Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor va rog
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
alex__
salut,

vreau de ceva timp sa-mi iau o masina si dupa multe cautari parca m-am decis la un ford focus nou cu o oferta ok la 13000 euro . motoru e de 1.4 benzinar cu 80 CP cu dotari ok. Stiu ca poate motoru de 1.6 cu 100 CP ar fi mai bun dar chestia e ca e mai scump si ca sofer nou nici nu vreau o hergelie prea mare sub capota pt ca sincer mie frica de mine... (in privinta asta ce ar fi mai importnant pt mine e cosumul de benzina care am inteles ca e cam acelasi poate cu 1 mic plus pt cel de 1.6).Ceea ce ma intereseaza cel mai mult sunt costurile de intretinere si fiabilitatea caci masina imi place f mult. Consumul mi se pare si acest oarecum ok ... dar mie frica de costul pieselor.
V-as ruga sa dati niste pareri cu privire la costul pieselor si fiabilitatea masini. Raportul acestesta

Multumesc anticipat,
Alex

P.S.: cat se poate de rpd pls ca ar cam trebui sa semnez actele zilele aste :S
ToRnada
Salutare!
Eu am Focus 2 SEDAN 1,6 100CP trend style de jumatate de an si pot sa iti zic de aceasta masina:
OK: f usor de condus, chiar daca esti incepator, spatiu MARE in habitaclu si in portbagaj, comfort, fiabilitate, stabilitate in curbe chiar si la viteze mari, dar pe timp uscat, zgomot MOTOR redus, abia daca il auzi, deocamdata fara greierasi thumbsup.gif
NU PREA OK: consumul (e mai mare decat in carte, mai ales in primii 2-3 mii de km, dupa care scade), zgomotul facut de ROTI pe suprafata de rulare este cam mare si enervant la drum lung (depinde de asfaltul pe care circuli) si,
cel mai neplacut lucru (pe care nu il poti sesiza la drive-test) : in momentul culisarii, geamurile laterale se departeaza si nu se sterg de chedere (perii) si astfel, pe timp de ploaie raman ude/murdare, chiar daca le dai jos/sus; deci ai o vizibilitate redusa.

Recomandari:
1. masina e destul de grea si iti recomand motorul de 1,6 (consumul e mai mare decat la 1,4, cam 9% mixt)
diferenta de pret este de 700 euro ptr acest motor. nu te speria de cei 100 CP, nu e cine stie ce herghelie, e usor de condus si de stapanit. teehee.gif
2. alege varianta SEDAN (4 usi , cu portbagaj separat), cei cu hayon s-au plans de zgomote (greierasi).
diferenta de pret este de 300 de euro.

Deci mai pune macar 1.000 de euro sa fii multumit si peste 5 ani, nu numai acum. thumbsup.gif

Respect
ToRnada
DanielArdelian
QUOTE (alex__ @ May 8 2008, 03:35 AM) *
salut,

vreau de ceva timp sa-mi iau o masina si dupa multe cautari parca m-am decis la un ford focus nou cu o oferta ok la 13000 euro . motoru e de 1.4 benzinar cu 80 CP cu dotari ok. Stiu ca poate motoru de 1.6 cu 100 CP ar fi mai bun dar chestia e ca e mai scump si ca sofer nou nici nu vreau o hergelie prea mare sub capota pt ca sincer mie frica de mine... (in privinta asta ce ar fi mai importnant pt mine e cosumul de benzina care am inteles ca e cam acelasi poate cu 1 mic plus pt cel de 1.6).Ceea ce ma intereseaza cel mai mult sunt costurile de intretinere si fiabilitatea caci masina imi place f mult. Consumul mi se pare si acest oarecum ok ... dar mie frica de costul pieselor.
V-as ruga sa dati niste pareri cu privire la costul pieselor si fiabilitatea masini. Raportul acestesta

Multumesc anticipat,
Alex

P.S.: cat se poate de rpd pls ca ar cam trebui sa semnez actele zilele aste :S


Ambele motoare Duratec sunt destul de fiabile, piese se gasesc, exista mai multe firme care aduc piese originale Ford la preturi mai mult decat decente.
Un alt avantaj al acestor motoare ar fi ca nu folosesc tot soiul de inovatii tehnice deosebite, sunt motoare pe benzina simple, diagnosticarea si depanarea nu pune foarte mari probleme.
Oricum, daca o iei de noua, 4 ani n-ar trebui sa te intereseze problema asta.

Recomand motorul de 1.6, cred ca o sa-ti para rau daca-l iei pe cel de 1.4.

Ceea ce se reproseaza Focusului sunt finisajele si chestiunile de detaliu. Sunt de acord ca la concurenta sunt mai bune, dar si pretul la concurenta e mai mare cu vreo 2000 - 3000 EUR la clasa compacta.

Eu sunt genul care am preferat sa platesc mai putin dar sa am o masina care se tine bine in curbe, are rezultate bune la EuroNCAP, are o directie precisa si frane bine dozate, chiar daca nu e asa bine antifonata.

Marius*
Este promotie, oferta etc. in perioada asta, la Focus ?
Mi se pare foarte avantajos pretul postat de tine (13000euro) !!!
Paul105855
Daca zici ca esti sofer incepator cu atat mai mult ar trebui sa te gandesti sa cumperi motorizarea de 1.6. Se intampla uneori sa calculezi gresit o depasire si atunci ai nevoie de o rezerva de putere care sa te scoata din necaz. Ori daca in masina sunt 4 persoane, ai si bagaje, merge si aerul conditionat, ei bine cu motorasul de 1.4 s-ar putea sa ai o problema.

In rest, masina e ok ca fiabilitate, in primii 5 ani n-am auzit proprietari sa se planga de probleme majore si apoi mai e si garantia (4 ani). Service-ul e mai scump ca la concurenta dar diferentele nu sunt asa de mari.
ToRnada
iti recomand sa citesti si acest topic : ford focus 2 1.6 trend collection http://www.masini.ro/forum/content/Ford/18...end-collection/ thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.