Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionare Swift Ungaria
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
liviuv
Dupa lungi cautari si dupa ce am comparat majoritatea modelelor de clasa mica m-am hotarat sa imi iau un Swift 1.3 GS in 5 usi. Motivele care au stat la baza deciziei sunt date de multi altii pe acest forum. Daca GLX-ul ar fi venit cu 6 airbag-uri probabil ca nu as fi trecut la GS, insa nu regret deloc decizia luata. Apropo, chiar daca inainte de a avea masina credeam ca keyless go este un moft, dupa ce am luat masina mi-am dat seama cat de util este. Sunt momente in care si uit ca am "cheie".

Citind parerile expuse aici in privinta termenului de livrare dat de dealerii din tara si stiind ca masinuta este asamblata in Ungaria am inceput sa iau in calcul achizitionarea acesteia de la vecinii nostri. Un thread foarte util a fost cel similar de la Ignis: Se merita sa cumperi din Ungaria un Ignis. Am inceput prin a vizita site-ul oficial www.suzuki.hu si site-urile dealerilor. Peste tot pretul era le fel: 3.400.000 HUF (+/- 50.000), aproximativ 13.400 EUR, mai mult decat pretul din tara (12.277 EUR). Totusi in pretul din Ungaria este inclusa si taxa de prima inmatriculare la ei de aproximativ 361.000 HUF (aproximativ 1.400 EUR). Si din thread-ul de la Ignis am aflat ca unii dealeri au o reducere de 500.000 HUF (aprox. 2.000 EUR) pentru Ignis. Am intrat si pe site-ul http://www.hasznaltauto.hu/ care este un fel de Autovit de la noi. Acolo am gasit dealeri care postau anunturi de masini noi avand preturi cu reducerea de 500.000 HUF aplicata, pentru Swift. A se nota ca pe site-ul dealerului pretul afisat era cel oficial, fara nici o reducere. Am inceput prin a trimite email-uri la toti dealerii care aveau puse anunturi pe http://www.hasznaltauto.hu/, cu acea reducere de 500.000 HUF. In email-urile trimise (in engleza evident, nestiind o boaba de maghiara) le-am explicat care este situatia, faptul ca sunt din Romania, ca nu voi inmatricula masina in Ungaria si ca doresc sa o achizitionez fara a plati acea taxa de 361.000 HUF, si ca doresc si acel discount de 500.000 HUF. Din 11 email-uri trimise am primit raspuns doar la 2. Ungurii stau extrem de prost la capitolul limbi straine. Parerea mea este ca am primit doar 2 raspunsuri deoarece la ceilalti dealeri nu exista nici macar un singur angajat care sa stie engleza.

Primul dealer care mi-a raspuns la email, si cel de la care am si achizitionat masina a fost Suzuki Pest din Budapesta. Mi-au acordat reducerea de 500.000 HUF, si au fost de acord sa imi factureze masina fara acea taxa de inmatriculare de 361.000 HUF, taxa pe care urmeaza ca si-o recupereze ei dupa ce le trimit o copie a certificatului de inmatriculare in Romania prin care ei sa poata face dovada ca acea masina nu a fost inmatriculata in Ungaria. Astfel pretul a fost de 3.400.000 - 500.000 - 361.000 = 2.539.000 HUF. Pe langa asta am mai luat un set de cauciucuri de cauciuc (aproximativ 7.000 HUF), pachetul legislativ (trusa medicala, triunghi si vesta, dar fara extinctor), inca 2.500 HUF. Fiindca am optat sa plec cu ea pe roti de acolo am mai platit o taxa de 35.000 HUF pentru numere provizorii pe 30 de zile si pentru asigurare gen RCA tot pentru 30 de zile. In plus fata de asta am mai avut de platit o taxa de 70.000 HUF pentru culoarea metalizata (silky silver). In total am platit 2.672.000 HUF (aproximativ 10.550 EUR).

Dealer-ul nu avea modelul solicitat de mine, in culoarea dorita pe stoc, si mi s-a spus ca trebuie sa fac o comanda ferma si sa platesc un avans de 20% ca ei sa poata sa dea comanda mai departe la fabrica. Mi-au trimis contractul si facuta proforma pe e-mail, documente pe care le-am semnat si le-am trimis inapoi pe email. Am platit prin transfer bancar avansul de 20%, adica 521.800 HUF. Din momentul in care au primit banii a mai durat 2 zile pana cand au primit masina de la fabrica, inca 2 zile pentru documente si inca o zi pentru a-mi scoate numere provizorii. Am fost personal si am ridicat masina. In momentul in care am ajuns acolo totul era aranjat. Nu am mai avut decat de platit diferenta de bani si de semnat actele. Timp total din momentul in care am contactat pentru prima data dealer-ul si pana am ridicat masina din curtea lor: 2 saptamani.

Un total al tuturor cheltuielilor avute - cost masina, comisioane bancare, motorina dus-intors (Craiova - Budapesta - Craiova) pentru masina cu care am fost in Ungaria, benzina pentru Swift la intoarcere, cazarea o noapte pentru 3 persoane la hotel in Budapesta: 11.000 EUR. Daca ar fi sa calculez la pretul dat de dealerii din Romania in momentul in care am inceput sa trimit email-uri in Ungaria ar fi o diferenta de 1.500 EUR. Zilele trecute am observat pe site-urile dealerilor romani o scadere a preturilor de aproximativ 1.000 EUR. Si in acest caz tot cred ca am iesit mult mai bine, fie si numai tinand cont de termenul de livrare.

