Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme cutie de viteze??????help please
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
florin82141
salutare din nou la tot forumul. masina in cauza este un vw passat 2002 1.9tdi pd de 101 cp.care este problema care o am eu.cand se incinge tare(cam dupa 2 ore de mers incontinu numai in treapta 1-2) intra in viteza a-1-a si in marsarier foarte greu.ce sa fie ???????????oare cutia de viteze?mersi
mike.omega
S-a schimbat/completat uleiul din cutie(depinde ce recomanda producatorul) vreodata?
florin82141
sincer sa fiu nu stiu nu cred.eu stiam ca la cutiiile de viteze doar se completeaza. dar.poate sa fie asta o cauza sa se incinga sa de tare incat sa intre in treapta 1 si marsarier mai gre decat celelalte?sa fie oare nevoie sa schimb valvolina?ca daca o fi asta nici nu mai stau pe ganduri
Marius*
florin82141 trebuie sa ai in calcul si o posibila defectiune a ambreiajului !
Bafta !
florin82141
ambreajul a fost schimbat recent.am schimbat tot chitul inclusiv volanta care imi facea un zgomot ingrozitor cand motorul era rece.asa ca treaba ca de la ambreaj ar face figuri iese din calcul.merci oricum de informatie.

Marius*
Si placa de presiune?
Ai rezolvat problema? huh.gif
florin82141
tot cu aceiasi problema ma confrunt zi de zi.intra mai cu teehee.gif japca in viteza 1 si mansarier.ma gandesc ca daca ma duc la un service ceva aia o folosesc drept cobai ninja.gif
Marius*
Incearca sa reglezi timoneria.
florin82141
am facut programare la un service sa imi schimbe valvolina din cutia de viteze.si apoi daca si asa mai face figuri o sa umblu si la timonerie,cu toate ca in celelalte viteze intra super.schimbatorul nu are joc in nuca,si nu imi pot da seama daca sa fie probleme la timonerie.dar totul este posibil nu???? thumbsup.gif
Marius*
Cu siguranta de la timonerie e problema. Bafta!
DORU
Timoneria este pe cablu, asadar f ciudata manifestarea... nu-ti agata in nici o treapta? Nivelul uleiului in cutie este bun? Cand a fost schimbat ultima data?
Daca nu este de la ambreiaj (placa+rulment presiune), atunci doar din cutie mai poate fi.
florin82141
salutare din nou.sincer sa fiu nu m-am interesat cat este nivelul in cutie atata timp cat in alte viteze intra fara nici o problema.de agatat nu agata decat in viteza 1 si in marsarier.nu stiu ce pate fi.dar sincer nci nu mai ag de seama.nu prea am chef sa ma duc prin service si sa inceapa aia ca poate este asta ca poate este cealalta.lasa ca o repara-o cel care o va cumpara de la mine la vara. whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.