Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EU NU BLOCHEZ INTERSECTIA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
spata2008
Salut!
Dupa o mica pauza, revin in forta smile.gif

Ce parere aveti despre campania asta: www.eunublochezintersectia.ro??
Ideea i-a venit unui baiat, cameraman la Pro TV. A avut ambitie omu'!!
Mi-am lipit si eu sticker thumbsup.gif
ToRnada
CITAT(spata2008 @ Apr 14 2008, 03:11 PM) *
Salut!
Dupa o mica pauza, revin in forta smile.gif

Ce parere aveti despre campania asta: www.eunublochezintersectia.ro??
Ideea i-a venit unui baiat, cameraman la Pro TV. A avut ambitie omu'!!
Mi-am lipit si eu sticker thumbsup.gif


asa ar trebui sa ce circule intr-un "trafic normal" thumbsup.gif
dar la noi e ca la nimeni...vede boul ca nu incape dar se baga in intersectie pana se blocheaza

lipsa de civilizatie si maneaua fac vraiste in tara asta

Respect
ToRnada
OvidiuH
O campanie inutilă...
mike.omega
Intr-o tara ca a noastra, da tinde sa fie inutila. Insa ceva trebuie facut! 90% din intersectiile din centrul CT sunt fortate de niste unii care cred ca daca stau dincolo de trecerea de pietoni rezolva ceva...
costing
Nu cred ca e inutila miscarea. Mi se pare ca s-a ajuns la atata frustrare in trafic incat oamenii au inceput sa ia atitudine. Pana la urma e si corect asa, daca de sus in jos nu se poate impune, poate de jos in sus merge smile.gif Ar trebui sa le dea salariu din bugetul politiei oamenilor astora de lipesc abtibilduri, daca tot le fac treaba.

Acum e drept ca nu poate sta cate un politist in fiecare intersectie sa dea amenzi nemernicilor, dar ar putea sa o faca prin sondaj, macar in intersectiile mari. In loc sa stea la ciupeala de amenzi stupide mai bine ar aplica regulamentul acolo unde s-ar simti cel mai tare pentru trafic.

Dar ce putem face noi, bieti 1M de soferi in haos? Putem pune abtibilde prin rotatie. Azi "nu blochez intersectia", maine "nu parchez aiurea" samd smile.gif
OvidiuH
Bizonul din trafic n-o să-l înveți niciodată cu un abțibild. După cum am mai scris și pe un alt forum; Atata timp cat drumurile sunt cum sunt, iar politia nu se implica mai mult, nu se va rezolva mare branza. O mica plimbare in timpul saptamanii pe ruta Pta Muncii-Iancului-Obor-Stefan cel Mare-Victoriei si ti-a trecut. Doar cratere peste tot, santier omniprezent, gauri in mijlocul drumului, o banda ocupata in permanenta de masini parcate, sine de tramvai ce-ti gadila rinchii si multe alte surprize. E doar o chestiune de timp pana cedezi nervos in "veselia" asta, iar mitocania a ajuns la rang de arta.
Arheopterix
Sa nu mai vorbim de oameni cu pretentii...
Azi a nu stiu cata oara,m-am trezit cu maybahul cu perdelute,cu jiji tolanit la volan.depasind pe contrasens.
Razboinicul luminii nu e muritor de rand.
Nu sta la coada la semafor ca prostii,unii din ei cu mai multe clase decat intreaga sa familie.
ToRnada
CITAT(Arheopterix @ Apr 14 2008, 08:10 PM) *
Sa nu mai vorbim de oameni cu pretentii...
Azi a nu stiu cata oara,m-am trezit cu maybahul cu perdelute,cu jiji tolanit la volan.depasind pe contrasens.
Razboinicul luminii nu e muritor de rand.
Nu sta la coada la semafor ca prostii,unii din ei cu mai multe clase decat intreaga sa familie.


pai sunt doau cuvinte cere nu au ce cauta impreuna in aceeasi fraza : jiji + trafic (precum apa si uleiul)
ala e obisnuit la stana si asa va muri!
tratament la boala lui nu exista
ptr jiji singura solutie e criogenia thumbsup.gif

P.S.: "Taranul de oras e cel mai prost animal"
klm
Cate o camera video la fiecare intersectie n-ar pagubi bugetul consiliilor decat de cateva sute de milioane (2-5 in functie de numarul de intersectii), bani care s-ar recupera foarte repede din amenzile date "smecherilor".

