Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizie Seat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
cod
Am sa incep eu. Am facut revizia de 15.000 km (coincidenta: la un an de la cumparare) la PBA. Am lasat masina dimineata si am luat-o seara, ceea ce mi-a convenit de minute. Singurul dezavantaj a fost pretul: 906,24 RON. In pret a intrat si schimbatul unui stop care s-a ars.
mike.omega
Unui bec adica, nu?! Care de altfel la orice magazin de piese e 2 Lei, la reprezentanta 10 lei. Probabil manopera o fi fost dificila whistling.gif
cod
Bec, exact.

Nu m-a interesat cat a costat pe elemente. Tot ce stiu este ca m-am trezit in portbagaj cu doua cutii si un bidon de ulei gol pe jumatate. Oricum, mi se pare mult 900 RON in conditiile in care pe altii (alte marci) reviziile ii costa sub 500 RON. Facea misto de mine un prieten cu Loganul care a dat 300 RON pe revizie.
Hoinar
Oho...ce sa zic...ai dat ceva pt prima revizie. Totusi banuiesc ca daca detaliezi pe factura gasesti si de ce.
La a mea am dat 3.3 mil. Daca as fi schimbat filtrele (de aer si de polen) as fi ajuns pe la 6 mil. Totusi e multisor...Cati litri de ulei incap?
22nst
maaamaaa... daca la 15000 km te-a costat atat iti dai seama ca la aia de 30000km o sa coste cam dublu?
scump rau service-ul la seat!
daddy0307
nu e mai scump serviceul la seat decat la skoda sau mai ales la vw, conteaza doar unde faci schimbul de consumabile.... eu le-am cumparat de la magazin(ulei, toate filtre) si m-a costat 3.5 mil cu tot cu manopera, iar asta include ulei special pd care e mai scump. la reprezentanta te cheleste de bani, eu sincer nu stiu de unde scot preturile alea, dar trebuie doar sa traiascca si ei
Razvan100780
Depinde foarte mult despre ce motor vorbim. Daca e vorba despre un benzinar este mult, pretul normal la PBA pentru prima revizie la Ibiza benzina este undeva la 600-700 RON. Asta in cazul in care revizia se face la numar de km (15000) pentru ca daca se face la 1 an (adica la mai putini km costa sub 500 RON). Daca este vorba despre un diesel este un pret normal (filtre mai scumpe, ulei mai scump). Apropos la un Logan diesel revizia se face la 10000 km (deci mai des) si este undeva la 700 RON.
OvidiuH
QUOTE (Razvan100780 @ Jul 1 2008, 03:27 PM) *
Apropos la un Logan diesel revizia se face la 10000 km (deci mai des) si este undeva la 700 RON.

Se schimbă uleiul și filtrul de ulei și costă în jur de 300 RON.
Razvan100780
QUOTE (OvidiuH @ Jul 1 2008, 11:52 AM) *
QUOTE (Razvan100780 @ Jul 1 2008, 03:27 PM) *
Apropos la un Logan diesel revizia se face la 10000 km (deci mai des) si este undeva la 700 RON.

Se schimbă uleiul și filtrul de ulei și costă în jur de 300 RON.

Eu stiu ca aproape la orice masina din lumea asta la fiecare revizie se mai schimba si filtrul de aer, iar la praful din Romania ar fi normal sa se mai schimbe si filtrul de polen. Mai mult decat atat orice Logan diesel are filtru de motorina (care se schimba si el in mod normal la fiecare revizie) care mai costa inca vreo 100 RON fara manopera.

Sunt de acord ca daca vrei neaparat la prima revizie poti sa ceri sa ti se schimbe numai filtrul de ulei si uleiul insa eu vorbeam despre ce trebuie facut in mod normal la fiecare revizie unei masini.

Un alt lucru care se trece foarte usor cu vederea este faptul ca la revizie pe langa cele mentionate de toata lumea se mai fac si alte lucruri care sunt incluse in pret dar care sunt de obicei trecute ca fiind neimportante cum ar fi de exemplu masurarea placutelor de frana, inspectia pe rampa a masinii (verificare parti ale trenului de rulare- bucse, capete de bara, caseta de directie), test motor, ungere balamale, completari la celelalte lichide (frana, racire, parbriz). Toate astea sunt elemente care, cel putin la PBA, se fac la fiecare revizie si a caror manopera trebuie pontat si deci platita.
cod
Mi-am adus aminte de topicul asta si mai adaug un post:

La mine revizia de 2 ani (nu facusem decat 19k kilometri) a fost mai ieftina decat revizia de 1 an cu aproximativ 130 RON. Tot la PBA. O fi criza care si-a spus cuvantul si au scazut preturile...
DORU
Poti detalia factura ? Cred ca de acolo se trage suma mai mica...au facut mai putine, cu toate ca trebuia sa faca mai multe.
krondet
revizie de 15.000 km, in 15 octombrie thumbsup.gif , durata circa 2 ore. pret 350 lei.
DORU
La ce dealer/service ai apelat ?
krondet
dealerul local - Ena Group Service
DORU
Un pret decent, multam de raspuns ! thumbsup.gif
cod
Decent? e foarte bun. Pentru diferenta asta de pret merita sa fac drumul pana la galati sa-mi fac revizia acolo.
DORU
cod, nu pica in capcana, el are Seat pe benzina, tu pe motorina !
Se stie ca reviziile la diesel sunt mai scumpe, deci chiar daca ai consum 4% vezi sa merite efortul si timpul pe drum diferenta de bani intre Buc si GL ... wink.gif
cod
Estimez ca ma costa pana intr-un milion drumul. Si daca revizia la diesel nu e de 3 ori mai scumpa decat la benzina, cred ca merita.

Mai stiti alte service-uri SEAT pana in 300 km de bucuresti care sa aiba un pret mult mai bun decat ce am scris eu mai sus? Si, bine inteles, sa fie certificati SEAT.

La PBA imi place profesionalismul, dar nu si preturile...
DORU
Revizia la diesel este maxim dublu ca pret fata de otto...
Exista service autorizat SEAT si la Sighisoara, exact 300 km de Bucuresti...poti intreba si acolo telefonic un pret informativ pt ce te intereseaza pe tine smile.gif
krondet
revizie de 30.000 km (aproape 2 ani, aproape 30.000 whistling.gif ) inlocuit filtre + 1 bec pe stop - 685 lei. la acelasi service.
James Kilowatt
Ena sunt intr-adevar f buni si foarte seriosi. Eu am apelat la ei si cu Ibiza cand am avut probleme de geometrie, si la Nubira cand am avut caloriferul spart si de fiecare data mi s-au parut OK. Recent am reparat o zgarietura la un Ceed si din nou au fost ok.
krondet
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 18 2010, 09:51 PM) *
Ena sunt intr-adevar f buni si foarte seriosi. Eu am apelat la ei si cu Ibiza cand am avut probleme de geometrie, si la Nubira cand am avut caloriferul spart si de fiecare data mi s-au parut OK. Recent am reparat o zgarietura la un Ceed si din nou au fost ok.



mda...ieri schimband cauciucurile, am sesizat un mare surub, jumate desfacut, pe la blocul motor. Cauciucarul s-a intins si la strans - era dela baia de ulei, pre unde se scoate uleiul vechi....se pare ca voiau sa-l scoata si pe cel nou
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.