Help - Search - Members - Calendar
Full Version: costuri intretinere la BMW seria 3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
sorin200693010
Adresez rugamintea celor in cunostinta de cauza daca este scumpa intretinerea la un BMW seria 3.Ma refer la service, schimbare consumabile, piese de schimb, toate originale.Intreb asta deoarece preturile post achizitie sunt foarte importante.Trebuie sa stii ce te asteapta.
Astept cu interes opiniile cunoscatorilor.
nene
QUOTE (sorin200693010 @ May 12 2008, 03:26 PM) *
Adresez rugamintea celor in cunostinta de cauza daca este scumpa intretinerea la un BMW seria 3.Ma refer la service, schimbare consumabile, piese de schimb, toate originale.Intreb asta deoarece preturile post achizitie sunt foarte importante.Trebuie sa stii ce te asteapta.
Astept cu interes opiniile cunoscatorilor.



Seria 3 nu este o masina foarte scumpa la intretinere daca unele operatii le faci tu. Un schimb de 5,5 ulei Castrol 0W-30 de exemplu te duce cu filtru la 350 - 360 RON, filtrul de aer aprox 70 - 90 RON, filtrul de combustibil aprox 45 RON, microfiltru aprox 80 - 100 RON.
Astea fiind consumabilele obisnuite pe care poti sa le inlocuiesti si singur.

Intervalele de intretinere variaza inte 22000Km - 30000Km depinzind de model - km echivalenti nu chiar efectivi depinde de mersul masinii.

Legat de intretinerea BMW-urilor gasesti pe internet cred ca 90% din toate informatiile de care ai nevoie in mod obisnuit. Sunt o groaza de forumuri: germane, americane, englezesti, spaniole si vestea buna si in Romania au aparut forumuri destul de bune.

In rest daca te duci la service preturile sunt ceva mai mari. Unele piese sunt ceva mai scumpe dar nu exagerat. Masina este si calitativa si nu prea se strica. Dieselurile sunt ceva mai pretentioase la intretinere dar consuma si foarte putin oferind mult.

BMW-ul poate fi in intretinere o masina si ieftina dar si scumpa depinde de cine are grija de ea. Daca mergi la un service autorizat si cu pretentii, lasi masina si o primesti controlata poti lasa la un control obisnuit cam 2000 RON.

Concluzia - nu te speria de intretinerea BMW-ului seria 3 dar trebuie sa fii si putin pregatit financiar citeodata, esti totusi in Top cu BMW-ul.
Seria 3 - 335d de exemplu este o bijuterie care nu mai este o masina ieftina la intretinere dar si extrem de performanta.
Altfel se pune problema la seria 5, 7 sau X3 si X5.
tutorial
QUOTE (sorin200693010 @ May 12 2008, 02:26 PM) *
Adresez rugamintea celor in cunostinta de cauza daca este scumpa intretinerea la un BMW seria 3.Ma refer la service, schimbare consumabile, piese de schimb, toate originale.Intreb asta deoarece preturile post achizitie sunt foarte importante.Trebuie sa stii ce te asteapta.
Astept cu interes opiniile cunoscatorilor.


Uite pe mine la E46 320 D revizia I(cea in care nu imi schimba filtrul de motorina) ma costa 1100 lei iar cea in care se schimba(revizia II) ma costa 1500 lei;
"Asta fara sa mi se inlocuiasca vreo piesa uzata!!"
Placutele de frana pe spate cu tot cu senzor 550 ron, pe fata nu stiu sa iti zic, dar cred ca cu 100 mai mult
Preturile de la Bavaria Tg. Mures
aleks
QUOTE (tutorial @ Jun 1 2008, 03:09 PM) *
QUOTE (sorin200693010 @ May 12 2008, 02:26 PM) *
Adresez rugamintea celor in cunostinta de cauza daca este scumpa intretinerea la un BMW seria 3.Ma refer la service, schimbare consumabile, piese de schimb, toate originale.Intreb asta deoarece preturile post achizitie sunt foarte importante.Trebuie sa stii ce te asteapta.
Astept cu interes opiniile cunoscatorilor.


Uite pe mine la E46 320 D revizia I(cea in care nu imi schimba filtrul de motorina) ma costa 1100 lei iar cea in care se schimba(revizia II) ma costa 1500 lei;
"Asta fara sa mi se inlocuiasca vreo piesa uzata!!"
Placutele de frana pe spate cu tot cu senzor 550 ron, pe fata nu stiu sa iti zic, dar cred ca cu 100 mai mult
Preturile de la Bavaria Tg. Mures

intr-adevar, o revizie la reprezentanta este binevenita, indicata, etc, etc.
nu contrazic in niciun fel pe cei care prefera reprezentantele in detrimentul serivce-urilor, eu unul insa prefer sa-mi fac o revizie cu ulei, filtru de aer, motorina, polen, si ulei cu tot cu filtru cu 500-600 de lei cu tot cu manopera, la un service autorizat, nu singur in spatele blocului.
fac asta de 100k de km, si nu am nicio problema cu 320d
andreiyi
reclama e interzisa pe acest forum.
Edit by Tudor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.