Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua de clasa mini/mica pentru fata(incepatoare)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
laurentiu
Maxim 11 000 de euro pentru ca doreste o rata de maxim 200 de euro pentru un credit pe 5 ani.
In prima faza cele mai ok oferte mi se pare ca le are Toyota (Aygo si Yaris ambele cu motor de 1 litru), Mitsubishi (Colt 1.1) si Peugeot 107 (1.0 echipare two). Doreste sa fie o masina cu dotari cat mai multe in standard, consum mic...
Astept si alternativele voastre. Daca se poate cat mai repede pentru ca zilele astea trebuie sa se hotarasca.
Merci mult!
FAR EASTERN
Poate fi si Opel Corsa http://masini.ro/masini_noi/motor/6932/ope...-silverline.htm
sau Suzuki Swift http://masini.ro/masini_noi/motor/10989/su...13-gs-92-cp.htm.

Succes!
mike.omega
Poate fi si C3 1.1i Seduction la ~10100 de euro thumbsup.gif
Volanul se manevreaza foarte usor, servodirectia se intareste la viteze mai mari, absoarbe destul de bine craterele din asfalt iar motorul este destul de vivace, a nu se citi sportiv sau mai stiu eu teehee.gif
James Kilowatt
Incape la banii astia si rabla mea, Hyundai Getz, cu motorizarea diesel. Merita daca faci km mai multi. Si e nitel mai puternica decat benzinarele de 1.1l.
In plus, are si garantie 5 ani standard.
Desi am auzit ca serviceul in Ro e varza....

Valabil si pentru Switf diesel.

Daca faci putini km, eu as alege Yarisul pe benzina... Sau poate un Suzuki Swift, tot benzina.
laurentiu
Masina va rula cel mai mult in Bucuresti. Rar va fi scoasa in afara (pana la mare sau pana acasa-Dr Tr Severin-deci va merge si pe autostrada la viteze mai mari). Azi am fost la Toyota. Se incadreaza la un Aygo mai echipat si la un Yaris mai chel cu motorul in 3 cilindri. Mie nu mi se pare prea ok motorul asta pe o caroserie ca a Yarisului, masina mi se pare cam submotorizata. La fel mi se pare si cu Opel Corsa de 1l pe care mi-o propusese Far Eastern. In plus pretule era cam mare. Cred ca pana la urma va ramane la ceva de clasa mini. Ori Aygo, ori C1, ori 107 functie de ce garantie si dotaria standard si preturile optionalelor. Maine ma duc sa arunc o privire la Peugeot, Citroen, VW si Mitsubishi(la configurator un Colt ok il gaseste sub 11 000 de euro).
Multumesc mult pentru pareri smile.gif
James Kilowatt
Eu m-as uita la Swift, benzina, 1.3 93CP.
Se misca acceptabil si arata si binisor.

Sau, Getz 1.4 benzina, 97CP ori 1.5 diesel 88CP.

Ambele ofera spatiu si performante mai bune decat Aygo 1L. Si (cred) aceeasi garantie. Swiftul ce garantie da?
cristsib
Masina va fi pentru o fata incepatoare deci nu cred ca vrea putere prea mare ci prefera consumul scazut si aici exceleaza Aygo si Pejo 107 iar in 11000 incape si cutia automata.
Hoinar
QUOTE (laurentiu @ Apr 29 2008, 08:11 PM) *
....un Yaris mai chel cu motorul in 3 cilindri. Mie nu mi se pare prea ok motorul asta pe o caroserie ca a Yarisului, masina mi se pare cam submotorizata...


Colegul Marian de pe forum a avut Yaris cu motor de 1.0 si era incantat de masina. Din ce zicea el motorul ala e foarte reusit si nu simteai ca masina e submotorizata. Oricum iti poate da el detalii mai multe smile.gif.
Succes la alegere.
Dany_s
pai daca cauta consum atunci daca Getz-ul diesel se incadreaza, e alegerea perfecta. E totusi mult mai masina decat tripletii.

Asa daca tot vrea un mini, poate sa salveze niste bani si sa ia un Spark sau un I10.

Ar mai fi Fiat Panda dar nu stiu exact cat costa, tre totusi sa fie un model binisor echipat in banii astia.
adrian_r5
QUOTE (Dany_s @ Apr 29 2008, 09:46 PM) *
Ar mai fi Fiat Panda dar nu stiu exact cat costa, tre totusi sa fie un model binisor echipat in banii astia.


