Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se cistiga un premiu Nobel pt. pace si 2 Oscaruri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
f1anatic
Well stiti si voi ca ex vice preshu unora dintre noi s-a captusit cu premiul nNobel pt. pace pt un documentar care a generat histerie globala: Global warming, an inconvenient truth

Se pare ca Al Gore a folosit imagine video generate pe computer si reciclate dintr-un film de la Hollywood pt. documentarul sau.

http://newsbusters.org/node/20680?q=blogs/...onvenient-truth



FAR EASTERN
Am si eu filmul, dar nu la-m vazut decat cam 75%, pe sarite.
Oricum, te ia cu fiori. Si daca a luat premiile alea, nu cred ca i-au fost acordate degeaba....

off: tocmai citeam in ziar ca Somalia este in pragul foametei. Cauze? Seceta, lipsa alimentelor si pretul ridicat al hranei. O cauza a foametei este si folosirea pe scara tot mai larga a biocombustibililor. sursa, Monitorul/international. Suprafata cultivata cu plante pentru bio in UE - 5%. Tinta % fosili/bio: UE(2020) - 90/10, USA(2022) - 85/15 - Sursa, Science.

on: o sa ma uit si eu pe link sa citesc ce zice.
krondet
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 23 2008, 10:15 AM) *
AO cauza a foametei este si folosirea pe scara tot mai larga a biocombustibililor. sursa, Monitorul/international. Suprafata cultivata cu plante pentru bio in UE - 5%. Tinta % fosili/bio: UE(2020) - 90/10, USA(2022) - 85/15 - Sursa, Science.


1.adica....pentru ca in UE se cultiva rapita pentru biocombustibili, fac somalezii foamea?
2.ori consumama acum biocombustibili, si mai economisim ceva oxigen pentru generatiile viitoare...ori consumam petrol si hranim somalezi, dar poluam ireversibil ce-a mai ramas din atmosfera
OvidiuH
QUOTE (f1anatic @ Apr 23 2008, 01:36 AM) *
Well stiti si voi ca ex vice preshu unora dintre noi s-a captusit cu premiul nNobel pt. pace pt un documentar care a generat histerie globala: Global warming, an inconvenient truth

Se pare ca Al Gore a folosit imagine video generate pe computer si reciclate dintr-un film de la Hollywood pt. documentarul sau.

http://newsbusters.org/node/20680?q=blogs/...onvenient-truth

Unul din Oscaruri a fost luat pentru cel mai bun cantec... smile.gif
James Kilowatt
Eu sunt fan declarat a lui Gore biggrin.gif Mi-am exprimat admiratia pentru munca lui titanica si solitara pe mai multe topicuri.

QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 23 2008, 04:15 AM) *
Oricum, te ia cu fiori. Si daca a luat premiile alea, nu cred ca i-au fost acordate degeaba....


Unul din premiile astea le-a luat si Gandhi si Arafat. Probabil daca ar mai fi trait, Gandhi ar fi renuntat la premiul lui....


Eu n-am vazut filmul complet, insa am cartea ( am primit-o cadou, altfel nu as fi acceptat sa o cumpar decat daca as fi sigur ca e pe hartie reciclata biggrin.gif ). Pozele sunt interesante (daca sunt reale). Insa intre ele e gargara si o logica de genul "precum vedeti in imagini, vaca are 7 degete, si asta exclusiv datorita raspandirii pisicilor roz" .
Tipul are totusi talentul de a prezenta jumatati de adevaruri, usor de inghitit de oameni sau chiar "cercetatori" care nu-si spun intrebari....
20krpm
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 23 2008, 02:30 PM) *
Tipul are totusi talentul de a prezenta jumatati de adevaruri, usor de inghitit de oameni sau chiar "cercetatori" care nu-si spun intrebari....

are you kidding me? doar a facut o cariera cu talentul asta...
ozz86651
Ca poluarea e naspa, ca petrolul se termina, ca planeta se inclazeste, ca e suprapopulata, ca ecologia e un lucru obligatoriu samd nu cred ca contesta nimeni. E bine sa bage bizonul la cap chestiile astea, indiferent cit de adevarate sint prezentarile alea. Asta e ca Michel Moore, alt ins foarte controversat. MM face documentarii false, baga minciunele si jumatati de adevar, statistici prelucrate, il iubeste pe Marx si Castro si cu toate astea ESENTA in filmele lui e adevarata. Ca le inconjoara in senzational si emotional ca sa atraga atentia bizonului e altceva.