Mai nou am vazut pe forum ca dealerii romani nu ar mai onora comenzile pentru Swift pana in iunie, iulie, ca cica s-ar fi sistat productia la Swift. Lucrul acesta mi se pare destul de ciudat incat masina mea a fost produsa pe 15 aprilie, iar eu am ridicat-o de la dealer pe 23 aprilie. Mi se pare extrem de ciudata si aceasta ieftinire subita afisata de dealerii romani in situatia in care ei nu pot onora comenzile pentru acest model, reducere care nu pare a fi deloc promovata pe prima pagina a site-ului.

Pana acum sunt multumit de alegerea facuta, atat de masina, cat si de modul de achizitie. Cei care doriti sa aflati mai multe detalii puteti posta aici sau imi puteti trimite un PM.
Andrei Suzuki
Sper ca nu te deranjeaza ca am schimbat putin titlul,dar ma gandesc ca e valabil in general pt achizitionarea unui Swift din Ungaria si ar fi interesant de citit,de aceea l-am si facut sticky.
M A R I A N
In pretul de 3.400.000 HUF in care ai spus ca intra 361.000 HUF taxa lor de I inmatriculare include cumva si TVA-ul lor?
Daca da, nu trebuia, ca dupa ce tu le trimiteai din Romania copia certificatului de inmatriculare, sa-ti scada, pe langa taxa lor de I inmatriculare, si TVA-ul lor?

Sa stapanesti sanatos masina!
liviuv
QUOTE (Andrei Suzuki @ Apr 25 2008, 10:39 PM) *
Sper ca nu te deranjeaza ca am schimbat putin titlul,dar ma gandesc ca e valabil in general pt achizitionarea unui Swift din Ungaria si ar fi interesant de citit,de aceea l-am si facut sticky.


Nu ma deranjeaza deloc. Multumesc ca l-ai facut sticky.

QUOTE (M A R I A N @ Apr 26 2008, 01:44 AM) *
In pretul de 3.400.000 HUF in care ai spus ca intra 361.000 HUF taxa lor de I inmatriculare include cumva si TVA-ul lor?
Daca da, nu trebuia, ca dupa ce tu le trimiteai din Romania copia certificatului de inmatriculare, sa-ti scada, pe langa taxa lor de I inmatriculare, si TVA-ul lor?

Sa stapanesti sanatos masina!


In pretul platit de mine este inclus si TVA-ul. Inainte de a deveni membru UE procedura era in felul urmator: plateai bunul (in cazul acesta masina) si solicitai documente de returnare a TVA-ului. La iesirea din UE iti luai dovada de iesire: stampila vamei pe actele de returnare a TVA-ului, stampila care sa dovedeasca ca ai parasit UE cu bunul respectiv. La intrarea in tara plateai TVA-ul romanesc si dupa ce ajungeai in tara trimiteai documentele vizate de vamesi la vanzator si vanzatorul iti vira in cont TVA-ul pe care l-ai fi platit in tara de origine.

De cand suntem in UE aceasta procedura nu se mai aplica. TVA-ul se plateste doar in tara de unde a fost cumparat, nu si la intrarea in tara, si are valabilitate in intreaga uniune. Pe factura care mi-a fost emisa in dreptul rubricii TVA este trecut 0 iar la cod TVA este scris "In interiorul UE".

Tot ce am zis pana acum se aplica pentru persoane fizice. In cazul persoanelor juridice daca firma este platitoare de TVA, acesta se poate deduce in acelasi fel ca si cum masina ar fi fost achizitionata din Romania.
M A R I A N
QUOTE (liviuv @ Apr 26 2008, 01:56 AM) *
Pe factura care mi-a fost emisa in dreptul rubricii TVA este trecut 0 iar la cod TVA este scris "In interiorul UE".


Multumesc pentru precizari!

Insa mie cel putin mi se pare cam ilogic sa platesti TVA-ul unguresc si in acelasi timp pe factura emisa de ei, la rubrica TVA sa scrie "0".

Mai logic mi s-ar fi parut ca sa nu mai platesti TVA-ul lor, pe factura emisa de unguri sa scrie ca si acum "0" iar cand ajungi in Romania sa platesti TVA-ul romanesc de 19%.
liviuv
QUOTE (M A R I A N @ Apr 26 2008, 11:21 AM) *
Mai logic mi s-ar fi parut ca sa nu mai platesti TVA-ul lor, pe factura emisa de unguri sa scrie ca si acum "0" iar cand ajungi in Romania sa platesti TVA-ul romanesc de 19%.


Inca nu am ajuns sa inmatriculez masina in Romania si sa o inscriu la financiar dar sper sa nu am surprize. Oricum o sa va anunt cum o sa iasa dupa ce fac toate actele in tara. Intre timp am atasat cateva poze.
M A R I A N
Superba, atat la interior cat si la exterior!

Eu unul sunt foarte incantat de trioul japonez Swift/Jazz/Yaris. Se pare ca sunt cele mai apreciate in Europa datorita fiabilitatii lor.

Poate-ti faci un topic la Totul despre masina mea ca cel putin eu unul am multe intrebari legate de masina ta.

Paste fericit!
liviuv
QUOTE (M A R I A N @ Apr 26 2008, 09:26 PM) *
Poate-ti faci un topic la Totul despre masina mea ca cel putin eu unul am multe intrebari legate de masina ta.


Am facut un topic la Totul despre masina mea: Suzuki Swift 1.3 GS 5 usi. Poti sa ma intrebi acolo tot ce doresti sa afli.

