Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lipsa totala de profesionalism
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Lexy
Se dau urmatoarele date:

Am o Corolla in garantie, expira in iunie anul asta la sfarsit.
La 9 zile dupa ce am luat masina am avut marele "noroc" sa ma loveasca o proasta. Am avut aripa lovita si eu stiam ca daca este perforata ti-o schimba. Mi-am reparat-o pe casco a iesit brici. Anul asta naiba ma pune sa ma uit la contra-aripa si ce vad...surprize surprize..rugina. Deci excat unde se indoaie aripa deasupra rotii ramane o buza de 2 cm de tabla.
M-am dus la ei in serivice sa ma programez [impreuna c-o alta problema-captuseala de la usa umflata de cartite] si cica trece luna, vine programare, astept 1 saptamana si iau masina. Nu eu personal, ca n-aveam cum. Ajung acasa si ca fata fericita ca am masina boboc ma uit...
Ei si ce credeti ca au facut nenorocitii..in loc sa dea cu smirgel, amorsa vopsea lac whatever cum s-o face operatiunea....mi-au "lipit/stantat" ca nu stiu cum sa zic o bucata de tabla PESTE RUGINA.
Norocul lor ca n-am fost personal sa ridic masina dar maine dimineata au show cu mine.
Cum este posibil sa faca o magarie de genul asta?Da ce masina e o bucata de blugi s-o carpesc asa ca la prosti? Dupa ce ca stai cu orele in service ptr o peratiune de 15min(cu programare in prealabil) mai si fac lucruri de cacao.

Asadar maine ma duc peste ei cu scandal.
Vreau sa stiu....in afara de un sef mare de acolo......unde mai pot sa ma adresez?Eventual Toyota Romania..?
Si eventual daca puteti sa-mi spuneti si cu cine sa vorbesc...nu relatii si aranjamente ci o persoana COMPETENTA careia sa-i pese ce se intampla in service. Si sa ia masuri pentru noi prostii, carew le bagam banuti in buzunare.

Va multumesc.
_Constantin_
OPC. Sa vezi ce frumos iti repara ei bara gratis cand o sa pomenesti de protectia consumatorului ... thumbsup.gif
OCTAN_95
Levy, ia cornitzele si sa le pui pe post de canini !!!!!
Musca-i !!!!!!!!!

AAAAAAAAAAAAA si nu uita AKM-ul whoops.gif
Lexy
Da baieti multumesc de incurajari sunteti niste draguri..da acum serios..Sunt eu nebuna sau ei super magari????????

Nu Costache, intai le fac reclamatii peste tot si dupa daca e ma duc si la OPC...ma indoiesc c-o sa-i doara asa tare si varianta asta..insa incerc si asta,nu-i bai.

22nst
nu ar strica si un e-mail la toyota europa sau chiar toyota japonia...
daca poti sa faci si poze cu reparatia proasta si niste scanari cu factura smile.gif
M A R I A N
QUOTE (22nst @ May 9 2008, 02:32 PM) *
nu ar strica si un e-mail la toyota europa sau chiar toyota japonia...
daca poti sa faci si poze cu reparatia proasta si niste scanari cu factura smile.gif


Neaparat poze profesionale+factura.

Pe langa e-mailuri, eu zic sa le spui ca te duci (si chiar sa faci asta daca nu se rezolva) la ProTV, Antena1 etc si la vreo 2 ziare mai mari si le vei expune situatia. Si sa vedem dupa aia daca vor sa apara in reportaje... wink.gif

Succes!
Watcher
Din experienta mea cu OPCul, merita dpdv tau sa ii ameninti cu OPCul.
OPCul este compus din multi functionari care au ca sarcina sa dea amenzi.
In plus, este mult mai usor pentru ei sa scrie cateva randuri in formularul de amenda decat sa asculte ce are firma de zis si sa redacteze un raspuns pentru reclamant.
Asa ca, tu, consumatoarea, ai un punct solid sa ameninti cu OPCul wink.gif

PS: la ce service toyo se intampla asta?
vlademir
De OPC ii doare in f--nd, spune+le ca le faci plangere la RAR. Astia sunt responsabili de autorizarea serviceurilor si amendarea lor pentru nerespectarea pasilor de lucru la o interventie.
Lexy
Mda..m-am uitat azi pe lumina..am zis prost atunci ca nici n-am mai vazut de suparare..deci nu e tabla..e un rahat de banda de cauciuc.
Am atasat si niste poze...Chestia e ca mi-au facut acelasi lucru si la cealalta roata desi nu era cazul(ultima poza).Si unde am avut rugina au facut de mantuiala repareatia...Plus ca in momentul vanzarii prost sa fii sa nu-ti dai seama ca acolo a fost rugina,NU? Plus ca am vazut acum ca am undeva la usa tabla un pic indoita si nu era.