QUOTE
2.ori consumama acum biocombustibili, si mai economisim ceva oxigen pentru generatiile viitoare...ori consumam petrol si hranim somalezi, dar poluam ireversibil ce-a mai ramas din atmosfera


Ce are bio combustibilul cu oxigenul? Bio combustibilul e idee timpita din start, asta se stie. Dar nu polueaza cu nimic mai putin (ok, alcoolul poate) si arde fix tot atit oxigen. Nu poluarea are treaba cu biocombustibilul ci pretul petrolului si dependenta de tari naspa.
f1anatic
Uite un film care prezinta celalalt punct de vedere (anti Al Gore si filmul lui). Eu il am...dar sper sa il gasiti si voi...

http://www.channel4.com/science/microsites...arming_swindle/
http://www.greatglobalwarmingswindle.com/
Uite poate aici sa fie prezentat
http://www.abc.net.au/tv/swindle/

ozz86651
N-am vazut filmele anti-gore dar tind sa cred ca e mult mai multa propaagnda si minciuna in ele decit in al lui Gore.
James Kilowatt
@Ozz
Pe tine nu te deranjeaza sa fii tratat ca un retardat de un dobitoc de politician care considera ca are nevoie sa te minta ca sa ii intelegi mesajul? Oare oamenii sunt chiar atat de cretini incat adevarul e irelevant?

Dpdv pragmatic, problema s-ar putea sa fie mai grava. Vine incalzirea globala...ok. Si mintind poporul cu televizorul, avem niste zeci de miliarde de spart....ok. E mai bine sa le spargem in programe anti-CO2 (care poate functioneaza, reduc CO2-ul) insa nu avem nici o dovada clara ca vor opri incalzirea, sau punem mana si facem baraje sau alte lucrari de infrastructura sa ne aparam de efecte? Mintind poporul cu televizorul incepem sa credem prostiile iar adevaratele solutii vor ramane neivestigate....
ozz86651
QUOTE
Pe tine nu te deranjeaza sa fii tratat ca un retardat de un dobitoc de politician care considera ca are nevoie sa te minta ca sa ii intelegi mesajul? Oare oamenii sunt chiar atat de cretini incat adevarul e irelevant?


Nu poti fi "tratat" prin televizor. Adica e alegerea ta. Daca vrei sa fii tratat ca un fraier inghhiti totul pe nemestecate. Asta insemna ca ESTI fraier deja, si e normal si indicat sa tratezi fraierii ca pe fraieri.

Cit despre cit de clara e legatura CO2/incalzire, nu conteaza asa tare... pina la urma ce e mai bine sa tratezi, cauza sau efectul? Baraje unde pui, in jurul fiecarui continent? Cu ce te ajuta asta cind o sa fie deserturi in jumate din lume? Si de fapt ideea e sa minimzam impactul omenirii asuipra planetei nu sa-l marim construind inca niste aiureli. Stiu ca o sa spui ca nu stim ca asta e relatia cauza efect. Asa e. E joc de noroc. Intre o solutie sigura da proasta (apararea de efecte) si una nesigura dar mai buna (apararea de cauze pe care insa numai le banuim), e cam greu sa spui ce e mai bine. Ar fi foarte frustrant sa ne chinuim atita cu CO2 asta si sa se dovedeasca ca n-are treaba dar eu cred ca niste efecte pozitive tot o sa iasa de aici. Cel putin asa sper. CO2 e in mare parte asociat cu poluare, ineficinenta energetica, surse clasice murdare de energie, distrugerea mediului. Daca prin reducerea CO2, fie ea si fara legatura cu incalzirea globala, reducem efectele astea secundare, descoeprim ceva nou in domeniul energetic, facem masini mai eficiente, tot e o chestie.

