Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina "business" 17000-18000 euro CIP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei81
Suma 17.000 - 18.000 euro CIP (iau pe firma) , masina noua

Cerinte :

-Aspect business
-Va fi folosita mai ales in oras (~10.000- 15.000 Km pe an ) , dar nu exclud si vacante
-Motor 1.6 -1.8 benzina . Nu o vreau submotorizata , dar nu am nevoie nici de sute de cai
-Finisaje cat mai bune . Preferabil cat mai putin plastic . Ma rog , pe cat posibil
-Spatiu cat mai generos posibil
-Tinuta de drum buna
-Fiabilitate . Nu vreau sa fiu nevoit sa umblu prin service tot timpul

Varinatele din poll au cam aceleasi dotari in mare din ce am observat . Daca mai sunt si alte masini care se inscriu in caracteristici , va rog sa-mi postati . Nu vreau ca sa depasesc 21.000 -22.000 euro CIP si nici masini peste 2 litri din motive de impozite , consum etc ...

Va multumesc
20krpm
in romania se vinde hyundai azera?
andrei81
QUOTE(20krpm @ Apr 2 2008, 06:27 AM) *
in romania se vinde hyundai azera?


Nu ... din cate stiu eu
Hoinar
New Mazda 6 si Honda Accord nu-s business sau nu intra in pret (preferinte..etc)?
T u d o r
Aspect business >>> sedan. Si as adauga si clasa medie. Aici e mai greu de gasit ceva in banii astia, care sa arate business.

Desi ai exclus 2.0, pana la urma Accord-ul SSE e optiunea pe care o vad perfecta. Avensis 1.8, Laguna noua, Mondeo, C5 (dar e cam uratica, modelul nou arata superb), Octavia, etc

Pana la urma, cam orice masina noua e fiabila in general vorbind. smile.gif

Eu as alege Accord. smile.gif De asta nu am votat biggrin.gif
S O R I N
Din punctul meu de vedere cea mai business man dintre toate mi se pare avensis urmata de passat,restul parca nu intra in aceasta categorie (asta e parerea

mea ).

Mazda 6 cum a spus Hoinarul nu cred ca se incadreaza la acest aspect ,este mult prea sf ,accord = sportivitate si o idee spre business...

Am votat avensis.

Clasamentul dupa mine ar arata asa : 1. Avensis ( Are multe din lucrurile pe care le ai vrea tu )

2. Passat ( Nu ma pronunt...)

3.Accord. ( Este altceva decat avensis )

Dar atentie numai luand in vedere categoria business man !

Daca ar fi sa aleg cu inima si sufletul passat-ul nu ar intra in discutie.
cristsib
Cam pe aici oscilam si eu acum vreun an jumate (plus C5). Mondeo si Passat au cazut din cauza fiabilitatii la partea mecanica, Laguna din cauza partii electronice, C5 pur si simplu nu-mi placea si au mai ramas Avensisul si Vectra. Am ales Avensis in principal "neamabilitatii" celor de la service Opel dar si datorita celor discutate pe forumul Masini.ro si inca nu regret. Parca ai deja un Avensis, nu mai sunt valabile motivele pe care le-ai avut cand l-ai luat?
Hoinar
QUOTE(cristsib @ Apr 2 2008, 10:44 AM) *
...Parca ai deja un Avensis, nu mai sunt valabile motivele pe care le-ai avut cand l-ai luat?


Si eu am crezut la fel, dar e un coleg nou de forum, nu e cel din Iasi cu Merc Vito si Avensis smile.gif. Pe el il cheama Colonelu'.
mike.omega
Eu cred ca suma asta este cam mica pentru "business". Eu zic ca de la 20k CIP poti alege orice sedan mediu, cat de business este unul sau altul nu stiu sa apreciez, inca nu mi-am pus vreodata problema asta.
Dar ma gandesc ca o masina "business" trebuie sa fie relativ bine motorizata(nu 1.6i dry.gif ), trebuie sa fie fiabila(vizite la service-uri cat mai rare), si trebuie sa-l reprezinte pe cel care o conduce.

