Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SUPER MASINA DAEWOO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
daewoo_espero_turbo
probabil ca multi o sa radeti cand o sa vedeti ca este vorba de espero,dar asta este parerea mea despre masina.

este o masina spatioasa, cu tabla foarte buna,care este protejata anti-coroziv ( nu ca vectra a care rugineste foarte repede - mai ales aripile din spate) ,este foarte ok la designul exterior ( este mult peste cielo si vectra a la designul exterior) ,mie mi se pare moderna si eleganta , motorul ( eu am 1,8) nu este prea puternic,dar trage binisor,,si este destul de ok. la dotari iarasi sta foarte bine,chiar excelent pentru pretul de achizitie si anul de fabricatie...la consum eu zic ca nu sta prea rau, un 11-12% in oras nu mi se pare exagerat,pentru o masina de dimensiunea asta......

am vazut pe unele forumuri cum ca unii spun ca espero este o masina urata,iar cielo este ridicata in slavi/////// oare cei care spuneti lucrurile astea confundati cielo cu leganza?.......eu am analizat espero din toate punctele de vedere si mi se pare peste cielo........cielo are cat de cat o fata ok,un spate ok,dar forma caroseriei este invechita ( ca doar e acceasi caroserie de kadett din anii '80 ) ...pai espero bate cielo la design de la distanta.....e super atat la design exterior cat si interior ,......acum depinde si de gusturile fiecaruia......dar mie espero mi se pare mai reusita.....

voua cum vi se pare espero?
astept comentarii
James Kilowatt
Are o aerodinamica foarte buna, care ii permite sa ajunga la viteze mari fara foarte multi cai putere si fara sa consume enorm.
In rest, nu stiu, sa se exprime proprietarii.... care au mai ramas biggrin.gif
DRAGOS
am avut un espero...7 ani...din 1996 pana in 2003

1,8I Hidramat
O masina buna, destul de fiabila. Consuma destul de mult pt cei 90 cp, mai ales ca era si automata. In 7 ani nu am avut prea mari probleme, nu prea-mi mai amintesc acum exact, dar stiu ca dupa vreo 5 ani au inceput sa-si arate varsta niste piese pe la suspensie. In paralel aveam o SuperNova, 2 ani vechime, care scartaia din toate incheieturile, si dupa vreo 20k km incepuse sa fie obosita pe partea de suspensii.

Un singur lucru de obiectat. Era lenesa, ba chiar foarte lenesa. Mai lenesa chiar decat loganul meu actual dCi inainte de chiptuning. 90cp/ 1300 kile + cutie automata isi spuneau cuvantul.

Totusi, daca nu esti un sofer prea grabit, eu zic ca e foarte ok, mai ales ca ea in sine este un mic vapor. Nu incurajeaza deloc condusul sportiv, insa la drum lung...era extraordinar de confortabila.

Tin minte ca fata de supernova, unde mi se zdruncinau toti dintii, in espero mi se parea ca plutesc.

Ce versiune ai? E aceea full, cu geamuri/oglinzi electrice, ABS, etc?
T u d o r
Dragos, de unde avea masina aia a ta 1300 kile? biggrin.gif Espero are undeva pe la 1100 kg, parca chiar sub. Si motorul ala de 90 cai, pus pe o cutie manuala, avea chiar vana. Nu stiu cum se comporta pe automata. smile.gif

Si da, si mie mi-a placut totdeauna masina asta. Nu o pot numi supermasina, dar mi-a placut si-mi place in continuare. La 2000-3000 euro gasesti in GErmanica destule, in stare foarte buna. Sa va mai spun ca m-a batut gandul? whistling.gif
DRAGOS
Tudor, fa tu o socoteala ce varsta aveam cand s-a vandut masina aia biggrin.gif ca sa nu mai zic de momentul cumpararii laugh.gif

Daca stau sa ma gandesc a doua oara, asa-i. Nu prea avea cum sa fie mai grea ca Nubira biggrin.gif

De lenesa stiu sigur ca era, deci cel mai probabil era de la cutie...care sunt aproape sigur ca era cea de pe cielo, adica in 3 trepte. smile.gif
T u d o r
Intr-adevar, cred ca e de la cutia aia automata. Stiu ca pe Cielo puneau una cu 3 trepte, probabil ca e aceeasi. Cam putine... biggrin.gif Asta ar insemna ca sunt extrem de lungi, ceea ce explica si demarajele slabe.
Marius*
Cutia automata de pe Espero are 4 trepte de mers inainte, iar cea de pe Cielo are 3.
daewoo_espero_turbo
QUOTE (DRAGOS @ May 10 2008, 08:30 AM) *
am avut un espero...7 ani...din 1996 pana in 2003

1,8I Hidramat
O masina buna, destul de fiabila. Consuma destul de mult pt cei 90 cp, mai ales ca era si automata. In 7 ani nu am avut prea mari probleme, nu prea-mi mai amintesc acum exact, dar stiu ca dupa vreo 5 ani au inceput sa-si arate varsta niste piese pe la suspensie. In paralel aveam o SuperNova, 2 ani vechime, care scartaia din toate incheieturile, si dupa vreo 20k km incepuse sa fie obosita pe partea de suspensii.

Un singur lucru de obiectat. Era lenesa, ba chiar foarte lenesa. Mai lenesa chiar decat loganul meu actual dCi inainte de chiptuning. 90cp/ 1300 kile + cutie automata isi spuneau cuvantul.

Totusi, daca nu esti un sofer prea grabit, eu zic ca e foarte ok, mai ales ca ea in sine este un mic vapor. Nu incurajeaza deloc condusul sportiv, insa la drum lung...era extraordinar de confortabila.

Tin minte ca fata de supernova, unde mi se zdruncinau toti dintii, in espero mi se parea ca plutesc.

Ce versiune ai? E aceea full, cu geamuri/oglinzi electrice, ABS, etc?



nu e full .........e versiunea cd .....aer cond. , geamuri electrice ( toate) ,antena electrica ,inchidere centralizata ,oglinzi electrice incalzite ,cutie manuala 5+1, ..............cred ca o stii foarte bine
daewoo_espero_turbo
QUOTE (James Kilowatt @ May 10 2008, 06:54 AM) *
Are o aerodinamica foarte buna, care ii permite sa ajunga la viteze mari fara foarte multi cai putere si fara sa consume enorm.
In rest, nu stiu, sa se exprime proprietarii.... care au mai ramas biggrin.gif


e adevarat ca nu foarte multa lume are espero ,pe cand cielo sunt fff multe..........insa pune tu un cielo langa un espero.........si sa-mi zici care arata mai bine ( atat la interior cat si la exterior) ................deci e clar ca espero..............asa si dacii 1310 sunt si au fost fff multe ,insa asta nu inseamna ca erau f bune ,ci accesibile..........lucru valabil si in situatia cielo espero ,unde espero a fost mult mai scump ca cielo ( ma refer la cele noi) , si evident mai reusit..........
daewoo_espero_turbo
QUOTE (DRAGOS @ May 10 2008, 09:00 AM) *
Tudor, fa tu o socoteala ce varsta aveam cand s-a vandut masina aia biggrin.gif ca sa nu mai zic de momentul cumpararii laugh.gif

Daca stau sa ma gandesc a doua oara, asa-i. Nu prea avea cum sa fie mai grea ca Nubira biggrin.gif

De lenesa stiu sigur ca era, deci cel mai probabil era de la cutie...care sunt aproape sigur ca era cea de pe cielo, adica in 3 trepte. smile.gif



cutia automata de pe espero este cu 4 trepte ( fara marsarier bineinteles) ,nu cu 3
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.