Cu televiziunile hai sa fim seriosi ca n-o sa tina ca nu e chiar un capat de tara ce am eu acolo insa nu cred ca asa trebuiesc facute lucrurile. Oricat de marunte sunt lucrurile trebuiesc totusi tratate cu atentie si profesionalism..parerea mea.
Am fost azi la ei da nu era decat showroomul deschis-deh sa ia banii la fraieri...Revin luni.
Care-i faza cu RAR-ul?
tibi*
O batie de joc,ce mai conteaza clientul dupa achizitionarea masinii...a cumparat masina deci mission acomplish.Si se pare ca pana la urma este regula generala din pacate,cu exceptiile care ne dau impresia ca ar fi altfel decat la alte marci.Si uite asa niste amatori ca sa nu-i numesc altfel,terfelesc renumele unei firme.Pacat! verymad.gif


P.S:Ar trebui sa existe un supervizor de lucrari,nu cred ca se apuca nea cutare sa faca origami pe masinile noastre de capul lui.Asupra acelui om tb.sa faci presiuni whoops.gif .Unde sa intamplat,totusi?
Lexy
Toyo Motor
_Constantin_
Ce unghii misto ai whistling.gif
alexkon24
lexy exact asa am patit eu cu cei din tm.tot dupa un accident in care era lovita aripa si portiera mi-au vopsit masina cu spray-ul.daca te uiti nu se vede, dar daca pui mana se simte.si in alte parti in care nu aveau ce cauta au aparut pete parca de acid pe masina.si tu stii ca doar avem masini de aceeasi culoare cat de pretentioasa e.imi pare rau sa aud ca mai peste tot e la fel.din cauza celor din service-urile noastre eu imi voi duce masina de acum la seghed la revizii si reparatii (daca se poate)
OCTAN_95
Alex, poti merge linistit la Szeghed, au pag de web, fa o programare si bafta !!!

Ce fain te vezi in poza 2, Lexy!!!
Inca o dovada ca femeile i-si tin masinile mai curate decat narbatii, exceptie doar legionaru.
vio
crezi tu asta Ovi ca femeile tin mashinile asa ?smile.gif).. ala e un fel de mastic ..oricum e facut de mantuiala .
Lexy
Baieti va rog nu va lasati dusi de val..si sfatuiti-ma ce sa fac cu neseriosii astia...

Ca daca faceau reperatia bine de prima data nu aparea rugina!
PS: Asta e poza cu masina busita dupa 10 zile de la achizitie sad.gif.Vi se pare ca e aripa de schimbat sau de reparat?Devizul a fost vreo 80de milioane..si la vremea aceea bagam mana in foc ca mi-au schimbat aripa. Acum ma indoiesc.Sigur au bagat sudura cu flacara pe ea si d'aia a ruginit acolo..


PS: Nicio femeie nu-si tine masina mai curata ca Vio:D:P:P
vio
mda .pe dedesubt nu au antifonat-o. e clar de ce a aparut rugina ... ori nu au decapat acolo tabla cum trebuie si a ramas rugina si la fel ... cam nasoala lovitura ......

in alta ordine de idei tongue.gif:P:P:P:P
vlademir
Registrul auto Roman este responsabil cu verificarea activitatii din service. Intr-un caz concret ca ala tau, se pot lua masuri care sa ii usture mult mai rapid decat cu OPCul.
M A R I A N
Din poza cu masina accidentata nu prea vad cum puteau sa-ti schimbe aripa pentru ca pare ca face corp comun cu plafonul masinii, nu e ca aripa din fata unde o scoti si pui alta. Sau ma insel eu?

Deci, dupa mine nu puteau decat sa ti-o indrepte...Insa modul cum au facut-o e neprofesionist...