Un lucru pe care nu l-am punctat in detaliile date referitoare la achizitionare este urmatorul: 20% din bani i-am platit ca avans prin transfer bancar iar restul de 80% a trebuit sa ii platesc la ridicarea masinii. Am incercat sa gasesc prin Romania sa schimb la banci din RON in HUF dar dupa ce am incercat fara succes la aproximativ 10 banci in Bucuresti m-am linistit cu gandul ca nu o sa gasesc. Am vorbit cu niste cunostinte in Arad gandindu-ma ca acolo ar trebui sa fie mai usor de gasit dar mi s-a zis ca nu am nici o sansa sa gasesc atat de multi bani nici acolo. Cum banii ii aveam in cont, cu un card atasat, am intrebat daca pot plati cu card-ul direct la dealer, de unde mi s-a spus ca suma maxima care putea fi platita cu card-ul este de 200.000 HUF (iar eu aveam de plata 2.150.000 HUF). Asa ca nu mai ramanea decat o singura optiune: sa scot banii din Ungaria, de la ATM. Am fost la banca, am solicitat extinderea limitei zilnice de retragere la 10.000 EUR, si inainte de a pleca in Ungaria am mai trecut inca o data pe la banca pentru a ma asigura ca au realizat modificarea. In Budapesta insa am avut mari emotii. Dupa ce am retras 700.000 HUF (aproximativ 10.000 RON) nu am mai reusit sa scot nici un ban, indiferent cate bancomate diferite am incercat. Cei de la Unicredit Tiriac au omis sa imi mareasca limita de la 10.000 RON (cat aveam inainte) la 10.000 EUR. Din fericire totul s-a rezolvat dupa un telefon dat de acolo la serviciul card-uri. Oricum cine mai vrea sa isi cumpere masina din Ungaria sa aiba in vedere si acest aspect.

Paste fericit!
mara1976
Liviu, iti multumesc foarte mult pentru informatiile detaliate pe care le-ai postat. Am contactat deja delearul sugerat de tine si mi-a raspuns foarte prompt, asa ca sper sa anunt cat de curand ca am masinuta mult visata si pentru care am avut tone de batai de cap pana acum.
liviuv
QUOTE (mara1976 @ Apr 28 2008, 01:50 PM) *
Liviu, iti multumesc foarte mult pentru informatiile detaliate pe care le-ai postat. Am contactat deja delearul sugerat de tine si mi-a raspuns foarte prompt, asa ca sper sa anunt cat de curand ca am masinuta mult visata si pentru care am avut tone de batai de cap pana acum.


Cu placere! S-ar putea sa nu fi fost concis in privinta tuturor detaliilor. Daca mai aveti ceva nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati.
mara1976
QUOTE (liviuv @ Apr 28 2008, 07:28 PM) *
Cu placere! S-ar putea sa nu fi fost concis in privinta tuturor detaliilor. Daca mai aveti ceva nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati.


Multam, o sa apelez cu siguranta!
liviuv
Miercuri dimineata am fost la RAR. Aveam programare pentru ora 08:00 dar m-au luat in primire abia pe la 09:15. Desi aveam actele traduse si legalizate (certificatul de inmatriculare provizorie, factura si declaratia de conformitate) nici nu au vrut sa se uite pe ele. Au facut doar copii dupa certificatul de inmatriculare si declaratia de conformitate (cele originale, in maghiara). Unele dintre datele din cartea de identitate nu coincid cu datele trecute de producator in declaratia de conformitate. Cand i-am intrebat pe cei de la RAR au zis ca ce au trecut ei in cartea de identitate sunt datele declarate de producator si ca pot sa mai difere in functie de echipari, dar ca nu conteaza ce scrie in carte, doar seriile sa fie corecte. Mai mult ca sigur ca ei au trecut datele tehnice pentru masinile de dinainte de facelift. La ora 15:00 am primit cartea de identitate a masinii si certificatul de autenticitate. Cost total servicii RAR: 282,55 RON.

Dupa RAR am fost la trezorerie si am platit taxa de prima inmatriculare: 152,388 EUR = 511,49 RON. Dupa asta am trecut pe la CEC si am platit taxa de 30 RON pentru certificatul de inmatriculare. Apoi am mers la serviciul taxe si impozite locale pentru a inregistra masina la financiar dar aici mi s-a terminat norocul. Dupa ce ca au lucrat decat cateva zile in perioada asta, au avut si program scurt pana la ora 16:00. Asa ca maine dimineata voi ajunge la ei, dupa care o sa merg la politie pentru a-mi depune actele pentru inmatriculare.
mara1976
Pai si tu cam cate ai vrea sa rezolvi intr-o singura zi?! Eu zic ca ti-a mers bine si asa! biggrin.gif
liviuv
QUOTE (mara1976 @ May 6 2008, 02:25 PM) *
Pai si tu cam cate ai vrea sa rezolvi intr-o singura zi?! Eu zic ca ti-a mers bine si asa! biggrin.gif


