Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Park Assist Vision
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
ValiR

http://www.youtube.com/watch?v=6QrpbzK9sf0

Puteti vedea acum din exteriorul masinii cum zgariati celelalte masini parcate langa sau puteti parca la limita, dand dovada ca sunteti romani, blocand accesul in masina celor din stanga si dreapta smile.gif Sunt curios care sunt distantele fata de masinile din parcare(laterale/fata/spate).
Acum serios vorbind, ar trebui sa scoata volanul din masina(sau sa fie optional).
Of, tot nu pot fi serios biggrin.gif
Interesant sistemul. Dar eu personal nu as da bani pe asa ceva. Dar stiu multi care considera parcarea un chin. Probabil lor le-ar prinde bine si ar scapa si masina mea de zgarieturi.
20krpm
ma, sincer sa fiu mie cel mai mult mi-a placut prima parte, aia in care masina isi gaseste singura un loc liber de parcare. e da, ala e un feature care merita banii. smile.gif si ce zici tu ca volanu e optional - mie mi se pare clar ca se demonstreaza ca si omu e optional smile.gif

lexus a facut chestia asta acu vreun an, pe barca aia mare a lor (nush cum ii zice ca-i cu numere - urasc modelele de masini cu numere in loc de nume). atita ca aia stie sa parcheze lateral, nu perpendicular.
cod
Oameni buni. In demo-ul ala masina are loc garla sa parcheze. Nu sunt masin in fata, toate masinile sunt aliniate frumos, e o bara in spate care sa-i spuna unde sa se opreasca, etc....

Ma intreb, cum s-ar descurca masina asta la o situatie real-life in bucuresti? probabil ca nici macar loc de parcare nu ar gasi. Momentan prefer sa parchez eu.
22nst
dar de ce trebuie sa cobori din masina?
ValiR
Pentru ca locul de parcare e posibil sa nu fie atat de mare si sa nu poti deschide usa suficient cat sa iesi, sau oricum ai iesi din masina dar nu usor.

Imi amintesc acum de Peugeot 1007, de faptul ca se laudau cu usa culisanta si ca poti iesi usor din masina chiar daca distanta e mica intre masini, in parcare. Foarte frumos, dar cand vin posesorii masinilor de langa, ei cum urca in masina?smile.gif Ca nu toti vor sau au usi culisante smile.gif In fine... chestii de marketing.

late edit: sau ca sa nu fii tu vinovat de accidentul din parcare("pai ce, eram eu la volan?") biggrin.gif
22nst
asta-i buna...
si la politie ce declari?
eu stateam langa masina in timp ce ea se parca. masina nu a vazut ca s-a apropiat prea mult de portiera autovehiculului din dreapta, pe care a si zgariat-o pinch.gif
HalbaSus
Ieri am dat ture timp de 29 de minute ca sa gasesc un loc de parcare langa birou... as vrea o masina care sa poata face asta in locul meu smile.gif
Oricum e destul de destept sistemul, iar partea ca poti sa te dai jos inainte sa parchezi mi se pare cea mai buna chestie... nu te mai chinuiesti iesitul/intratul in masina.
mike.omega
La parcarea cu spatele se vede clar cum se apropia de masina din stanga prea mult dar a fost taiat la montaj biggrin.gif

Ce n-am inteles eu e daca sistemul astra controleaza si cutia de viteze sau nu smile.gif
22nst
QUOTE (mike.omega @ Apr 24 2008, 08:14 PM) *
La parcarea cu spatele se vede clar cum se apropia de masina din stanga prea mult dar a fost taiat la montaj biggrin.gif

Ce n-am inteles eu e daca sistemul astra controleaza si cutia de viteze sau nu smile.gif


da controleaza si cutia smile.gif
daca observi bine, el lasa cutia de viteze in P (parking) si cu toate astea ea se parcheaza.
mike.omega
Mie mi s-a parut ca a lasat cutia in R si nu imi iesea socoteala. Ce inseamna domne sa nu iti placa automatele, habar n-ai cum e cu ele dry.gif
ValiR
QUOTE (mike.omega @ Apr 24 2008, 08:14 PM) *
La parcarea cu spatele se vede clar cum se apropia de masina din stanga prea mult dar a fost taiat la montaj biggrin.gif

Ce n-am inteles eu e daca sistemul astra controleaza si cutia de viteze sau nu smile.gif


Se apropia mult de masina din stanga si se vede ca a mers apoi putin inainte si apoi s-a terminat parcarea.
Dar e normal, depinde in ce pozitie lasi tu masina inainte sa te dai jos, e posibil sa o lasi intr-o pozitie unde nu se poate parca din prima.
Nu cred ca sistemul iti spune unde exact sa lasi masina ca ea sa parcheze. Dar cine stie smile.gif
cod
QUOTE (HalbaSus @ Apr 24 2008, 02:49 PM) *
Ieri am dat ture timp de 29 de minute ca sa gasesc un loc de parcare langa birou... as vrea o masina care sa poata face asta in locul meu smile.gif



Pe asta as da banii... Pe un sistem care sa dea ture cu masina in locul meu pana gaseste un loc e parcare... Si dupa aia sa urce la mine la birou sa-mi dea inapoi cheile thumbsup.gif
20krpm
QUOTE (Daniel104187 @ Apr 25 2008, 02:21 AM) *
Si dupa aia sa urce la mine la birou sa-mi dea inapoi cheile thumbsup.gif

da masina s-o lase acolo, nu? blink.gif
ozz86651
Cine domle?
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ May 5 2008, 12:39 PM) *
Cine domle?

sistemu. stii - patratzica aia pe care o desenau profii pe tabla in facultate, cu o sageata care intra si una care iese, si ziceau "avem un sistem". wink.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.