Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dati-mi un sfat!!! (Rover vs. Peugeot 206)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan-Cristian29086
sfatuiti-ma, oameni buni! am doua variante: Rover sau Peugeot 206? Care vi se pare mai buna? Roverul:1999, 48000km, 1600, full, benzina; Peugeot: 2000, 1900, diesel, full, 82000km. Ambele sunt verzi, ambii proprietari sunt oameni ca lumea, ambele arata super.... Nu stiu incotro s-o iau...
Alex26444
Cu siguranta Peugeot-ul l-as alege in locul tau...... :cheers:

Succes
ALEX
alex20
Roverul are si mai putini km,singurul incovenient ar fi ca-i benzina dar avand in vedere ca are motor BMW no sa resimti.
Rover powered by BMW l-as alege
cristianc
La acelasi pret Rover - are alta clasa! si km mai putini iar cu benzina si motorina la acelasi consum la 100 de km diferenta de bani ttoooottttttt scade(baietii scumpesc mereu motorina). Chiar si mai scump cu 1000-2000 euro tot Roverul. Dupa aia as lua-o pe cea mai ieftina!
Alecs
am mers cu un rover si pot sa spun ca mi s-a parut super.. adica are aer exclusivist.. pg-ul e o masin obisnuita... nimic deosebit... go 4 rover!
James Kilowatt
Eu as merge din motive economice pe Peugeot. Daca roverul e 25 sau 216, e destul de gurmand, mai ales in oras. E adevarat ca interiorul e mai dichisit, insa de asta te plictisesti oricum.... Singurul lucru pe care l-as regreta alegand peugeotul este puterea, insa la urma nu faci intreceri zilnic laugh.gif
Plus ca eu am mers o data cu rover 25 si mi s-a parut stramb volanul, nu era bine aliniat cu scaunul... Si la un show auto m-am urcat din nou si am avut aceeasi senzatie. Poate chiar sunt strambe, sau poate sunt eu stramb :?:
Laurentiu_007
Daca e Rover 25 eu zic ca se merita, pt. ca a apparut pe piata inainte lui 206.
gogu25920
dintre cele 2 as opta pt un Logan nou nout cu garantie 3 ani. laugh.gif

acum serios vb intereseaza-te pt care din ele ai o retea service mai nueroasa, cat de scumpe sunt piesele etc si apoi cum o vrea norocul ai garantia ca lša nici una din ele nu s-a dat km inapoi?
Ambele au scut?
Rai
Eu unul as alege Peugeot.De ce eu stiu ce inseamna Rover am lucrat din greu la ei dar nimic e una din cele mai proaste masini si oricum de mult falimentara e finantata de stat motoarele pe benzina nu sunt de BMW sunt inca de la Honda si au fost facute numai mici modificari sa nu uit Rover a apartinut din 1994 pana in 2000 de BMW si a fost cedata pe nimic.Ce sa mai scriu oricum Peugeot are nume iar motoarele lor diesel sunt cela mai bune din lume si in Volvo isi fac treaba bine de exemplu.
Eu unul as lua Peugeot. laugh.gif
Dan-Cristian29086
Sunt aproape hotarat sa iau Roverul, mai am o saptamana sa ma gandesc. Vreau sa va multumesc pentru sfaturile date, in fiecare zi verific de cateva ori sa vad ce mi se spune si de fiecare data citesc cu placere si cu interes. Dintre cele doua, m-a cucerit Roverul, pentru ca este mult mai eleganta si la spatiu nu se compara cu un Peugeot nici pe departe. In plus, acel Peugeot are toti kilometrii (82 000) in Bucuresti, ceea ce inseamna ca deja suspensia este terminata sau aproape terminata. Nu se vor compara niciodata strazile din Bucuresti cu cele din Brasov, bineinteles ca nici traficul. Iar la 48 000 de km, cat are Roverul, zic ca nici macar nu s-a lasat cum trebuie motorul. Eu am decizia luata, vreau numai sa stam de vorba despre ceea ce va urma. Si aici ma refer la intretinere. Stiti la cati kilometri se schimba curelele, lichidul de racire, care ulei este mai bun si alte chestii. Nu sunt un sofer incepator, am avut cinci masini: doua Dacii Berline ,o Dacia Nova, un Opel Kadett si acum am un Cielo. Am condus aproape 200 000 de km si cu toate astea mai am mult pana sa cunosc intr-adevar masinile. Cred ca voi avea toata viata de invatat despre asta. Asa ca sfatuiti-ma oameni buni, orice sugestie sau idee din partea voastra va fi luata in seama. Multumesc!!! smile.gif
cristianc
Cristian, o ultima treaba. Parerea mea!
O masina e motor si caroserie restul oricum bagi bani de nu merita!
Masina care o alegi sa aiba motorul perfect si caroseria perfecta, restul...se rezolva pe bani.
James Kilowatt
Cureaua de distributie ar trebui schimbata la 5 ani sau 70.000 km, ca sa n-ai surprize. Imbatraneste chiar daca tii masina doar in garaj si nu mergi cu ea. Desi asta nu inseamna ca la 5 ani si doua luni sau 71.000 se va rupe.
De ulei, probabil ca la vreo 10-15.000 sintetic si 7.500-10000 cel mineral. Cutia probabil ca n-are nevoie de schimb de ulei... Iar antigelul, sunt unii care nu l-au schimbat niciodata si n-au avut probleme..... Schimba-l si tu cand ti se pare ca arata urat:)
Ai grija sa nu iei clapa cu lichidul de frana, ca daca iei unul prost de contrabanda din Ro poti sa ai probleme.
In rest, s-o stapanesti sanatos si sa faci cat mai multe plimbari cu ea! tongue.gif
Eleganta masina roverul, pe mine ma tentase un 214 din 2000 insa m-am trezit prea tarziu...
Apropo de motoarele honda sau BMW... oricare l-ai avea, sunt motoare bune. Cel putin Honda sunt foarte fiabile... stiu pe cineva cu un rover 213 din 90 sau 91 care are 230.000km cu el si merge fara probleme : tongue.gif
Dan-Cristian29086
Stiti sa imi spuneti, orientativ, cam care sunt preturile de intretinere si daca piesele de schimb se gasesc greu? Multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele si astept alte pareri sau sugestii. Acest forum imi pare un lucru deosebit, s-o tineti tot asa, oameni buni!!!
K_NU
Iulian HondaFan
mergi cu masina care iti place mai mult, amandoua ar fi OK, eu as inclina spre peugeot 206 care este al doilea model ca vanzari anul trecut in UE.

nu iau de buna parerea generala intotdeauna, dar nici o masina care se vinde atat de bine nu poate fi proasta.

plus factorul diesel... daca te intereseaza.
TheCube
Poate ar trebui sa iei in considerare si faptul ca 206 nu se mai fabrica. Cel putin asa am auzit eu...
James Kilowatt
Curea de distributie italiana -15€
Disc de ambreiaj american - 35€ sper sa n-ai nevoie prea curand...
Placute de frana - 15€
Bujii - ca la cielo laugh.gif
Manopera-habar n-am :bounce:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.