Ieri am fost la taxe si impozite locale unde am inregistrat masina in evidentele lor, mi-am facut asigurarea RCA (278 RON pe 12 luni la Omniasig) si mi-am depus actele pentru inmatriculare la Politie. Maine dupa ora 14:00 o sa am numerele.
liviuv
Miercuri am terminat cu toate formalitatile. Am luat numerele de la Politie si mi-am luat rovinieta. Acum mai ramane doar sa imi fac CASCO, lucru pe care o sa il fac saptamana viitoare. Daca doriti pot face un total al cheltuililor avute cu masina, cap - coada. In Romania nu a mai trebuit sa platesc TVA.
Simonik2008
mie nu mi-a raspuns dealerul din ungaria nici pana acum la mail. mai aveti cumva numarul lui de telefon? biggrin.gif eu am luat un nr de tel. de pe site dar nu reusesc sa prind legatura. nu imi formeaza , am incercat toate variantele cu prefixul tarii. plsss am nevoie de nr de tel al dealerului din ungaria.
Lucian107416
QUOTE (liviuv @ May 8 2008, 02:40 PM) *
Miercuri am terminat cu toate formalitatile. Am luat numerele de la Politie si mi-am luat rovinieta. Acum mai ramane doar sa imi fac CASCO, lucru pe care o sa il fac saptamana viitoare. Daca doriti pot face un total al cheltuililor avute cu masina, cap - coada. In Romania nu a mai trebuit sa platesc TVA.

Ar fi de dorit. Multumesc.
liviuv
QUOTE (Simonik2008 @ May 10 2008, 12:44 AM) *
mie nu mi-a raspuns dealerul din ungaria nici pana acum la mail. mai aveti cumva numarul lui de telefon? biggrin.gif eu am luat un nr de tel. de pe site dar nu reusesc sa prind legatura. nu imi formeaza , am incercat toate variantele cu prefixul tarii. plsss am nevoie de nr de tel al dealerului din ungaria.


Ti-am trimis PM cu adresa de email si numarul de mobil al celui cu care am discutat eu la dealer.
liviuv
La cererea publicului, iata lista tuturor cheltuielilor avute cu masina pana in acest moment:
- Pret masina: 2.672.000 HUF, dintre care:
- avans 521.800 HUF platiti prin transfer bancar, comision 20 EUR, au ajuns la dealer in 2 zile
- diferenta de 2.150.200 HUF platita cash la ridicarea masinii (banii au fost retrasi de la bancomat din Budapesta, comision de 1,5%, dar daca stiam sa fi scos de la un bancomat Unicredit, la care am card-ul, as fi avut un comision de 0,2%)
- Traducere legalizata acte: 140 RON (aici nu trebuia tradusa si declaratia de conformitate, asa ca ar fi trebuit sa fi platit cu o treime mai putin, dar nu am stiut)
- Servicii RAR (eliberare C.I.V., certificat autenticitate, atribuire numar de registru, verificare tehnica, folie securizare, certificarea autenticitatii documentelor, copie xerox): 282,55 RON
- Taxa de prima inmatriculare (platita la ANAF): 511,49 RON
- Taxa certificat de inmatriculare (platita la CEC): 30 RON
- Taxa numere de inatriculare preferentiale: 85 RON
- Inregistrarea masinii in evidenta directiei de taxe si impozite locale: 52 RON
- RCA 12 luni Omniasig: 278 RON
- Rovinieta 12 luni: 102,29 RON
- Verificarea de 1.000 km: 83,3 RON

Sper ca nu am uitat nimic. Pretul masinii include si pretul covoraselor de cauciuc originale Suzuki, a pachetului legislativ (trusa medicala, triunghi reflectorizant, vesta reflectorizanta), taxa de numere de inmatriculare provizorie pe 30 de zile si asigurare + carte verde pe 30 de zile.
O sa mai am de facut CASCO la inceputul saptamanii viitoare (aproximativ 2.500 RON / 12 luni) si eventual de pus alarma pe ea.
britney_a2001
Am incercat sa gasesc adresa de mail a dealer-ului de la care ai achizitionat masina, dar nu am reusit sa dau decat peste acest site http://suzuki-pest.hu/hu/akciok/akcio1. Ma poti ajuta si pe mine pls? Doresc si eu sa achizitionez un swift si din ceea ce ai spus tu este mult mai rentabil sa-l iei din Ungaria decat de aici.

PS Un este localizat dealer-ul, chiar in Budapesta sau in alt oras?
liviuv
QUOTE (britney_a2001 @ May 11 2008, 04:00 PM) *
Am incercat sa gasesc adresa de mail a dealer-ului de la care ai achizitionat masina, dar nu am reusit sa dau decat peste acest site http://suzuki-pest.hu/hu/akciok/akcio1. Ma poti ajuta si pe mine pls? Doresc si eu sa achizitionez un swift si din ceea ce ai spus tu este mult mai rentabil sa-l iei din Ungaria decat de aici.

PS Un este localizat dealer-ul, chiar in Budapesta sau in alt oras?


Aici ai datele de contact ale dealerului: http://suzuki-pest.hu/hu/impresszum. Ti-am trimis PM cu adresa de email a persoanei de contact cu care am discutat eu. Dealer-ul este localizat chiar in Budapesta. Iata aici localizarea sa exacta in Budapesta. Este destul de aproape de centru.
britney_a2001

Ai cumva si un nr de tel in cazul in care doresc sa-l contactez pe dealer?
britney_a2001
Multumesc mult pt info.
Vroiam sa te mai intreb tu cat a trebuit sa stai in Ungaria. Adica de cand ai ajuns acolo cat au durat formalitatile pana ai luat masina?
liviuv
QUOTE (britney_a2001 @ May 11 2008, 06:33 PM) *
Multumesc mult pt info.
Vroiam sa te mai intreb tu cat a trebuit sa stai in Ungaria. Adica de cand ai ajuns acolo cat au durat formalitatile pana ai luat masina?


