Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tablarie Aveo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Mihai_28
Salut ! stie cineva ceva despre calitatea tablei la Aveo ? My worst nightmare este rugina si infloriturile.
Mentionez ca eu circul doar in week-end cu masina deci va sta mai mult in fata blocului neferita de intemperii.
t99959
are un an,are sarita in cateva locuri vopseaua(se vede tabala) de asta iarna de la pietre si nici acum nu a rugint+ are 6 ani garantie tablaraia
chevy
Este facuta dintr-un aliaj, care are in compozitie printre altele aluminiu si zinc.
marchizu
Eu am "jumulit" masina (27.12.2007) putin pe partea dr. ( usa fata + usa spate + prag ) de un parapet betonat (~50cm inaltime) pe care nu l-am observat vrand sa efectuez o parcare putin lateral dr. iar atentia am avut-o concentrata inspre fata deoarece erau cateva tevi retezate, iar in secunda urmatoare "harssss" Si uite asa i-am facut un "face-lift" pe dr. de ma doare sufletul si acuma. Mentionez ca in urma acestui eveniment vopseaua a sarit pe portiunile zgariate mai tare.
Nu am ajuns sa o repar pana acum, dar va pot spune cu mana pe suflet ca NU A RUGINIT TABLA PANA LA ACEASTA DATA
Masiana nu are garaj si nu am aplicat nimic pe zona cu pricina
Apropo, am si eu o intrebare:
- Mai este valabila dovada de la Politie pentru CASCO? Cineva a spus ca valabilitatea dovezii de la politie este numai o perioada determinata

Cu stima tuturor
Hoinar
QUOTE (marchizu @ Jul 4 2008, 01:12 PM) *
...
Apropo, am si eu o intrebare:
- Mai este valabila dovada de la Politie pentru CASCO? Cineva a spus ca valabilitatea dovezii de la politie este numai o perioada determinata
Cu stima tuturor


2 ani de la data emiterii dovezii ai voie sa te duci la CASCO sa repari masina, si asta chiar daca nu mai ai asigurare la ei..cel putin asa retin ca ziceau colegii nostri de pe forum mai priceputi in ale asigurarilor smile.gif.
FAR EASTERN
Aproape corect, Hoinar.
1. autorizatia e valabila pana repari masina(pentru Politia Rutiera). Pentru deschiderea dosarului de dauna pe CASCO vezi Obligatiile Asiguratului din Conditiile de asigurare. De regula trebuie sa anunti evenimentul in max. 48 de ore, dar asta depinde de relatia ta cu Asiguratorul.
2. REPARATIA poti s-o faci in interval de 2 ani de la deschiderea dosarului de dauna, altfel se prescrie si pierzi dreptul de a primi despagubirea in baza acelei autorizatii.
ing_catalinul
Am avut si eu o "problema " legata de tablarie. Am percutat o groapa, in fata careia era o gramada de balast, deci mi-am indoit si scrijelit foarte bine pragul drept. Am retusat destul de repede "problema" , ca am dus-o la service in cam 2 saptamani , dar spre deosebire de tabla de Dacie, nu a aparut nici o pata de rugina, de fapt, n-a oxidat deloc intaritura de prag, care a fost cel mai grav afectata.


Chevrolet Aveo 1.4 Blue Sport
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.