Help - Search - Members - Calendar
Full Version: montat faruri de ceata
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cujulica

Cine imi poate spune, daca se pot monta la o masina(Jazz) faruri de ceata; masina nu are prevazute locuri pentru f,ceata. In cazul in care se pot monta,pot sa apara probleme la sistemul electric, scurt-circuite sau altceva,ca nu ma prea pricep? Fiind noua,ar fi probleme cu garantia?
Multumesc.
Legionaru'
Mergi la service la Honda si intreaba prima data acolo.
Ei ar trebui sa stie cel mai bine.
cujulica
QUOTE (Legionaru' @ May 3 2008, 07:13 PM) *
Mergi la service la Honda si intreaba prima data acolo.
Ei ar trebui sa stie cel mai bine.



Multumesc, ei zic ca se poate dar voiam si parerea altora,care bineinteles sa se priceapa.Nu am gasit pe orumuri nimic despre asta, si mi-e teama sa nu regret daca le montez,nefiind montate din fabricatie.
f1anatic
1) Masina asta poate veni echipata cu faruri de ceata din fabrica ?
2) Daca DA poti
A) sa le cumperi si sa le montezi tu (sau dealerul)
cool.gif sa cumperi altele mai bune dar cu aceleasi valori (Watts)
3) Daca NU, atunci calculeaza ce consum in plus ar reprezenta aceste faruri pe care le vrei

Parerea mea - iar eu nu stiu multe - este ca le poti pune linistit. Dar in general farurile de ceata care vin de la producator sint garbage. Daca ar fi sa imi montez eu unele, as cauta o pereche de "driving lights" si le-as monta acolo. NU fog lights.

La masina mea, eu mi-am ajustat "fog lights" sa bata cit mai sus, cit mai departe ca sa imi ajute "driving lights". In general din fabrica or incerca ele sa isi indeplineasca scopul si sa iti lumineze calea linga masina - niscai borduri, gropane etc dar pt mine nu serveau de loc reglate din fabrica. Acum au devenit cit de cit utile.

Poate vrei sa iti schimbi becurile de la faruri insa... cu ceva gen OSRAM Rally spre exemplu.
cujulica
QUOTE (f1anatic @ May 4 2008, 01:51 PM) *
1) Masina asta poate veni echipata cu faruri de ceata din fabrica ?
2) Daca DA poti
A) sa le cumperi si sa le montezi tu (sau dealerul)
cool.gif sa cumperi altele mai bune dar cu aceleasi valori (Watts)
3) Daca NU, atunci calculeaza ce consum in plus ar reprezenta aceste faruri pe care le vrei

Parerea mea - iar eu nu stiu multe - este ca le poti pune linistit. Dar in general farurile de ceata care vin de la producator sint garbage. Daca ar fi sa imi montez eu unele, as cauta o pereche de "driving lights" si le-as monta acolo. NU fog lights.

La masina mea, eu mi-am ajustat "fog lights" sa bata cit mai sus, cit mai departe ca sa imi ajute "driving lights". In general din fabrica or incerca ele sa isi indeplineasca scopul si sa iti lumineze calea linga masina - niscai borduri, gropane etc dar pt mine nu serveau de loc reglate din fabrica. Acum au devenit cit de cit utile.

Poate vrei sa iti schimbi becurile de la faruri insa... cu ceva gen OSRAM Rally spre exemplu.


Multumesc frumos pentru indicatii,f1anatic, din ce spui inteleg ca deabia farurile montate de tine te multumesc ''cat de cat'.Daca spui ca cele de fabrica nu au fost bune,ma gandesc sa renunt la ele;avand in vedere ca sunt o''ea'' nu ma pricep,iar ca sa le am din fabrica nu pot pentru ca nu sant la optionale.
Hoinar
QUOTE (cujulica @ May 6 2008, 10:23 PM) *
... Multumesc frumos pentru indicatii,f1anatic, din ce spui inteleg ca deabia farurile montate de tine te multumesc ''cat de cat'.Daca spui ca cele de fabrica nu au fost bune,ma gandesc sa renunt la ele;avand in vedere ca sunt o''ea'' nu ma pricep,iar ca sa le am din fabrica nu pot pentru ca nu sant la optionale.


Cujulica...daca poti pune stopuri de ceata si ai banii, nu ezita. In apropiere de Iasi, in padurea Bucium, aproape de fiecare data cand ploua se formeaza ceata, iar stopurile de ceata chiar ajuta sa vezi si sa fii vazut pe vreme din asta.
Daca stai in Ibiza si ai numai soare...atunci na..decizi tu smile.gif.
Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.