Ai un PM cu numarul de telefon.

Cand am ajuns la dealer totul era pregatit si formalitatile au durat in jur de 45 de minute. Am plecat din Craiova la ora 5 dimineata cu inca cineva, cu o alta masina. Am ajuns la dealer in jur de ora 15:00. Am avut ceva probleme cu retrasul banilor de la bancomat pentru ca cei de la Unicredit Tiriac nu imi marisara limita de extragere zilnica insa in jur de ora 16:30 aveam toti banii cash si de atunci totul la dealer a mers foarte repede. Am dormit o noapte in Budapesta si a doua zi ne-am intors cu amandoua masinile in tara. Daca la dus am facut 10 ore, la intoarcere am facut aproape 14 (fiind masina noua a trebuit sa mergem incet si in plus am prins si ploi prin Romania).

Depinde din ce oras esti, dar ma gandesc ca ai putea pleca cu avionul din Romania de dimineata si sa te intorci cu masina in aceeasi zi. S-ar putea insa sa fie destul de obositor. La dealer programul incepe in jur de ora 09:00.
liviuv
Ieri am trimis la dealer scan-uri dupa certificatul de inmatriculare si cartea de identitate pentru ca ei sa isi poata recupera acea taxa de prima inmatriculare de 361.000 HUF. Cu acesta ocazie mi-au confirmat problema cu termenele de livrare pentru Swift, problema care exista si in Ungaria, nu doar in Romania.
mada1509
buna liviu,

Poti sa-mi dai si mie adresa ta de mail sau un numar de telefon , ca as avea ceva intrebari in legatura cu achizitionarea unui swift din ungaria.

Multumesc
liviuv
QUOTE (mada1509 @ Nov 3 2008, 03:45 PM) *
buna liviu,

Poti sa-mi dai si mie adresa ta de mail sau un numar de telefon , ca as avea ceva intrebari in legatura cu achizitionarea unui swift din ungaria.

Multumesc


Ai PM.
DarkDac
Swift-ul meu este cumparat second hand dar de la o firma romaneasca care le ia din Ungaria, din cate am inteles eu, un fel de dealer
1.3 gs, 8500 eur, 2007, 29000km,
asta am luat, asta a fost(acum 3 luni), super multumit
nu mi-am mai batut capul cu rodajul ca era gata facut:))
trixi114679
...si a mea e de vanzare cu 45000 km biggrin.gif (si e inmatriculata deja)
DarkDac
Posteaza pe autovit .ro Trixi
Eu cand cautam Swift am gasit foarte greu sa cumpar, am facut 500 de km pana in Harghita
Pe urma am mai vazut asa cate un Swift postat de vanzare, dar dispareau destul de usor, asa ca incearca si acolo
kifla
@mada1509 si eu am incercat sa cumpar un swift din ungaria , cu reducere bineinteles ! Cam de la sfarsitul lui octobrie (mai exact din 23 laugh.gif , cand a fist liber la ei ) . Dupa cateva telefoane (vorbesc maghiara ) ,inainte de a primi factura proforma si contractul de la dealer ( suzuki vac ) , am mai intrebat de posibilitatea recuperarii taxei de prima inmatriculare . Am fost pasat pe moment , nu prea aveam timp sa vorbesc atunci , iar cand l-am sunat mi-a spus "verde in fata" ca nu imi va vinde masina doar daca gasesc pe cineva din ungaria care sa o cumpere si pe urma sa mi-o revanda acea persoana . Am mai intrebat daca pot lua masina pe trailer , raspuns DA , dar pretul este fara reducere (pretul "unflat" de pe site-ul producatorului ) .
Am sunat si alti dealeri (cam toti care aveau cate ceva pe hasznaltauto.hu ) , chiar si cel indicat de liviuv , dar m-au pasat repede auzind ca sunt din afara ungariei ! Multi au oferte doar pentru masini care le cumperi pe rate .
Am incercat sa merg si personal , cand am trecut pe langa unul din Budapesta . Rezultatul : catastrofa ! In plus din tentativa mea de a face test drive cu un swift s-a ales un esec total .... si vreo 6 "opriri de rutina " (ale politistilor ) pana la granita ... cica preventive (recunosc ca nu am menajat mamicile dealerilor sick.gif ) , probabil nu au vazut in viata lor o masina cu volan pe dreapta verymad.gif verymad.gif
p.s. daca vrei sa cumperi masina noua , incearca sa negociezi si cu dealerii de la noi .... e ciza economica si daca mai vor sa mai existe si maine sa mai lase din pret !Ei au multe argumente cum ca nu pot , ca bla bla ....dar cand le zici ca alegi altceva sau alt dealer ti-a ceva bonusuri .. sa vezi ca se mai inmoaie si mai lasa . Pe mine doar cei de la redtor "m-au facut " , dupa ce saptamana trecuta se jurau ca-mi dau un swift 1.3gs la 10766 cu toate taxele , iar saptamana asta mi-au spus ca am inteles gresit si pretul corect ar fi 11900 euroi la cursul HVB ( cand vezi cursul , crezi ca nu e pentru euro ci pentru lire sterline whoops.gif ) , care , daca ai banii in valuta inseamna vreo 12300 (la cursul de azi).
trixi114679
cu taxa de prima inmatriculare situatia este urmatorul...
daca gasesti un dealer dispus sa iti deie masina fara pretul de prima inmatriculare,el trebuie sa astepte luni de zile pana ce fabrica ii returneaza banii,fapt care in aceasta situatie din ungaria evident este deosebit de neplacut pentru ei.saptamina trecuta au intrat si alte restrictii peste capul lor din partea de finantari,deci chiar nu sunt bine dispusi.
lotul 1.3 ,ce se vinde acum,cu setul de iarna...e la un pret tare bun.daca chiar vreti acum masina noua,luati din alea...
daca vreti altceva,orientati-va dupa masinile care se vind cu cateva sute/mii de km din cauza crizei,chiar daca nu vreti sa mergeti voi,sunt oameni dispusi ca sa va aduca acele masini,iar preturile sunt incomparabil mai bune.

