Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum Golf V 1.6 MPI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Eva31188
Am facut ultimii 1200 km cu un consum extraurban de 6.7l/100 ceea ce mi se pare f. ok, avand in vedere ca acum masina are la bord doar 2200 km.
Masina e puternica, sportiva, f.stabila, directia e impecabila, se repliaza perfect de pe o banda pe alta, pe drum european spulbera tot la 160km/h.
Lasa cu mult in urma Golf-ul V 1.9TDI pe care l-am avut inainte...
cucuci
depinde de cati cai aveai pe 1.9 tdi si de cati cai ai pe asta.
Eva31188
a, da? nu stiam biggrin.gif
102 cp pe ambele
Hoinar
QUOTE (Eva31188 @ Apr 29 2008, 11:55 AM) *
...Lasa cu mult in urma Golf-ul V 1.9TDI pe care l-am avut inainte...


Salut Eva, singurele diferente intre Golf 5 1.9 diesel si 1.6 benzina sunt de cuplu (dieselul are cuplu mai mare, ceea ce inseamna ca-ti da senzatii mai puternice la viteze mici, desi te pune sa schimbi mai des vitezele), suspensiile sunt aceleasi...Acuma poate sunt dotarile diferite..da' asta nu cred ca face o masina mai sportiva decat alta smile.gif (poate doar suspensia, evacuarea..).
Oricum e bun consumul. In oras ce consum ai?
Eva31188
Poate ai dreptate insa e diferenta clara intre benzina si motorina.
Dieselul tragea greu si s-a rodat si mai greu.
Din pacate in oras ajung si la 12,13 in zilele aglomerate. Sper sa mai scada.
22nst
diesel-ul de 1.9 de la vw are 105 cp si nu 102! (102 are mpi-ul)
si are un cuplu mult mai mare, asa ca nu stiu cum poate sa fie mai vioi asta pe benzina!
Eva31188
cuplul e mai mare, da
insa cu dieselul ajungeam greu la 140, cu asta ajung rapid la 160
cel mai simplu e sa faci un drive test extraurban si te convingi

sa nu se supere fanii diesel dar ma felicit ca am luat benzinarul
si spun asta pentru ca le-am avut pe amandoua

22nst
ma bucur ca iti place smile.gif
sunt foarte putini soferi care se mai intorc la o masina pe benzina dupa ce dau de gustului diesel-ului... de ce? nu stiu...
Eva31188
QUOTE (22nst @ Apr 30 2008, 08:51 AM) *
ma bucur ca iti place smile.gif
sunt foarte putini soferi care se mai intorc la o masina pe benzina dupa ce dau de gustului diesel-ului... de ce? nu stiu...



you're right smile.gif
nici eu nu-i inteleg...probabil au si motive economice

multi ma intreaba de ce mi-am luat tot golf...aici e mult de povestit...
cucuci
In cazul de fata da-mi voie sa nu cred ca cel pe benzina e mai sprinten/vioi decat cel pe motorina. Cuplul maxim la cel pe benzina este la turatii mult mai mari ca la cel pe motorina, nepunand la socoteala faptul ca, dupa cum aminteau colegii forumisti, cuplul maxim la un dieselar e mai mare ca la benzinar (in cazul de fata). O fi mai silentioasa nu zic dar de la asta la "Lasa cu mult in urma Golf-ul V 1.9TDI pe care l-am avut inainte..." e cale foarte lunga.
In concluzie: daca faptul ca e mai silentios motorul si ca urca mai mult in ture inseamna ca lasa in urma golful diesel, da, ai dreptate.
Cristi2
nu exista TDI cu 102 cp. probabil cu 101, dar nu m-ar mira sa fii fost cel de 90, si atunci totul se explica.
smile.gif
22nst
bai nene... omul a zis golf 5 tdi de 1900 cmc !!! iar golful asta are 105 cp! varinatele de 90 si 101 cp le gasesti pe octavia tour si pe golf 4!
Cristi2
mea culpa !
n-am vazut ca si TDI-ul era MKV.
dar spre informarea ta, si pe acesta exista un tdi de 90 cp, obtinut prin detunarea lui 105cp.
thumbsup.gif
asticea
hmm. parerea mea este : consumul pe care il faci cu un diesel nu poti sa il faci cu un benzinar. eu am scos consum de 3.2 /100 cu golfu meu de 1.9. dar taxele sunt mai mari la diesel decat la benzina(asigrurare impozit intretinere) deci cam tot acolo iesi. te bucuri de consum dar dai banii in alta parte. de sportivitate.. daca aveti nevoie luati-va R32. nu are rost sa spui ca o masina de 105 cai e sportiva smile.gif)...sau una mai sportiva ca alta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.