ToRnada
CITAT(klm @ Apr 15 2008, 08:05 AM) *
Cate o camera video la fiecare intersectie n-ar pagubi bugetul consiliilor decat de cateva sute de milioane (2-5 in functie de numarul de intersectii), bani care s-ar recupera foarte repede din amenzile date "smecherilor".


singura solutie ar fi transformarea intersectiilor clasice in intersectii cu sens girator thumbsup.gif
acolo, oricat de aglomerat ar fi, tot prinzi rand
unde sunt tramvaie se poate face o trecere ingusta prin girator, astfel incet sa nu incapa o masina ninja.gif
asta cu filmatul mi se pare inutila intr-o astfel de intersectie
dar totusi unii pun camere in girator, acolo unde e clar ca nu ai cum sa fortezi si nu ai ce sa urmaresti
daca fortezi faci accident si .....clar

PS atentie la efectele secundare: ajunji la servici gata ametit sorcerer.gif wacko.gif blink.gif
FAR EASTERN
QUOTE (mike.omega @ Apr 14 2008, 07:10 PM) *
Intr-o tara ca a noastra, da tinde sa fie inutila. Insa ceva trebuie facut! 90% din intersectiile din centrul CT sunt fortate de niste unii care cred ca daca stau dincolo de trecerea de pietoni rezolva ceva...



mike, chestia asta o tot vad in CT de vreo 10 ani incoace. Dar acolo nu-s numai localnicii, mai sunt si ceilalti "vizitatori"...
mike.omega
Localnic sau vizitator, in trafic esti acelasi, acorzi si dai prioritate la fel samd smile.gif
Eu gandesc traficul ca un fenomen care se misca si de aceea nu-i suport pe cei care parca s-au nascut pe banda II, pe cei care nu merg cu viteza legala(ci sub viteza legala), pe cei care nu se asigura si lista poate continua. Fluidizarea traficului nu o facem decat prin disciplina, marcaje corecte si vizibile si niste semafoare gandite nu cum e cel de la Capitol din CT(intersectia bvd Tomis cu Mamaia) unde verdele pentru cei de pe Tomis tine 20 de sec(?!) si in intersectia aia cand nu este trafic stau 20 de masini la semafor, lejer! va dati seama ca e Luni la ora 13:00 sa zicem? ninja.gif
FAR EASTERN
Da, am observat si eu semaforizarea de acolo. Si pietonii ajung cu limba "printre spite"(termen ciclist) dupa ce traverseaza.
Daca aia e intersectie semaforizata aiurea, o sa-ti dau eu un exemplu de la noi... numai sa vad cum schitez... verymad.gif
PSC
Si ce legatura are cu Nissan? huh.gif
Arheopterix
Mai deviem si noi....
spata2008
Intradevar, badaranii, taranii de bucale, nesimtitii, zdrentele naibi zdrente (ca tot veni vorba de jiji), scursurile societatii, s.a.m.d. nu vor invata niciodata cateva reguli elementare care, dupa parerea mea, sunt reguli ale bunului simt, nu ar trebuie scrise in nici o lege. Mai grav e faptul ca se inmultesc si urmasii lor vor fi la fel.
Exemplu de "reguli ale bunului simt": nu blochezi intersectia, nu blochezi complet trotuarul, nu blochezi accesul intr-o parcare, nu parchezi pe doua locuri, nu parchezi pe locurile rezervate persoanelor cu handicap, nu mergi noaptea sau cand e ploaie fara faruri, te mai uiti prin oglinzi si multe altele.

PSC, te deranjeaza discutia?? Vrei sa discutam numai de trepidatii in volan iarna cand pui frana??
Pe multe forumuri auto se discuta si alte probleme, pe langa cele tehnice.

OvidiuH
Discutia ar trebui mutata pe un forum general.
Mariustom
CITAT(PSC @ Apr 15 2008, 12:27 PM) *
Si ce legatura are cu Nissan? huh.gif

Good point thumbsup.gif

CITAT(spata2008 @ Apr 15 2008, 01:10 PM) *
... PSC, te deranjeaza discutia?? Vrei sa discutam numai de trepidatii in volan iarna cand pui frana??
Pe multe forumuri auto se discuta si alte probleme, pe langa cele tehnice.