si inca o chestie.fabrica nu produce momentan din cite stiu.saptamina trecuta au refuzat sa mai onoreze si comenzile care erau pe numele clientilor(adica au lasat deja avansul la dealeri din ungaria)nu va mai bazati pe promisiunile dealerilor,ca nu din rea intentie va aburesc...doar nici ei nu au de unde sa stie ce va fi.
momentan,abordarea "ce-i in mana,nu-i minciuna" este cea mai sanatoasa!
bafta!
DarkDac
In Craiova la supermarketu-ul Real era expus un Swift GS, adica modelul cu dotari intermediare, si avea pretul de-o schioapa pe parbriz: 9000 euro cu TVA
Incepusem sa imi fac inima rea ca am dat 8500 pe Swift second-hand
Dar nu am mai intrebat daca pretul afisat era pentru modelul de mijloc care era expus sau pentru modelul entry-level
nici numele dealer-ului nu-l stiu...dar ziceau ca e oferta
la 50 metri de Swift era o Fabia 1.2 cu vreo 12 000 eur
Acum nu stiu ce sa mai zic........cred ca nu am intrebat detalii ca sa nu ma oftic, dar postez aici pentru amatorii de Swift, poate aveti drum pe acolo
Hoinar
QUOTE (DarkDac @ Nov 15 2008, 10:29 PM) *
...un Swift GS, adica modelul cu dotari intermediare, si avea pretul de-o schioapa pe parbriz: 9000 euro cu TVA
...


GS-ul e versiunea de varf! Care costa cca 12000 euro.
GLX-ul e versiunea medie.
GC-ul e versiunea de inceput. Asta costa undeva peste 9000 de euro.

Deci...in functie de cati km avea masina ta luata cu 8500 de euro, nu te-ai intepat la pret.
trixi114679
...din ce in ce mai des aud niste preturi sci-fi.cumparatorii sunt tare derutati.exact cum a zis Hoinar...cam astea sunt preturile,si oricat de mare ar fi criza si disperarea,sunt niste costuri reale sub care nu se poate sa mergi...
in cazul masinilor second,se mai intimpla ca proprietarul sa vinda in pierdere,pentru ca este nevoit,sau stie bine ca masina are o buba...
"gs"-ul de la real,am impresia ca este modelul acesta de iarna,care se vinde acum grupa mare(de fapt un glx,cu ceva dotari in plus) si pana la urma ieseai la 10000 cu ea lejer...cum s-a mai zis aici,curs calculat la nush ce banca,de ai impresia ca e curs lira sterlina,nu euro+niste taxe nemaiauzite...si asa mai departe.
kifla
@DarkDac din pacate TRIXI are dreptate . Preturile ce par OK in Ungaria sunt de obicei pentru ofertele cu rate ( in valute exotice si cu DAE necunoscut ) , iar cand mai spui ca esti si strain " li se rupe apa " ohmy.gif . Eu ( poate sunt mai incet la minte sau ghinionist ) am luat la rand toti dealerii care aveau ceva anunturi pe www.hasznaltauto.hu si pe urma am cerut oferta pe mail de la majoritatea dealerilor autorizati pe www.suzuki.hu , am fost si personal pe la unii , dar fara vre-un rezultat poitiv .
La noi , am discutat doar cu cei de la redtor si sara motors . Cel de la Redtor (Mircea Ignat) mi-a facut o oferta , dar dupa 2 zile mi-a spus ca am inteles gresit si oferta era pentru Ignis si nu pentru Swift miner.gif (poate deja am probleme si cu auzul ) => .....
Nervos .... dar poate un pic norocos , am luat un 1.3GS gri cu 11168 Teuro de la Sara Motors . Masina era pe stoc , avea si reglaj pe inaltime a scaunului soferului ( Domna mea este mai mica si asta a contat cel mai mult in versusul cu Cee'd-ul) si avea 6 airbaguri .... asta a contat in alte vs-uri cool.gif .
Pretul , Teuro calculat in lei la o banca fantoma , dar care avea un curs mai bun ca si alte banci "cu pretentii" , fara alte ghidusii nuke.gif
p.s. off topic :poate reviziile merita sa le faci pe la vecini .... la szeged la Tisza2005 AUTOHAZ kft pentru revizia de 15.000 mi-au spus pretul de 23.000Ft ~ 345lei , fata de 500-600 la timisoara banana.gif
Nicu.2oo5
QUOTE (kifla @ Dec 2 2008, 10:41 PM) *

