Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Salut. Ma ajuta si pe mine cineva cu o parere pls ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Blady
Vreau sa-mi iau o masina de vreo 9000 euro... sa optez pentru un golf din 04 sau un passat din 02 ? Care ar fi mai buna ? Se poate spune si de opel astra 04-05 ca ar merge ? Ms !
cucuci
Cred ca e vorba de gusturile tale totusi.
Eu as opta pentru passat (golful 4 si 5 nu-mi plac cum arata (5 gti imi place doar), despre opel nu am o parere foarte buna).
Un sfat: de ce nu mai pui ~2000-3000 euro si-ti iei o masina noua? O masina second daca iei automat (in mod logic) schimbi uleiul si cureaua de distributie ca nu-ti convine sa te risti sa se rupa si-apoi te-ai scos (toata treaba costa ~400-500 euro) dup-aia dupa 10.000-20.000 km prin romania te trezesti ca mai schimbi un brat un cap de planetara, etc etc ... alti bani dup-aia observi ca masina-ti intra in limp mode => cureti turbina in cel mai fericit caz in cel mai rau o schimbi ... alti bani.
Cristi2
cu 9000 euro iti iei golf din 2004 sau passat din 2002 ??
probabil cu 350 000 km...sa fim seriosi.
Eva31188
passat ...no way
Blady
hmm... nu stiu.. mi-ar placea un passat f mult... eu zic ca gasesc unul cu in jur de 150 000 km cu 9000-9500...
si totusi.. ce masina noua ? fiat grande punto ? Spune mai exact ce pls.. smile.gif
Am gasit un opel astra din 05 .. 70 mii km... are destulte dotari... acolo scrie 10.600 cu tot cu casco rca... cum vine asta ? smile.gif
in fine... sa zicem c-ar fi asa... (nu prea vad cum) .. se merita ?
http://www2.autovit.ro/html/6/9/6/0/896960.php asta se merita ? biggrin.gif
cucuci
pai nu stiu exact sa-ti zic ce ... e treaba de gusturi.
daca tot esti cu masinile germane iti dau un exemplu: skoda fabia.
Blady
Nu-mi place deloc.. sad.gif Si nici polo... ceva mai mare... astea's de fete biggrin.gif Grande Punto n-ar fi rau.. dar si costa cam mult.. as putea sa-mi iau ceva mai scump.. dar prefer sa ma limitez la atat... deocamdata..
Tot passat as prefera.. am gasit cateva pe autovit.ro...
http://www2.autovit.ro/html/9/7/3/8/909738.php
http://www2.autovit.ro/html/3/7/3/5/893735.php
http://www2.autovit.ro/html/9/9/5/3/839953.php

Can I trust them ? biggrin.gif
cucuci
Mie nu-mi merg linkurile. Ce sa zic? Daca-ti place Passat ia-ti Passat. Eu am Passat, pot zice ca sunt extrem de multumit de el. Am facut intr-un an jumate aproximativ 50.000 km cu el fara probleme. Ce vreau sa zic e un singur lucru: al meu a fost adus de dincolo, kilometri reali & stuff dar a si costat pe masura. Unul care-l iei din tara cu 9000-9500 nu pot sa-ti garantez ca nu are kilometri dati inapoi. Uita-te pe mobile.de si o sa vezi si tu ca masinile cu kilometri putini au pret iar cele cu peste 250.000-300.000 km sunt cele ieftine. Acu decizia e a ta: daca iti iei un Passat in banii aia sa te pregatesti sa mai bagi in ea inca o suma bunicica (ma gandesc undeva la ~1000 euro nu la mai mult).
Cristi2
preturi foarte mici. uita-te pe mobile si vezi cat costa un passat cu specificatiile celor din anunturi.
apoi, toate sint euro 3, basca una dintre ele era neinmatriculata.

mai bine un golf din 2004 cu km mai putini decat un passat din 2002 cu 156000(?) km
laurentiu
Passatul pe care il vrei tu a fost facut pe platforma fostului A4, deci este o masina f buna (si foarte fiabila). Insa intretinerea este destul de scumpa. gandeste-te ca o data si o data ti se va intampla sa ai ceva probleme cu el si vei baga destul de multi bani in el. Nu vreau sa te sperii. Cazurile in care un Passat o ramas in pana sunt putine, dar nu inexistente. iar atunci cand te lasa de obicei iti trebuie cam multi bani. Sunt de parere ca daca iti cumperi unul sunt doua variante: fie faci o mare afacere, fie iti iei teapa (mai ales in Romania). In plus, fiind vorba de o masina foarte apreciata/cautata la noi, daca tot iti doresti unul, incearca sa-l iei printr-un dealer second hand care deja la verificat. Mult succes! smile.gif
cucuci
parerea mea este ca in 10.500 iti iei un chevrolet aveo de 94 cp cu toate taxele incluse (si cand ma refer ca-ti iei aveo ma refer la faptul ca ti-l iei cel mai scump aveo in banii astia) sau tot in aceeasi bani gasesti hyundai accent dar mai putin dotat dar ai avantajul ca sunt noi si ai garantie.
Blady
Da.. ai garantie.. dar daca pica la 20 000 km si tre'sa-l bag in service ce ma ajuta ca am garantie ? Adica vreau masina sa fie buna ! Degeaba am garantie daca nu sunt multumit de ea... Teoretic , la banii astia , iti iei aproape cele mai slabe modele de la cele mai slabe marci daca e sa cumperi masina NOUA. E trist... dar asta pare a fi adevarul unsure.gif Acum eu voi vedea.. cel mai probabil merg pe passat/golf sh. Sper sa am bafta :-s
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.