Cand este vorba de tinichigerie-vopsitorie eu merg numai la un anumit service unde ii stiu pe baieti. Pentru mecanica-electrica numai la Toyota Iasi. In ambele situatii EU PERSONAL STAU LANGA TINICHIGII/VOPSITORI/MECANICI/ELECTRICIENI PANA ISI TERMINA TREABA, chiar daca imi ia o zi intreaga. Dar dupa aceea stiu sigur ca nu am probleme.
OCTAN_95
Lexy, acesta este numarul unde eventual poti suna, 0212000300 (Toyota Romania)

informatie luata de aici:
http://www.forumtoyota.ro/forum/showthread...p=4404#post4404
drabisan
Lexy, ce as face eu, in ordine:
- discutie nervoasa cu Toyo Motors;
- sunat la Toyota Romania si facut programare de urgenta ca sa vada cum lucreaza partenerul lor din Bucuresti si sa-ti propuna solutii;
- reclamatie la OPC privind modul de lucru la Toyo Motors.

Toyo Motors trebui sa stie din start cum ai de gind sa continui daca nu iti rezolva problema urgent si fara nici un cost.

Daca poti sa faci si un proces verbal de constatare, la Toyo Motors ar fi perfect. O sa te ajute...
Lexy
Si ce ar trebui sa scriu eu in acest proces verbal de constatare?Eu oricum aveam de gand sa ma duc cu pozele printate, dar pe proces trebuie sa semneze si ei,nu?Sa scriu ca au lucrat de mantuiala...n-or fi asa fraieri sa semneze...O sa vad maine dimineata.

Multumesc tare mult oricum, va tin la curent!
vio
AM vazut mashina azi thumbsup.gif e facuta la mare arta biggrin.gif nibara nu cade cum trebuie in spate dreapta .... si dupa ochiu meu am impresia ca si usa din spate dreapa e revopsita .... si acolo pragu ala e indreptat din chit se vede ca nu e trasa cum trebuie sta mai bombata un pic , pe sub nu am bagat sa ma uit ca poate ma lua careva la cafteala smile.gif)......Lexy nu scapi de mine te hurmaresc smile.gif) ninja.gif
FAR EASTERN
Lexy, parerea mea este ca aripa trebuia schimbata. Imi dau cu parerea pentru ca am vazut destule masini avariate si solutiile aplicate... Ca sa nu mai zic ca ar fi costat mai putin daca se inlocuia.
Lexy
Am fost azi la service la 9 fix. Maine iau masina inapoi si va zic ce treaba au facut de data asta.
bronzatus
IMI PLOUA IN MASINA verymad.gif

Am avut masina in service tot la Toyo, (aveam o parere buna despre ei). Dupa ce din cauza asigurarilor mi-au tiniu masina 1 luna de zile, am ridicat masina. Arata foarte bine desi fusese inlocuita usa fata si vopsita toata partea stanga. Am plecat prin tara (acum am ajuns la TM) si m-a prins ploaia. Ma picura pe mana, am crezut ca nu am inchis bine usa sau geamu, dar astea erau ok. Intra pe langa chedere. Noroc ca nu plouat mult, dar la viteza pe drumurile cu denivelari zdrangane usa si ma scoate din sarite. Am sunat la Toyo si i-am intrebat daca ma pot duce la TM sa service ca trebuie reglata usa, dar mi-au zis ca nu, lucrarea e facuta la ei si sa ma duc la ei sa vade ce si cum. Acum ma rog sa nu mai ploua rolleyes.gif confused.gif