James Kilowatt
@Ozz
Sunt "tratat" si prin taxe, impozite si alte alea, nu doar prin televizor.

Practic vorbind, poate exista o solutie a problemei. Insa nu o cautam, deja avem o idee despre cauze si avem niste planuri fantasmagorice pe care nu suntem siguri ca le vom putea implementa si nici ca vor avea vre-un efect. Chestia cu barajele nu rezolva problema, insa s-ar putea sa rezolve mai mult decat barbologia actuala. Apa a devenit o resursa pentru care se duc mici razboaie independent de chestia cu incalzirea, iar cresterea populatiei si intensificarea agriculturii vor amplifica problema.
Solutia incalzirii globale n-o cunosc, insa nu sunt sigur ca o cunoaste careva. Insa avem multe alte probleme mai grave care ar merita alocarea de resurse si care sunt in planul 2. Sau 3... CO2-ul a devenit un soi de diversiune numa' bun de distrage atentia de la alte probleme grave, inclusiv ecologice. Ne luptam cu co2-ul insa trecem cu vederea NOx, particule, poluarea panzelor freatice, pesticidele, dioxinele, metalele grele, etc. Ne agitam o saptamana in ziare cand ne ajung in farfurie si cam atat.
Lupta impotriva CO2-ului seamana cu incercarea de a evacua apa din titanic cu lingurita.... chiar daca nu salveaza nava, indreptarea eforturilor spre lansarea barcilor de salvare sau a altor obiecte flotante s-ar putea sa faca mai mult bine. Oricum, asta e un topic separat.

Eu vad niste paralele intre "ecologie" (ma refer la cea politica, nu cea stiintifica) si religie (religie, nu credinta). Ambele ar putea avea efecte sau intentii benefice (la baza). Insa ambele sunt bazate pe ignoranta si pe manipularea "turmei", chiar si acceptand ca uneori e spre binele ei. Dar ignoranta si manipularea duc foarte usor la de "iubeste-ti aproapele" la cruciade sau "jihad" (pun ghilimele pentru ca adevaratul jihad islamic inseamna cu totul altceva).
FAR EASTERN
Filmul in varianta scrisa. Traducerea a ramas cum a fost scrisa, asa ca diacriticele nu prea sunt. wink.gif
FAR EASTERN
Ei, sunt sigur ca nu v-ati fi asteptat la asta........... http://www.newsweek.com/id/139077 .
FAR EASTERN
E din ce in ce mai groasa treaba.Interesant de citit...tot. Nu e chiar on topic dar are legatura cu eforturile lui Gore.
James Kilowatt
Deocamdata toti trag semnale de alarma, solutii realiste nu a gasit nici unul. E la moda sa tragi semnale de alarma, scrie in ziare despre tine si te vezi la televizor biggrin.gif
Iar daca ai tupeul sa falsifici niste diagrame iei si premiul Nobel.... si ce e si mai grav, e ca cei care au obtinut datele alea nici nu mai au curaj sa le apere decat cu jumatate de gura, altfel se trezesc banati de la publicare si de la fonduri. "eco" este noua dogma, cine nu se conformeaza e ars pe rug. Inainte salvam suflete, acum salvam planete, se pare ca avem nevoie periodic sa fim tinuti in intuneric intru mantuirea omenirii. Amin.

