Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai i10
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
sandman
o noua masina hyundai! ce ziceti? va place? mie din poze imi place la nebunie. daca ati fost pe la reprezentanta si ati condus-o, spuneti0va parerea aici, sa vedem cum e. eu oricum m-am cam hotarat, si cred ca o sa o iau:)
Cipp
Pe dinafara e draguta foc. In interior mi s-a parut cam ieftinache insa bordul e foarte sic. Cred ca daca n-o sa mai aiba deja celebrele casete de directie Hyundai cu probleme, poate fi un model de succes. Am auzit ca e facuta in India! Asta n-ar fi o problema, insa ma indoiesc ca propulsorul 1.1 75cp cu turbina cu geometrie variabila ar putea sa ofere si un raport pret/consum avantajos pentru client. Despre performante, pe hartie, numai de bine. Ramane sa vedem cati o sa se inghesuie sa-l cumpere!
sandman
vad ca momentan pe site-ul oficial apare doar varianta cu motorul de 1.1 cmc si 67cp. cel de 1.2 cu 75 apare in septembrie, si mai e anuntat un motor diesel tot de 75cp. oricum, acuma se merita mai mult motorul pe benzina, intretinere mai ieftina, pret mai ieftin la pompa. si cu caseta de directie, a fost doar o serie de masini care a avut probleme, majoritatea posesorilor de hyundai sunt multumiti de masini
varol_gean
Deci pana la urma a vazut-o cineva "live" pt ca sunt si eu interesat de ea... ermm.gif
Cipp
Vazut live in Piata Constitutiei. Simpatica masinuta, oricum, e o opera de arta fata de hidosenia Athos!
Paul105855
Imi place! Daca nevasta-mea ar sti sa conduca, m-ar tenta modelul asta, pentru ea.
Am cautat niscaiva informatii despre masina. Uite ce zice whatcar.com: sprintena in oras, zgomot la viteze mari (de la vant si suprafata de rulare), preturi de achizitie/intretinere mici (poate la ei, la noi service-ul Hyundai e scump din cate stiu), pozitie inalta la condus si putine reglaje, spatiu interior suficient pentru patru persoane, bagajiera mica. Calificativ overall: 3 stele din 5.
FAR EASTERN
varol_gean, bun venit pe la noi.

Pentru cei cu acces mai larg la internet, bagati niste poze, va rugam.
varol_gean
Bine v-am gasit si ma bucur sa fiu printre voi tongue.gif

eu deja m-am hotarat...maine ma duc la dealer pt variante de 8800 (DDP) ce include dublu airbag, abs-esp, sist audio mp3-6boxe, geamuri si oglinzi electrice.La banii pe care ii aveam mai puteam sa optez pt un spark de 1.0, dar am zis sa merg pe hyundai
sandman
f tare! sa ne anunti in cat timp iti vine masinutza si apoi sa ne spui cum e!
adrian_r5
Vazut ieri una bucata i10 ... prima impresie a fost ca e un Kia Picanto cu facelift ...
varol_gean
da...mi-au zis ca vine intre 5-10 mai...ca acuma daca vine si pastele si vine si 1mai muncitoresc prind o perioada moarta confused.gif
Cipp
QUOTE (adrian_r5 @ Apr 25 2008, 07:05 AM) *
Vazut ieri una bucata i10 ... prima impresie a fost ca e un Kia Picanto cu facelift ...

Esti rau... Kia Picanto pe langa i10 e ca Zoe Petre pe langa Elena Udrea tongue.gif
adrian_r5
QUOTE (Cipp @ Apr 25 2008, 11:16 PM) *
Esti rau... Kia Picanto pe langa i10 e ca Zoe Petre pe langa Elena Udrea tongue.gif


... noroc cu google asta ca am vazut si eu pe cine cu cine compari wink.gif

Totusi zic ca exagerezi ... Picanto nu e chiar asa urit smile.gif
elenamihaela
Sunt proaspta posesoare a unui i10, identic cu cel din reclama TV. Sunt foarte multumita de aea, am luat varianta full, de 9200 euro. MErge f bine, are 4 geamuri electrice, 2 airbaguri si un sistem audio f bun. Din pacate, nu are barele vopsite, sunt negre , de plastic. Varianta full, pe care am luat-o, NU E PREVAZUTA CU BRICHETA!!! Fumatul ucide, asa ca bine ca nu sunt fumatoare, desi am platit si Pachetul fumatori (bricheta+scrumiera). In rest e ok masinuta pt o doamna/domnisoara sa mearga in oras. Abia astept sa plec pe 1 mai cu ea din Bucuresti sa vad cum se comporta. drive.gif
varol_gean
sa o stapanesti sanatoasa...ashteptam cat mai multe detalii... smile.gif thumbsup.gif
sandman
cam aiurea sa nu aiba barele vopsite in culoarea caroseriei si in echiparea premium...
varol_gean
asta ziceam si eu..sad.gif ...si mai pui ca bara din fata este foarte mare...adik ocupa aproape tot botul masinii... confused.gif
FAR EASTERN
elenamihaela,
Bun Venit si sa stapanesti cu bine bestia. rolleyes.gif teehee.gif

p.s. de ce ai cumparat pachetul pentru fumatori?!
Hoinar
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 30 2008, 10:36 AM) *
...
p.s. de ce ai cumparat pachetul pentru fumatori?!


Eu mai curios eram de ce n-a venit pachetul pt fumatori daca tot l-a platit smile.gif.
Elenamihaela, felicitari pt masina si bine ai venit pe forum.
elenamihaela
QUOTE (Hoinar @ Apr 30 2008, 09:45 AM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 30 2008, 10:36 AM) *
...
p.s. de ce ai cumparat pachetul pentru fumatori?!