Dar sunt in concediu si nu am chef sa ma nervozez.
OCTAN_95
Cand te-a plouat in Timisoara???
pai aici la noi e vreme de strand de o bucata buna.
Glumind acum cred ca te-au luat transpiratiile la ce fate faine avem pe aici. He he he !!!
Lexy
Asadar am fost luni de dimineata la prima ora cu masina in service, cu un set de poze dupa mine si cu un proces verbal.
Am cerut sa vorbesc cu seful de service. I-am aratat pozele si l-am intrebat de cate ori este nevoie sa vine omu' cu masina in service sa plece cu ea facuta de nota zece.I-am povestit pe scurt micul istoric al masinii si i-am aratat si pozele dupa care am mers si la masina.
S-a uitat acolo... a vrut sa zica cu jumatate de gura ca e oarecum ok si i-am replicat ca nu-i nicio problema daca considera ca aceasta lucrare s-a facut la un stadard calitativ reprezentativ pentru firma to am un proces verbal pregatit sa-l semneze si sa fac demersurile mai departe.Binenteles ca n-a vrut...s-a apucat el sa traga de banda aia care era lipita si binenteles ca rugina nu fusese deloc "tratata" ca sa zic asa...Mi-a explucat chipurile ca a fost vopsita toata aripa ca avea vopseaua sarita..say what?..i-am zis ca stiu foarte bine ce are si ce nu are masina si ca acolo NU avea vopseaua sarita si l-am intrebat si eu de ce persoana care s-a ocupat de masina n-a tratat cu seriozitate si profesionalism regiunea atatcata de rugina...In fine, mi-a oprit masina acolo, a fost vorba ca o face de nota zece de data asta...n-a fost gata a doua zi ca astepta nu stiu ce solutie de la To Ro un fel de "grund"-ceva de genu'...Intre timp m-am mai uitat si eu sub masinile altora si am vazut ca banda aceea de cauciuc de pe pasajul de la roata vine asa din fabrica si am sperat ca o sa faca la fel.
Insa am luat masina de la ei ieri si mi-au zis ca nu au cum sa faca asa din pacate:( insa de data asta macar au tratat rugina, cel putin cred asta 90% deoarece nu am cum sa verific. Din pacate am ramas c-o mica distanta dintre bara si aripa care nu se poate micsora:(..au zis ca a ramas de la prima lovitura si n-a fost indreptata bine aripa...au desfacut local bara in service si mi-au aratat ca intradevar nu se poate si mi-au zis ca daca as fi patit ce am patit acum 2 ani jumate nu as mai fi plecat cu masina asa din service de la ei...
Deci oarecum happy end...

Referitor la un dosar ptr schimbarea tapiseriei de pe usa ca s-a umflat(dep garantii) au venit doi pusti de 20 ani...ca domne'n-a venit acordul de la to ro...binenteles ca dupa ce le-am explicat vreo 5 min ca eu nu plec din service fara un telefon al sefului de la departamentul garantii sau al tipului care se ocupa de acceptul dosarului de la to ro s-au sinchisit sa dea un telefon si binenteles ca dosarul era aprobat si in 2 sapt am programare ptr montaj .Daca ma luam dupa ei mai asteptam poate o luna si jumatate.

Sfatul meu..cu riscul sa va faceti dusmani pácolo daca nu va repara masina bine e bine sa va intoarceti in service pentru a doua oara pentru ca toleranta fata de niste lucrari cu caracter indoielnic nu ne face bine nici noua si nici viitorilor clienti.
Daca aveti enspe mii de chichite precizati asta la intrarea in service sa scrie pe fisa, altfel n-o sa se ocupe.Ca si eu aveam vopseaua sarita de pe bara fata(5 x 1cm) si nu au facut-o, desi vorbisem ca o sa faca ca ptr un fas fas acolo nu murea nimeni avand in vedere ca mi-au vopsit aripa aia de pomana.Dar si asta am punctat-o ptr programarea urmatoare.

Cat atat...sper sa nu mai am norocul sa calc pe acolo cu masina ca sa ma conving ca "noua" echipa face treaba mult mai buna decat cea de inainte.
OCTAN_95
Ma bucur pentru tine ca esti optimista, nu uita zambeste azi, maine va fi mai rau !!!
Speranta ta de mai bine e desarta, asta-i romanica noastra.
FAR EASTERN
QUOTE (Lexy @ May 15 2008, 07:47 AM) *
Din pacate am ramas c-o mica distanta dintre bara si aripa care nu se poate micsora:(..au zis ca a ramas de la prima lovitura si n-a fost indreptata bine aripa...au desfacut local bara in service si mi-au aratat ca intradevar nu se poate si mi-au zis ca daca as fi patit ce am patit acum 2 ani jumate nu as mai fi plecat cu masina asa din service de la ei...