Eu am fost la reprezentantul Suzuki din Debrecen si mi-a dat un pret final de circa 9500 euro pentru un Swift 1.3 GS. Si i-am spus din start ca vreau sa inmatriculez masina in Romania si n-a fost nici o problema. Trebuia doar sa platesc o cautiune de aprox. 1400 de euro pe care mi-o returnau in momentul in care le faceam dovada ca masina e inmatriculata in Romania.
In legatura cu reviziile, mi-au zis la Redtor ca pretul lor pentru Swift este de 270 ron, asta incluzand si consumabilele si manopera.
trixi114679
sa mentionam totusi ca la o masina d 9500 mai trebuie sa platesti acasa si tva,care este 1900+drumul pana acasa....
nu sunt multe firme ca "limuzin autohaz" din debretin care sa isi permita sa tina cash blocat mult timp.ei intr-adevar sunt un caz special.in parcul lor sunt cel putin 500 d masini tot timpul,deci banuiesc ca este de unde.
redtor intr-adevar are preturile poate cele mai bune din tara insa in ungaria,daca cauti dupa reprezentante mai mici scoti revizia sub 50 d euro cu ulei si filtre si manopera cu tot,si nu te mai trezesti cu surprize neplacute cum am mai citit noi p aici.
kifla
@Nicu.2005 daca e asa cum zici atunci ... go for it ! Dar daca e asa cum zice Trixi atunci nu merita ohmy.gif
@DarkDac si eu am vazut in Mall in Timisoara un pliant care face reclama ca se da reducere de 2400 Teuro la orice model Suzuki ! Cand m-am interesat mai in amanunt mi s-a spus ca se vand swift si sx4 cu optionale "cadou" in valoare de 2400Teuro , adica SE si winter edition => tzeapa ph34r.gif
p.s. asa face si producatorul autohton , cand zice ca iti da taxa de mediu cadou woot.gif
Nicu.2oo5
Recunosc ca nu stiu daca pretul de 9500 euro era cu TVA sau nu. Insa pentru mine nici n-a contat, deoarece mi-am luat masina din Oradea pana la urma. Am facut un credit auto si doar din Romania puteam cumpara astfel masina.
trixi114679
orice masina noua din ungaria,in cazul in care factura este pe nume/firma din uniunea europeana,dar nu maghiara este fara tva.daca iei pe firma,faci importul,doar atunci esti obligat sa platesti tva-ul cind scoti de pe firma,sau o tii pana ce se amortizeaza.
daca iei pe persoana fizica,in mod normal ar trebui acasa sa platesti si tva dupa ea.momentan insa nu sunt legi in tara noastra care sa te constranga ca si persoana fizica sa faci asta,insa cu asta cu tot este illegal.acuma,dat fiind faptul ca e vorba de o suma considerabila dupa fiecare masina,sunt aproape convinsa ca aceasta "gaura" se va acoperi foarte repede,ca statul roman nu o sa renunte la asa un venit.
problema mea este insa,ca sunt mai multe persoane care scad asta din pretul masinii si restul care face import pe firma,sau cei care tin sa plateasca tot,sa nu se trezeasca cu probleme p cap,nu inteleg de unde este diferenta de 2000 de eruo si dau in disperare cum a facut si darkdac.NU E ASA!preturile sunt acolo undeva unde a zis Hoinar si pt masinile second se stabilesc preturile dupa alea...mai ales ca oferta nu este mare.

cind iei o masina din ungaria,pretul masinii trebuie sa iti fie convenabil in asa fel ca mai socotesti si drumul,mai pui 20% tva,si te asiguri daca nu tre sa platesti 300000 d ft taxa d prima inmatriculare in ungaria.daca cu toate astea cu tot,pretul este mai mic ca si la noi,sau acolo gasesti ceva ce nu gasesti in ro,atunci da,merita deranjul,altfel nu.dealerii nu sunt prosti degeaba.ei aduc p trailer masina(nu platesc benzina,numere provizorii,asigurare,vignetta),stiu toate demersurile ei sigur nu adauga la pretul masinii taxa d prima inmatriculare si va asigur ca nu castiga prea mult p un swift.aveti cuvintul meu.
din punctul meu de vedere este mai avantajos sa iei din ungaria doar pentru ca oferta este mai bogata si chiar poti sa iti iei ce doresti,sau daca vrei swift second.acolo indiscutabil iesi mai bine.
DarkDac
ma rog...nu stiu de ce ai zis ca am dat in disperare...dar mai repet odata:
eu am cumparat din Odorheiul Secuiesc un Swift 1.3 GLX (modelul de mijloc, ca dotari) cu 8500 EUR cu TVA cu tot
am mai platit 155 EUR taxa de prima inmatriculare
Masina e din 2007 si avea la bord 29 000 KM

Masina am luat-o de la o firma care le aducea din Ungaria, un fel de dealer
In fine....eu sunt incantat de masina si chiar ma gandeam sa-l sun pe tipul acela de la firma, Laszlo parca il cheama, sa-i zic ca pana acum nu am nici o problema cu masina, doar ca am schimbat placutele de frana(in parcare) cu unele italiene(cele mai ieftine care le-am gasit) si nu mai scartzaie