PS: avand in vedere ca nick-ul initiatorului este asemanator cu cel al unui membru mai vechi pe acest forum, il rog sa imi dea un PM cu noul nick. Nu putem avea 2 membrii cu nickname-uri asemanatoare wink.gif
cristsib
QUOTE(Hoinar @ Apr 2 2008, 10:50 AM) *
Si eu am crezut la fel, dar e un coleg nou de forum, nu e cel din Iasi cu Merc Vito si Avensis smile.gif. Pe el il cheama Colonelu'.

Scuze, nu am fost atent! yucky.gif
22nst
o masina business trebuie sa nu fie agresiva, trebuie sa fie neaparat sedan sa aiba o culoare inchisa sa fie sobra si sa impuna respect. avensis-ul executive este o alegere buna
iar daca tot esti om de afaceri parca nu iti sta bine (imbracat la costum) mestecand tot timpul in cutia de viteze, asa ca ar merge o automata smile.gif
florin55503
dintre toate as alege mazda 6.
mondeo e o masina foarte prost proportionata si pana la urma urata. nu are aspect business. vectra e deja depasita, trebuie sa apara insignia. cat despre avensis e mai degraba o masina de familie. mie unul nu imi inspira business. ci mai degraba doar un functionar foarte atent cu banii sai care pe deasupra e si un familist convins.

accordul chiar mi se pare o masina tanarului manager, in plina ascensiune. dar se vinde noul accord? nu cred. din aceleasi motive as alege si mazda 6.

passatul e o alta masina care inspira business dar care sufera la capitolul imagine din pricina prorietarilor din RO. O alta problema e motorul de 1.6 care nu e chiar foarte fiabil. (stiu exemple concrete)

deci: mazda 6
Dany_s
1.avensis executive
2.mondeo
3.vectra
Dany_s
QUOTE (20krpm @ Apr 2 2008, 01:27 AM) *
in romania se vinde hyundai azera?


se vinde dar omu vrea motor 1.6-1.8, adica motoare mici, pe cand Azera in Ro se vinde cu 3.3 V6-ele care vine si pe Sonata.
AZAZEL
mazda 6 mi se pare super ok iar designul este fantastic.

votez mazda 6.
Toyxen
am votat avensis. nu stiu ce as fi facut daca era si Accordul pe acolo prin poll teehee.gif
20krpm
hmm. azera si cu sonata aia mare mi s-au parut foarte inchegate, si fain facute inauntru, de-aia intrebam. merita sa arunci o privire la ele. daca nu, votul meu merge spre un accord. daca vrei sa para "business" si in strainatate, nu numa-n romania, as zice sa iei o carioca rosie si groasa si sa tragi o linie orizontala peste toyota si mazda. in acelasi timp, tine seama si de faptul ca asta e parerea unuia care merge la serviciu in slapi si nadragi scurti, iar masina lui "de business" e o honda s2000.
xamez
QUOTE (20krpm @ Apr 2 2008, 04:41 PM) *
hmm. azera si cu sonata aia mare mi s-au parut foarte inchegate, si fain facute inauntru, de-aia intrebam. merita sa arunci o privire la ele. daca nu, votul meu merge spre un accord. daca vrei sa para "business" si in strainatate, nu numa-n romania, as zice sa iei o carioca rosie si groasa si sa tragi o linie orizontala peste toyota si mazda. in acelasi timp, tine seama si de faptul ca asta e parerea unuia care merge la serviciu in slapi si nadragi scurti, iar masina lui "de business" e o honda s2000.
honda sau mazda 6
OvidiuH
Dintre cele pe care le-ai menşionat:

1. Avensis Executive
2. Passat Comfortline
3. Laguna Prestige
4. Mondeo Ghia
5. Vectra Elegance
ncristi
Laguna 3.

Crede-ma ... le-am incercat pe toate smile.gif

Motorul de 2L si 150 hp face toti banii. Nu cred ca exisat un motor mai bun pe car-l poti lua la banii astia + masina este absolut superba si are cele mai bune si ingrijite finisaje smile.gif

