOLF GTI, VOLKSWAGEN PASSAT, MITSUBISHI LANCER. Fiecare cu dotarile si motorizarea sa nu prea depaseasca suma de bani mentionata mai sus.

Astept parerile voastre, stiu ca nu sunt in aceeasi categorie dar trebuie sa le compar cumva...
Dany_s
pai sunt de prin toate categoriile

ca sa-ti zicem ce e mai bine sa iei TU, tre sa ne zici despre tine

cati km faci pe an
la ce vei folosi masina
cate persoane sunt in familie (deci cat de important e spatiul)
cat de repede vrei s-o vinzi dupa

si apoi prioritatile tale

cat de mult conteaza performantele
cat de mult conteaza consumul si costurile post-cumparare
care-s alegerile tale in privinta designului (si tu si asa un top) si cat conteaza el
cat de mult conteaza dotarile/gadgeturile interioare si calitatea interiorului


ca asa degeaba zice fiecare ca ar lua ceva cand situatiile si prioritatile personale difera mult de la om la om.
laurentiu
Ford Modeo daca vrei un sedan mare, Volvo S40 daca vrei calitate premium (insa mai putine dotari), VW Golf GTI daca vrei performante (si calitate cat de cat bune) la bani putini sau Mitsubishi Lancer daca vrei o masina foarte fiabila pe care sa o pastrezi multi ani. thumbsup.gif
T u d o r
Dintre cele prezentate de tine, se disting doua categorii, masinile sport si berlinele.

Cele sport, adica Renault Megane, Hyundai Coupe si VW Golf GTI (si Focus, dar ST). Dintre astea, as elimina Hyundai-ul, pentru ca nu prea face fata in comparatia pe performante cu celelalte. Si as adauga Honda Civic Type R, Astra OPC, etc. Dintre acestea, alegi in functie de buget, preferinte si mai putin performanta pura, pentru ca sunt destul de apropiate din acest punct de vedere. Eu personal as merge pe GTI sau ST - daca as mai vrea si ceva urme de confort la rulare sau la TypeR daca as vrea doar aspect si performanta.

Cele familiale, Mondeo, Lancer, Passat, S40... Aici alegerea se poate face in functie de dotarile pe care le poti include in bani, spatiul necesar, etc. Si mai sunt si altele, nu stiu ce ti-ar placea tie.

Cum zicea si Dany, dupa ce aflam mai multe informatii de la tine, putem sa restrangem aria de cautare.
James Kilowatt
Eu m-as uita si la un Leon Cupra.... daca vrei benzina. Sau FR. Aici intra si diesel, daca asta preferi.
22nst
noua laguna este super masina smile.gif
m-am urcat azi intr-o masina in showroom si pot spune ca m-am simtit mai bine ca in avensis-ul meu...
pozitia joasa la voloan, bordul modern, materialele par de calitate buna... ce sa mai zic... merita toti banii!
(bine... eu acum compar o masina model 2004 cu una 2008)
Hoinar
Eu l-as intreba pe colegul nostru si ce varsta are...ca daca e tanar, voinic si sanatos, atunci cu placere ar suporta o suspensie sport a hot-hatch-urilor prezentate mai sus...daca e pe la 40 de ani si mai are si mici probleme cu rinichii.........atunci sunt sigur ca varianta asta pica smile.gif.
Eu, acum, la sedanurile de clasa medie as lua in considerare si Subaru Legacy (undeva pe la 25k) si Lexus IS diesel (2.2 dcat - 180 cp) la cca 26-27k (super-ultra-mega-oferta smile.gif).
Da' eu, la varsta mea din prima tinerete...parca m-as risca la o boAlfa sau la un hot-hatch la banii astia. Sedanurile de clasa medie le-as lasa pt timpul lor....adica peste vreo 10 ani.
Parerea mea smile.gif.

Succes in alegere colegu'...si sa stii ca suferim alaturi de tine smile.gif.
laurentiu
Eu zic ca cel mai ok e sa ne spunem parererea facand referire la ceea ce a spus el ca isi doreste smile.gif . Daca ii placeau cred ca le lua si pe celelalte in calcul. Dar vad ca degeaba vorbim noi, colegu' nu mai da nici un semn whistling.gif
OvidiuH
QUOTE (kalajnikow @ May 15 2008, 02:11 AM) *
Astept parerile voastre, stiu ca nu sunt in aceeasi categorie dar trebuie sa le compar cumva...

Da nu spui si ce anume cauti la o masina, e cam greu sa-ti dam un sfat pertinent.
kalajnikow
scuze pt intarziere am 21 de ani imi place viteza foarte mult chiar as indrazni sa spun ca sunt vitezoman dar imi place si comfortul deaceea nu ma pot decide apoi mai e si cealalalt aspect masina o voi folosi si la firma adica ma voi duce si la meetinguri etc. deaceea e foarte greu sa ma decid. Dintre modelele mentionate de mine incet incet exclud passatul si hyundai coupe. Am uitat sa mentionez ca masina vreau neaparat sa fie benzina nu diesel.