... cam atit costa Panda http://fiat.com.ro/temp/Oferta_Panda_site.pdf

laurentiu
Nu vrea masina coreana.
Va lua in calcul si Fiat Panda. La configuratorl lui Peugeot, 107 cu motorul de 1l si echipare full a iesti cam la 9600 de euro (incredibil de putin blink.gif ) .
adi.mitrea
Dintre tot ce s-a scris pe aici, as exclude Aygo, 107 si C1.

Laurentiu, cum poti sa spui ca 107 full costa incredibil de putin (9.600 de euro)? Mie mi se pare incredibil de mult pentru o asa "masina". Logan este limuzina de lux pe langa asta, Aygo si C1.

Eu zic sa mai astepte o luna si sa vada Sandero, care bate la pret si dotari orice masina in 11.000 de euro.
In rest, Swift e ok, Corsa cu 1.2 benzina e ok, Getz e si el ok (numai ca este la sfarsit de generatie si va fi inlocuit pe piata din Romania cu modelul i20 in aceasta toamna)

Avand in vedere ca nu va fi masina de livrari de pizza, este indicat macar un motor de 1.2 pe o caroserie de 900-1.200 kg...

Kia Ceed la putin peste 11.000 de euro este iar o alegere excelenta...

Orice ar fi, succes!
adrian_r5
QUOTE (adi.mitrea @ Apr 30 2008, 11:02 AM) *
Logan este limuzina de lux pe langa asta, Aygo si C1.


Si in ce consta acest lux ?
laurentiu
Este vorba de o masina de clasa mini sau mica. Trebuie sa aiba ceva dotari precum AC, inchidere centralizata, bancheta rabatabila...
Sincer nu stiu ce sa mai cred: unii lauda 107, altii il injura. La fel e si cu Panda. Totusi acum plec sa ma mai uit la ceva masini. Pe net am gasit Panda 1.3multijet echipare dynamic la vreo 9500 de euro. mellow.gif
adrian_r5
... ar mai fi Mazda 2 http://www.mazda.ro/download/pdf/Mazda2_Dotari.pdf http://www.mazda.ro/download/pdf/Mazda_Price_03_2008.pdf
Opel Agila (zic eu ca e putin cam scumput) http://www.autoglobus2000.ro/doc/agila.pdf
Si ar cam trebui sa apara si fratele Agilei, Suzuki Splash ...

Desigur, mai este si Fiat 500 dar acesta (la fel ca Opel Agila) cam depaseste bugetul maxim alocat de 11000 http://fiat.com.ro/temp/Oferta%20500_site.pdf
adi.mitrea
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 30 2008, 11:09 AM) *
QUOTE (adi.mitrea @ Apr 30 2008, 11:02 AM) *
Logan este limuzina de lux pe langa asta, Aygo si C1.


Si in ce consta acest lux ?


În faptul că pe fețele de uși are material de plastic și nu tablă, că pe bord mai sunt și alți martori de control și indicatoare decât un vitezometru și un turometru, că plasticul nu pare atât de ieftin, deși poate că e....

Personal am mers cu C1 și m-a impresionat sunetul motorului cu 3 cilindri, asemănător cu al unei motociclete la peste 4.500 rpm. În rest, antifonare slabă, greierași ca la o mașină de 3.000 de euro, nu de 9.600... Motorul cu 3 cilindri de pe C1, 107, Aygo vibrează destul de urât la rece, de parcă ar merge în trei cilindri whistling.gif

Sincer, 9.600 de euro sunt bani pentru o mașină mai decentă.

De Mazda2 uitasem, chiar e o mașină excelentă și deosebit de sprintenă!
Dany_s
numai ca la banii astia e cam cheluta Mazda 2 din pacate.

Din clasa mica, la banii astia numai Aveo, Getz/Accent si cred ca Swift ofera mai multe.

Oricum de ce exact nu vrea masina coreana? Are impresia ca tripletii sunt masini de calitate europene si nu se compara cu jafuri coreene? Hai sa fim seriosi.
Ar trebui sa testeze si pe unele si pe altele si poate se razgandeste.

Daca tot e mica si europeana as merge totusi clar pe Panda care e mai masina, si cu 1.3 Multijet la 9500 e, mai raman 1500 euro in care sa puna o gramada de optiuni e si mai economica si fiind diesel va castiga clar la revanzare. Sau daca vrea automata, are 1.2 Dual, care e 8900 euro deci raman 2100 pt optionale.
DRAGOS
Click to view attachment
Suzuki splash 1,2 (86 de cai), in echipare GS, adica full. Are abs, esp, 8 airbaguri, AC, radio CD. Pret ddp 10800 fara vopsea metalizata.
Desigur, daca doamnei/domnisoarei nu-i trebuie prea multa putere mi se pare ok si motorul de 1,0 si 65 de cai, care cel mai probabil e mai ieftin.

