Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se pot scoate petele de pe masina ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
HalbaSus
Am un opel vectra alb... si oricat l-as spala, si la orice spalatorie m-as duce, pe capota si pe portbagaj (si in mai mica masura si pe alte parti ale masinii) imi raman niste pete de o culoare galbuie... nu stiu de la ce sunt, nu e rugina... pur si simplu sunt niste pete... ma gandesc ca poate e din cauza ca imi parchez masina sub un copac din care pica tot felul de chestii lipicioase... dar nu sunt sigur... Stie cineva cu ce le-as putea scoate ? (cu sampon de masina nu iese, asta e sigur)

O alta problema o reprezinta petele facute de bitumul topit... in jurul rotilor am pete negre (ca cele de noroi dupa ce ai trecut cu masina prin noroi si a fost tropita) presupun ca sunt de la bitum sau ce pun ei pe asfalt... si acestea sunt foarte rezistente...

Are cineva idei ?
mike.omega
Pentru primul rand de pete incearca un polish auto profesional(adica la o spalatorie k-lumea)
Pentru al doilea rand de pete, incearca cu motorina sau la fel cu polish smile.gif
M i h a i
un prieten a patzit la fel si n-a scapat de pete fara polish
guerilla
Pentru primul rand de pete - degresare. incercat - merge. si a mea e tot alba si tot un copac buclucas e motivul.
cat priveste bitumul, acolo e o problema. trebuie sa te duci sa faci un polish.
HalbaSus
Merci de raspunsuri... Acum trebuie sa gasesc o spalatorie care sa faca polish... in Oradea nu cred ca exista asha ceva... dar poate gasesc totusi.

CristianT: Cu ce sa degresez ? Spirt ? m-am gandit si eu la asta dar inca nu am incercat...
gogu25920
inceraca spalatoria OMV programul 1 Top Wash. Are polish si scoate orice pata. Cam piperat dar merita 170000 lei
guerilla
QUOTE(Halba-2)
Cu ce sa degresez ? Spirt ? m-am gandit si eu la asta dar inca nu am incercat...


exista solutii speciale de degresat. ca exemplu gasesti aici
Alex26444
Wow, CristianT, din lista aia nici n-as sti ce sa aleg :shock: Petele alea galbui ies cu un polish (cauta mai bine, nu se poate sa nu gasesti in toata Oradea aia o spalatorie care face si polish ca lumea), iar cele de pe aripi ies sigur cu benzina (testat personal), dar nu apesi cand freci, sa nu afectezi vopseaua, ci freci usor, pana se dizolva punctuletele si apoi se sterg usor cu o carpa uscata! Sa ne spui si noua ce-ai rezolvat!

Hai pa
ALEX
HalbaSus
Merci de sfaturi... Este spalatorie OMV... deci sper sa iasa petele... O sa va spun ce am rezolvat dupa ce o sa reintru in posesia masinii (momentan am imprumutat-o unor rude care au venit din america si au nevoie de o masina cu care sa se deplaseze prin tara)...

Cam 170 de mii dau si eu la spalatoria unde o duc (dar include ceara, silicon, portbagaj + bacsis)
Emanoel-Adrian
Pentru petele de bitum ai grija cu benzina pentru ca poate ataca lacul sau chiar vopseaua, motorina este prea grasa iar sfatul meu(asa procedez eu) este Kerosenul de aviatie(gaz lampant) care nu ataca decat bitumul si lasa vopseaua ff.curata.Succes ! smile.gif
Lexy
Dar pniste pete de la lichid de frana, astea cum ies?Sau au ramas acolo forever pana la o noua vopsire....
Lexy
Dar pniste pete de la lichid de frana, astea cum ies?Sau au ramas acolo forever pana la o noua vopsire....
admin
Lexy, probleme babe? laugh.gif ..vad ca numai cate doua le troznesti tongue.gif
Lexy
Mda nu stiu care-i faza....scuze ptr off topic
TheCube
Lichidul de frana e coroziv, din cate stiu. Si petele nu ies, se acopera. Cel putin cei de la CASCO mi-au spus ca una dintre exceptiile la despagubire este atacarea vopselei cu substante corozive, printre care si lichidul de frana.
Alecs
asa e.. aveam un prieten care a vrut sa se razbune pe un vecin cu care era certat si i-a turnat lichid de frana pe masina (avea prelata) si cand a dat jos prelata l-a cam lasat fara vopsea smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.