Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Triac
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
20krpm
astia cica incep sa livreze in iulie, si deja accepta rezervari pentru 10% din pretul de vinzare. (numa ca nu gasesc nicaieri pretul de vinzare smile.gif ) 80mph, 100mi autonomie, 6 ore incarcat 100%. acuma oare cine-o fi avind curajul sa mearga cu asa ceva cu 80mph, si ce viteza mai reuseste sa dezvolte dupa 90mi ramine de vazut. dar pare a fi o chestie foarte caraghioasa cu care poti merge la serviciu.
laurentiu
Fii serios biggrin.gif
AMP
Exact la asta ma gandeam si eu privind masinutele:ce bune sunt de mers la servici,intr-un trafic aglomerat....si daca pui la socoteala si faptul ca o pui la incarcat ca pe telefonul mobil..... biggrin.gif
Cam cat e halatul,aveti idee?Asa...de curiozitate!
varak
Din cate am vazut un Tirac costa 19500 de dolari, fara optionale, si e destul de bine dotat. Dar totusi cam scump pentru o masina atat de mica...
20krpm
yeah, au aparut preturile, e ridicol sa ceara $20k pe asa ceva. dupa parerea mea un pret corect pentru dracia asta ar fi pe la vreo $3000. ar trebui sa calculez cam cit ar costa daca as pune cap la cap pile Li-Ion din astea care se gasesc la magazin ca sa ajung la aceeasi capacitate. sint de fapt la al treilea sau al patrulea start fals, deja i-au depasit si p-aia de la tesla cred smile.gif

oricum, cea mai descurajanta faza a fost asta:

Corporate Offices:
Green Vehicles
c/o Law Offices of Ehab Youssef
50 W San Fernando, 14th floor
San Jose, CA 95113

adica nu numa ca un producator de masini imparte biroul cu altcineva, dar probabil ca atunci cind vrei sa ii suni, tre sa vorbesti cu un avocat?... smile.gif

AMP: n-am prins faza cu halatul... unsure.gif
ozz86651
20k nu-i rau. Bateriile din Prius sint peste 10k. Asta are mai multe ca prius, dar mai costa si ce e in jurul bateriilor.
Una peste alta cred ca va face banii, cu citeva conditii: range de 150 nu 100, viteza maxima decenta (160kmh), si mai ales prize disponibile de incarcat (in parcare la serviciu, acasa etc). Ultima consitie e cea mai grea.
Dat fiind ca reteaua electrica a mai tuturor tarilor dar in special in California, e in pioneze, cu 100 de masinute din astea cred ca punem tot statul in genunchi mai ales vara smile.gif.
De ce zic ca probabil VA face banii. Presupunem ca costul curentului electric e jumate din benzina. Un Civic sa zicem ca face 30mpg in trafic mixt usor (nu LA). In 100,000 de mile va lua 3333 galoane X4$=13,333$. Daca curentul e la jumate (cred ca e chiar mai ieftin), ajungem la vreo 7000$ economie. Mai sint avantaje, e mai fiabila, nu schimbi ulei, intretinerea e mult mai usoara. In plus guvernul iti da niste avantaje fiscale si ai voie sa mergi pe banda aia speciala pentru oameni multi in masina si priusuri. Evident sint si dezavataje, o masina normala tine macar 150,000 daca nu 200,000 de mile, la asta oare te tin bateriile mai mult de 100,000?
Dar trecind peste asta la ora asta masinuta iese cam la limita cu costul, dar daca benzina ar fi dublu (adica in cel mult 5 ani biggrin.gif) o sa merite. eu chiar mi-as lua cu conditiile de mai sus.

PS: a, si prespun ca nu are AC ca ala consuma mult.
f1anatic
Ipocrizie pe mai multe nivele. Corporate Offices - un arab. In fine...o fi unul "environmentalist" ca Ansel Adams. Dar acum, cu masini cu numele gen BUCKSHOT si MOOSE ma duce gindul ca omul polueaza cu Plumb la vinatoare destul de des.
mike.omega
20krpm: Faza cu halatul e dintr-o reclama in care unu intreaba pretul la halat, si de atunci umbla vorba prin targ "cat e halatu?" si nu "cat costa?" Sa vad daca gasesc reclama pe Youtube sa ti-o trimit biggrin.gif

Referitor la gangania asta.... sigur un motor de 1L sau mai putin indesat cu tehnologie nu e mai interesant?! Macar inca vreo 10-15 ani rolleyes.gif

Intrebari:
1. Exista benzi in anumite tari/state din lumea asta destinate masinilor cu mai multe persoane la bord si Prius-urilor?! Da ce are priusu?! teehee.gif
2. Daca sa zicem ca gangania asta de masina electrica e in priza si vine fulgeru si nu exista impamantare(destula/corecta), ce te faci? dry.gif
20krpm
ozz - e chiar mai bine decit atita. bateriile ziceau ca tin la vreo 1200 de cicli, parca vazusem pe undeva, deci sint ok pentru 100,000mi. teoretic consumul e de 2c pe mila. la 100,000 de mile cit te gindesti tu, asta vine vreo $2000 in loc de $13.3k, sau $11.3k sint in economie de combustibil dupa comparatia cu civic-u.

