Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noua generatie de GPS-uri
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
20krpm
cred ca am descoperit de ce nu-mi plac mie gps-urile: sint reci si insensibile. poa sa ninga poa sa ploua, ele stiu una si buna (mai mult sau mai putin), sa te duca de la A la B. mai au o lista de restaurante, una de locuri turistice... si cam atit. a, si mai stiu sa arate ora.

m-am pleznit cu palma peste frunte cind l-am vazut pe asta. adica informatiile de trafic nu vin doar de la "centru", ci si de la ceilalti participanti in trafic? nu am numa o lista de restaurante, ci am si meniul de la fiecare si aprecierile celor care tocmai au mincat asta seara? am harta cu benzinariile din apropiere, inclusiv pretul benzinei la fiecare? pot sa-mi cumpar biletele de intrare la film de pe drum, daca sint in intirziere? asa zic si eu gps, asa incepem sa mai vorbim. in plus de asta, el devine din ce in ce mai destept stind noaptea pe intuneric, in garaj, in timp ce io dorm.

reviziile deocamdata sint amestecate - la $400 e scump al naibii, plus ca are rate lunare, arata ca o maciuca, iar softul de calculare al rutelor cica lasa de dorit - dar e categoric un pas mare inainte. probabil ca dupa vreun an sau doi, daca producatorul il mai polizeaza pe la coltzuri si daca isi depaseste masa critica de utilizatori, va deveni desteptatzel. bafta!
cod
Conoceptul Web 2.0 pentru GPS. Foarte interesant conceptul. Momentan este foarte scump, dar sutn de acord cu tine: daca prinde va deveni convenabil si dpdv financiar.
f1anatic
QUOTE (20krpm @ May 7 2008, 12:01 AM) *
cred ca am descoperit de ce nu-mi plac mie gps-urile: sint reci si insensibile. poa sa ninga poa sa ploua, ele stiu una si buna (mai mult sau mai putin), sa te duca de la A la B. mai au o lista de restaurante, una de locuri turistice... si cam atit. a, si mai stiu sa arate ora.

m-am pleznit cu palma peste frunte cind l-am vazut pe asta. adica informatiile de trafic nu vin doar de la "centru", ci si de la ceilalti participanti in trafic? nu am numa o lista de restaurante, ci am si meniul de la fiecare si aprecierile celor care tocmai au mincat asta seara? am harta cu benzinariile din apropiere, inclusiv pretul benzinei la fiecare? pot sa-mi cumpar biletele de intrare la film de pe drum, daca sint in intirziere? asa zic si eu gps, asa incepem sa mai vorbim. in plus de asta, el devine din ce in ce mai destept stind noaptea pe intuneric, in garaj, in timp ce io dorm.


Car PC for the masses. Nice. thumbsup.gif
20krpm
QUOTE (f1anatic @ May 7 2008, 04:58 PM) *
Car PC for the masses. Nice. thumbsup.gif

auuu... n-ai priceput nimic. rolleyes.gif e un gps. n-are nimic comun cu un pc. nici macar functiile unui pc. nu stiu cum te gindesti tu c-ar putea fi folosit la editare de texte, sau macar la jocuri.

Click to view attachment
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.