Am atasat oferta pe care am avut-o eu in momentul in care mi s-a spus ca swiftul nu mai poate fi livrat. Eu am refuzat-o pt ca aveam nevoie de altfel de masina, dar altfel, splash cu dotarile si motorul asta mi se pare foarte ok ca pret.

Pt 1,0 nu am dar sigur primiti detaliile la dealer.
adrian_r5
QUOTE (DRAGOS @ Apr 30 2008, 05:18 PM) *
splash cu dotarile si motorul asta mi se pare foarte ok ca pret.


Cum are distributia motorasul asta ? pe curea sau pe lant ca la Swift, Ignis, Sx4 ?
James Kilowatt
Am inteles ca doamna vrea si cutie automata.... Cutie automata si motor de 1L suna cam lent chiar si pentru o doamna incepatoare.
Dany_s
interesanta oferta si la acest Splash, la 10800 e destul de complet echipat.
DRAGOS
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 30 2008, 06:28 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Apr 30 2008, 05:18 PM) *
splash cu dotarile si motorul asta mi se pare foarte ok ca pret.


Cum are distributia motorasul asta ? pe curea sau pe lant ca la Swift, Ignis, Sx4 ?


Habar nu am cum este..
iulian_1976
...la astea mini nu prea m-a pricep ca nu am condus.
Citind forumul cea mai fiabila si tind sa cred asta pare a fi Yarisul putine probleme am auzit sa aiba.
Eu cel putin cam aici m-as orienta acum pentru sotia mea.
Daca privesti formele teehee.gif e frumos Aygo, Swift,Pejout 106,Corsa sunt multe alegeri.
laurentiu
Mii de scuze ca nu am mai intrat pe forum(nu prea am avut netul la dispozitie zilele astea). In final a ramas Fiat Panda 1.2 Multijet echipare Dynamic (de varf) care are AC, geamuri electrice fata, inchidere centralizata, ABS, dublu airbag... deci cam ce isi dorea. Nu avea radio CD in standard, dar nici nu a comandat. Era vreo 250 de euro iar de banii astia gaseste un super sistem audio. Cu totul a ajuns undeva in jur de 10300 de euro. Si eu si ea va multumim mult pentru sfaturi. smile.gif
adrian_r5
QUOTE (laurentiu @ May 3 2008, 02:39 PM) *
In final a ramas Fiat Panda 1.2 Multijet echipare Dynamic


Care este termenul de livrare ? Este productie 2008 sau este din oferta pt. cele produse in 2007 ?
laurentiu
Fabricatie 2008, motiv pentru care oferta cu 10% discount o picat la 5%. Cei de la Auto Perugia au zis ca o aduc in aproximativ doua saptamani. Dar sincer ma cam indoiesc ca o vor aduce asa de repede.
FAR EASTERN
Vezi ca e promotie acuma la Ford Fiesta 1.4 tdci.
laurentiu
E cam scumpa totusi. De banii aia o iei cam cheala. In plus degeaba ma uit acum, comanda de Panda o fost deja data.
Matza
Ar fi trebuit sa se uite totusi la un Hyundai i10. La 9300 o lua full, motor de 1.1 , 67 cp. Eu sunt tot fata, tot incepatoare. Si imi place mai mult exteriorul la Hyunafi decat la Fiat. Sincer. Acum depinde si de gust. dar comanda este deja data!!! Asa k... Sa o stapaneasca - stapaniti tongue.gif sanatosi/ sanatoasa.
FAR EASTERN
Matza, bun venit pe forum!
Sedere placuta! biggrin.gif

laurentiu
Cum era o reclama mai de mult: Bun venit in familie! tongue.gif smile.gif
Stiu si eu i10-le. Are pret ok si dotari f bune. Si mie mi-a placut, dar nu trebuia sa-mi placa mie.
adi.mitrea
În primul rând felicitări pentru achiziție, Panda e totuși o mașină care îți ofero o notă distinctă la capitolul imagine, spre deosebie de celelalte. Cred că e vorba de motorul de 1,3 litri diesel, nu 1,2 - ăsta e pe benzină.

Bine ai venit la noi în celulă, Mâță.

Dacă vrei i10, mai bine deschide un topic la versus să ne desfășurăm și să ne dăm cu părerea (că ne pricepem la asta thumbsup.gif )
realPenda
MESAJ STERS !
laurentiu
NU DESCHIDETI NIMIC PENTRU CA SUNT NUMAI VIRUSI!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.