Haideți să nu ne abatem, și să nu atacăm persoane.

Mutat de mine topicul în aria asta, fiind o "chestie" generală și nu una tipică unei mărci de mașini rolleyes.gif
(Mea culpa deoarece citind și urmărind mesajele de la înființarea topicului nu am remarcat că e pe o arie monomarcă stupid.gif wallbash.gif )

On Topic: această discuție are rezolvare prin aplicarea Codului Rutier și prin educația rutieră necesară în completare cu fair-play, bun-simț, etc.
Dar ce vorbesc eu, m-am trezit și eu cerând imposibilul. Eventual peste vreo 50 de ani nu va mai fi necesară discuția asta rolleyes.gif Am zis !!! biggrin.gif thumbsup.gif


ninja.gif
Legionaru'
CITAT(Mariustom @ Apr 15 2008, 01:34 PM) *
Good point thumbsup.gif


Riscanta afirmatie!
Ai vazut ce a patit Cioroianu! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mariustom
offtopic.gif Da Legionare, dar nu uita că el s-a adresat așa unei Altețe Regale wink.gif tongue.gif
thumbsup.gif

Pe când eu am punctat o obiecție bună.

Și, nimeni și nimic nu e veșnic (vezi cazul nefericit de după întâlnire confused.gif ), așa și eu în foncție, pe acest forum whistling.gif



ninja.gif
krondet
QUOTE (OvidiuH @ Apr 14 2008, 06:05 PM) *
O campanie inutilă...


corect....
despre multe teorii s-a spus ca sunt inutile, dar daca nu incercam sa FACEM ceva, de natura a arata ca ne pasa, degeaba vorbim discutii!
eu intentionez sa pun respectivul banner (chiar daca o sa am o ..."discutie" cu consoarta drive.gif )
de cate ori, in intersectii semaforizate nu erai cat pe ce sa fii lovit de unul care dorea sa mai prinda galbenul? sau in drum pe care ai priorite, iti taie calea in viteza unul de pe drumul fara prioritate? s.a.m.d
spata2008
Scuze ca am fost putin rautacios, dar nu am atacat persoane.

".... despre multe teorii s-a spus ca sunt inutile, dar daca nu incercam sa FACEM ceva, de natura a arata ca ne pasa ....", bine zis krondet, asa ar trebui sa gandim.
-----------------
Trei broscute incercau sa urce pe o cladire. Alte broscute curioase le priveau de jos.
In loc sa le incurajeze, privitoarele strigau: hai ca n-o sa reusiti, va chinuiti degeaba, e prea greu ....
Dupa 10 minute, prima broscuta cedeaza. In continuare broscutele de jos erau pesimiste: nu va mai chinuiti, sigur nu reusiti ... si tot asa.
Dupa alte 10 minute cedeaza si a doua broscuta. A treia broscuta, urca in continuare fara sa dea vreun semn de oboseala.
Toate celelalte de jos strigau: hai coboara, n-o sa poti, ai vazut ce au facut colegele tale ....... Reuseste sa ajunga in varful cladirii.
Au inceput broscutele sa se intrebe intre ele, ce se intampla, cum a reusit. Una intre ele isi aduce aminte: STITI, E SURDA!!!
-----------------
FAR EASTERN
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 15 2008, 10:34 AM) *
Da, am observat si eu semaforizarea de acolo. Si pietonii ajung cu limba "printre spite"(termen ciclist) dupa ce traverseaza.
Daca aia e intersectie semaforizata aiurea, o sa-ti dau eu un exemplu de la noi... numai sa vad cum schitez... verymad.gif


Mike, am reusit sa fac niste poze cu intersectia respectiva. O sa incerc sa explic:
Cum intri in intersectie din partea dreapta, pentru dreapta faci dreapta, normal. Pentru stanga si inainte, intri pe langa linia de tranvai, faci un pic dreapta si astepti la semafor. La verde, pentru stanga pleci de pe banda unde sunt cele 3 masini si faci stanga tare. ocolind popicele. Pentru inainte pleci de pe banda unde e motociclistul, faci stanga si apoi dreapta, pe banda de viraj dreapta a sensului perpendicular pe directia din care vii...... A fost greu pana ne-am obisnuit, dar imagineaza-ti cum e sa intri in intersectie, nefiind din localitate.... verymad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.