Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegere masina sub 9000 EUR
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
OvidiuH
Am o rudă care dorește să achiziționeze în viitorul apropiat o mașină până în 9000 EUR. Șoferul e începător, nu foarte pretențios la dotări (să aibe ABS, AC, servo și cd player) sau cu valențe sportive. Oricum fără mașini mini. Ce sugestii aveți ? Un second hand sau un Logan ABS Plus / Aveo nou (e la ofertă acum) ?

Orice sugestie e binevenită.
Mulțumesc anticipat.
DRAGOS
Depinde unde merge si cum merge. Aveo e ok dar are punctajul la euroncap varza. Daca ii place poate trece peste asta si nu merge pe drumuri proaste e ok.

Daca mai merge si pe drumuri desfundate/neasfaltate si nu vrea sa aiba batai de cap: Logan. E construit in asa fel incat sa reziste la tot ce inseamna romania si drumurile ei. Tractoru din dotare are aproape 110k km pe toate drumurile desfundate din PH. Am schimbat de curand bucsele pe fata si la ultima revizie mi-au spus ca telescoapele incep sa dea semne de oboseala. Urmeaza la revizia de 110k sa le schimb. In rest consumabile si ceva becuri.

Interiorul s-ar putea sa fie mai de calitate la Aveo, Loganul are o mare problema la capitolul asta. Am o familie mare de greieri smile.gif

Daca vrea consum mic si nu-l intereseaza valentele sportive poate merge pe 1,5 dCi 70 cp. E un motor fiabil, daca are parte de consumabile si motorina buna. A mea a mers o perioada pe OMV si de vreo 10 luni numai efix. Nu am avut nici cea mai mica problema cu injectoarele.
Se poate ajunge usor la 90 cp printr-un chiptuning.

Daca ar fi sa aleg acum as lua logan abs plus smile.gif
OvidiuH
Drumurile vor fi făcute în mare parte în Constanța, cu unele ieșiri ocazionale. Nu cred eu că va vedea foarte multe hârtoape mașina . Anual nu va face mai mult de 10.000 km.
mike.omega
1. Se muta la versus smile.gif
2. Vezi ca ai PM pe tema asta biggrin.gif
DRAGOS
In conditiile astea nu se justifica dieselul.
Daca poate trece si peste punctajul la Euroncap, Aveo. Mi se pare peste logan la calitatea asamblarii si in general aspectul masinii. smile.gif thumbsup.gif

In conditiile astea de rulaj nici cu fiabilitate nu cred ca trebuie sa-si faca griji. smile.gif
22nst
da... un logan ar fi bun smile.gif inainte de avensis am avut logan 1.6mpi, masina de care am fost multumit 100% si acum, in familie, mai este un logan 1.5dci smile.gif scoate tata in buc consum de 5,5-6 l/100km smile.gif
AlexTM
Cu 8000 EU gasesti o masina compacta de 4-5 ani, cu putini km, in stare foarte buna.
Chiar si din clasa medie (pe benzina)
Eu n-as ezita.
sandman
acuma e la oferta fiatul punto, cred ca e o alegere bunicica. aveo consuma mult, si loganul e urat. sau gaseste o masina de 3-4 ani, stare buna, dar nu in clasa mare
OvidiuH
Punto mi se pare scump pentru ce oferă.
Dany_s
daca n-are decat 9000 euro presupun ca va fi destul de mic bugetul si dupa achizitie.

Eu as zice Logan in cazul asta pt ca pe langa costul mic de achizitie, va avea si intretinere ieftina si consum f mic (cu DCI), probabil casco si taxe mai mici etc.

Aveo cred ca merita doar in variantele de la 10K in sus si pt cineva cu buget lunar ceva mai mare.

Merge si un SH, dar nu de 9000 ci de 7000, ca sa aiba niste bani de intretinerea in urmatorii ani. In mod normal, la 7000 ar trebui sa fie multe variante foarte bune din germania.
mike.omega
@Dany: la noi pretul unui litru de motorina e cu 3Lei mai mare decat cel al unui litru de benzina de unde rezulta ca daca nu faci un numar maricel de km pe an nu se merita, si chiar si asa am un prieten care are un Logan Van cu 1.5dCi 70CP care consuma ~9% mixt, si masina se cara pe ea, soferul si un pasager deci nu cara cartofi, pepeni sau mai stiu eu ce... Si chiar daca e sa care ceva sunt chestii voluminoase si nu grele. thumbsup.gif