Directorii companiilor petroliere sunt loiali actionarilor si business-ului, nu climei. Daca cineva trebuie tras in teapa, politicienii si guvernantii sunt primii pe lista. Dezvoltarea durabila si alte alea e responsabilitatea lor, nu a companiilor petroliere. Oare baiatul ala de la NASA, care e finantata de stat, de ce nu-l injura pe Bush? whistling.gif
Bodi
Un raspuns de bun simt de la o blonda pe care toti o considerau cam "blonda" aici thumbsup.gif
Astie de la Fox zic ca Mr. Gore se plimba cu un "private jet" si are o casa de neam prost ambele nu prea "environmental friendly".
Diesel
Astia de la Fox sunt republicani smile.gif
ozz86651
Pai si ce ar trebui, sa stea in pestera si sa mearga cu trabantul? Crede cineva ca problema sint ferrariurile si avioanele particulare? Nu, problema sint masinile multe, de masa, ieftine si ineficiente.
James Kilowatt
Problema e chinejii! biggrin.gif .... si alte jumatati de oameni care indrazneste sa aspire la acelasi standard de viata ca noi, astia, oamenii adevarati! Proletari din toate tarile, uniti-va sa-i trimitem de unde au venit, la pictat boabe de orez si arat cu vaca! Si eventual sa inventam o ecotaxa si pentru aia, ca emite metan!


@Ozz
Transportul terestru emite in jur de 10% din cantitatea totala de CO2 emisa de Europa, una din regiunile cu mai multe masini decat locuitori si in care ambalajul e de 3 ori mai mare decat produsul. Taiatul padurilor are un impact mai mult decat triplu decat intregul transport terestru la nivel mondial...
Hoinar
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 7 2008, 10:04 PM) *
Problema e chinejii! biggrin.gif .... si alte jumatati de oameni care indrazneste sa aspire la acelasi standard de viata ca noi, astia, oamenii adevarati! Proletari din toate tarile, uniti-va sa-i trimitem de unde au venit, la pictat boabe de orez si arat cu vaca! Si eventual sa inventam o ecotaxa si pentru aia, ca emite metan!


@Ozz
Transportul terestru emite in jur de 10% din cantitatea totala de CO2 emisa de Europa, una din regiunile cu mai multe masini decat locuitori si in care ambalajul e de 3 ori mai mare decat produsul. Taiatul padurilor are un impact mai mult decat triplu decat intregul transport terestru la nivel mondial...


Da' industria n-o pui? smile.gif Ca eu din ce am citit ... industria era de departe cel mai mare generator de noxe dusmane naturii (co doi, si alte asemenea, poate chiar mai rele). Pacat intr-adevar de paduri sad.gif... momentan sunt cele mai eficiente scuturi protectoare ale naturii..Eu mai mult de cca 20 de copaci plantati la mine la gradina n-am ce sa fac momentan smile.gif, asa ca mai astept solutii salvatoare...
Bodi
In primul rand e adevarat ca Fox News nu e chiar cel mai mare simpatizant al democratilor.

QUOTE (ozz86651 @ Aug 7 2008, 03:31 AM) *
Pai si ce ar trebui, sa stea in pestera si sa mearga cu trabantul? Crede cineva ca problema sint ferrariurile si avioanele particulare? Nu, problema sint masinile multe, de masa, ieftine si ineficiente.


Ce ai zice daca cel mai mare sustinator al salvarii rechinilor ar fi fotografiat mancand aripioare de rechin? Ar mai avea credibilitate campania dusa de el?
Cam asta este si cu Gore. Sustine niste idei corecte (in mare parte) foarte greu de combatut (dar si de probat) dpdv stiintific - vezi ca pentru fiecare "ilustru" om de stiinta adept al teoriei exprimate de Gore exista un altul la fel de "ilustru" care sustine exact contrariul.
Deci e mult mai simplu sa ataci omul si nu ideea. Parerea mea personala este ca Gore pe vremea mandatului de VP avea niste aspiratii care nu prea s-au implinit si intrase intr-un con de umbra, din care a iesit calare pe un curent foarte la moda in ultimii ani. Cred, de asemenea, ca pentru el era egal daca era fig afara si trebuia incalzita putin atmosfera prin efect de sera.
In concluzie, bizonul vede stirea la TV, zice "uite ba daca pe asta care se dadea mare ecologist il doare in cot, eu de ce sa-mi bat capul?" si atunci face plinul la SUV si se duce la Mall la shopping chiar daca nu avea treaba pe acolo.
E usor sa fi ecologist stand intr-o casa cu xx incaperi (care trebuie toate incalzite iarna si racite vara) plimbandu-te cu jet-uri inchiriate (ca ai alergie la cursele aeriene regulate) si cu o limuzina cu motor de 8 litri, dar prin asta faci mai mult rau cauzei. Nu neg dreptul unui om bogat de a se "bucura" de bogatia lui (cred ca daca mi-as permite as face la fel - si alti 99% dintre locuitorii planetei pe langa mine) dar sa pozezi si in mare ecologist in acelasi timp e cam aiurea...
ozz86651
Pai stii ce se zice, nu fa ce face popa, fa ce zice popa smile.gif. Gore nu poate sa fie rau daca indeamna la reducerea poluarii si a impactlui uman.
Apropo de fox news: astia-s un fel de televiziune pentru rednecks, dar sint utili uneori. Ma uitam o data pe avion la stiri, pe vremea cind Israelul atacase hezbollahu in Liban. La BBC aratau numai de bietii libanezi. La Fox aratau numai de bietii isralieni. Daca dadeai inainte si inapoi obtineai o parere oarecum obiectiva smile.gif.