acuma, judecind dupa preferintele mele, 20,000mi cu pantofioru asta inseamna vreo $400, in loc de gas pentru 30,000mi, care ar fi $4800. (asta ar fi necesitatile mele pentru vreo 3 ani; cu hondutza mai merg si-n alte locuri, nu numa la serviciu, si nu i-am facut niciodata consumul, dar banui ca-i pe la 25mpg.) deci $4200 de-acolo. in 3 ani contraption-u asta ramine sa zicem pe la 30% din valoare, deci ma costa in exploatare $14k, cu combustibil cu tot si cu taxe $16k. pe honda o sa platesc $12.6k, plus inca $2k la inceput, plus combustibilu sus-numit, $19,200. calculat asa, cam $3200 e diferenta intre a merge 3 ani la serviciu cu asta, fata de o honda s2000, la virsta de patruzeci de ani tongue.gif well, ok, depinde in buna masura de devaloarizarea unei asemenea masini in 3 ani, 10% inseamna $2000, dar ce spun eu e ca o masina din asta cu o forma pe care numai o mama poate s-o iubeasca devine interesanta doar daca dupa 3 ani e un throwaway.

de reteaua electrica a californiei parca nu mi-e asa teama, draciile astea stau la incarcat peste noapte, cind consumul global e mai mic. iar AC-ul tot trebe pus daca vor s-o vinda aici, chiar daca reduce autonomia cu 50mi...

mike - (1) da, si e unul din motivele majore pentru care mi-as lua un hybrid, un electric, sau un pzev (2) acelasi lucru pe care-l faci si-n avion cind te nimereste un fulger - tragi o spaima sanatoasa si gata. (fulgere in sudul californiei insa e pe lista lucrurilor pe care inca trebuie sa le vad.)
ozz86651
Calculele tale si ale mele sint insa bazate pe niste presupuneri, unele pozitive unele negative, care nu stiu cit de valide ramin in timp.
1. O masinuta de genul ast ain serie mare sigur va fi mai ieftina, poate la jumate.
2. Multe masinute din astea o sa mareasca cererea de curent electric deci pretul se va duce in sus.
3. Pretul la benzina in timp va creste.
4. In timp se va ajunge la un nou echilibru daca multe masinute apar, pentru ca cererea de benzina va scadea si aia de curent va creste. Dar asta o sa ia zeci de ani probabil.
5. In timp sa speram ca vor fi masinute care iti vor oferi si placere la condus gen tesla, la preturi rezonabile.
Mike, de cel putin vreo 10 ani exista asa numita banda/benzi HOV pentru masini cu 2 sau 3 oameni inauntru (depinde de zona) - de obicei cea mai din stinga dar uneori, rar, cea mai din dreapta, pe care nu ai voie sa intri. Daca te risiti te paste o amenda de 250$. De citiva ani pe banda aia ai voie sa intri si cu anumite masini indiferent de numarul ocupantilor. Adica hibride, electrice si motociclete. Trebuie sa ai un sticker galben, nu numai sa ai un hibrid, dar stickerul ala il poti obtine numai cu hibrid. Motocicletele nu au nevoie de nimic. Banda aia e numai la ore de virf, altfel e pentru toti.
klm
CITAT(ozz86651 @ May 16 2008, 03:52 AM) *
Dar trecind peste asta la ora asta masinuta iese cam la limita cu costul, dar daca benzina ar fi dublu (adica in cel mult 5 ani biggrin.gif ) o sa merite. eu chiar mi-as lua cu conditiile de mai sus.

In Europa benzina costa dublu ca in America astazi, deci ar renta dracia aia dar nu cu un pret de achizitie de 14k E.
A K U
He, he, motoreta carosata e tare drive.gif Cum sa dai douaj de mii pe tricicletele alea? De ce, ca merg pe baterii si salveaza planeta? Mai degraba ar vrea ei sa salveze bugetele familiilor lor, la pretu' ala.
Tiberiu61940
Daca se baga vreunul cu 10-20 mil euro in afaceri cu Iustin Capra, cu ale lui masinute de 1 litru la suta, probabil ca o sa scoata tot asa ceva. Iar calculul cu ROI se poate sa fie si mai bun, pt ca in marile aglomerari ajungi ca jumatate din benzina sa o consumi stind pe loc, in timp ce curent s-ar consuma doar pt AC si radio.
20krpm
ozz - de cind mi s-a crapat globu de cristal, fac si io socoteala cu numerele pe care le am smile.gif le fac, si dup-aia vad io daca-i cazu sa ma duc in tirg sa ma dumiresc.

mike - benzile alea de hov functioneaza dependent de oras. de exemplu la noi sint intotdeauna pe stinga, sint permanente, si sint separate de restul autostrazii prin linii pe care n-ai voie sa le calci (poti intra si iesi pe ele doar din loc in loc). si amenda e $371 la noi, nu de $250. de multe ori daca e sa merg in partea cealalta a orasului la ore de virf incerc sa gasesc pe cineva care sa-mi tina companie (vezi doamne), ca sa pot umbla pe hov lane. in paranteza - am o cunostinta care a reusit sa plateasca 4 amenzi pentru ca l-a infuriat pe un politist din spatele ei ca a scuturat scrumul de tigara pe geam: politistul a oprit-o sa-i faca observatie, ea s-a speriat ca era singura in masina (catzelul ala mic alb si latzos cica nu se pune), a aruncat tigara pe geam, apoi a traversat liniile ca sa traga pe dreapta. in cele din urma a primit amenda pentru carpool violation, moving violation, fire hazard si littering.

tiberiu - apreciez sugestia ta si cred ca omul ala, dupa ce a muncit toata viata, ar merita asa ceva, dar, fgs, cum poti sa vorbesti de "10-20 mil euro" de parca ar fi juma de salariu?... tu ai idee ce eforturi trebuie sa faci, ca inginer, ca sa obtii o finantare de $50k pentru un proiect, pentru o idee?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.