Revenind la ideea topicului. Din pacate din oferta de la Aveo a disparut motorul de 1.4 cu 8v care ofera un raport destul de bun intre performante si consum. 1.4 16v este destul de gurmand iar 1.2 este prea mic, daca mai dai drumul si la AC.... turned.gif

Daca nu ma insel la 9000 de euro gasesti Logan 1.4 Mpi cu GPL montat din fabrica, dotari decente, consum la fel biggrin.gif

Alternative SH:
Nubira II cum am eu. Insa masina asta consuma mult! Ultima oara mi-a iesit un 11.5% in oras(pe GPL) insa am avut si 13, am avut si 15% ninja.gif Avantajul fiind ca intretinerea este destul de ieftina si masina nu e dificil de reparat
Renault Megane I, Xsara, Focus dar astea sunt masini care au deja 5-6 ani si multi km la bord wink.gif
AlexTM
QUOTE (mike.omega @ Apr 17 2008, 04:45 PM) *
@Dany: la noi pretul unui litru de motorina e cu 3Lei mai mare decat cel al unui litru de benzina

Cred ca ai pus virgula gresit smile.gif

QUOTE (mike.omega @ Apr 17 2008, 04:45 PM) *
Alternative SH:
Nubira II cum am eu. Insa masina asta consuma mult! Ultima oara mi-a iesit un 11.5% in oras(pe GPL) insa am avut si 13, am avut si 15% ninja.gif Avantajul fiind ca intretinerea este destul de ieftina si masina nu e dificil de reparat
Renault Megane I, Xsara, Focus dar astea sunt masini care au deja 5-6 ani si multi km la bord wink.gif

Multi, ce inseamna multi? 60-70 mii? 100?
100 mii e OK, la o masina rulata si intretinuta in Germania.
OvidiuH
QUOTE (AlexTM @ Apr 17 2008, 04:32 PM) *
100 mii e OK, la o masina rulata si intretinuta in Germania.

Nu cred că asta e o garanție. Dacă a fost fugărită bine, pot apărea suprize.
Dany_s
normal ca pot aparea surprize, de aia tre sa dea mai putin pe ea, nu aceeasi suma pe care ar da pe o masina noua.


Mike - stiu ca motorina e cu 0.3 Roni mai mult parca, fata de benzina de 95. Si aici dieselul e mai scum cu ~20centi litru. Insa nu ni s-a zis cati km se va merge anual. Apoi, valoarea la revanzare mai mare la diesel anuleaza sau depaseste diferenta de pret initial. Deci atunci ramane doar nr de km anual si diferenta de intretinere. Acum daca zici ca exista Logan de 1.4 cu GPL, si asta ar fi o varianta de luat in seama, presupun ca GPL-ul e inca pe la 2.5 roni litru.
mike.omega
QUOTE (AlexTM @ Apr 17 2008, 04:32 PM) *
Cred ca ai pus virgula gresit smile.gif

Multi, ce inseamna multi? 60-70 mii? 100?
100 mii e OK, la o masina rulata si intretinuta in Germania.

Da, am pus virgula gresit, graba strica treaba! Sambata cand am pus eu benzina era 3.9Ron litrul iar motorina era 4.2Ron litrul, GPL-ul e maxim 2.3RON litrul teehee.gif (ultima oara cand am pus benzina era 3.7, socant...)

Km multi inseamna poate si 150k! Eu inainte de a-mi lua Nubira II am pus in balanta aducerea unei masini de afara care sa coste ~6000 de euro(bugetul era de 7-8000 de euro) la care se adauga(la acea vreme, acum nu stiu...) 1000 de euro taxa de inmatriculare si ma alegeam in cel mai fericit caz cu un Opel Astra G de prin 2001 cu motor de 1.6 Benzina(euro 3) cu km intre 120-170k. Oare aia mai era masina de pastrat 3-4 ani?! unsure.gif

Din aceeasi experienta de sapat pe net dupa masini va pot spune ca exista Civic(modelul 2001 cu facelift) care are motoare euro 4, dar sub 8000 de euro nu gasesti.
Dany_s
mi se pare exorbitant

aici gasesti Focus din 2001 cu 100 000km la maxim 3500 euro. Se gasesc si mai ieftine. Unu din 2006 cu sub 40 mii e ~6000 euro. Iar o Nubira din 2001 nu e mai scumpa de 2500 euro, in general sunt pe la 2000.

PS: ieftin tare GPL-ul. Chiar ar fi o alternativa de luat in seama.
klm
Pai crezi ca se compara amaratii aia de canadieni cu noi?! Noi avem bani, frate, nu ca altii... care este! tongue.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.