Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ariel Atom
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
adrian_flavius
Ma gandeam sa aflu parerile voastre cu privire la Ariel Atom, minunea pusa pe sosea de niste englezi nebuni, care au combinat doua elemente clasice pentru a obtine performante uimitoare: un sasiu ff usor cu un motor ff puternic...Honda V-TEC supercharged...

Site-ul oficial: http://www.arielmotor.co.uk/full_screen_v2.html ; http://www.arielmotor.co.uk/

Clarkson, de la Top Gear, intr-un Atom: http://www.youtube.com/watch?v=WaWoo82zNUA

Mie mi se pare o jucarie tare interesanta...
mohordbx
Jucarie coaja de 20 000lire, cu supercharger 29 000lire.. smile.gif nu stiu daca ai observat dar la sfarsitul filmuletului de pe YouTube iti recomanda un BIG brake pack.. rolleyes.gif ..o asigurare de viata cred ca ar fi recomandata inainte de achizitionarea unei asemenea rachete wink.gif
adrian_flavius
si cine crezi tu ca te mai asigura daca afla ca-ti iei asa ceva?!? laugh.gif...

oricum, pentru cine-i are, banii respectivi nu sunt multi pentru senzatiile alea...tare...o fi vreunul prin Romania? ca in Polonia era unul... whistling.gif

LE: nu cred sa fie vreunul pe aici, si nici prea curand n-o sa-l vedem...din doua motive: 1. e prea ieftin pentru "bengosi"... "doar" 20-30 000 lire...prea putin...2. nu avem oameni care sa intruneasca cele doua calitati esentiale pentru achizitia unei asemenea masini, concomitent: sa aiba si pasiunea, si banii...
ozz86651
Masina asa e strict de circuit, in multe tari nici nu e legala pe strazi. E super nimic de zis, da cite circuite sint in Romania? 0.
DRAGOS
Flavius...iti dai tu seama....la avensis ai avut parbriz in care sa incasezi piatra....cu asta o inghiti biggrin.gif

Si cum traim in Romania....sunt sanse mari sa ti se intample laugh.gif
cod
Te imaginezi in jucaria asta stand in spatele unui tir in timp ce arunca cu pietre? Cred ca senzatia e asemanatoare cu ce simti pe motocicleta.
DRAGOS
nu numai tirurile arunca pietre...asta unu la mana

si doi la mana, da, si cu asta poti sta foarte frumos in spatele tirului atata timp cat din sensul opus vin masini non-stop cum se intampla deseori in romanica
adrian_flavius
mda...brain first...da' e frumos sa visezi...chiar daca esti constient ca nu ai ce face cu ea in Romania...da' tot frumoasa ramane...si ce e frumos ii place si lui D-zeu...
20krpm
ntz. lasa aia. uite alta. wink.gif
ozz86651
Da da asta trebuie pusa la incarcat. Prefer tesla daca tot e de incarcat.
20krpm
bine. tesla. smile.gif
G e o r g e
exista un supercharged in bucuresti ... confused.gif
Diesel
QUOTE (20krpm @ May 5 2008, 10:02 PM) *
ntz. lasa aia. uite alta. wink.gif


scuze ca ridic discutia abia acum, am vazut de vreo 3 ori la tv chestia asta, masina aia e un Ariel Atom cu motor electric. Ariel Atom ar face KO si Gallardo si masina de Nascar, de ce nu compara masina cu motor electric cu Ariel Atom?
AZAZEL
pt a nu mai deschide un alt topic ma gandeam sa scriu aici.
chiar stateam si ma gandem la o clasificare proprie a masinilor dupa cat de rapide sunt si ziceam asa:

1-masinile care "fac suta" peste 11 secunde sunt masini lente, masini cu care trebuie sa-ti calculezi minutios depasirile si kilogramele care le cari dupa tine.

2- masinile ce se incadreaza in intervalul 9-10.9 secunde sunt masini cu resurse suficiente de putere ce te vor ajuta in depasiri, care merg relaxate la o viteza de croaziera ridicata. aceste masini sunt suficiente pt un om normal la cap ce nu-si doreste sa exagereze pe strazi.