QUOTE
Transportul terestru emite in jur de 10% din cantitatea totala de CO2 emisa de Europa,


Si presupun ca aici nu pui India/China care produc o multime de bunuri energofage ca lumea a 1a sa stea curata oarecum.
James Kilowatt
QUOTE (ozz86651 @ Aug 8 2008, 01:28 AM) *
Si presupun ca aici nu pui India/China care produc o multime de bunuri energofage ca lumea a 1a sa stea curata oarecum.



Nu, si nu se pune nici otelul facut in tari bananiere poluatoare din care fac europenii cei verzi (cum ar fi danezii) eoliene...
FAR EASTERN
Hei, am mai zis, sa nu fim ipocriti! Daca nu poluam noi pentru ceva, se va gasi altcineva sa polueze in locul nostru. Asta in ceea ce priveste productia. Ce putem noi face este sa ne implicam in rolul de UTILIZATORI ai resurselor.
Nu mai acceptati(cereti) pungi de plastic(la mine se uita casierii ca la tampiti), nu lasati apa sa curga in nestire, nu tineti lumina aprinsa in casa ca la o receptie.
As vrea si eu sa ajung ca unii dintre voi sa ma uit o data pe saptamana la TV(impreuna cu familia). Conteaza si cel mai mic efort.
James Kilowatt
Mie imi displace lipsa unui "plan B". Ce se intampla daca toata gargara si planurile de stopare a incalzirii globale esueaza, indiferent de motiv?

Cat timp suntem dispusi sa mizam toate eforturile si toate resursele (chiar si asa firave cum sunt ele) intr-o teorie nedemonstrata si in bunavointa unor tipi care au ca obiectiv explicit profitul ACUM si nu salvarea planetei peste un secol?
FAR EASTERN
O rezolutie ce prevede realizarea unei statui a laureatului Premiului Nobel pentru Pace Al Gore a fost trimisa spre adoptare Senatului din Tennessee, informeaza AP. Documentul solicita, de asemenea, realizarea unei statui si pentru cel de-al doilea castigator al Nobelului originar din Tennessee, Cordell Hull.

Cele doua statui urmeaza sa fie amplasate in apropierea cladirii Capitoliului din Nashville, capitala statului.

Rezolutia a fost adoptata in unanimitate de Camera Reprezentantilor din Tennessee, in timp ce un Comitet senatorial si-a dat deja acordul (cu noua voturi pentru, niciunul impotriva).

Realizarea statuilor este finantata din surse private.

Gore a fost recompensat cu Premiul Nobel pentru Pace in 2007 pentru lupta sa impotriva incalzirii globale, in timp ce Hull a castigat premiul in 1945 pentru rolul sau in crearea Natiunilor Unite si imbunatatirea relatiilor comerciale.

Hull a ajuns secretar de stat (1933-1944) in timpul mandatului lui Franklin D. Roosevelt, in timp ce Al Gore a servit ca vicepresedinte al Statelor Unite (1993-2001).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.