Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O mica modificare a esapamentului
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Alex-F1
Treaba sta in felul urmator: la mine evacuarea gazelor se face prin 2 tevi, adica din toba finala ies 2 tevi paralele, lungi de ~ 30 cm, care se termina indoite-n jos. Ce-as vrea io sa fac: la una din tevi sa-i pun un terminal frumos Borla din inox, iar teava cealalta s-o scurtez si s-o deviez/prelungesc spre partea cealalta a masinii, unde de asemenea ar veni alt terminal de inox! Acuma, io fiind preocupat doar de partea de design, partea tehnica aici fiindu-mi oarecum necunoscuta, vin si intreb: ar putea dauna in vreun fel motorului operatiunea asta? Ca avantaje, in afara de partea estetica, nu cred sa fie si altele, dar as vrea sa stiu daca sunt si ceva dezavantaje! Din cate stiu io, modificarile la esapament nu se fac chiar dupa ureche, dar in cazul meu, fiind vorba doar de evacuarea propriu-zisa, e gresit daca imi pun in practica ideea?
DRAGOS
Alex, o sa-ti fac poze cu un A6 TDI cu tobe finale mari cromate. Crede-ma, vor fi non-stop negre si vor arata ca naiba. Nu merita.

Orice diesel scoate fum negru atunci cand este alergat, in cantitati mai mici sau mai mari, in functie de motor. Sigur se vor innegri la un moment dat si zic eu ca nu merita. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.