Costurile de intretinere nu prea ma intereseaza adica nu le iau in calcul.
DRAGOS
Daca zici ca iti place viteza, vrei si ceva confort si vrei sa fie si o masina cat de cat "prezentabila", un golf GTI sau focus ST zic ca ar fi cele mai bune alegeri.

Insa obligatoriu in culori nu prea tipatoare si nu in 2 usi. thumbsup.gif

Din astea 2 totusi Golful mi se pare a fi o maisna mai "serioasa".
laurentiu
In cazul asta eu iti recomand Golf GTI, pentru ca se potriveste mai bine designul serios la o intalnire. Initial ma gandeam la S40, insa nu este o masina facuta sa ruleze cu viteze foarte mari.
T u d o r
Daca o vrei si pentru chestii serioase, dintre toate hot hatch-urile ramane Golf GTI, intra la limita si cu DSG. 21000 si ceva.
O alta alegere buna ar fi Octavia RS, o masina mai sobra dar foarte rapida. La 19600 CIP mai raman bani si de ceva optionale.
kalajnikow
Chiar ieri am vorbit cu cineva pasionat de masini si chiar are multe... si are si un GTI 30+ edition si a zis ca e masina foarte buna foarte frumoasa dar nu isi merita banii... dar si mie imi place d mor. Ma tenteaza cel mai mult s40 dar nu are performante comparabile cu Ford ST Octavia RS GTI sau de la Renault F1 team...

Azi merg la test drive cu un s40 si luni cu GTI..
HalbaSus
Votez si eu Golf GTI: este cel mai bun "all-rounder", este rapida... foarte rapida, defapt la banii astia sunt foarte putine masini mai rapide, are un aspect suficient de sobru pentru intalnirile de afaceri (ma rog, nu are prestanta unui S-klass dar vorbim totusi de masini de 20k), este suficient de practica (are 4 usi si un portbagaj decent), calitatea materialelor din interior este satisfacatoare (mai buna decat la concurenta directa).

S40 este un ford focus sedan "premiumizat" (adica au scos plasticul de tip cutie tic-tac si l-au inlocuit cu unul decent). E adevarat ca are ceva mai multa prestanta dar nu e mai practica decat un golf (spatiul interior e similar) si nu e nici pe departe la fel de rapida.
kalajnikow
Am testat s40 azi de 2.0 diesel 136 hp, cu totul ca eu vreau benzina asta era varianta de teste deci despre performantele motorului nu am ce vorbi are un cuplu decent dieselul, calitatea plasticului era destul de buna sa mentionez ca varianta de echipare era Kinetic fara alte optiuni pe ea. Spatiul in spate e destul de similar cu un vw bora ( fosta mea masina) bine la 20k nici nu ma astept la mai mult, are un defect destul de enervant scaunele fata is foarte aproape de bara din mijloc si asa daca ai ceas pe mana nu iti poti regla scaunul ma refer vertical, reglajul lombar e destul de sus pe scaun pe partea dreapta. Stiu ca in mod normal scaunul se seteaza inaintea calatoriei dar la un drum lung iti reglezi de mai multe ori scaunul sa iti mai schimbi pozitita cel putin eu fac des asta pt ca la toate masinile pe care le-am avut am avut scaune sport care la drum intins nu sunt cele mai comfortabile. Suspensile mi se par prea moi.. In fine pe langa defectele pe care le-am observat si care ma enervau in test driveul de 25 min e placut sa conduci un s40 si comparativ cu celalalte masini din categoria sa iti da un sentiment de siguranta masina sare destul de bine de pe loc dar totus simti ca masina are greutate nu e facuta din fibra de carbon (fata renault clio)...

Oricum inca nu m-am decis dar astept test drivul cu GTI si m-am programat si la un drive test cu Focus FS si cu Mondeo.

Daca mai aveti propuneri is deschis la opinii.

Ce credeti despre noul Scirocco, chiar daca are 2 usi..
James Kilowatt
De la S40 ar fi fost interesanta versiunea T5, are un aspect serios, insa e cu aprox 6000E mai scumpa decat GTI-ul. Insa e si mai rapida. Si exista si cu AWD wink.gif

Leon Cupra in schimb e mai ieftin decat GTI si e mai rapida.... iar la look, nu prea e business, insa nici GTI nu e business.

Daca in schimb conteaza performantele, eu m-as uita la o Mazda 3 MPS. E sensibil mai rapida decat GTI-ul si nu e cu mult mai scumpa... aici diferenta de pret e de 1000 euro. Pentru 60CP in plus, cred ca merita wink.gif
laurentiu
Tocmai de-asta imi place mie Volvo foarte mult. Pentru ca sunt masini altfel, ceva diferit de masinile premium made in Germany pe care le vezi la orice colt de strada. Sunt masini cu mult stil care nu te indeamna sa le conduci la extrem pentru ca nu pentru viteza sunt construite (exceptie-seria R si T). Sincer nu am sesizat observatiile tale din timpul drive-testului. Motorul de 136 este un motor foarte bun, care se comporta mai sportiv pe Mondeo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.