Altceva...nu am ce sa mai zic.......
A...ba da, vroiam cu motor de 1.5 dar nu aduc ca cica nu se vand, iar SSS nu am deskis vorba pentru ca vroiam cu 4 usi si nici nu aveam diferenta de bani
Dar apropos....au facut din cate stiu eu cam 1 000 de SSS cu 4 usi, ca de aici si dragostea pt Swift, ca am vazut intr-o revista un SSS in 4 usi si apoi am inceput sa ma interesez de masina
Ca o comparatie fortata........vezi un BMW M3 si iti iei si tu un 316...ca se aseamana la caroserie, cam asa am facut eu
trixi114679
am zis asta pentru ca mai multi proprietari dupa ce au vazut aceste preturi aparent scazute s-au speriat ca au dat prea mult pentru masina...desi nu era cazul.
clara_luna
Liviuv,pana la urma esti multumit de Swiftul tau,da? rolleyes.gif
Sunt si eu din Craiova si sincer iau in cosidetatie si Swiftul,sunt in momentul in care ma documentez pentru achizitionare unei masini din categoria mica in cateva luni.
Ce poti sa-mi spui despre service-ul din Craiova,Suzuki? ai avut tangente cu el,probleme pe la masina...sau ai facut prima revizie de 10.000 sa ne dai niste preturi in acest sens,sau impresii? smile.gif
liviuv
Scuze de intarziere, insa nu am mai intrat de destul de mult timp pe forum, in special din lipsa de timp. Sper sa iti mai fie de folos raspunsul. De Swift sunt multumit. Cu service-ul diu Craiova nu am avut nici o tangenta. Cand am luat eu masina nici macar nu exista. Verificarea de 1.000 km am facut-o la Bucuresti, la B&S Motors. Prima revizie am facut-o la 10.000 km, nu la 15.000 cum era trecut in manualul service intrucat am plecat din tara cu masina. Acum am 24.500 km si sunt sanse mari sa dau masina inainte de urmatoarea revizie (care aici, in Elvetia, costa 400 CHF, ~ 1.100 RON). La revizia de 10.000 km am platit 1.200 RON (B&S Motors), insa pretul a inclus revizia propriu-zisa, pretul a 4 jante de tabla de 15", montajul cauciucurilor de iarna si echilibrarea rotilor. Ma despart de Swift nu pentru ca ar avea probleme ci pentru ca nevoile mele s-au schimbat intre timp. Am trecut la o cu totul alta clasa (Mazda 6).

QUOTE (clara_luna @ Jan 22 2009, 10:49 AM) *
Liviuv,pana la urma esti multumit de Swiftul tau,da? rolleyes.gif
Sunt si eu din Craiova si sincer iau in cosidetatie si Swiftul,sunt in momentul in care ma documentez pentru achizitionare unei masini din categoria mica in cateva luni.
Ce poti sa-mi spui despre service-ul din Craiova,Suzuki? ai avut tangente cu el,probleme pe la masina...sau ai facut prima revizie de 10.000 sa ne dai niste preturi in acest sens,sau impresii? smile.gif

laurentiu
Liviu ai un PM smile.gif
clara_luna
QUOTE (liviuv @ Apr 12 2009, 08:49 PM) *
Scuze de intarziere, insa nu am mai intrat de destul de mult timp pe forum, in special din lipsa de timp. Sper sa iti mai fie de folos raspunsul. De Swift sunt multumit. Cu service-ul diu Craiova nu am avut nici o tangenta. Cand am luat eu masina nici macar nu exista. Verificarea de 1.000 km am facut-o la Bucuresti, la B&S Motors. Prima revizie am facut-o la 10.000 km, nu la 15.000 cum era trecut in manualul service intrucat am plecat din tara cu masina. Acum am 24.500 km si sunt sanse mari sa dau masina inainte de urmatoarea revizie (care aici, in Elvetia, costa 400 CHF, ~ 1.100 RON). La revizia de 10.000 km am platit 1.200 RON (B&S Motors), insa pretul a inclus revizia propriu-zisa, pretul a 4 jante de tabla de 15", montajul cauciucurilor de iarna si echilibrarea rotilor. Ma despart de Swift nu pentru ca ar avea probleme ci pentru ca nevoile mele s-au schimbat intre timp. Am trecut la o cu totul alta clasa (Mazda 6).

Da multumesc,imi foloseste raspunsul thumbsup.gif
In curand cred ca voi merge sa fac un drive test su Swiftul.
Ai putea sa imi zici ce consum ai tu in oras? am inteles ca ar consuma destul de multicel...
mirceathekid
QUOTE (clara_luna @ Jun 7 2009, 10:21 AM) *
QUOTE (liviuv @ Apr 12 2009, 08:49 PM) *
Scuze de intarziere, insa nu am mai intrat de destul de mult timp pe forum, in special din lipsa de timp. Sper sa iti mai fie de folos raspunsul. De Swift sunt multumit. Cu service-ul diu Craiova nu am avut nici o tangenta. Cand am luat eu masina nici macar nu exista. Verificarea de 1.000 km am facut-o la Bucuresti, la B&S Motors. Prima revizie am facut-o la 10.000 km, nu la 15.000 cum era trecut in manualul service intrucat am plecat din tara cu masina. Acum am 24.500 km si sunt sanse mari sa dau masina inainte de urmatoarea revizie (care aici, in Elvetia, costa 400 CHF, ~ 1.100 RON). La revizia de 10.000 km am platit 1.200 RON (B&S Motors), insa pretul a inclus revizia propriu-zisa, pretul a 4 jante de tabla de 15", montajul cauciucurilor de iarna si echilibrarea rotilor. Ma despart de Swift nu pentru ca ar avea probleme ci pentru ca nevoile mele s-au schimbat intre timp. Am trecut la o cu totul alta clasa (Mazda 6).

Da multumesc,imi foloseste raspunsul thumbsup.gif
In curand cred ca voi merge sa fac un drive test su Swiftul.
Ai putea sa imi zici ce consum ai tu in oras? am inteles ca ar consuma destul de multicel...

.consumul il da dupa cum conduci eu am scos 5,8 la suta cu swiftul inafara localitatii in rodaj mers cu 60 km la ora pana in 3000 ture.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.