3-masinile ce se incadreaza in intervalul 7-8.9 secunde sunt masini rapide ce te vor ajuta in orice depasire dificila dar in care nu iti propui sa fii nesimtit si sa sperii partenerii de trafic. sunt masini perfecte din punctul meu de vedere ce vor cara cu usurinta sutele de kg pe care i le pui sa le care. o astfel de masina consider ca satisface orice cerinta de performanta din partea oricui

4-masinile din intervalul 5-6.9 secunde le consider aproape inutile insa este placut sa le ai atat timp cat efortul financiar pt a le achizitiona si intretine este identic cu efortul financiar de a cheltui 2000 de euro intr-o excursie de ex. este tipul de masina "why not?" plusul pe care aceste masini le aduc fata de categoria anterior mentionata este mic pt ceea ce ar trebui sa faca un om cu o masina. aceste masini nu sunt un "must have". nu cred ca este cineva ce are o astfel de masina si sa spuna ca daca nu o avea nu se stie ce facea in x situatie. in primul rand, daca se respecta normalitatea(si fiecare avem propriile criterii de a evalua normalitatea) nu se ajungea in acea X situatie

5-masinile ce sunt mai rapide decat cele 5 secunde, le consider supercaruri care se conduc cu o anumita experienta si de preferat mai mult pe circuit. chiar nu vad utiliatea unei astfel de masini. pt adrenalina? poate ca adrenalina nu este pt drumurile publice. masinile astea sunt o nebunie si parca nu se merita sa cheltui pt un astfel de exemplar decat daca nu ai ce face cu banii.

ca si tinta personala , o masina din categoria 3 m-ar multumi pe deplin.

PS oare care este rostul acestui Ariel Atom ?
FAR EASTERN
QUOTE (AZAZEL @ Apr 30 2009, 02:24 AM) *
2- masinile ce se incadreaza in intervalul 9-10.9 secunde sunt masini cu resurse suficiente de putere ce te vor ajuta in depasiri, care merg relaxate la o viteza de croaziera ridicata. aceste masini sunt suficiente pt un om normal la cap ce nu-si doreste sa exagereze pe strazi.


Deci, foarte corect deci. banana.gif
Diesel
Care e rostul? explica foarte bine Clackson, esti la middle-age crisys, vrei sa iti iei motor si te trezesti ca nu te lasa burta. Si in plus e o inmormantare a unui motociclist in cartier.

Solutia: iti iei Ariel Atom, motocicleta pe 4 roti pentru care nu iti trebuie casca. Eu nu m-as urca fara casca.

Vreau sa le reamintesc amatorilor ca Atom are motorul in spatele puntii spate, ca 911. Singura chestie care o tine pe sosea este greutatea obscen de mica in comparatie cu anvelopele sport. Alternativa exista la Caterham care face jucarii d-astea din anii 70.
http://www.bbc.co.uk/topgear/show/powerlaps.shtml
Caterham R500 e mai sus decat Veyron pe lista Top Gear, cu motor de 263bhp. Diferenta la Caterham e ca motorul e in fata si asa se distribuie mai binisor greutatile intre punti.

Daca va loveste middle-age crisys si vreti o motocicleta cu 4 roti, va recomand Caterham cu cel mai mic motor, asta daca Lotus Elise are prea multa caroserie smile.gif
guerilla
da ktm-ul x-bow ce are?! mie mi-ar place o jucarie.
caterhamul aduce in plus fata de ariel si ktm acea imagine "british", traditie, eleganta.
Diesel
Am citit candva un articol despre bombele astea si mai era una cu mid-engine care pe hartie era foarte buna, dar era lenta. Nu pricep de ce X-Bow are 5 versiuni cu acelasi motor iar diferentele de greutate sunt suspecte.

D-asta prefer un Caterham cu mai putin de 150cp. Ma intreb cum e sa mergi cu o astfel de masina de la Constanta pana la Budapesta si inapoi whistling.gif
Ar trebui sa fie transformate in remorci si sa le iei dupa tine pe sosea. Sau sa le pui suspensiile pe ultrasoft.
Rebel
QUOTE (DRAGOS @ Apr 28 2008, 07:25 AM) *
Flavius...iti dai tu seama....la avensis ai avut parbriz in care sa incasezi piatra....cu asta o inghiti biggrin.gif

Si cum traim in Romania....sunt sanse mari sa ti se intample laugh.gif

Asta se intampla oriunde nu doar in Romania.
Diesel
Cautam un alt clip si am dat peste asta:

Vicky e instructor pe un circuit prin UK

Ea scoate 49.1 cu 2 persoane in masina iar motociclistul ala scoate 51.4 singurel. blink.gif
mohordbx
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...ro-la-100-km-h/

"Atom-ul va fi beneficiarul unui raport de 1000 CP/tonă..."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.