Daca mai faci rost de ceva bani si-ti poti permite cutia automata - ia-o - este un deliciu smile.gif
Uite un configurator:
http://www.renault.ro/configurator/motorizare.php?modelid=61

Fa un drive test oricum inainte de a da banii.
Paul105855

Dintre masinile din poll cel mai mult imi place Mondeo (in varianta cu 5 usi). Am votat insa Avensis din cauza unor probleme de fiabilitate la Mondeo. Deh, masina noua. In plus, am auzit ca la Mondeo se asteapta foarte mult.
ToRnada
CITAT(Paul105855 @ Apr 3 2008, 09:07 AM) *
Dintre masinile din poll cel mai mult imi place Mondeo (in varianta cu 5 usi). Am votat insa Avensis din cauza unor probleme de fiabilitate la Mondeo. Deh, masina noua. In plus, am auzit ca la Mondeo se asteapta foarte mult.


5 usi suks / sedanul e business!!
din voturi deduc faptul ca cei mai multi cititori sunt toyotari / nu degeaba au atatea raspunsuri in aria lor thumbsup.gif
Paul105855
QUOTE (ToRnada @ Apr 3 2008, 06:01 AM) *
5 usi suks / sedanul e business!!


de acord, dar spatele la Mondeo cu patru usi arata ca naiba. Parerea mea!
mike.omega
QUOTE (ToRnada @ Apr 3 2008, 12:01 PM) *
5 usi suks / sedanul e business!!
din voturi deduc faptul ca cei mai multi cititori sunt toyotari / nu degeaba au atatea raspunsuri in aria lor thumbsup.gif


Argumente?! Eu am vazut unul in 5 usi si mi s-a parut ca arata foarte bine. Sa mai zic ce simplu e accesul la portbagaj? smile.gif
ToRnada
CITAT(mike.omega @ Apr 3 2008, 01:28 PM) *
CITAT(ToRnada @ Apr 3 2008, 12:01 PM) *
5 usi suks / sedanul e business!!
din voturi deduc faptul ca cei mai multi cititori sunt toyotari / nu degeaba au atatea raspunsuri in aria lor thumbsup.gif

Argumente?! Eu am vazut unul in 5 usi si mi s-a parut ca arata foarte bine. Sa mai zic ce simplu e accesul la portbagaj? smile.gif


fiecare cu gustul si placerile lui!
cu toate ca sedan-ul are 4.844 lungime / wagon 4.830 lungime
senzatia vizuala e alta 5 usi pare, zic pare mult mai mare, imens chiar

de ce ai alege wagon?? pentru spatiul portbagaj mai mare cu 7 (sapte) litri teehee.gif ?!?!
wagon tot vagon ramane!
sedanul e mai "business" thumbsup.gif

fiecare cu gustul si placerile lui!

Respect
ToRnada
mike.omega
Aaa, nu cred ca se gandea cineva la Wagon ci la hatchback, sau cum s-o numi versiunea aia de sedan la care se ridica toata luneta cand ridici portbagajul biggrin.gif
ToRnada
CITAT(mike.omega @ Apr 3 2008, 02:38 PM) *
Aaa, nu cred ca se gandea cineva la Wagon ci la hatchback, sau cum s-o numi versiunea aia de sedan la care se ridica toata luneta cand ridici portbagajul biggrin.gif


eu asa am dedus...ca vreti wagon

pune o poza cu ceea ce zici tu ca e 5 usi thumbsup.gif
Paul105855
de asa ceva vorbeam eu:

Click to view attachment
ToRnada
mia culpa

asta da ..place la mine teehee.gif yes.gif biggrin.gif thumbsup.gif
mike.omega
Eu am cautat poza dar n-am gasit. Dar ce a postat Paul e modelul la care ma gandeam, cu stergator pe luneta wink.gif
andrei81
QUOTE (Paul105855 @ Apr 3 2008, 12:56 PM) *
de asa ceva vorbeam eu:

Click to view attachment



Asta imi place si mie cel putin la aspect exterior

Ma intereseaza la interior daca materiale sunt de calitate (Mondeo) . Nu vreau sa dea senzatia de masina "cheap"

Iau in considerare si Accord-ul precum si Mazda 6

Ma rog , masina o sa o iau in 1-2 luni . Pina atunci o sa-mi fac timp si de niste vizite la show room-uri
andrei81
Am pus ochii pe masina asta

http://www.promotor.ro/galerie/2327827/nou...oda-superb-2008

Cand apare in Romania ?
HalbaSus
Depinde de "business" si ce vrei sa spui... raportat la perceptia mediul de afaceri romanesc (cel putin asa cum il vad eu):

- vrei sa arati ca it merge binisor: passat (daca ti-ar fi mers bine era audi/bmw/merc... oricum nici cu passatul nu te faci de rusine)
- lucrezi in IT, telecomunicatii, etc sau trebuie sa demonstrezi ca esti vizionar, deschis la nou si inovatie: japoneza obligatoriu !
- Franceza iti iei doar daca iti place sa explici de ce ai luat ceva ce nici unul din partenerii tai de afaceri nu ar fi luat.


[/end of joke]

Lasand gluma la o parte in banii astia nu exista masina premium (notiunile bussines si premium fiind deseori confundate).

- Passatul e un premium-wanna-be dar e unul nereusit, daca te astepti la finisaje cu adevarat premium (adica nu plastic) va mai trebui sa urci bugetul cu vre-o 5-6 mii, daca o compari cu restul masinilor atunci as zice ca e undeva la egalitate cu avensis (poate ceva mai bine) oricum e in top 2 . Tinuta de drum e OK, spatiul interior e mare, iar daca te intereseaza motoare de benzina pana in 1.8 atunci probabil cea mai buna oferta o ai la VW (1.4 TSI de 122 si 1.8 TSI de 160 cp). Fiabilitatea nu este una exemplara, as zice ca e chiar slabuta, desi banuiala mea e ca fiabilitatea proasta se datoreaza mult indragitului 2.0 TDI. (P.S: din experienta iti spun ca dealerii vw/audi au cea mai mare marja de negociere, nu fii surprins daca din prima vizita la showroom iti ofera "doar pentru tine" un discount de +1000 de euro... cred ca asa se explica preturile maricele pe care le gasesti pe site)

- Toyota si Vectra mi se pare de o banalitate iesita din comun, totodata este foarte adevarat ca ambele merg de minune cu costume... preferabil gri... Intre cele doua nu as sti ce sa aleg... Tehnic ambele masini au motoare de 1.8 bune (140 opelul si vre-o 130 toyota)... opelul e ceva mai rigid fiind ceva mai stabil, dar versiunile fara IDS nu exceleaza.

- Fordul e imens, poti organiza un turneu de ping-pong in interior, stabilitatea e exemplara iar designul e atragator din anumite unghiuri... in rest mi se pare o masina greoaie, slab motorizata (defapt greutatea e foarte mare pentru motoare sub 2.5), finisaje sub medie, mult prea scumpa pentru ceea ce ofera. Oricum, comparativ cu vechiul mondeo se simte un oarecare progres in calitate, dar sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie, daca te intereseaza calitatea materialelor as merge mai degraba pe vw, toyota sau mazda 6.
ncristi
La banii astia exista 3 masini pe care le-as lua in considerere acum:

- Accord
- laguna III
- mazda 6

Daca ar fi sa le combini ai scoate masina perfecta:
- interiorul lagunei (si cateva motorizari dieselul de 2L), motoarele pe benzina ale hondei + fiabilitatea (pacat ca nu au pus si motorul de 1.8 pe accord-inexplicabil confused.gif ), designul mazdei=masina perfecta smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.