Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina sh vati lua la 9500-10000 euro?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei29011
mondeo, passat, vectra sau octavie?
Care consuma cel mai putin?
M i h a i
depinde despre ce motorizari vb....oricum, exceptand mondeo care mie nu-mi place, greu m-as hotara intre passat vectra si octavie. Oricum la banii astia iti iei masina klumea.
cristianc
peugeot 407 dupa 2000 sau renault laguna 1,9 dCi dupa 2000
Andrei Suzuki
Eu Passat mi-as lua.Sh nu?
HalbaSus
pai depinde ce vrei...
1. Daca vrei o masina care sa te tina cat mai mult fara sa o duci la service atunci ia-ti un vectra (la pretul asta vei gasi un vectra relativ nou cu mai putin de 70 mii km la bord) sunt masini bune, fiabile, in schimb nu sunt foarte "sportive" chiar deloc (sunt posesorul unui vectra smile.gif) Cam acelasi lucru se poate spune si despre octavia... aici e deja problema de gusturi... poate ai sanse sa gasesti o octavie cu motorizare mai buna decat vectra (115 cp 1.9 tdi) sau daca nu te intereseaza consumul atunci 1.8 T pe la vreo 150 cp...
2. Vrei o masina mai eleganta, un pic mai rapida ca vectra... ia-ti un passat... dar il vei gasi un pic mai forjat decat cele vectra sau octavia, oricum passat-urile sunt niste masini elegante
3. ai o fire mai sportiva... iti plac demarajele, depasirile, iti place sa infigi piciorul in acceleratie si sa simti ca te lipesti de scaun ? Ia un Audi A4 de prin 99... daca gasesti unul cu motorul in stare buna atunci ai dat lovitura... un 1.9 tdi cu 115 cp (defapt cred ca sunt mai slabe motoarele din 99 dar din 2000 sigur au 115 cp) atunci ai o masina cu care nu ti rusine sa mergi in fata unui mercedes sau bmw... partea proasta e ca piesele sunt scumpe... la pretul asta vei lua o masina cu multi kilometri la bord deci vei avea nevoie de piese... deci... costuri mai mari...

Eu cred ca as opta totusi pt vectra sau octavia... desi A4 e o masina aproape perfecta la pretul asta nu cred ca gasesti una in stare foarte buna...
Gociu75
QUOTE(Halba-2)
pai depinde ce vrei...
1. Daca vrei o masina care sa te tina cat mai mult fara sa o duci la service atunci ia-ti un vectra (la pretul asta vei gasi un vectra relativ nou cu mai putin de 70 mii km la bord) sunt masini bune, fiabile, ...

sa fie Vectra chiar atat de fiabila, mai ales comparativ cu Passat sau Audi? :roll: ma indoiesc
Cu siguranta e mai ieftina, dar cu fiabilitatea cred ca e sub celelalte, cu mult
James Kilowatt
Un amic de-al meu a avut un vectra turbodiesel din 01 si a avut probleme destul de costisitoare cu el. Intre skoda si passat nu stiu sa fie diferente prea mari de fiabilitate... Asa ca ia-o si tu pe cea mai noua, cu cele mai multe dotari si cu cei mai putini kilometri... si care sa nu fie furata :bounce:
DORU
Daca esti fire sportiva dar iti place si eleganta, dar nu vrei doar un diesel, atunci poti lua in considerare oferta mea: Skoda Octavia 1.8 T 20V (motor Audi TT) - versiunea SLX / anul 2000, carte service la zi, 50.000km reali verificabili, full options fara piele si xenon, chiptuning garantie 3 ani - facut la 42.000km, consum economic 5,5-8 afara, 8-11,5 oras, tinuta in garaj garaj. Pret 10.000 Euro fara sonorizare SONY sau 10.300 cu ea.
Poti sa ma contactezi la 0726-191197 sau 0722-535644.
Altminteri, consider ca Octavia este peste Vectra la dinamica si sub Passat la fineturi...insa cine are Passat are si cateva mii de euro in plus sa investeasca in brand, la aceeasi varianta de echipare si motorizare ca si Octavia...Eu aleg Octavia ! smile.gif)
DORU
smile.gif)))

Sau mai bine scrie-mi aici, am uitat ca nu e voie sa faci publicitate ! smile.gif)

Sorry !
Alecs
E plina tara de passat-uri.. eu zic sa mergi pe octavia ( nu platesti marca si e tot vw ) . Nici mondeo nu e de aruncat.. depinde de gusturi
Zsolt28851
Daca iti pasa cum se uita cei din jur la tine, atunci mergi pe passat sau audi. oricum amandoua sunt peste octavia din toate punctele de vedere, de opel nu mai vorbesc. Sigur, si pretul e un pic mai maricel.
liviu8
eu as alege octavia.e mai ieftina decat passatul si este tot vw.spun asta pt ca am un seat din 1992,facut de vw,si sunt multumit de masina.la mondeo piesele sunt f scumpe.de asemenea,si la vectra.
Sklembe
In nici un caz Mondeo nu consuma cel mai putin. Insa e masina adevarata. E belea mare, insa cu service-ul la Romcar (asta daca iei masina in cei 3 ani de garantie Ford)... Sunt niste nesimtiti si au niste preturi cam mari.

Vectra e mai usor de intretinut, din ce am auzit de la oameni care au avut...

Passat e o masina foarte stimabila. Atentie insa la numarul de km. pe la 150000 trebuie sa te astepti sa mai bagi bani in ea. bani seriosi...

Skoda nu-si merita banii.

Sfatul meu? Un passat ales cu mare atentie (oferta e mare si smecherii multi...)
Sau un mondeo in garantie (il poti lua de la Erebus cu circa 12000 EUR, an 2002-2003, rulat pana in 30000km si cu minim 2 ani garantie (sunt masini care au fost la HERTZ la inchiriere si cand au implinit un an le-au scos la vanzare). Reviziile sunt cam 8.000.000 lei si se fac la 10000km.
sandman
eu daca as fi in locul tau nu m-as gandi la vectra. unii au probl cu ea de la 40000km. octavia e deja model vechi. ar mai ramane mondeo si pasat. eu as alege mondeo. dar daca ar fi banii mei as alege un 406.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.