De unde rezulta ca am avut dreptate. Un ansamblu/piesa care prin reparatie nu se poate aduce in starea initiala(de dinainte de avarie), trebuie inlocuit/a.
Lexy, daca tu esti multumita, asta e cel mai important. Iti doresc in continuare zero evenimente. Si pazeste-ti ca pe ochiii din cap cornitele si codita. smile.gifsmile.gifwink.gif
Lexy
Parerea mea este ca o masina iesita pe poarta fabricii nu va arata niciodata la fel cu o masina avariata cu piesele schimbate in service.Oricat de meseriasi sunt mecanicii.
Ca si dupa o operatie n-o sa fii niciodata ca inainte.

Nu Ovidiu, cred ca o sa ne schimbam si noi..insa foarte incet si foarte greu.
drabisan
QUOTE (Ovidiudinutm @ May 15 2008, 07:03 AM) *
Speranta ta de mai bine e desarta, asta-i romanica noastra.


Ovidiu, este prea pesimist.
Eu sint taman pe opus: optimist cit se poate!
Si o sa-i f... pe toti, cit pot de tare, cind nu-si fac treaba.
Cind nu sint capabili, cind nu le iese din prima, sa zicem ca e posibil, dar stau si-i frec la melodie pina se rezolva. Pina la urma e treaba lor si trebuie sa si-o faca bine! Deacord ca am avut norocul sa ne "nastem" intr-o tara unde trebuie sa insisti ca orice treaba sa fie facuta cum trebuie si m-am adaptat sa insist, de control. Or sa se schimbe si generatiile si/sau, intr-un final, o sa avem si autostrazi sa putem merge afara sa ne facem treburile, daca aici nu se poate. Dar deocamdata trebuie sa ne luptam un pic sa primim ce ni se cuvine!

Scuze Lexy de off, dar nu am putut sa nu spun:)
vlademir
Ai dreptate 100%. Incepand cu tine, daca tu esti cinstit cu tine insuti si corect cu ceilalti, atunci ai tot dreptul sa ceri acelasi tratament si celorlalti, indiferent in ce forma. Schimbarea va veni din gesturile mici, in nici un caz din proiecte guvernamentale. Un mesaj ca o gura de aer proaspat in timpul acesta de campanie electorala care se transforma din ce in ce mai mult in parodie. Uite de asta intru mereu pe forum!
Mariustom
offtopic.gif
CITAT(vlademir @ May 15 2008, 07:50 PM) *
... Un mesaj ca o gura de aer proaspat in timpul acesta de campanie electorala care se transforma din ce in ce mai mult in parodie.

verymad.gif no.gif Chiar dacă sufletește sunt de acord cu tine, nu pot accepta ... apropouri din-astea aici, pe forum. Dacă vrei, la o bere, un mic, etc DA, dar NU pe forum whistling.gif
Cred că ești de acord cu mine, așa-i ? rolleyes.gif



ninja.gif
vlademir
Sunt de acord, scuze. Oricum s-a vazut si la case mai mari, gen http://www.poezie.ro/index.php/article/116576/index.html.
victoris
QUOTE (M A R I A N @ May 11 2008, 05:16 AM) *
Din poza cu masina accidentata nu prea vad cum puteau sa-ti schimbe aripa pentru ca pare ca face corp comun cu plafonul masinii, nu e ca aripa din fata unde o scoti si pui alta. Sau ma insel eu?

Deci, dupa mine nu puteau decat sa ti-o indrepte...Insa modul cum au facut-o e neprofesionist...


Aripa respectiva e intradevar de inlocuit. O aripa spate se poate inlocui fara probleme. se desprinde din punctele de sudura unde este sudata de piesele conexe si se sudeaza la loc aripa noua. Simplu, nu? Numai ca:
- izolatia antirugina a respectivelor puncte de sudura NU va fi niciodata la fel cu a celei facute in fabrica.
- n-ai cum sa izolezi in interior sudura respectiva. La exterior se da cu spay zinc si cu mastic, dar la interior nu ai acces.
Deci e MULT mai recomandat sa indrepti pe cat posibil orice la masina. Risc de aparitie al ruginii este, oricum, dar local pe zona indreptata. Dai jos vopseaua, reizolezi, vopsesti la loc. O imbinare sudata atacata de rugina nu prea are leac.
Calitatea reparatiei depinde de service si de muncitorii care au executat reparatia respective. Exista o garantie legala care trebuie acordata pentru lucrare. Daca esti nemultumit de reparatie trebuie sa ti-o refaca in termenul de garantie respectiv. Asta fara stat la discutii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.