Eu mai curios eram de ce n-a venit pachetul pt fumatori daca tot l-a platit smile.gif.
Elenamihaela, felicitari pt masina si bine ai venit pe forum.


Cica nu e bricheta la varianta Premium, desi e trecuta in dotari.......O sa "fac gat mai sus" pt bricheta aia, stati linistiti. Am scrumiera! yes.gif IAr pt bare, si mie imi pare rau si nici unul din dealeri nu a stiut sa imi spuna daca varianta Premium are barele vopsite. IAr cand am luat-o, era cu barele negre! REclama ati vazut-o? E toata masina aceeasi culoare, nu e cu negru.
varol_gean
da asa e...in toate pozele apare cu barile vopsite.... sad.gif
Matza
Si pana la urma, cum ete masinutza? Pt cei care au achizitionat-o deja!! Pls un raspuns, pt ca vreau si eu sa imi cumpar o masina, iar asta imi place si se incadreaza si in bugetul meu!!! Si mai sunt si incepatoare rolleyes.gif
elenamihaela
QUOTE (Matza @ May 5 2008, 09:15 AM) *
Si pana la urma, cum ete masinutza? Pt cei care au achizitionat-o deja!! Pls un raspuns, pt ca vreau si eu sa imi cumpar o masina, iar asta imi place si se incadreaza si in bugetul meu!!! Si mai sunt si incepatoare rolleyes.gif


E chiar ok masinuta. Pt o gagica, e chiar buna ca masina de oras. Are oglinzile mari si te ajuta foarte mult la parcare.
mike.omega
QUOTE (Matza @ May 5 2008, 12:15 PM) *
Si pana la urma, cum ete masinutza? Pt cei care au achizitionat-o deja!! Pls un raspuns, pt ca vreau si eu sa imi cumpar o masina, iar asta imi place si se incadreaza si in bugetul meu!!! Si mai sunt si incepatoare rolleyes.gif

Limbajul de tip IRC nu te va ajuta sa gasesti raspunsuri prea curand asa ca mai bine renunta la el wink.gif
laurentiu
Am intrat si eu in masina asta si am ramas placut impresionata. Mi s-a parut f incapatoare (pt calsa ei), iar raportul calitate/pret/dotari este imbatabil. Doua lucruri nu mi-au placut: plasticul de pe bord prea subtire (ca sa vezi cum se indoaie nu trebuie sa apesi prea tare pe el) care cred ca va avea foarte mult de suferit vara(sper totusi sa ma insel) si cutia de viteze prea lunga.
varol_gean
la ce te referi cand zici cutie de viteze lunga...?? mellow.gif
laurentiu
Treptele de viteza mi se par cam lungi si asta nu cred ca e bine pentru un consum redus (sau ma insel?! adica e bine?! confused.gif )
Marius*
Pt i10 exista variante de motorizare cuplate la o transmisie automata ?
Multumesc !
elenamihaela
Nu, vitezele nu sunt prea lungi, sunt normale.
E destul de mult spatiu inauntru. Am mers si 4 persoane cu ea si au loc si cei din spate. Sa nu depaseasca 1.85 m persoanele respective laugh.gif Pe bord, da, este plastic, asa e. i30 arata mult mai bine la interior si la bord, dar e si mai scumpa cu 3000-4000 euro. 3000 fata de full i10.
Legat de transmisia automata, am inteles ca va fii existenta din toamna 2008, la fel si un motor diesel.
Nu va mai luati dupa pozele in care va prezinta exteriorul vopsit uniform!!! NU SUNT SI BARELE VOPSITE!!!
varol_gean
mdea...asa e faza cu barile...l-am intrebat pe dealer si a dat din umeri...ba kiar a ramas uimit ca mi-a zis cineva care si-a luat varianta premium si nu avea barile vopsite...verymad.gif
Bergero
Eu nu stiu ce va tot agitati de chestia cu barele! E mai bine sa fie negre, pt ca la traficul asta infernal. le poti zgiria f usor iar ca sa vopsesti o bara la culoarea masinii costa.....
E curios ca nici dealerii nustiu precis asta, dar au scuza ca masina e nou-nouta, poate prin vara sa nu mai fie secrete pt nimeni!
Doua intrebari pt cei care o au deja:
- cum sunt suspensiile?
- cit este consumul urban?
varol_gean
azi m-a sunat un alt dealer hyundai din cta sa ma intrebe dak mai vreau masina. I-am spus ca mi-am comandat-o deja. Mi-a spus ca barile negre sunt la toate versiunile dar ca la versiunea pe care am luat-o eu, Style, in plus fata de ce era pe oferta exista geamuri electrice spate. Asta face ca singura diferenta dintre Style si Premium sa fie jantele de 14'' din aliaj.
sandman
am vazut azi un hyundai i10 cu barile vopsite. era galben. deci se poate...
kronstadt
QUOTE (varol_gean @ May 9 2008, 01:52 AM) *
Asta face ca singura diferenta dintre Style si Premium sa fie jantele de 14'' din aliaj.

Nu chiar,ai uitat de proiectoarele de ceata! wink.gif
euggen
QUOTE (laurentiu @ May 5 2008, 08:42 PM) *
... cutia de viteze prea lunga.


Dacă ai senzația că este cutia de viteze prea lungă este posibil să mergi subturat cu ea. Cutia de viteze a fost proiectată să ajute motorul și șoferul la turații mai mari decât cele la care schimbi tu (părerea mea).
laurentiu
Azi am vazut un i10 cu barele vopsite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.